adozona.hu
17/1976. (VII. 23.) ÉVM rendelet
17/1976. (VII. 23.) ÉVM rendelet
a termelést közvetlenül irányító építőipari műszaki dolgozók munkahelyi pótlékáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A termelést közvetlenül irányító építőipari műszaki dolgozók anyagi érdekeltségének növelése céljából a munkaügyi miniszterrel, az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben az alábbiakat rendelem.
A rendelet hatálya kiterjed
az építőipari ágazatba tartozó állami (tanácsi) kivitelező építőipari vállalatokra, valamint
az építőipari ágazatba t...
A rendelet hatálya kiterjed
a) az építőipari ágazatba tartozó állami (tanácsi) kivitelező építőipari vállalatokra, valamint
b) az építőipari ágazatba tartozó ipari szövetkezetekre.
2. §
(1) Az állami (tanácsi) kivitelező építőipari vállalat építési (szak-, szerelőipari) munkahelyeit közvetlenül irányító műszaki dolgozók részére a dolgozók havi alapbérének 10%-át kitevő munkahelyi pótlékot kell fizetni.
(2) A szövetkezet építési (szak-, szerelőipari) munkahelyeit közvetlenül irányító műszaki dolgozói részére egységes mértékű - a dolgozó havi alapbérének legfeljebb 10%-át kitevő - munkahelyi pótlékot lehet fizetni.
(3) Ha a munkahelyi pótlék fizetését a szövetkezetnél elrendelik, annak mértékét a munkaügyi szabályzatban kell meghatározni.
(4) Az érintett dolgozókat a munkahelyi pótlék mértékéről írásban kell értesíteni.
3. §
(1) A munkahelyi pótlék fizetése szempontjából az építési munkahelyeket közvetlenül irányító műszaki dolgozók a következők:
a) főépítésvezető (külső főszerelésvezető), kivéve az építőipari termelést közvetetten, más főépítésvezetők útján irányító központi (területi) főépítésvezetőt,
b) építésvezető (külső szerelésvezető, garanciális építésvezető),
c) főművezető (főmunkavezető),
d) művezető (munkavezető),
e) munkahelyi főgépész,
f) a főépítésvezető és az építésvezető mellett foglalkoztatott munkahelyi mérnök vagy technikus, amennyiben a munkaideje nagyobb részében a termelés közvetlen irányításában ténylegesen részt vesz és a vállalat (szövetkezet) megbízása alapján az építésvezetők, illetve művezetők felé közvetlenül intézkedhet, valamint
g) a termelés-, forgalomirányítók I-V. kategóriába sorolt olyan dolgozók, akik az előzőekkel azonos jellegű munkakörökben dolgoznak.
Az f)-g) pontokban említett munkakörökben dolgozók közül a munkahelyi pótlékban részesülők körét a vállalat igazgatója a szakszervezeti bizottsággal egyetértésben, a szövetkezetekben pedig - az alkalmazottak tekintetében a szakszervezet illetékes helyi szervével egyetértésben - a vezetőség állapítja meg.
(2) Az (1) bekezdés szerinti pótlékra egyébként jogosult dolgozókat a munkahelyi pótlék attól függetlenül megilleti, hogy az építésvezetőség (főépítésvezetőség, szak-, szerelőipari részleg stb.) az építési munkahelyen, vagy központi helyen települt.
4. §
(1) A munkahelyi pótléknak csak időarányos része illeti meg azt a dolgozót, aki munkáját csak a hónap egy részében végzi munkahelyi pótlék fizetésére jogosító munkakörben.
(2) A munkahelyi pótlékot havonta egy alkalommal, a végelszámolás bérfizetési napján kell kifizetni.
5. §
(1) A munkahelyi pótlék bérjellegű, azt az átlagkereset kiszámítása szempontjából alapbérnek kell tekinteni. Az alapbér alapján számfejtendő kiegészítő fizetések (pl. munkaköri szünet díjazása), továbbá a bérpótlékok (pl. túlórapótlék) elszámolásának azonban alapját nem képezi.
(2) A kifizetett munkahelyi pótlék a vállalati bérszabályozás bázismutatóinak módosítását nem eredményezheti.
6. §
Ez a rendelet 1976. augusztus 1. napján lép hatályba. A termelést közvetlenül irányító építőipari, műszaki dolgozók munkahelyi pótlékáról szóló 2/1960. (Ép. Ért. 4.) ÉM utasítás ezzel egyidejűleg hatályát veszti.