25/1977. (XII. 28.) MüM rendelet

a szakmunkásképzésről szóló 1969. évi VI. törvény végrehajtására kiadott 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A szakmunkásképzésről szóló 1969. évi VI. törvény (a továbbiakban: Szt.) 35. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás, továbbá a Minisztertanácsnak a szakmunkásképzés irányításáról és az irányítást végző szervek feladatairól szóló 2004/1973. (I. 26.) Mt. h. határozata 5/a. pontjában foglaltak alapján - a határozat szerint illetékes miniszterekkel és szervekkel egyetértésben - az alábbiakat rendelem:
Az Szt. végrehajtásáról szóló 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet (a továbbiakban: Sztv.) 1. és 2...

25/1977. (XII. 28.) MüM rendelet
a szakmunkásképzésről szóló 1969. évi VI. törvény végrehajtására kiadott 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet módosításáról
A szakmunkásképzésről szóló 1969. évi VI. törvény (a továbbiakban: Szt.) 35. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás, továbbá a Minisztertanácsnak a szakmunkásképzés irányításáról és az irányítást végző szervek feladatairól szóló 2004/1973. (I. 26.) Mt. h. határozata 5/a. pontjában foglaltak alapján - a határozat szerint illetékes miniszterekkel és szervekkel egyetértésben - az alábbiakat rendelem:
1. §
Az Szt. végrehajtásáról szóló 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet (a továbbiakban: Sztv.) 1. és 2. számú melléklete helyébe e rendelet 1. és 2. számú melléklete, a 3. számú mellékletének "A szakmák kategorizálása" című része helyébe pedig e rendelet 3 .számú melléklete lép.
2. §
Az Sztv. 1. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"1. § (1) Az Országos Szakmunkásképzési Jegyzéket (a továbbiakban: OSZJ) az 1. számú melléklet tartalmazza. A jegyzék a képzésbe bevonható szakmák felsorolásán kívül meghatározza a képzés formáját és idejét, a felvétel alsó korhatárát, a főhatósági felügyeletet ellátó, valamint az ágazatilag illetékes minisztériumokat, illetőleg szerveket.
(2) Az OSZJ-ben felsorolt valamennyi szakmában a középiskolát végzettek és a munkaviszonyban állók részére is szervezhető képzés. Azokat a szakmáikat, amelyekben a képzést kizárólag középiskolát végzettek részére vagy csak munkaviszonyban állók részére lehet megszervezni, a jegyzék "képzési idő", illetőleg "megjegyzés" rovata tünteti fel.
(3) A szakközépiskolai képzésre utalt, illetőleg a középiskolai végzettséghez kötött szakmákban az iskolai előképzettséget a munkaviszonyban állók részére e rendelet alapján szervezett képzés esetében is meg kell követelni.
(4) Az OSZJ-ben meghatározott alapszakmák esetében a speciális képzést az alapszakma egyik leágazó szakmájában kell megszervezni. A főhatósági felügyeletet ellátó miniszter előzetes hozzájárulásával a képzést - amennyiben annak feltételei biztosíthatók - az alapszakma két leágazó szakmájában egyidejűleg is meg lehet szervezni."
3. §
Az Sztv. 4. § (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A szakmunkásképzés irányításában a Minisztertanács által meghatározott, a szakmai képzéssel összefüggő ágazati jogkört a munkaügyi miniszter, az oktatás és nevelés egészére kiterjedő ágazati jogkört az oktatási miniszter, a képzéssel kapcsolatos főhatósági felügyeleti jogkört az OSZJ-ben felsorolt
a) ipari, építőipari, valamint szállítási és hírközlési szakmákban a munkaügyi miniszter,
b) mező- és erdőgazdasági, valamint élelmiszeripari szakmákban a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter,
c) kereskedelmi és vendéglátóipari szakmákban a belkereskedelmi miniszter
gyakorolja."
4. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Az 1. számú melléklet alapján módosult OSZJ szerinti képzést
a) a szakmunkásképző iskolákban, valamint a munkaviszonyban állók esetében 1980. szeptember 1. napjától,
b) a szakközépiskolákban pedig a 24/1977. (XII. 28.) MüM-OM együttes rendelettel módosított 14/1976. (XII. 1.) MüM-OM együttes rendelet 37. §-ában meghatározott időponttól
kezdődően kell megszervezni.
(2) A rendelettel hatályba lépő OSZJ szerinti képzés indításának (1) bekezdésben meghatározott időpontjaiban már tanulóviszonyban állók, illetőleg szakmunkásképző tanfolyamon résztvevők képzését a korábbi rendelkezéseknek megfelelően kell befejezni, s részükre a szakmunkásbizonyítványt is a korábbi OSZJ-ben - a kereskedelmi és vendéglátóipari szakmákban az 5/1977. (K. É. 25.) BkM utasítás 3. mellékletében - megnevezett szakmára kell kiállítani.
(3) Az Sztv. 44. §-ának (1)-(2) bekezdése hatályát veszti és a (3) bekezdés számozása elmarad.
Dr. Trethon Ferenc s. k.,
munkaügyi miniszter
1. számú melléklet a 25/1977. (XII. 28.) MüM rendelethez
Az OSZJ-bol törölt szakmák jegyzéke*
2. számú melléklet a 25/1977. (XII. 28.) MüM rendelethez
3. számú melléklet a 25/1977. (XII. 28.) MüM rendelethez
A szakmák kategorizálása
1. Kategória
Mélyfúró és kútüzemeltető (mélyfúró, szénhidrogén kitermelő), vájár, bánya-elektrolakatos (mélyművelő), bányaművelő és bányagépszerelő (külfejtő), olvasztár (acél-olvasztár, elektroacél-olvasztár, vas-olvasztár), üvegfúvó szakmák.
2. Kategória
Hegesztő, hengerész és forrasztár, kovács, mezőgazdasági kovács, öntő, gépi forgácsoló (esztergályos, köszörűs, marós), közlekedésgép-szerelő (vasúti járműszerelő), szerkezetlakatos (könnyű-szerkezetlakatos, vas- és fémszerkezetlakatos), üvegcsiszoló, kőolaj feldolgozó, szőrmekikészítő, tímár, fényező és mázoló, tüzeléstechnikai karbantartó és kéményseprő, ács-állványozó, (magasépítőipari ács-állványozó, mélyépítőipari ács-állványozó), vízszigetelő, építő (épületburkoló, épületszobrász, kőfaragó, kőműves), vasbeton- és műkőkészítő (vasbetonkészítő, műkőkészítő), erdőművelő- és fakitermelő, mezőgazdasági gépész (állattartó-telepi gépész, kertészeti gépész, növénytermesztő gépész), állattenyésztő (juhtenyésztő, lótenyésztő, sertéstenyésztő, szarvasmarha tenyésztő), halász, élelmiszeripari termékgyártó (sütő), telefon- és hálózatszerelő szakmák.
3. Kategória
Karosszérialakatos, repülőgépszerelő, szerszámkészítő, gépjárműtechnikai szerelő (autószerelő, autóvillamossági szerelő), csőhálózat- és berendezésszerelő (központifűtés- és csőhálózatszerelő, gázvezeték- és készülékszerelő, vízvezeték- és készülékszerelő), gépszerelő és karbantartó (anyagmozgatógép-szerelő, építőgépszerelő, géplakatos, mezőgazdasági gépszerelő, textil- és ruházatipari, gépszerelő, vegyi- és élelmiszeripari gépszerelő), közlekedésgép-szerelő (Diesel-mozdonyszerelő, nagyvasúti villamosjárműszerelő, közúti villamosjárműszerelő), ötvös (arany- és ezüstműves), vésnök, elektrolakatos (felvonószerelő, háztartási gépszerelő, villamosgépszerelő), villanyszerelő (erősára-mű berendezés-szerelő, épületvillamossági szerelő, vasútvillamossági szerelő, villamoshálózat-szerelő), elektronikai műszerész, irodagép műszerész, látszerész, órás, rádió- és televízió műszerész, irányítástechnikai műszerész, számítástechnikai műszerész, repülőgépműszerész (navigációs- és elektroműszerész, rádió- és lokátorműszerész), elektroműszerész, mechanikai műszerész (kötő- és varrógép műszerész, műszergyártó és-karbantartó, orvosi műszerész), optikai üvegcsiszoló, üvegműves, kerámiaipari nyerstermékgyártó (gipszmintakészítő, kerámiaformázó), vegyész-analitikus, vegyianyag-gyártó, galvanizáló, asztalos (bútorasztalos, épületasztalos, intarziakészítő), faesztergályos, fa-szobrász, kádár (pintér), mintakészítő, cellulóz- és papírgyártó, nyomdai gépmester (magasnyomó gépmester, siknyomó gépmester), nyomóforma készítő (kemigrafikus marató, mélynyomó marató, nyomdai .fénymásoló), textilkikészítő (festő és kikészítő, textilnyomó), cipész, cipőkészítő (cipőgyártó), kárpitos, textiltisztító, víz és csatornamű kezelő (csatornaműkezelő, vízműkezelő), gyógyászati segédeszközkészítő, cserépkályhás, szobafestő és mázoló (tapétázó), padlóburkoló, bádogos, kertész (szőlő- és gyümölcstermesztő, zöldségtermesztő), állategészségőr, dohányfeldolgozó, erjedésipari termékgyártó (borász, sörgyártó, szesz- és likőrgyártó), élelmiszeripari termékgyártó (baromfihúsfeldolgozó, cukorgyártó, édesipari termékgyártó, élei-miszertartósító, húsfeldolgozó, molnár, tej termékgyártó), élelmiszer eladó, háztartási felszerelések eladója, kirakatrendező és dekoratőr, kozmetikai- és vegyicikk eladó, látszerész, optikai- és fotócikk eladó, vegyesbolti eladó, cukrász, szakács, távközléstechnikai műszerész (vezetékes-távközléstechnikai műszerész, vezetéknélküli-távközléstechnikai műszerész), vasúti távközlő- és biztosítóberendezési műszerész szakmák.
4. Kategória
Porcelánfestő, papírfeldolgozó, könyvkötő, betűszedő (nyomdai montőr, szedő, fényszedő) nyomóforma előkészítő (nyomdai fényképész, nyomdai retusőr), fonó (fonalgyártó, nem szőtt kelmegyártó), kötő, szövetkészítő (műszövő, szövő, takács), bőrdíszműves, kesztyűs, szűcs, cipőkészítő (cipőfelsőrészkészítő), fűzőkészítő, kalapos és sapkakészítő, ruhakészítő (bőrruhakészítő, fehérneműkészítő, férfiruhakészítő kötőipari konfekciós, nőiruhakészítő), fényképész, fogműves, kozmetikus, fodrász, hangszerész (cimbalomkészítő és -javító, fa- és rézfúvós hangszerkészítő és -javító, harmonikakészítő és -javító, orgonaépítő és -javító, vonós és pengetős hangszerkészítő és -javító, zongorakészítő és -javító, dísznövény kertész vadászvadtenyésztő, baromfitenyésztő, kultúrcikk eladó, lakberendezési cikk eladó, ruházati eladó, műszaki cikkek eladója, felszolgáló, vendéglátóipari eladó szakmák.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.