7/1978. (V. 8.) PM rendelet

a felügyelete alá tartozó szerveknél és a takarékszövetkezeteknél folytatott szocialista munkaverseny szabályozásáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A szocialista munkaversenyről szóló 1038/1977. (X. 4.) Mt.h.-SZOT-KISZKB határozatban (a továbbiakban: H.) kapott felhatalmazás alapján a munkaverseny mozgalom pénzügyi szerveknél történő továbbfejlesztése érdekében - a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók és a Közalkalmazottak Szakszervezete Elnökségével, valamint a KISZ Központi Bizottságával egyetértésben - a következőket rendelem:
A rendelet hatálya kiterjed az Országos Takar...

7/1978. (V. 8.) PM rendelet
a felügyelete alá tartozó szerveknél és a takarékszövetkezeteknél folytatott szocialista munkaverseny szabályozásáról
A szocialista munkaversenyről szóló 1038/1977. (X. 4.) Mt.h.-SZOT-KISZKB határozatban (a továbbiakban: H.) kapott felhatalmazás alapján a munkaverseny mozgalom pénzügyi szerveknél történő továbbfejlesztése érdekében - a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók és a Közalkalmazottak Szakszervezete Elnökségével, valamint a KISZ Központi Bizottságával egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed az Országos Takarékpénztárra, az Állami Biztosítóra, a takarékszövetkezetekre, a PM Szervezési és Ügyvitelgépesítési Intézetre és a PM Számítóközpontra. (A továbbiakban együtt: vállalat.)
(2) Munkaversenyt a vállalat azon munkahelyein célszerű szervezni" "ahol lehetséges a versenycélok és feladatok meghatározása és az eredmények megalapozott értékelése.
2. §
(1) A munkaverseny fő célja, hogy a gazdaságpolitikai és pénzügypolitikai célok megvalósítását, a munka mennyiségi, minőségi és gazdaságossági mutatóinak növelését, a korszerű üzem-és munkaszervezési módszerek elterjesztését, a társadalmi aktivitás fokozását szolgálja.
(2) A munkaversennyel is elő kell segíteni a pénzügyi dolgozók - különösen a nők és a fiatalok - szociális, kulturális helyzetének, élet-és munkakörülményeinek javítását.
(3) A munkaverseny segítse elő a társadalmi tulajdon fokozott védelmét, a pénzügyi szervek működésére vonatkozó jogszabályok, a pénzügy-(hitel-) politikai irányelvek, a számviteli rend, az ügyviteli szabályok, a takarékszövetkezeteknél ezen felül az alapszabály megtartását.
(4) A pénzintézeteknél a munkaverseny fő céljának kell tekinteni a takarékosság gondolatának és szükségességének népszerűsítését, a biztosítási, valamint az egyéb pénzügyi szolgáltatások színvonalának és kulturáltságának emelését.
(5) A takarékszövetkezeteknél szervezett munkaversenyben érvényesíteni kell a szövetkezeti mozgalom - különösen a tagsági érdekekhez kapcsolódó - céljait, továbbá fejleszteni kell e területen is a népgazdasági és egyéni érdekeket egyaránt szolgáló biztosítási tevékenységet, általánossá kell tenni a kiegészítő pénzügyi szolgáltatások nyújtását.
(6) Az üzemi (munkahelyi) demokrácia fórumainak következetes és hatékony felhasználásával, a dolgozók megfelelő színvonalú tájékoztatásával gondoskodni kell, hogy a munkaverseny helyi céljai szoros összhangban álljanak a központi célokkal, a vállalati éves- és középtávú tervfeladatokkal, munkahelyi programokkal.
3. §
A vállalatoknál folytatott munkaversenyben az eddig jól bevált formák - az üzemi demokrácia elveinek érvényesítésével - továbbra is alkalmazhatók.
4. §
(1) A munkaverseny mozgalom kibontakoztatását, a munkaversenyben kiemelkedő teljesítményt elérő egyének, dolgozó kollektívák elismerését a rendelkezésre álló anyagi eszközök differenciált felhasználásával is elő kell segíteni.
(2) A munkaversenyben adható egyéni és brigád elismerések, kitüntetések adományozásánál fokozott figyelmet kell fordítani a szocialista brigádokkal szemben támasztott magasabb minőségi követelmények teljesítésére, az ifjúsági versenyformák eredményeire.
(3) A vállalat köteles nyilvántartást vezetni a brigádmozgalom főbb adatairól (munka-, ifjúsági, szocialista brigádok száma, a brigádok létszáma, az elért elismerési fokozatok, kitüntetések) és arról évente - a tárgyévet követő április 15-ig - a felügyeleti szervet, illetve a takarékszövetkezetek a megyei szövetségeken keresztül a SZÖVOSZ-t tájékoztatni.
(4) A munkaverseny erkölcsi és anyagi elismerésére a H.-ban megjelölt kitüntető címeken kívül más kitüntetéseket (pl. "Kiváló Megyei Fiók", "Kiváló Kirendeltség" stb.) is rendszeresíthet a vállalat a szakszervezeti és KISZ szervével, a szövetkezet az illetékes érdekképviseleti és KISZ szervével egyetértésben. E kitüntetések pénzügyi fedezetéről a részesedési, illetve jutalmazási alap terhére a vállalat vezetősége gondoskodik.
5. §
(1) A munkaversenyben elért eredmények alapján pályázat benyújtásával a H.-ban megjelölt elismerési formákon kívül
- a pénzintézeti egységek a "Pénzügyminiszter és a KPVDSZ Elnöksége Oklevelével kitüntetett Kiváló Igazgatóság", illetve "Kiváló Kerületi Fiók";
- a takarékszövetkezetek "Vándorserleg" kitüntető cím elnyeréséért versenyezhetnek.
(2) A "Szakma (Ágazat) Kiváló Brigádja" kitüntetés adományozására a középtávú tervidőszakban két alkalommal kerülhet sor. A kitüntetés elnyerésére pályázatok a középtávú tervidőszak második és ötödik évének lezárása után nyújthatók be.
(3) A "Kiváló Vállalat", a "Kiváló Szövetkezet", a "Pénzügyminiszter és a KPVDSZ Elnöksége Oklevelével kitüntetett Kiváló Igazgatóság", illetve "Kiváló Kerületi Fiók" kitüntető címek elnyerésének feliételeit a rendelet mellékletei tartalmazzák. A mellékleteket a Pénzügyi Közlönyben kell közzétenni.
6. §
(1) A "Kiváló Vállalat", a "Kiváló Szövetkezet", a "Pénzügyminiszter és a KPVDSZ Elnöksége Oklevelével kitüntetett Kiváló Igazgatóság", illetve "Kiváló Kerületi Fiók" valamint a "Szakma (Ágazat) Kiváló Brigádja" kitüntetésre vonatkozó pályázatok benyújtásának rendje:
a) A pénzügyminiszter felügyelete alá tartozó vállalatok, a vállalatoknál működő egységek, brigádok pályázataikat a tárgyévet követő március 15-ig a Pénzügyminisztérium Titkárságához és a szakmailag illetékes szakszervezethez nyújthatják be. A kitüntetés elnyerésére pályázó pénzintézeti megyei igazgatóságok esetében a pályázathoz mellékelni kell a KPVDSZ megyei Bizottsága, valamint a megyei tanács V. B., illetve elnökének véleményét is.
b) A takarékszövetkezetek és a takarékszövetkezeteknél működő brigádok pályázatukat az állami törvényességi felügyeletet gyakorló tanács V. B. szakigazgatási szerve javaslatával a MESZÖV-höz és a KPVDSZ megyei Bizottságához a tárgyévet követő február 28-ig nyújthatják be. A két szerv minősíti a pályázó takarékszövetkezetek munkáját és a pályázatokat egyeztetett javaslattal a tárgyévet követő március 10-ig a SZÖVOSZ-hoz és a KPVDSZ-hez továbbítja.
(2) A pályázatoknak a meghatározott célok megvalósításában elért tárgyévi eredményeket, valamint az értékelés szempontjából jelentős egyéb tevékenységet bemutató számszaki és szöveges részből kell állniuk.
7. §
A munkaverseny vállalások gazdasági jellegű céljainak kijelölése, a vállalások befolyásolása, a középvezetők beszámoltatása, a vállalások teljesítéséhez és az eredmények értékeléséhez szükséges személyi, tárgyi és szervezési feltételek biztosítása a vállalat vezetőjének feladata.
8. §
(1) A H., a szocialista munkaverseny mozgalommal kapcsolatos szakszervezeti feladatokra vonatkozó SZOT Elnökségi Határozat, valamint e rendelet előírásait az üzemi demokrácia fórumain a dolgozókkal ismertetni kell.
(2) A munkaverseny értékelése során a munkavédelmi tevékenység vonatkozásában a SZOT Elnökségének 1977. október 31-i 45. számú állásfoglalásában foglaltak az irányadók.
9. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a pénzintézeteknél folytatott munkaverseny szabályozására kiadott 16/1973. (IV. 21.) PM rendelet hatályát veszti.
Faluvégi Lajos s. k.,
pénzügyminiszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.