adozona.hu
6/1980. (X. 13.) KipM rendelet
6/1980. (X. 13.) KipM rendelet
az árkalkulátori képesítésről és az árkalkulátori, valamint árszakértői képesítéshez kötött munkakörökről
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az árkalkulátori és árszakértői képesítés rendjéről szóló 13/1977. (VII. 23.) PM-ÁH rendelet (továbbiakban: R) alapján az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével egyetértésben az alábbiakat rendelem:
A rendelet hatálya a könnyűipari ágazatban az árkalkulátori képesítésre és az ágazatban az árkalkulátori és árszakértői munkakört ellátó dolgozókra terjed ki.
Az árkalkulátori képesítést a Könnyűipari Minisztérium Módszertani és Továbbképző Intézete által szervezett tanfolyam elvégzését igazoló ...
A rendelet hatálya a könnyűipari ágazatban az árkalkulátori képesítésre és az ágazatban az árkalkulátori és árszakértői munkakört ellátó dolgozókra terjed ki.
(1) Az árkalkulátori képesítést a Könnyűipari Minisztérium Módszertani és Továbbképző Intézete által szervezett tanfolyam elvégzését igazoló sikeres szakvizsgával lehet megszerezni.
(2) Szakvizsgát csak az tehet, aki a tanfolyamon rendszeresen részt vesz.
(3) A tanfolyam és szakvizsga tárgyai:
- költségszámítás és árképzés,
- számvitel,
- üzemgazdaságtan,
- szakmai technológiai ismeretek.
(4) Számvitelből, üzemgazdaságtanból és szakmai technológiai ismeretekből nem kell tanfolyamon részt vennie és szakvizsgát tennie annak, aki megfelelő szakipari technikumi, vagy annál magasabb végzettséget igazoló oklevéllel rendelkezik és felmentést kap.
(5) A szakmai technológiai ismeretekből vizsgát külön tanfolyami oktatás nélkül kell tenni. A vizsga tárgyát képező szakmát a vizsgázó szabadon választhatja. A munkáltató a vizsgázó részére két heti üzemben történő szakirányú foglalkoztatás lehetőségét köteles biztosítani.
(6) A tanfolyami oktatás időtartama a szakmai technológiai ismeretek kivételével tantárgyanként egy-egy iskolai tanév.
3. §
(1) A tanfolyam szervezése a kiadott tematika szerint és tananyag alapján, továbbá a vizsgabizonyítvány kiadása és nyilvántartása a minisztérium Közgazdasági Főosztályának irányításával a Könnyűipari Minisztérium Módszertani és Továbbképző Int feladata.
(2) A tanfolyam költségeit -ideértve a külön jogszabályban* meghatározott tanfolyami óradíjakat és vizsgadíjakat - a Könnyűipari Minisztérium Módszertani és Továbbképző Intézet részébe kell befizetni.
(3) A költségeket a tanfolyam résztvevői fizetik. A munkáltató a költségeket egészben vagy részben magára vállalhatja.
4. §
(1) Árkalkulátori képesítéshez kötött munkakörök a következők:
a) árosztály vagy árcsoport ügyintéző és nem önálló osztály-, illetve csoportvezető;
b) elő-, vagy utókalkulációt készítő ügyintéző és nem önálló csoportvezető, ha más magasabb képesítés nincs számára előírva;
c) árellenőr és árelemző.
(2) A munkáltató képesített árkalkulátori képesítéshez kötött további munkaköröket írhat elő, amelyet a szervezeti és működési szabályzatban (kollektív szerződésben) kell meghatározni.
Az R. mellékletének 1/c. pontjában foglaltak alapján a képesített árszakértői képesítéshez kötött munkakörök:
a) árosztály (árcsoport) önálló vezetője;
b) előkalkulációs vagy utókalkulációs osztály, csoport önálló vezetője, ha más magasabb képesítés számára nincs előírva.
(1) A képesített árkalkulátori tanfolyam középfokú tanfolyamnak minősül.
(2) A rendelet hatálybalépése előtt megszerzett képesítések továbbra is érvényesek.
(3) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben az R-ben foglaltakat kell alkalmazni.
7. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg az árképzési és kalkulációs munkakörben foglalkoztatottak képesítéséről szóló 10/1961. (Ász. 34.) ÁH utasítás végrehajtása tárgyú 37/1961. (Kip. É. 38.) KipM utasítás hatályát veszti.