adozona.hu
31/1981. (XII. 28.) ÉVM rendelet
31/1981. (XII. 28.) ÉVM rendelet
a munkavédelemről
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A munkavédelemről szóló 64/1980. (XII. 29.) MT rendelettel módosított 47/1979. (XI. 30.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) végrehajtására - az érdekelt miniszterekkel, az országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, az Építő-, Fa és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezetével, a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetével, a Kereskedelmi Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, va...
(1) E rendelet hatálya kiterjed az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztériumra (a továbbiakban: Minisztérium), továbbá
a) azokra a gazdálkodó szervezetekre [R. 45. § (1) bekezdés b) pont], amelyek az építésügyi és városfejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter)
- ágazati irányítása és felügyelete,
- ágazati irányítása
alá tartoznak kivéve, ha a R. 4. §-a alapján felügyeleti jogkörben kiadott jogszabály eltérően rendelkezik;
b) a miniszter felügyelete alá tartozó társadalmi szervezetekre és egyesületekre;
c) az e rendelet hatálya alá tartozó szervezetnél a R. 1. § (1) bekezdése alapján munkát végző személyekre (a továbbiakban: dolgozó).
(2) Az építésügyi ágazatba sorolt lakás, garázs, műhely és üdülő építő, illetőleg fenntartó szövetkezetekre e rendeletben foglaltak megfelelően irányadók.
2. §
(1) A Minisztérium által meghatározott munkavédelmi feladatok figyelembevételével, a megyei, a fővárosi (fővárosi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága építésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve a munkavédelmi feladatot ellátó szervezete (dolgozó) útján irányítja a felügyelete alatt álló gazdálkodó szervezetek, ideértve a kommunális szolgáltató (a tanácsi ingatlankezelő, ingatlanközvetítő, parképítő és fenntartó, kertészeti, köztisztasági, településtisztasági, kéményseprő és tüzeléstechnikai, temetkezési, takarító, díjbeszedő, város és községgazdálkodási) vállalatok és költségvetési üzemek munkavédelmi tevékenységét.
(2) A munkavédelmi szervezet e jogkörében
a) ellenőrzi a munkavédelmi tevékenység ellátásához szükséges személyi és tárgyi feltételeket;
b) ellátja a jogszabályokban meghatározott munkavédelmi feladatokat;
c) ellenőrzi a munkavédelemre vonatkozó belső szabályzatokat;
d) részt vesz az azonnali bejelentésre kötelezett üzemi balesetek kivizsgálásában és gondoskodik a szükséges intézkedések megtételéről;
e) gondoskodik a munkavédelmi szakemberek rendszeres továbbképzéséről;
f) gondoskodik a magasabb vezetőállású és a munkavédelmi szempontból kiemelt beosztású dolgozók vizsgáztatásáról, illetőleg továbbképzéséről;
g) rendszeresen beszámoltatja a gazdálkodó szervezeteket a munkavédelem helyzetéről és tevékenységéről.
3. §
A munkavédelmi tevékenység ágazati irányításából adódó feladatokat, továbbá a miniszter felügyelete alá tartozó gazdálkodó szervezetek munkavédelmi irányítását, ellenőrzését a Minisztérium a szervezeti és működési szabályzatában foglaltak szerint látja el.
4. §
Az ágazati feladatok megvalósításához szükséges munkavédelmi kutató és fejlesztő feladatokat az illetékes kutató, vagy tervező intézet a SZOT Munkavédelmi Tudományos Kutató Intézettel együttműködve végzi.
5. §
(1) A gazdálkodó szervezet munkavédelmi
a) vezetőjének a gazdálkodó szervezet tevékenységének megfelelő felső vagy középfokú műszaki és munkavédelmi;
b) előadójának legalább középfokú munkavédelmi;
c) megbizottjának legalább alapfokú munkavédelmi
képesítéssel kell rendelkeznie.
(2) A munkavédelmi feladat ellátása során
a) felsőfokú képesítésnek a munkavédelmi szakmérnöki oklevél, a munkavédelmi üzemmérnöki oklevél, illetőleg a Felsőfokú Munkavédelmi Tanfolyam államvizsgája;
b) középfokú képesítésnek a Felsőfokú Munkavédelmi Tanfolyam végbizonyítványa, illetőleg a munkavédelmi szaktechnikusi, vagy technikusi minősítővizsga;
c) alapfokú képesítésnek a Minisztérium által szervezett munkavédelmi alapfokú tanfolyam elvégzése
minősül.
6. §
(1) A szakszervezeti munkavédelmi felügyelőnek a létesítmény, berendezés, gép stb. működése felfüggesztésére vonatkozó intézkedéséről a gazdálkodó szervezet köteles a felügyeleti szervet haladéktalanul tájékoztatni.
(2) A felfüggesztő határozatban előírtak teljesítése esetén a létesítmény, berendezés, gép stb. üzembe helyezését a gazdálkodó szervezet vezetője engedélyezi.
(3) A gazdálkodó szervezet népgazdasági érdekből a veszély teljes elhárítása előtt kérheti a leállított berendezés, gép stb. felfüggesztő határozatának a feloldását. Ebben az esetben a kérelem részletes indokolása mellett a gazdálkodó szervezet köteles a dolgozók védelmére tett intézkedéseket is ismertetni.
7. §
(1) A Munkavédelmi Szabályzatot (a továbbiakban: MvSZ) 1982. december 31-ig az 1. számú mellékletben foglaltak alapján kell elkészíteni.
(2) Az MvSZ-t a gazdálkodó szervezet vezetője a szakszervezeti bizottsággal egyetértésben adja ki. Az MvSZ-t szükség szerint, de legalább évenként felül kell vizsgálni és a végrehajtott módosítást, illetve kiegészítést ki kell adni.
(3) Az R. 14. §-ának (2) és (3) bekezdésében meghatározott munkaköri leírások és utasítások munkavédelmi követelményeknek megfelelő kiegészítéséről folyamatosan, de legkésőbb 1982. december 31-ig gondoskodni kell.
8. §
A szervezeti és működési szabályzatban kell meghatározni
a) a munkavédelmi tevékenység irányításának rendszerét;
b) a munkavédelemmel kapcsolatos döntési hatásköröket az igazgatótól a brigádvezetőig bezárólag;
c) a funkcionális részlegek (pl. technológiai, fejlesztési, munkaügyi osztályok) munkavédelemmel kapcsolatos feladatait.
9. §
Külföldi gazdálkodó szervezetek által Magyarországon, illetőleg magyar gazdálkodó szervezetek által külföldön végzett építőipari kivitelezési és technológiai szerelési munkáinak munkavédelmi feltételeit a 2. számú mellékletben foglaltak szerint kell meghatározni.
10. §
A műszaki tervek munkavédelmi tervfejezetének alaki és tartalmi követelményeit a 3. számú mellékletben, a szervezési (organizációs) terv munkavédelmi tartalmi követelményeit pedig a 4. számú mellékletben foglaltak alapján vállalati szabványban kell 1982. december 31-ig meghatározni.
11. §
A létesítmény és termelőeszköz használatbavételét, üzembehelyezését, újraindítását, továbbá a kísérleti, illetve a próbaüzemeltetését az 5. számú melléklet szerint kell végrehajtani.
12. §
(1) A hazai gyártású termelőeszköz munkavédelmi minőségtanúsításáért a gyártó gazdálkodó szervezet a felelős.
(2) Az import termelőeszköz munkavédelmi minőségtanúsításáért mind a sajátszámlás, mind a bizományosi behozatal esetén az importáló külkereskedelmi szervezet a felelős.
13. §
(1) Az ipari miniszter által meghatározott hazai gyártású gépeket, berendezéseket a gyártó, az importált berendezéseket a megrendelő köteles saját költségére munkavédelmi szempontból minősíttetni.
(2) Hazai gyártású gépek esetében az ipari miniszter, import gépek esetében az építésügyi és városfejlesztési miniszter a munkavédelmi minősítés kötelezettsége alól felmentést adhat.
(3) A minősítés elvégzéséig a gépet csak kísérleti vagy próbaüzemi jelleggel szabad üzemeltetni.
14. §
(1) A termelőberendezések munkavédelmi vizsgálatának tartalmi és alaki követelményeit az MSZ 63. számú szabvány tartalmazza. Ezt kell alkalmazni a munkavédelmi minősítésnél és minőségtanúsításnál is.
(2) A munkavédelmi minőségtanúsítással és minősítéssel kapcsolatos feladatokat a 6. számú melléklet, a munkavédelmi minősítésre kötelezett építőipari és építőanyagipari gépek jegyzékét pedig a 7. számú melléklet tartalmazza.
(3) Az építőipari és építőanyagipari gépek minősítésére az Építésügyi Minőségellenőrző Intézet jogosult.
15. §
Azokon a munkahelyeken, ahol egyidejűleg több, vállalat végez munkát, a munkavédelmi közös feladatok koordinálását a generálkivitelező, több generálkivitelező esetén a beruházó végzi.
16. §
(1) A gazdálkodó szervezet az MvSZ-ben köteles meghatározni, hogy mely munkahelyeken, munkafolyamatoknál, illetve munkakörökben milyen személyi védőeszközök használata kötelező. A nyilvántartásra kötelezett személyi védőeszközök jegyzékét a 8. számú melléklet tartalmazza.
(2) Azokon a munkahelyeken, ahol a tárgyak leeséséből, vagy más okból fejsérülés veszélye áll fenn, a fejvédő sisak használata kötelező.
17. §
(1) Ez a rendelet 1982. január hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 14/1973. (V. 13.) ÉVM rendelet hatályát veszti.
(2) E rendelet mellékleteit az Építésügyi Értesítőben kell közzétenni.