adozona.hu
3/1980. (VII. 1.) KipM-ÉVM-KGM-KPM-NIM együttes rendelet
3/1980. (VII. 1.) KipM-ÉVM-KGM-KPM-NIM együttes rendelet
az ipari szövetkezetek, a területi (szakmai) szövetségek, a gazdasági társulások és szövetkezeti vállalatok dolgozóinak képesítési rendszeréről
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az állami személyzeti munkáról szóló 1019/1974. (V. 2.) Mt. határozat 12. pontja alapján -az érdekelt miniszterekkel, az Országos Tervhivatal elnökével, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, a Központi Statisztikai Hivatal elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - az alábbiakat rendeljük:
A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - kiterj...
(1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - kiterjed az ipari szövetkezetekre, az ipari szövetkezetek területi (szakmai) szövetségeire (a továbbiakban: szövetség), az ellenőrzési és jogi irodákra, e szövetkezetek által létrehozott jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásokra, valamint az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa (OKISZ) által alapított szövetkezeti vállalatokra (a továbbiakban együtt: szövetkezet).
(2) E rendelet hatálya nem terjed ki a meghatározott munkakörök betöltésének képesítéshez kötéséről szóló 31/1977. (IX. 22.) MÉM rendelet hatálya alá tartozó gazdálkodó szervekre.
2. §
(1) A szövetkezet köteles gondoskodni arról, hogy a vezetői és az ügyintézői munkakörben dolgozók rendelkezzenek munkakörük ellátásához szükséges politikai képzettséggel, iskolai végzettséggel, szakmai képesítéssel, valamint szakirányú gyakorlattal.
(2) A szövetkezet köteles - a szövetkezeti bizottsággal és a szakszervezet illetékes helyi szervével egyetértésben - a rendelet hatálybalépésétől számított három hónapon belül a szövetkezetre érvényes képesítési előírásokat meghatározni és a képesítéshez kötött munkakörök jegyzékét a szervezeti és működési szabályzat mellékleteként kiadni. A képesítési feltételeket munkakörönként kell meghatározni.
3. §
(1) Felsőfokú iskolai (egyetemi, illetve főiskolai) végzettség és a munkakör ellátásához előirt felsőfokú szakmai képesítés szükséges
a) az I. kategóriába sorolt szövetkezeteknél a magasabb vezetői munkakört betöltő dolgozóknál;
b) szövetségeknél az osztályvezető és ennél magasabb munkakört ellátó dolgozóknál, az ellenőrzési iroda vezetőjénél, továbbá - a 17/1971. (IV. 28.) Korm. és a 4/1971. (X. 19.) IM rendeletek alkalmazásával - valamennyi jogi képviseleti munkakörben foglalkoztatott dolgozónál;
c) a gazdasági társulások igazgatóinál és igazgatóhelyetteseinél;
d) a szövetkezeti vállalatok igazgatóinál, igazgatóhelyetteseinél, főosztályvezetőinél.
(2) Középfokú iskolai végzettség és - amennyiben jogszabály vagy a 4. § eltérően nem rendelkezik - a munkakör jellegének megfelelő középfokú szakképesítés szükséges
a) a II-IV. kategóriába sorolt szövetkezetek magasabb vezetői munkakört betöltő dolgozóinál, valamennyi szövetkezetnél a nem termelő csoportvezetői vagy ennél magasabb munkakört ellátó dolgozóknál, az osztályszervezetbe nem tartozó egyéb vezetőknél, valamint a szövetkezet által kijelölt üzemvezetőknél és részlegvezetőknél;
b) a szövetségeknél a csoportvezetőknél és az érdemi ügyintézőknél, revizoroknál;
c) a gazdasági társulásoknál a csoportvezetői és ennél magasabb munkakört ellátó dolgozóknál, valamint az osztályszervezetbe nem tartozó egyéb vezetőknél;
d) a szövetkezeti vállalatoknál az osztályvezetői és a csoportvezetői munkakört ellátó dolgozóknál, valamint az osztályszervezetbe nem tartozó egyéb vezetőknél.
4. §
(1) A művezetői munkaköröknél követelmény a külön jogszabályokban előírt művezetői vizsga vagy szakirányú technikusi végzettség, továbbá alapfokú politikai képzettség megszerzése.
(2) Munkaügyi, számviteli, pénzügyi, belső ellenőri és kereskedelmi (anyag- és áruforgalmi) munkakörökben az osztályvezető és ennél magasabb munkakört ellátó dolgozóknál felsőfokú, csoportvezetőknél és ügyintézőknél középfokú munkaköri szakképesítést kell megkövetelni.
(3) Árképzési, árelemző és kalkulációs, ár- és számlaellenőrzési, költségvetés- és számlakészítő munkakörökben vezető munkakörűeknél a képesí-sített árszakértői, ügyintézőknél a képesített árkalkulátori képesítést kell megkövetelni.
(4) Tervgazdasági és beruházási munkakörökben az osztályvezető-helyettesi és ennél magasabb munkakört ellátó dolgozóknál felsőfokú, csoportvezetőknél és önálló ügyintézőknél - beruházási munkakörökben valamennyi ügyintézőnél - középfokú, tervgazdasági munkakörökben egyéb ügyintézőknél alapfokú képesítés megszerzése kötelező.
(5) A munkaelemző és a munkaszervező munkakörök betöltéséhez vezető állásúaknál a munkaszervező, ügyintézők esetében a munkaelemző szakképesítés előírása kötelező.
(6) Statisztikai munkakörök betöltésénél meg kell követelni az osztályvezetői (vezető statisztikusi) és ennél magasabb munkakört ellátó dolgozóknál a felsőfokú, a csoportvezetőknél és az elemző munkát végző statisztikusoknál a középfokú, a beosztott statisztikusoknál az alapfokú statisztikai képesítést.
(7) A függetlenített biztonsági megbízotti munkakörben a munkavédelmi technikusi képesítés kötelező.
5. §
(1) Felsőfokú politikai végzettség szükséges
a) az I. kategóriába sorolt szövetkezetek elnökeinél;
b) szövetségeknél a szövetség elnökénél és függetlenített elnökhelyettesénél, a személyzeti és szövetkezet-politikai osztályok, valamint az ellenőrzési és a jogi irodák vezetőinél;
c) a szövetkezeti vállalatok igazgatóinál.
(2) Középfokú politikai végzettség szükséges
a) az I. kategóriába sorolt szövetkezetek főkönyvelőinél, műszaki (áruforgalmi) vezetőinél, az II-IV. kategóriába sorolt szövetkezetek magasabb vezetői munkakört betöltő dolgozóinál és a szövetkezet kategóriába sorolásától függetlenül a személyzeti vezetőknél;
b) szövetségeknél az (1) bekezdés b) pontjában fel nem sorolt valamennyi vezetőállású dolgozónál és a revizoroknál;
c) gazdasági társulásoknál az igazgatónál;
d) szövetkezeti vállalatnál az igazgatóhelyettesnél, a főkönyvelőnél és a személyzeti vezetőnél.
(3) A szövetkezet szervezeti és működési szabályzata más munkaköröket is középfokú politikai végzettséghez köthet.
(4) Vezetői munkakörben dolgozóknál a politikai, szakmai és vezetési ismereteket tervszerűen korszerűsíteni kell tanfolyami, illetőleg iskolarendszerű továbbképzés, vagy irányított önképzés útján.
6. §
(1) Választott, függetlenített tisztségviselőknél a jogszabályokban előírt képesítés megléte a megválasztásnak nem feltétele. A szövetkezet azonban köteles elősegíteni és gondoskodni arról, hogy a megválasztott tisztségviselő a választást követően a szükséges politikai és szakmai ismereteket megszerezze.
(2) Elnök és függetlenített elnökhelyettes esetében a képesítési követelményt a megválasztást követő 6 hónapon belül kell előírni. A tanulmányokat az előíró határozat keltétől számított további 6 hónapon belül, de legkésőbb az oktatási intézmény tanulmányi ideje szerinti időpontban meg kell kezdeni.
7. §
(1) Ha e rendelet hatályba lépésekor a szövetkezettel már tagsági viszonyban vagy munkaviszonyban álló nő dolgozó a 40., férfi dolgozó a 45. életévét betöltötte - és egyéb jogszabály életkor, iskolai végzettség vagy szakképzettség tekintetében eltérően nem rendelkezik -, iskolai végzettség vagy szakképzettség megszerzésére nem kötelezhető.
(2) Ha a dolgozó az előírt képesítéssel nem rendelkezik és az (1) bekezdés szerint valamely képesítés megszerzésére nem kötelezhető, munkakörét továbbra is betöltheti, de magasabb munkakörbe nem kerülhet.
8. §
(1) E rendelet hatályba lépését követően képesítéshez kötött munkakört - a 6. §-ban foglaltak kivételével - az előírt képesítési feltételeknek megfelelő személlyel lehet betölteni.
(2) Az a dolgozó, aki a munkakör betöltéséhez szükséges iskolai végzettséggel vagy szakképzettséggel nem rendelkezik, de megszerzésük érdekében iskolai, illetve tanfolyami tanulmányokat folytat, munkakörének ellátására kivételesen és ideiglenesen az oktatási intézménynél előírt képzési időre megbízható.
9. §
(1) Az e rendelet hatályba lépésekor már tagsági viszonyban vagy munkaviszonyban álló dolgozóval, ha nem rendelkezik munkaköre betöltéséhez a szükséges összes feltétellel, 1980. augusztus 31-ig írásban kell közölni azt, hogy milyen képesítést mennyi időn belül kell pótolnia, illetőleg, hogy milyen képesítési feltétel alól kapott mentesítést.
(2) Az előírt képesítést a képzéshez szükséges időtartam, de legfeljebb 6 év alatt kell megszerezni. Ha a dolgozó az oktatási intézménynél előírt idő alatt tanulmányait önhibáján kívül nem fejezi be, a képesítés megszerzésére előírt időt legfeljebb további két évvel meg lehet hosszabbítani.
(3) A képesítés megszerzésére a (2) bekezdésben előírt időtartam 1981. szeptember 1. napjával kezdődik, kivéve ha más jogszabály vagy a szövetkezet belső szabályzata alapján ez az időtartam már megkezdődött.
10. §
(1) Az előírt képesítési követelményektől a választott testületi szerv vagy vezető - magasabb vezetői munkakört betöltő dolgozóknál a szövetség, illetőleg az OKISZ elnökének egyetértésével - eltekinthet, ha a dolgozó a munkakör betöltésére tudása és legalább 10 éves szakirányú szakmai gyakorlata alapján alkalmas, kivéve, ha a képesítés megszerzését más jogszabály kötelezővé teszi.
(2) Az (1) bekezdés szerinti mentesítést a szövetkezet vezetősége, illetőleg a szövetség elnöksége adhatja. Ez a jog gazdasági társulás esetén - a szövetség elnöke véleményének meghallgatásával - az igazgató tanácsot, szövetkezeti vállalat esetén az igazgatót illeti meg.
11. §
(1) Ha a dolgozó az e rendeletben előírt feltételeknek nem felel meg és a szükséges képesítést az előírt határidőben sem szerzi meg, vagy számára a jogszabály vagy az illetékes jogosult felmentést nem biztosított, a tagot, illetve alkalmazottat politikai képzettségének, iskolai végzettségének és szakmai képesítésének megfelelő munkakörbe kell áthelyezni.
(2) Az áthelyezett dolgozót az új munkakörnek megfelelő díjazás illeti meg. Ha a képesítéshez kötött munkakört tag tölti be, a munkamegállapodást a foglalkoztatás jogszabályban előírt feltételeinek hiánya miatt módosítani kell. Az alkalmazott munkaviszonyát - ha egyéb megoldás nem lehetséges - felmondással kell megszűntetni.
12. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.