9/1980. (VI. 24.) NIM rendelet

az egyes nehézipari munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) szakmunkásképzésről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az egyes munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) tanfolyamokon folyó szakmunkásképzésről szóló 26/1977. (XII. 28.) MüM rendeletnek (a továbbiakban: R) a nehézipari ágazatban történő végrehajtására - a munkaügyi miniszterrel, az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnökével, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Kisiparosok Országos Szervezete elnökével, továbbá az illetékes iparági, ágazati szakszervezete...

9/1980. (VI. 24.) NIM rendelet
az egyes nehézipari munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) szakmunkásképzésről
Az egyes munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) tanfolyamokon folyó szakmunkásképzésről szóló 26/1977. (XII. 28.) MüM rendeletnek (a továbbiakban: R) a nehézipari ágazatban történő végrehajtására - a munkaügyi miniszterrel, az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnökével, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Kisiparosok Országos Szervezete elnökével, továbbá az illetékes iparági, ágazati szakszervezetekkel egyetértésben - a következőket rendelem.
(A R. 2. §-ához)
1. §
A nehézipari munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) szakmunkásképző tanfolyamot (a továbbiakban együtt: tanfolyam) a mellékletben kiadott Nehézipari Vállalati (Ágazati) Szakmunkásképzési Jegyzékben (a továbbiakban: NIM VSZJ) felsorolt szakmákban lehet szervezni.
2. §
(1) A nehézipari munkás szakmákra képesítő vállalati tanfolyamot minden, a nehézipari ágazatba tartozó tevékenységet végző vállalat, a kisipar, valamint az ipari szövetkezetek tekintetében a KIOSZ megyei (budapesti) titkárságai, illetve az ipari szövetkezetek területi (megyei, fővárosi) érdekképviseleti szervei, az OKISZ (a továbbiakban együtt: vállalat) szervezhetnek a nehézipari miniszter engedélyével.
(2) A tanfolyam szervezésére irányuló kérelmeket a Nehézipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztályára (a továbbiakban: Főosztály) minden évben május 31-ig kell megküldeni. A kérelemnek tartalmaznia kell a szakma megnevezését, a tanfolyamra jelentkezők létszámát, a tanfolyam lebonyolításának helyét, idejét, valamint jellegét (vállalati, ágazati).
(3) Ha a vállalat nem a Nehézipari Minisztérium felügyelete alá tartozik, a tanfolyam szervezésére irányuló kérelmet a felügveletet gyakorló szerv, az ipari szövetkezetek esetében az OKISZ útján, a bányászati szakmák esetében az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség előzetes hozzájárulásával kell előterjeszteni.
(A R. 3-4. §-ához)
3. §
(1) Az engedélyezett vállalati tanfolyam szervezéséről és lebonyolításáról a vállalat felkérése alapján a Nehézipari Minisztérium Továbbképző Központja (a továbbiakban: NIM TK) is gondoskodhat.
(2) Az ágazati érvényű bizonyítványt adó tanfolyamokat a NIM TK szervezi.
(3) A tanfolyam elméleti foglalkozásait munkaidőn kívül kell megtartani. Kivételesen indokolt esetben az elméleti oktatás egy része munkaidőben is megtartható.
(4) A hetenként tartandó elméleti órák száma a 12 órát csak az idényjellegű szakmák esetében, időszakosan (összevontan) szervezett tanfolyamokon haladhatja meg.
(5) A tanfolyamokkal kapcsolatos szakirányítási és koordináló feladatokat a NIM TK látja el.
(A R 6. §-ához)
4. §
(1) A NIM VSZJ-ben meghatározott alsó korhatár alól felmentést, a R-ben megjelölt korhatárig a miniszter adhat.
(2) Vizsgára csak az a tanfolyamot végzett dolgozó bocsátható, aki a tanfolyam óraszámának 20%-ánál kevesebbet mulasztott.
(A R 7. §-ához)
5. §
(1) A vizsga időpontját és helyét - ez esedékesség előtt egy hónappal - jelenteni kell a Főosztálynak.
(2) A vizsgabizottság elnökének és tagjainak megbízásáról a Főosztály gondoskodik.
(3) A bányászati szakmák esetében a vizsgabizottság egy tagját az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnökének javaslata alapján kell megbízni.
(A R. 9. §-ához)
6. §
A tanfolyam szervezésére adott engedélyben a Főosztály állapítja meg, hogy a tanfolyami vizsga alapján kiállított bizonyítvány a szakmunkás munkakör betöltésére és szakmunkás bérkategóriába sorolásra a tanfolyamot szervező vállalatnál, vagy az ágazat (alágazat) területén - kisipar tekintetében a megyére kiterjedően - jogosít.
(A R. 13. §-ához)
7. §
(1) A vizsga jegyzőkönyvének és anyakönyvének eredeti példányát a NIM TK-nak kell megküldeni a vizsgát követő 30 napon belül, a bizonyítványok kiállítása céljából. A másodpéldányokat a tanfolyam szervezője őrzi meg.
(2) A vizsga jegyzőkönyvek, anyakönyvek vállalatnál maradó példányai 25 évig nem selejtezhetők.
(A R. 14. §-ához)
8. §
A dolgozót a tanfolyami részvétellel kapcsolatos kedvezmények és juttatások a 9/1978. (VIII. 15.) MüM rendelettel módosított 23/1974. (IX. 4.) MüM rendelet szerint illetik meg.
9. §
A tanfolyamszervezés és a vizsgáztatás rendjét a Nehézipari Minisztérium állapítja meg, és a Nehézipari Értesítőben teszi közzé.
10. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Simon Pál s. k.,
nehézipari miniszter
Melléklet a 9/1980. (VI. 24.) NIM rendelethez Nehézipari Vállalati (Ágazati) Szakmunkásképzési Jegyzék (NIM-VSZJ)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.