adozona.hu
2/1979. (V. 16.) EüM rendelet
2/1979. (V. 16.) EüM rendelet
a keresőképesség orvosi elbírásáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény 42. §-a alapján - a belügyminiszterrel, a honvédelmi miniszterrel, az igazságügyminiszterrel, a közlekedés- és postaügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és az Orvos-Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben ...
A rendelet hatálya kiterjed mindazokra, akik a társadalombiztosítási jogszabályok rendelkezései alapján, a keresőképtelenségük esetén jogokat szerezhetnek (a továbbiakban: biztosított), továbbá a keresőképességet elbíráló orvosokra és bizottságokra, valamint a munkáltatók és a szövetkezetek (a továbbiakban: munkáltató) e rendelettel kapcsolatos feladataira.
2. §
(1) A biztosított keresőképességének, illetőleg keresőképtelenségének (a továbbiakban: keresőképesség) elbírálása a gyógyító-megelőző ellátás körébe tartozó orvosszakértői tevékenység Az orvos e tevékenységének végzése során egészségügyi hatósági jogkörben jár el.
(2) Az orvosi tevékenység annak megállapítására irányul, hogy a biztosított a társadalombiztosítási jogszabályok alapján keresőképtelen-e. Az orvos feladata továbbá azoknak a diagnosztikus, therápiás eljárásoknak és egyéb egészségügyi feltételeknek a meghatározása, elvégzése, illetőleg biztosítása, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a biztosított egészségét, illetőleg keresőképességét mielőbb visszanyerje.
3. §
(1) A keresőképtelen állományba vételt és keresőképtelen, állományban tartást, a keresőképesség folyamatos elbírálását és igazolását - a felülvéleményező orvos és a Főorvosi Bizottság véleményét és döntését is figyelembe véve - a kezelőorvos végzi.
(2) A kezelőorvos
a) - körzeti orvos,
- üzemi körzeti orvos,
- üzemi orvos,
- körzeti gyermekorvos, továbbá
b) a keresőképesség elbírálására kijelölt szakrendelés orvosa (a továbbiakban: kezelőorvos).
(3) A kezelőorvos által keresőképtelen állományban tartott biztosítottak keresőképességét meghatározott időközökben felül kell véleményezni, illetőleg felül kell vizsgálni.
(4) A keresőképesség felülvéleményezésére jogosultak
a) a (2) bekezdés a) pontja vonatkozásában a csoportvezető főorvos
b) a (2) bekezdés b) pontja vonatkozásában a szakrendelést felügyelő szakmai felettes, vagy a kórház-rendelőintézet járóbeteg-ellátást irányító igazgatóhelyettese, illetőleg az önálló rendelőintézet igazgatója vagy a rendelőintézet vezetője által kijelölt orvos (a továbbiakban: a rendelőintézet vezetője)
(a továbbiakban együtt: felülvéleményező orvos).
(5) A keresőképességet felülvéleményező orvos véleményének a felülvizsgálatát az e célra szervezett Főorvosi Bizottság végzi.
4. §
Ha a biztosított a kezelőorvos döntésével nem ért egyet, keresőképességének elbírálását (a továbbiakban: felülvéleményezés) felülvéleményező orvostól, amennyiben a felülvéleményező orvos döntésével nem ért egyet, a döntés felülvizsgálatát a Főorvosi Bizottságtól a döntést követő munkanapon kérheti.
5. §
(1) A kezelőorvos a biztosított vizsgálata alapján hozott döntését a biztosítottal közli, és a keresőképtelenséget - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - attól a naptól kezdve állapíthatja meg, amely napon a biztosított nála vizsgálatra jelentkezett.
(2) A kezelőorvos a keresőképessé válás időpontját is megállapíthatja a keresőképtelenség megállapításakor, ha a biztosított 3 napon belül keresőképessé válik.
(3) A keresőképtelenséget az (1) bekezdésben említett időponttól eltérően a kezelőorvos legfeljebb 3 napra visszamenőlegesen, illetőleg utólag igazolhatja, ha erről a biztosítottnak megfelelő orvosi igazolása van. Minden más esetben kizárólag egészségi okból, egyedi elbírálás alapján - visszamenőlegesen legfeljebb 3 hónapra - a felülvéleményező orvos, illetőleg a Fővárosi Bizottság állapíthatja meg a keresőképtelenség kezdő időpontját.
6. §
A kezelőorvos a biztosított kérésére eltávozási, illetőleg más helyen hosszabb ideig történő tartózkodási engedélyt adhat, ha ez a biztosított gyógyulását elősegíti, illetőleg azt nem hátráltatja, és ezt körülményei is indokolttá teszik. Tartózkodási engedély esetén a biztosított tartózkodási helye szerint illetékes kezelőorvosnál 24 órán belül köteles jelentkezni keresőképessége további elbírálása céljából.
7. §
A biztosított a keresőképessége elbírálása és helyreállítása érdekében
- az orvos rendelkezésére bocsátja az egészségi állapotával kapcsolatos, a munkavégzése körülményeinek ismeretéhez szükséges adatokat;
- részt vesz az előirt időben az orvosi vizsgálaton;
- megtartja a vizsgálatára, életmódjára, gyógykezelésére vonatkozó orvosi utasításokat.
8. §
(1) A kezelőorvos, a felülvéleményező orvos vagy a Főorvosi Bizottság megkeresésére, a munkáltató rendelkezésére bocsátja a biztosított munkavégzésének körülményeire, foglalkoztatására vonatkozó adatokat.
(2) A munkáltató az orvosi ajánlásokat, a biztosított munkaképességét figyelembe véve, - a lehetőség keretein belül - megfelelő munkakör biztosításával is elősegíti a dolgozó munkába állását.
9. §
(1) A tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve - község és nagyközség esetében a szakigazgatási szerv a járási hivatallal együtt - a keresőképtelen állomány alakulását rendszeresen figyelemmel kíséri, indokolt esetben intézkedést tesz.
(2) Az egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerv, illetőleg a községi, nagyközségi szakigazgatási szerv a lakosság gyógyító-megelőző ellátásáról szóló beszámoló és tájékoztatás keretében a keresőképesség elbírálásával kapcsolatos kérdésekről is köteles számot adni.
10. §
(1) A biztosítottak rendkívüli felülvizsgálata elrendelhető a kezelőorvos illetékességi területén keresőképtelen állományban tartott, vagy ugyanazon munkáltatónál keresőképtelen állományban levő biztosítottaknál.
(2) A rendkívüli felülvizsgálatot a területileg illetékes rendelőintézet vezetőjénél az alábbiak kezdeményezhetik:
a) az Egészségügyi Minisztérium,
b) a fővárosi, megyei, megyei városi, fővárosi kerületi, városi tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, a járási hivatal.
c) az Országos Orvosszakértői Intézet,
d) a megyei táppénzes felügyelő szakfőorvos,
e) a SZOT Társadalombiztosítási Főigazgatósága és a megyei igazgatóságai, kirendeltségei,
f) az iparági szakszervezetek,
g) a szövetkezetek érdekképviseleti szervei,
h) az üzemegészségügyet irányító igazgatóhelyettes.
i) a kezelő és felülvéleményező orvosok,
j) a munkáltató, illetőleg szakszervezeti bizottsága.
(3) A rendkívüli felülvizsgálatot a rendelőintézet vezetője - a (2) bekezdésben említettek vagy saját kezdeményezésére - rendeli el.
11. §
(1) Ha a keresőképtelenség közegészségügyi okból történt hatósági elkülönítés, illetőleg közegészségügyi okból történt foglalkozástól eltiltás, vagy járványügyi, illetőleg állategészségügyi zárlat miatt áll fenn, a keresőképtelenség igazolására a 3/1975. (VI. 14.) SZOT számú Szabályzat 109. §-ában meghatározott hatóságok illetékesek. E hatóságok igazolása alapján a keresőképtelen állományba vétel, nyilvántartás, a keresőképtelenség igazolása a kezelőorvos feladata. Ezen személyeknél a keresőképességet felülvéleményezni, illetőleg felülvizsgálni nem kell.
(2) E rendeletet kell alkalmazni abban az esetben is, ha a keresőképesség elbírálását társadalombiztosítási járulékfizetés alól mentesítés, illetőleg mezőgazdasági szövetkezettől járó betegségi segélyre jogosultság megállapítása céljából kérik.
12. §
(1) A fegyveres erők és a fegyveres testületek, valamint a MÁV egészségügyi szolgálatai a keresőképesség elbírálását külön jogszabályok alapján végzik.
(2) A SZOT, a Társadalombiztosítási Főigazgatóság és ügyviteli szervei főorvosainak a keresőképesség elbírálásával kapcsolatos jogát a SZOT szabályozza.
13. §
Ez a rendelet 1979. évi július hó 1. napján lép hatályba.