1/1981. (III. 2.) IpM rendelet

a kisiparban használandó munkaruhákról és egyéni védőfelszerelésekről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 70. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás, valamint az egyéni védőfelszerelésekről szóló 3/1979. (V. 29.) EüM rendelet 11. §-ának (4) bekezdésében foglaltak alapján - az egészségügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, a Helyi Ipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete elnökségével, a Nyomda-, a Papíripar és a Sajtó Dolgozóinak Szakszervezete elnökségével, valamint a Kisiparosok Országos Szervezetével e...

1/1981. (III. 2.) IpM rendelet
a kisiparban használandó munkaruhákról és egyéni védőfelszerelésekről
A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 70. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás, valamint az egyéni védőfelszerelésekről szóló 3/1979. (V. 29.) EüM rendelet 11. §-ának (4) bekezdésében foglaltak alapján - az egészségügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, a Helyi Ipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete elnökségével, a Nyomda-, a Papíripar és a Sajtó Dolgozóinak Szakszervezete elnökségével, valamint a Kisiparosok Országos Szervezetével egyetértésben - a következőket rendelem.
1. §
A rendelet hatálya kiterjed a kisiparosra és alkalmazottjára, ideértve a szakmunkástanulót, az alkalmi munkavállalót, valamint a segítő családtagot is (a továbbiakban: dolgozó).
2. §
A kisiparos dolgozói részére köteles az 1. számú mellékletben foglaltak szerint munkaruhát biztosítani.
3. §
(1) A munkaruha kiadásával egyidejűleg közölni kell a dolgozóval a ruha juttatási idejét hónapokban meghatározva. A juttatási időt a munkaruha átvételének elismervényén fel kell tüntetni.
(2) A juttatási időt egész hónapokban kell számítani. Ha a dolgozó a hónap első felében válik munkaruhára jogosulttá, a juttatási idő kezdő időpontja a hónap első napja; ha a hónap második felében, a ruha juttatási idejét a következő hónap első napjától kell számítani.
(3) A juttatási időt - a szakmunkástanulók kivételével - az adott területre megállapított munkaidő figyelembevételével kell meghatározni. A szakmunkástanulók munkaruha juttatási idejét a tényleges foglalkoztatási idejüktől függetlenül kell megállapítani.
4. §
(1) A juttatási időbe nem lehet beszámítani az egy hónapot meghaladó katonai szolgálatban, keresőképtelen állományban, fizetésnélküli, vagy rendkívüli szabadságon eltöltött időt.
(2) Ha a munkaruha üzemi baleset, vagy tűzeset, illetőleg más elemi kár következtében a dolgozó hibáján kívül vált használhatatlanná, részére új munkaruhát kell kiadni.
5. §
(1) A munkaruha a juttatási idő elteltével a dolgozó tulajdonába megy át.
(2) A munkaruha mosása és rendbentartása a dolgozó kötelessége.
6. §
A kisiparos a dolgozót a közegészségügyi érdekek védelme és az egészségi (munkaköri) ártalmak elhárítása érdekében a 2. számú mellékletben felsorolt védőöltözettel és egyéni védőeszközzel (továbbiakban: védőfelszerelés) köteles ellátni és azt a saját maga részére is beszerezni. A mellékletben fel nem sorolt munkakörökben, valamint az abban nem említett, de előforduló ártalmak esetén a 3/1979. (V. 30.) EüM rendelet 2. §-ának (3) bekezdésében és annak mellékletében foglaltak az irányadók.
7. §
Ha valamely munkafolyamatnál többféle ártalom is fenyeget, a kisiparosnak minden egyes ártalomra előírt védőfelszerelést biztosítani kell.
8. §
(1) A kisiparos és a dolgozó a munkavégzés, oktatás, illetőleg egyéb tevékenység egész időtartama alatt köteles a védőfelszerelést használni.
(2) A dolgozó az egyéni védőfelszerelést - a tisztítandó védőruhák kivételével - munkahelyéről nem viheti el. A nem telepített munkahelyen dolgozók vonatkozásában, amennyiben ez közegészségügyi érdeket nem sért, a kisiparos és a dolgozó ettől eltérően is megállapodhat.
(3) A védőfelszerelés nem megy át a dolgozó tulajdonába.
9. §
Az egyéni védőfelszerelés szükség szerinti, szakszerű tisztításáról, karbantartásáról; tárolásáról, valamint cseréjéről a kisiparos gondoskodik. A védőruhák tisztítása kérdésében a kisiparos és a dolgozó írásban úgy is megállapodhat, hogy arról - a napi árakon megállapított költség megtérítése ellenében - a dolgozó gondoskodik. Az egyéni védőfelszerelés elhasználódása, védelmi képességének csökkenése esetén kicserélését a kisiparos haladéktalanul biztosítani köteles.
10. §
(1) A kisiparos a munkaruhát és védőfelszerelést természetben és díjtalanul köteles kiadni. Pénzzel történő megváltásuk tilos.
(2) Ha a dolgozót azonos jellegű munkaruha és védőfelszerelés egyaránt megilleti, részére csak a védőöltözetet kell kiadni.
11. §
Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a 3/1979. (V. 29.) EüM rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.
12. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a kisiparban foglalkoztatott dolgozók és szakmunkástanulók munkaruha-, védőöltözet- és védőeszköz juttatásáról szóló 5/1968. (V. 30.) KipM rendelet hatályát veszti.
Méhes Lajos s. k.,
ipari miniszter
1. számú melléklet az 1/1981. (III. 2.) IpM rendelethez
2. számú melléklet az 1/1981. (III. 2.) IpM rendelethez Védőöltözet és egyéni védőeszközök jegyzéke
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.