adozona.hu
37/1982. (VIII. 25.) MT rendelet
37/1982. (VIII. 25.) MT rendelet
a munkavédelmi szakképzésről és továbbképzésről
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A Minisztertanács - a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a munkavédelmi szakképzés és továbbképzés szabályozása érdekében a következőket rendeli:
A munkavédelmi szakképzés keretében felső- és középfokú munkavédelmi szakképesítés szerezhető.
Felsőfokú munkavédelmi szakképesítésnek minősül:
a munkavédelmi szakmérnöki oklevél;
a munkavédelmi üzemmérnöki bizonyítvány;
a felsőfokú munkavédelmi szakképesítő egyetemi tagozaton szerzett bizonyítvány;
a felsőfokú munkavédelmi sz...
(1) A munkavédelmi szakképzés keretében felső- és középfokú munkavédelmi szakképesítés szerezhető.
(2) Felsőfokú munkavédelmi szakképesítésnek minősül:
a) a munkavédelmi szakmérnöki oklevél;
b) a munkavédelmi üzemmérnöki bizonyítvány;
c) a felsőfokú munkavédelmi szakképesítő egyetemi tagozaton szerzett bizonyítvány;
d) a felsőfokú munkavédelmi szakképesítő főiskolai tagozaton szerzett bizonyítvány.
(3) Középfokú munkavédelmi szakképesítésnek minősül a középfokú szakképesítő tagozaton szerzett oklevél.
2. §
(1) A munkavédelmi szakképzés a Munkavédelmi Továbbképző Intézet (a továbbiakban: Intézet), illetőleg annak irányításával más oktatási vagy továbbképző intézmény keretében folyik.
(2) A munkavédelmi szakképzés levelező rendszerű oktatás formájában történik.
3. §
A felső-, illetőleg középfokú munkavédelmi szakképesítést nyújtó tagozatokra való felvétel képesítési feltételei a következők:
a) a szakmérnöki tagozatra: mérnöki oklevél;
b) az üzemmérnöki tagozatra: üzemmérnöki oklevél;
c) a felsőfokú szakképesítő egyetemi tagozatra: a tudományegyetemek bölcsészeti, jogtudományi és természettudományi karán, valamint a közgazdaságtudományi egyetemen, továbbá az orvostudományi egyetemen szerzett oklevél;
d) a felsőfokú szakképesítő főiskolai tagozatra: az államigazgatási-, a tanárképző-, az egészségügyi főiskolai, valamint a főiskolai szintű szakoktatói és a műszaki tanári oklevél, továbbá a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán, a Külkereskedelmi Főiskolán, a Pénzügyi és Számviteli Főiskolán szerzett oklevél;
e) a középfokú szakképesítő tagozatra: a szakközépiskolai (középfokú technikumi), vagy gimnáziumi érettségi bizonyítvány.
4. §
(1) Az Intézet felsőfokú tagozatain sikeres államvizsga letételével munkavédelmi szakmérnöki oklevél, munkavédelmi üzemmérnöki, illetőleg felsőfokú munkavédelmi szakképesítő bizonyítvány, középfokú tagozatán állami vizsgáztató bizottság előtt tett sikeres vizsgával középfokú munkavédelmi szakképesítést nyújtó oklevél szerezhető.
(2) A felső-, vagy középfokú munkavédelmi szakképzettséggel rendelkező függetlenített munkavédelmi felügyelők, illetőleg a minisztériumok (országos hatáskörű szervek), a fővárosi, megyei, megyei városi tanácsok, a szövetkezeti érdekképviseleti szervek és más országos hatáskörű szervek munkavédelmi szakembereinek munkavédelmi továbbképzése az Intézetben, vagy annak irányításával - a felügyeleti szervvel egyeztetett formában - más továbbképző intézményben folyik.
(3) Az Intézet feladata továbbá:
a) az állami oktatás, a vezető-továbbképzés, illetőleg a gazdálkodó szervezetek munkavédelmi oktatásának tartalmi és módszertani összehangolása;
b) a Szakszervezetek Országos Tanácsa (a továbbiakban: SZOT) által az Intézet feladatkörébe utalt egyéb feladatok.
(4) Az Intézet oktatási tevékenységével kapcsolatos tanterveket, a tanulmányi rendet, a felvételi és egyéb szabályokat a művelődési miniszer a SZOT-tal, az egészségügyi miniszterrel, pénzügyi kérdésekben a pénzügyminiszterrel egyetértésben - határozza meg. Az állami vizsgabizottságok elnökét - a SZOT javaslata alapján - a művelődési miniszter; tagjait, valamint az állami vizsgáztató bizottságok elnökét a SZOT - a művelődési miniszterrel egyetértésben - bízza meg.
5. §
Az Intézet költségvetési szervként a SZOT felügyelete alatt működik
6. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti a Felsőfokú Munkavédelmi Tanfolyam Munkavédelmi Továbbképző Intézetté történő átszervezéséről szóló 1013/1976. (V. 15.) Mt. h. számú határozat.
(2) A munkavédelmi technikus minősítésre vonatkozó szabályokat a már beiskolázott hallgatókra 1984-ig alkalmazni kell.