14/1982. (VII. 19.) ÉVM rendelet

a magasabb vezető állású dolgozók premizálásáról és jutalmazásáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével - figyelemmel a 4/1981. (X. 31.) ÁBMH számú rendelkezésben (továbbiakban: R.) foglaltakra - az érdekelt miniszterekkel, az Építő-, Fa-és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezetével, a Helyiipari és Városgazdálkodási Dolgozók Szakszervezetével, a Mezőgazdasági Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezetével, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsáva...

14/1982. (VII. 19.) ÉVM rendelet
a magasabb vezető állású dolgozók premizálásáról és jutalmazásáról
Az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével - figyelemmel a 4/1981. (X. 31.) ÁBMH számú rendelkezésben (továbbiakban: R.) foglaltakra - az érdekelt miniszterekkel, az Építő-, Fa-és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezetével, a Helyiipari és Városgazdálkodási Dolgozók Szakszervezetével, a Mezőgazdasági Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezetével, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem.
1. §
(1) A rendelet hatálya
a) az építőipar népgazdasági ágba, az építőanyagipar ágazatba, a lakás-, város- és községgazdálkodási szolgáltatás ágazatba, épületasztalosipari szakágazatba sorolt, az R. hatálya alá tartozó gazdálkodó szervezetekre,
b) a díjbeszedő, takarító és ingatlanközvetítő vállalatokra, továbbá az Építésügyi Tájékoztatási Központra és az Építőipari Szolgáltató Vállalatra (a továbbiakban: Vállalat) terjed ki.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a távfűtés és melegvízszolgáltatás, továbbá a személyi tulajdonú lakások, üdülők és garázsok kezelése és fenntartása szakágazatokra.
[az R. 3. §-ához]
2. §
(1) A prémiumfeladat alapjául szolgáló mutatóként - a (2)-(4) bekezdésekben foglaltak kivételével - a vállalati jövedelmezőségi mutató alkalmazását kell előírni.
(2) Kivételesen indokolt esetben - ha a jövedelmezőségi mutató a vállalat gazdálkodási feltételei miatt nem alkalmazható - az érintett vállalatra vonatkozó bérszabályozás szerinti mutató alkalmazását a felügyeleti szerv [R. 2. § (5) bekezdés] az építésügyi és városfejlesztési miniszter egyidejű tájékoztatása mellett engedélyezheti.
(3) A tárgyévben megvalósítandó súlyponti célkitűzések teljesítésére a tégla- és cserép- és tűzállóanyag-ipar (1511), a mész- és cementipar (1513) szakágazatokban, a Városépítési Tudományos és Tervező Intézet kivételével az építőipari tervezés (221), a beruházások szervezése, lebonyolítása és beruházási fővállalkozás (223) alágazatokban, valamint a lakás-, város- és községgazdálkodási szolgáltatás (76) ágazatban az 1. számú mellékletben foglaltak figyelembevételével kell prémiumfeladatokat előírni. Ettől eltérő prémiumfeladatok meghatározása esetén az R. 3. § (3) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni, kivéve, ha a felügyeleti szerv prémiumfeladatként a jövedelmezőségi mutatót tűzi ki.
(4) A vállalati gazdálkodási rend szerint működő műszaki kutatóintézetek, az Építésgazdasági és Szervezési Intézet, az Építésügyi Tájékoztatási Központ, az Építőipari Szolgáltató Vállalat, a Városépítési Tudományos és Tervező Intézet, valamint egyedi engedély alapján központi bérszabályozást alkalmazó építő- és építőanyagipari vállalatok magasabb vezető állású dolgozóinak a felügyeleti szerv prémiumfeladatként az adott évben megvalósítandó súlyponti célokat tűzi ki.
[az R. 6. § (1) bekezdéséhez]
3. §
A felügyeleti szerv köteles a vállalat magasabb vezető állású dolgozóinak a kitűzött feladatok teljesítése alapján kiérdemelt éves prémiumának összegét
a) legalább 15%-kal csökkenteni, ha pazarló energiagazdálkodás állapítható meg, így különösen, ha a vállalat fajlagos energiafelhasználása indokolatlanul nő, vagy ha az energiahordozó kontingentálására kötelezett vállalat az enegiafelhasználás engedélyezett mennyiségét saját hibájából túllépi;
b) legalább 15%-kal csökkenteni, ha a termék, vagy az építmény minőségének jelentős kifogása merül fel;
c) legalább 25%-kal csökkenteni, ha a vállalat exportkötelezettségét saját hibájára visszavezethetően nem teljesíti.
[az R. 7. §-ához]
4. §
(1) A 3. §-ban foglalt rendelkezéseket, továbbá a kiemelt beruházások késedelmében való vétkesség esetére a 12/1972. (Ép. Ért. 15.) ÉVM számú utasítás 6. § (2) bekezdésében, illetőleg a 75.110/1975. (KGK. 30.) KGM-NIM számú együttes utasítás 6. § (2) bekezdésében előírt prémiumcsökkentésre (megvonásra) vonatkozó előírásokat a magasabb vezető állású dolgozók jutalmazásánál is megfelelően alkalmazni kell.
(2) A minőségi előírások sorozatos, vagy durva, jelentős népgazdasági kárt okozó megsértése esetén a magasabb vezető állású dolgozók egyébként megállapítható teljes jutalma is megvonható.
[az R. 1. és 2. számú mellékletéhez]
5. §
(1) Az R. 1. számú melléletének I/3. pontja alapján a kivitelező építőipar (21) és az építőanyagipar (15) ágazatokban a felügyeleti szerv a felső határt legfeljebb 1 ponttal meghaladó mértékig terjedő szorzókulcsot alkalmazhat, ha a megfelelő ösztönzés ezt indokolja. Nem alkalmazható ez az előírás 30%-ot meghaladó prémium kitűzésére.
(2) A komplex értékelésen alapuló jutalom elbírálásánál az R. 2. számú mellékletében foglalt szempontok kiegészülnek az e rendelet 2. számú mellékletében előírt ágazati szempontokkal.
(3) E rendelet 2. § (4) bekezdésében felsorolt szervezetek magasabb vezető állású dolgozói komplex értékelésen alapuló jutalmazásának szempontjait a felügyleti szerv határozza meg.
6. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a magasabb vezető állású dolgozók premizálásáról és jutalmazásáról szóló 10/1980. (II. 10.) ÉVM számú rendelet hatályát veszti.
Dr. Ábrahám Kálmán s. k.,
építésügyi és városfejlesztési miniszter
1. számú melléklet a 14/1982. (VII. 19.) ÉVM számú rendelethez Az egyes alágazatokban, szakágazatokban kitűzhető prémiumfeladatok:
I. Tégla-, cserép- és tűzállóanyag-ipar (1511) szakágazatban
1. Az égetett falazó- és tetőfedő termékekből az igények rugalmas kielégítése, a belkereskedelmi szállítási szerződések teljesítése, különösen a kisméretű tégla termékekből.
2. Az energiatakarékos építéshez szükséges korszerű termékek termelésének növelése.
3. A termékek minőségének javítása.
4. A fajlagos energiafelhasználás csökkentése.
II. Mész- és cementipar (1513) szakágazatban
1. A felhasználói igények rugalmas kielégítése, a lakossági ellátás javítása.
2. A korszerű cementgyárak kapacitásának program szerinti kihasználása.
3. Nem rubel elszámolású importanyagok fajlagos felhasználásának csökkentése.
4. A fajlagos energiafelhasználás csökkentése.
III. Építőipari tervezés (221) alágazatban
1. A felügyeleti szerv által kijelölt beruházások műszaki terveinek a műszaki és gazdaságossági követelmények betartásával, az előírt határidőre történő elkészítése.
2. A beruházások és felújítások költségéit, és a megvalósítás idejét csökkentő, valamint jelentős műszaki fejlesztési eredményeket érvényesítő tervmegoldások kidolgozása.
3. A beruházás tervezési programjának kialakításában fokozott együttműködés és a tervezői művezetés bővítése.
4. Nem rubel elszámolású műszaki tervezési export fokozása.
IV. Beruházások szervezése, lebonyolítása és beruházási fővállalkozás (223) alágazatban
1. Az érdekeltségi díjhányad kikötésével létrejött lebonyolítási szerződések arányának növelése, s ezzel költségmegtakarítás elérése; a megvalósítási időtartam csökkentése.
2. A beruházási vállalatok részvételének fokozása a fővállalkozásban megvalósuló beruházásokban, valamint a fenntartási munkák előkészítésében és lebonyolításában.
V. Lakás-, város- és községgazdálkodási szolgáltatás (76) ágazatban
A szolgáltatások színvonalának emelése, a lakossági ügyek gyors, egyszerű intézése céljából az egyes szakágazatokban kitűzhető prémiumfeladatok a következők:
a) Állami bérlakások és egyéb ingatlankezelés, fenntartás (7611) szakágazatban
1. A lakóházjavítási előirányzat és a fejlesztési keretek ütemezett, takarékos felhasználása, számszerűsített mutatókhoz kötve (a lakóházjavítási előirányzat terhére megvalósítandó lakásfelújítás és karbantartás naturális feladata, fajlagos költségének betartása, csökkentése).
2. A fajlagos (bérleményre, négyzetméterre, légköbméterre jutó) üzemeltetési költségek betartása, csökkentése.
3. A TMK keretében végzett munkák arányának növelése.
4. A megrendeléses munkáknál (műszaki tervezés, építőipari kivitelezés) az előkészítési és ellenőrzési feladatok hatékony ellátása.
5. A bontott és hulladékanyag-felhasználás növelése.
6. A bérlők bejelentésének meghatározott időn belüli kivizsgálása és a szükséges intézkedések megtétele.
7. Az ingatlanközvetítő tevékenység fokozása, az ebből eredő bevételek növelése.
b) Köztisztasági szolgáltatás (7621) szakágazatban
1. A lakásállomány és a burkolt úthálózat növekedéséből adódó új igények teljes mértékű kielégítése.
2. A köztisztasági szolgáltatás bővítése, az ellátottsági elmaradás csökkentése.
3. A nagyértékű gépek energiatakarékos üzemeltetése, fajlagos kihasználási mutatóinak javítása.
4. A hulladék-kezelésben a közegészségügyi és környezetvédelmi követelményeknek megfelelő technológiák alkalmazása.
c) Településtisztasági szolgáltatás (7622) szakágazatban
1. A lakossági folyékony hulladék elszállításával kapcsolatos megrendelések gyors teljesítése.
2. A közegészségügyi és környezetvédelmi követelményeknek megfelelő, korszerűbb hulladékártalmatlanítási technológiák bevezetése.
3. A településtisztasági szolgáltatásnak fokozatos, a jelenleg még ellátatlan településekre történő kiterjesztése.
d) Parkosítás és városi kertészet (7623) szakágazatban
1. A parkfenntartás költségeinek csökkentése, különös tekintettel az energiatakarékos megoldásokra és a munkaigényesség csökkentésére.
2. A zöldterületek, valamint az azokon áthaladó utak, sétányok folyamatos tisztántartása, a parkberendezési tárgyak, játszóterek rendszeres karbantartása.
3. A parképítési feladatok jó minőségben történő elvégzése.
e) Kéményseprés és tüzeléstechnikai szolgáltatás (7624) szakágazatban
1. Az energiatakarékosságot elősegítő kéményseprési és tüzeléstechnikai szolgáltatások fejlesztése.
2. A kötelező kéményseprőipari munkák maradéktalan elvégzése.
3. Az igényekhez igazodóan a kéményseprési tevékenységgel összefüggő szolgáltatások körének bővítése.
4. A kéményseprési és tüzeléstechnikai technológiák korszerűsítése.
f) Temetkezés (7625) szakágazatban
1. A temetkezési szolgáltatásokba bevont települések és a szolgáltatások körének bővítése, különös figyelemmel a kulturált ellátásra, a gyászszertartások színvonalának növelésére.
2. Az olcsó temetkezési cikkek és kellékek választékának bővítése.
3. A gépjárművel történő helyi halottszállítások arányának növelése.
4. A temetésekkel kapcsolatos egyéb szolgáltatások bővítése (pl. a temettetők hatósági ügyei intézésének vállalása, a temetésekkel kapcsolatos szolgáltatási igények kemplex végzése stb.).
g) Egyéb város- és községgazdálkodási szolgáltatás (7626) szakágazatban
A vállalat által végzett tevékenységtől függően megfelelő szakágazatoknál felsorolt prémiumfeladatokat lehet figyelembe venni.
h) Kommunális költségvetési üzemek (7211) szakágazatban
Az üzem által végzett tevékenységektől függően a megfelelő szakágazatoknál felsorolt prémiumfeladatok mellett kitűzhető:
1. A tanácsok és intézmények részére végzett építőipari felújítási és karbantartási munkák növelése.
2. A lakossági fogyasztási szolgáltatásnak minősülő építőipari tevékenység fokozása.
2. számú melléklet a 14/1982. (VII. 19.) ÉVM számú rendelethez A magasabb vezető állású dolgozók komplex értékelésen alapuló jutalma elbírálásának ágazati szempontjai
A) Építőipari kivitelezés (21) ágazatban
1. A nagyberuházások, kiemelt közintézmények és a lakásépítési feladatok, kapcsolódó létesítmények megvalósítása.
2. A fenntartási és a lakossági szolgáltatással kapcsolatos építési feladatok teljesítése.
3. Az építési exportfeladatok teljesítése, ezen belül a nem rubel elszámolású export fokozása, a nem rubel elszámolású importból származó alapanyagok, alkatrészek és termékek felhasználásának mérséklése.
4. A fajlagos anyag- és energiafelhasználási mutatók és a készletgazdálkodás javítására tett vállalati intézkedések eredményessége, a bontott- és hulladékanyag felhasználás növelése.
5. A vállalati személyzeti, közművelődési, szociálpolitikai és munkavédelmi tevékenység javítása.
6. A minőségi előírások fokozott betartása, a garanciális kötelezettségek teljesítése, a szerződéses fegyelem javítása.
7. A gazdálkodás hatékonyságának javítását célzó vállalati program teljesítése.
B) Építőipari tervezés (221) alágazatban
1. A műszaki fejlesztési célkitűzések megvalósítása.
2. A racionális anyag- és energiafelhasználást elősegítő műszaki tervek felhasználásával elért eredmények.
3. Az építési export bővítését szolgáló új szervezési és vállalkozási formák kialakítása.
4. A minőségi előírások gondos betartása, a műszaki tervek és építmények komplex minőségének fokozása.
5. A vállalati személyzeti-, közművelődési- és szociálpolitikai tevékenység javítása.
C) A beruházások szervezése, lebonyolítása és beruházási fővállalkozás (223) alágazatban
1. A beruházási vállalatok részvételének fokozása a magánerős lakásépítések szervezésében.
2. A minőségi előírások fokozott betartásának ellenőrzése.
3. A vállalati személyzeti-, közművelődési- és szociálpolitikai tevékenység javítása.
4. A nem rubel elszámolású export fokozása.
D) Építőanyagipar (15) ágazatban
1. A termékszerkezet korszerűsítése, az erre irányuló fejlesztések és rekonstrukciók pogram szerinti végrehajtása és kihasználása.
2. A felhasználói igények rugalmas kielégítése, különösen a lakosság építőanyag-ellátásának javítása.
3. Az érintett szakágazatokban a nem rubel elszámolású exportvolumen és exportjövedelmezőség növelése, az importanyagok és alkatrészek felhasználásának csökkentése.
4. A fajlagos anyag- és energiafelhasználási mutatók, a készletgazdálkodás javítására tett vállalati intézkedések eredményessége, a hulladékanyagok hasznosítása.
5. A vállalati személyzeti-, közművelődési-, szociálpolitikai, és munkavédelmi tevékenység javítása.
6. A minőségi előírások fokozott betartása, a minőség javítása.
E) Lakás-, város- és községgazdálkodási szolgáltatás (76) ágazatban
1. A dolgozók munkakörülményeinek fokozott javítása, a vállalati saját fejlesztési források felhasználásánál az ilyen jellegű beruházások elsődlegességének biztosítása.
2. A szolgáltatások színvonalának javítását segítő érdekeltségi rendszerek és bérezési formák alkalmazása.
3. A csúszópénz elterjedését kiváltó okok fokozatos megszüntetésére, a borravaló továbbterjedésének korlátozására tett intézkedések eredményessége.
4. A vállalati személyzeti, közművelődési, szociálpolitikai és a munkavédelmi tevékenység javítása.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.