18/1983. (VII. 28.) MM rendelet

a szakmunkásképző iskolai tanulókkal köthető tanulmányi szerződések egyes kérdéseiről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A nappali tagozaton iskolai képzésben résztvevőkkel köthető tanulmányi szerződésekről szóló, a 4/1979. (VII. 21.) OM számú rendelettel módosított 7/1972. (IX. 15.) MM számú rendelet (a továbbiakban: R.) 22. §-a alapján - a pénzügyminiszterrel, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságával egyetértésben - a következőket rendelem:
A rendelet hatálya a szakmunkástanulókkal - ideértve a...

18/1983. (VII. 28.) MM rendelet
a szakmunkásképző iskolai tanulókkal köthető tanulmányi szerződések egyes kérdéseiről
A nappali tagozaton iskolai képzésben résztvevőkkel köthető tanulmányi szerződésekről szóló, a 4/1979. (VII. 21.) OM számú rendelettel módosított 7/1972. (IX. 15.) MM számú rendelet (a továbbiakban: R.) 22. §-a alapján - a pénzügyminiszterrel, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságával egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) A rendelet hatálya a szakmunkástanulókkal - ideértve a középiskolát végzettek nappali szakmunkásképző tanfolyamának résztvevőit is -továbbá a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolák tanulóival (a továbbiakban: tanuló) köthető tanulmányi szerződésekre terjed ki.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt tanulmányi szerződésekre az R. rendelkezéseit a jelen rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
2. §
(1) Tanulmányi szerződést a tanuló - tanulmányi eredményére, szociális körülményeire és a tanult szakmára való tekintet nélkül - elsősorban a felvételében érdekelt vállalattal köthet.
(2) A tanuló más vállalattal csak akkor köthet tanulmányi szerződést, ha a felvételében érdekelt vállalat nem kíván vele szerződést kötni.
3. §
(1) A társadalmi ösztöndíj alapösztöndíjból, valamint tanulmányi pótlékból állhat.
(2) A vállalat szerződéskötés esetén alapösztöndíjat köteles fizetni. Ezen felül - ha a tanuló tanulmányi eredménye közepes vagy annál jobb - tanulmányi pótlék fizetésére is kötelezettséget vállalhat.
4. §
Az alapösztöndíj összege az egyes szakmák szakmunkásutánpótlásának helyzetétől függően havi 300-1000 forintig terjedhet. A fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve meghatározhatja azokat a helyileg nehezen beiskolázható szakmákat, amelyekben az átlagos mértéket meghaladó összegű alapösztöndíjat indokolt folyósítani.
5. §
(1) A tanulmányi pótlék havi összege az alapösztöndíj 10-50%-áig terjedhet; meghatározott tanulmányi eredményekhez igazodó mértékére az igazgató - a tanulói szakszervezeti alapszervezettel, valamint az iskolai KISZ-szervezettel egyetértésben - a szerződés megkötése előtt tesz javaslatot.
(2) Az elérendő tanulmányi eredményről, valamint a tanulmányi pótléknak meghatározott tanulmányi eredmények alapján fizetendő összegéről a tanuló és a vállalat - a tanulmányi szerződésben - állapodik meg.
(3) Az első évfolyamon az első félévben, a felsőbb évfolyamokon pedig az előző év végén elért tanulmányi eredmény alapján kell a szerződésben meghatározott összegű tanulmányi pótlékot fizetni.
6. §
(1) A társadalmi ösztöndíj a tanulót a tanulóviszonya alapján járó ösztöndíjon, illetőleg a szakmunkásbéren felül illeti meg.
(2) A társadalmi ösztöndíj - a (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - a tanulmányi szerződés megkötését követő hónap 1. napjától kezdődően egész évben (12 hónapon át), a tanulóviszony megszűnéséig jár. A tanulmányi pótlékot az alapösztöndíjjal együtt kell folyósítani.
(3) A tanulmányi pótlékot szeptember 1. napjától kezdődően, az 5. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés szerint újra meghatározott összegben kell fizetni. Ha a szerződést a képzési idő első évében kötötték, a tanulmányi pótlék a második félévtől (február 1-től) folyósítható.
7. §
Az iskola igazgatója abban az esetben is köteles a tanulmányi szerződés jóváhagyását megtagadni, ha annak tartalma e rendelet rendelkezéseitől eltér.
8. §
Nem tekinthető szerződésszegésnek az sem, ha
a) a tanulóviszony egészségügyi ok miatt szűnik meg, illetőleg a fiatal a szakma gyakorlására egészségügyi ok miatt alkalmatlanná válik, vagy
b) a szakmunkás a tanulmányi szerződés alapján létrejött munkaviszonyát a szerződésben foglalt időtartam lejárta előtt azért szüntette meg, mert a vállalat nem a szakképzettségének megfelelő munkakörben, illetőleg munkával foglalkoztatta.
9. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezései szerint azonban a hatálybalépése előtt megkötött szerződések módosíthatók.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a szakmunkástanulók részére adományozható társadalmi ösztöndíj egyes kérdéseiről szóló 8/1969. (XI. 25.) MüM számú, valamint a módosításáról rendelkező 13/1972. (VI. 3.) MüM számú rendelet hatályát veszti.
Korcsog András s. k.,
művelődési minisztériumi államtitkár
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.