10/1983. (VI. 29.) MM rendelet

a munkások továbbképzéséről szóló 6/1972. (IV. 21.) MüM számú rendelet módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A munkások továbbképzési rendszere fejlesztésének általános elveiről szóló 1014/1971. (IV. 28.) Korm. számú határozat 14. pontjában kapott felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel, az országos hatáskörű szervek vezetőivel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:
A munkások továbbképzéséről szóló 6/1972. (IV. 21.) MüM számú rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése, (3) bekezdésének a) pontja és (4) bekezdésének helyébe a következő re...

10/1983. (VI. 29.) MM rendelet
a munkások továbbképzéséről szóló 6/1972. (IV. 21.) MüM számú rendelet módosításáról
A munkások továbbképzési rendszere fejlesztésének általános elveiről szóló 1014/1971. (IV. 28.) Korm. számú határozat 14. pontjában kapott felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel, az országos hatáskörű szervek vezetőivel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
A munkások továbbképzéséről szóló 6/1972. (IV. 21.) MüM számú rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése, (3) bekezdésének a) pontja és (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A R. hatálya kiterjed a vállalatra, az egyéb állami gazdálkodó szervre, a költségvetési szervre, a szövetkezetre, továbbá - a magánmunkáltató kivételével - dolgozót munkaviszony keretében foglalkoztató valamennyi szervre (a továbbiakban: vállalat) és ezek fizikai dolgozóinak, illetve fizikai munkát végző tagjainak (a továbbiakban: munkások) továbbképzésére."
"(3) A szakmai továbbképzés rendszerébe tartozik:
a) a munkások szaktudásának - munkakörük hatékonyabb ellátása érdekében szükséges - korszerűsítése és továbbfejlesztése."
"(4) A munkások betanító képzését az a rendeletben foglaltak figyelembevételével a vállalat felett felügyeletet ellátó miniszter vagy országos hatáskörű szerv vezetője szabályozza. A szakmunkásképesítés megszerzésére pedig a felnőtt korúak szakmunkásképzésére vonatkozó jogszabályban foglaltakat kell alkalmazni."
2. §
Az R. 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A vállalat gondoskodik arról, hogy a munkásokat, főként a szakmunkásokat szükség szerint továbbképezzék."
3. §
A R. 3. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az (1) bekezdésben foglalt célok elérése érdekében a továbbképzés tartalma kiterjed a szakmai ismeretek és gyakorlat fejlesztésére. Ennek keretében a továbbképzés jellege
a) ismeretbővítő,
b) specializáló és
c) munkáscsoportok irányítására felkészítő."
4. §
A R. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A szakmai továbbképző tanfolyam számára kiadott központi tematika előírhatja politikai ismeretek oktatását. Ennek hiányában azoknak, akik egyéb politikai oktatásban nem vesznek részt, 1-2 alkalommal politikai tájékoztatót kell tartani. A politikai ismeretek, tanulása alól felmentést kapnak azok, akik eredményesen elvégezték a marxizmus-leninizmus esti középiskola kétéves tagozatát vagy ennél magasabb fokú politikai képzésben vettek részt."
5. §
A R. 8. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az ismeretbővítő továbbképzés keretébe tartozik:)
"a) az 1. § (3) bekezdés a), b) és c) pontjában megjelölt képzések."
6. §
A R. 11. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A 8-9. §-ban meghatározott továbbképzési formáknál a résztvevők felkészültségétől függően a szükséges mértékben gondoskodni kell a továbbképzés ismeretanyagának megértéséhez nélkülözhetetlen szakmai és általános alapismeretek felújításáról is.
(6) A különböző tartalmú továbbképzések (8-10. §) a helyi igényeknek megfelelően egymással összekapcsoltán is megtalálhatók."
7. §
A R. 13. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az iskolákban szervezett tanfolyamok irányítására és rendjére a felnőtt korúak szakmunkásképzéséről szóló jogszabályban foglaltakat kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a tanfolyam vezetőjét (felelőst) a vállalattal megállapodva az iskola igazgatója bízza meg."
8. §
A R. 14. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A továbbképzést a lehetőség szerint munkaidőn kívül kell megtartani. Ettől indokolt esetben (pl. gyakorlati foglalkozások, bentlakásos tanfolyamok esetében) a vállalat eltérhet."
9. §
A R. 20. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A tanfolyammal kapcsolatos költségek -a (2) és (3) bekezdésben meghatározott kivétellel - a résztvevőket terhelik.
(2) Ha a dolgozó a továbbképzésben a vállalat kötelező kijelölése alapján vesz részt, a költségek - a továbbtanuló dolgozók kedvezményeiről szóló jogszabályban foglaltak szerint - a vállalatot terhelik.
(3) A költségeket a vállalat a tanulmányi szerződésben részben vagy egészben átvállalhatja."
10. §
A R. 21. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A tanfolyami költségeket a vállalat központi irányításának költségei között oktatási költségek címén kell elszámolni. Tanfolyami költségként kell elszámolni a bentlakásos tanfolyamok költségeit, a vállalatok által kiadott oktatási dokumentációk költségeit [19. § (1) bekezdés], az előadók és vizsgáztatók díjazását [20. § (5) bekezdés], a vállalat által történt kijelölés vagy tanulmányi szerződés alapján résztvevőket megillető kedvezményeket, illetve költségtérítéseket [20. § (2)-(3) bekezdés], a teremhasználattal kapcsolatos kifizetéseket, a szemléltető eszközök dologi költségeit, a más vállalatnak vagy iskolának kifizetett tanfolyami költségeket, valamint a tanfolyammal felmerült egyéb költségeket stb. A bérjellegű kifizetéseket (előadók és vizsgáztatók díjazása stb.) a költségnem számadásában a bérköltségek között kell kimutatni. Nem kell kimutatni a bérköltségek között a más vállalatnak vagy iskolának fizetett tanfolyami költségekbe foglalt előadói és vizsgáztatói díjak összegét."
11. §
A R. 1. számú mellékletében közölt "Irányelvek a munkások továbbképzésének ösztönzésére" című részben "3. Egyéb ösztönzés" cím alatti szöveg helyébe a következő szöveg lép:
"3. Egyéb ösztönzés"
A továbbképzésben résztvevőkkel a vállalat tanulmányi szerződést köthet.
12. §
A R. 2. számú mellékeltében a 2. pont alatti szövegrész helyébe a következő szöveg lép:
"2. Az iskolákban megrendezett tanfolyamok költségeire, azok elszámolására, a gazdasági ügyvitelre, a felnőtt korúak szakmunkásképzéséről szóló jogszabályokban foglaltakat kell alkalmazni a következő eltérésekkel:"
13. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a
- R. 5. §-a, 7. §-a és az azt megelőző "Felújító-korszerűsítő továbbképzés" cím,
- a R. 14. §-ának (2) bekezdése,
- a R. 1. számú mellékletében közölt "Irányelvek a munkások továbbképzésének ösztönzésére" című részben az "1. A szakmai ismereteket korszerűsítő továbbképzés" cím alatti szöveg, valamint
- a R. 2. számú mellékletében az 1. a 2. a) és f) pont, továbbá a 3. pont.
Köpeczi Béla s. k.,
művelődési miniszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.