adozona.hu
7/1984. (II. 1.) PM rendelet
7/1984. (II. 1.) PM rendelet
a szolgálati elhelyezéshez kapcsolódó egyes térítési díjakról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján a művelődési miniszterrel, az egészségügyi miniszterrel, az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:
A rendelet hatálya kiterjed
az állami költségvetési szervek (Ápt. 38. §),
a költségvetési rend szerint gazdálkodó egyéb jogi személyek,
a 23/1979. (VI. 28.) MT rendelet 5 § (1) és (2) bekezdésében felsorol...
(1) A rendelet hatálya kiterjed
a) az állami költségvetési szervek (Ápt. 38. §),
b) a költségvetési rend szerint gazdálkodó egyéb jogi személyek,
c) a 23/1979. (VI. 28.) MT rendelet 5 § (1) és (2) bekezdésében felsorolt vállalati gazdálkodó szervezetek [a továbbiakban a)-c) együtt: munkáltató szerv]
által fenntartott, munkakörrel kapcsolatos és községi szolgálati lakásokra, továbbá a műteremlakásokra (a továbbiakban együtt: szolgálati lakás) és vendégszobákra.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek kezelésében levő ingatlanon létesített fegyveres testületi szolgálati lakásokra.
2. §
(1) A szolgálati lakásban a fűtésért, melegvízszolgáltatásért, elektromos áram- és gázfogyasztásért - a (6) bekezdés kivételével - térítési díjat kell fizetni.
(2) A külön mérőműszerrel (mérőórával) ellátott szolgálati lakásban a mérőműszer által jelzett fogyasztás szerinti díjat a lakó közvetlenül a szolgáltató vállalathoz fizeti.
(3) Ha a térítési díjfizetéssel terhelt szolgálati lakás még nincsen ellátva villany, illetve gázórával, akkor annak 1984. december 31-ig a munkáltató terhére történő felszerelése kötelező. Amíg a felszerelés nem történik meg, a fizetendő térítési díjat a lakossági díjszabás figyelembevételével a munkáltató szerv vezetője (a továbbiakban: vezető) határozza meg. Ha a szolgálati lakásban főzés és ételmelegítés is történik, a térítési díjnak tartalmaznia kell ennek villany, illetve gáz költségeit is.
(4) Ha a szolgálati lakásban központi fűtés, illetve távfűtés működik, a fűtésért, illetőleg melegvíz ellátásért a lakóépületek és a bérbeadás útján hasznosított más épületek távhő- és melegvízellátásáról szóló jogszabályokban előírt - az állampolgárokra vonatkozó - díjakat kell fizetni.
(5) Ha a szolgálati lakásban egyedi kányhafűtés van, de a tüzelőanyagot a munkáltató biztosítja, a térítési díj összege a ténylegesen elfogyasztott tüzelőanyag mennyisége és ára alapján határozandó meg.
(6) Mindazok a kapusi, házfelügyelői valamint telepfelügyelői feladatokkal megbízott dolgozók, akik a szolgálati lakás fűtéséért, világításáért az e rendelet hatályba lépésekor térítési díjat nem voltak kötelesek fizetni, ezt a kedvezményt változatlanul megőrzik. A térítésmentesség a főzéshez felhasznált energiára (tüzelőanyag, gáz, villany) továbbra sem vonatkozik. Ugyancsak nem vonatkozik a térítési díjmentesség a 2/1983. (III. 16.) ÁBMH rendelkezés hatálya alá tartozó házfelügyelői lakások bérlőire.
3. §
(1) A szolgálati lakás bebútorozásáról az ott elhelyezett dolgozónak kell gondoskodnia. E rendelet hatálybalépése előtt rendelkezésre bocsátott bútorokat, valamint ágyneműt továbbra is a lakó használatában lehet hagyni. A szolgálati lakás fenntartója a dolgozók személyes használatára tartós fogyasztási cikket (televíziót, rádiót, mosógépet, centrifugát, elektromos fűtőtestet stb), továbbá 1984. június 30-a után ágyneműt nem bocsáthat rendelkezésre
(2) A bútor és az ágynemű használatért a 19/1982. (X. 7.) ÉVM rendelet 19. §-ában előírt díjtételeket lehet előírni.
(3) A munkáltató tulajdonát képező leltári tárgyak rendeltetés szerinti használatáért, épségben tartásáért a szolgálati elhelyezésben részesített dolgozó anyagi felelősséggel tartozik.
4. §
(1) A vendégszoba hivatalos kiküldetést teljesítő dolgozók átmeneti elhelyezésére szolgál. A vendégszoba csak meghatározott időtartamra vehető igénybe, állandó használatra nem adható ki. A vendégszobát igénybe vehetik a vendégszobát fenntartó munkáltatóval munkaviszonyban álló dolgozók is, ha állandó bejelentett lakásuk más helységekben van, és oda a nagy távolság miatt naponta visszatérni nem tudnak. Az igénybe vétel állandó jellegű ez esetben sem lehet.
(2) A vezető engedélyezheti, hogy a vendégszobát a szakmai gyakorlatot végző főiskolai, egyetemi hallgatók is igénybe vehessék.
(3) Ha a vendégszoba az (1) és (2) bekezdésben meghatározott célokra nincsen igénybe véve, a vezető a vendégszobát hétvégi pihenésre és üdülésre is kiadhatja.
(4) A vendégszoba igénybevételéért térítési díjat kell fizetni, amelynek összegét a vezető állapítja meg. A térítési díj személyenként és éjszakánként a szakmai gyakorlatot végző főiskolás és egyetemi hallgatók esetében 20 Ft, egyéb esetben 50 Ft-nál kevesebb nem lehet.
(5) A vendégszoba fenntartása, tisztántartása, fűtése, világítása, ágyneművel való ellátása a munkáltató szerv feladata.
5. §
A szolgálati lakások, valamint a munkásszállások (ideértve az egyetlen helyiségben - szobában - történő elhelyezést is) után fizetendő lakbért, illetve térítési díjat külön rendelet szabályozza.
6. §
Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, rendelkezéseit a kihirdetést követő hó első napjától kell alkalmazni. Ezzel egyidejűleg a 156/1956. (PK 26.) PM utasítás, továbbá az ezt módosító és kiegészítő 147/1959. (PK 16.) PM, a 137/ 1961. (PK 14.) PM, a 148/1966. (PK 24.) PM, a 6/1979. (PK 10.) PM utasítás hatályát veszti.