7/1985. (VII. 20.) ME rendelet

a munkavédelmi minősítésről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel, az országos hatáskörű szervek vezetőivel (a továbbiakban: miniszter) és az érdekképviseleti szervekkel egyetértésben a munkavédelemről szóló 47/1979. (XI. 30.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 22. § (2) bekezdésében foglaltak végrehajtására a következőket rendelem:
A rendelet hatálya kiterjed arra az R. 45. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt gazdálkodó szervezetre, továbbá költségvetési szervre, egyesületre, mezőg...

7/1985. (VII. 20.) ME rendelet
a munkavédelmi minősítésről
A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel, az országos hatáskörű szervek vezetőivel (a továbbiakban: miniszter) és az érdekképviseleti szervekkel egyetértésben a munkavédelemről szóló 47/1979. (XI. 30.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 22. § (2) bekezdésében foglaltak végrehajtására a következőket rendelem:
Általános rendelkezések
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed arra az R. 45. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt gazdálkodó szervezetre, továbbá költségvetési szervre, egyesületre, mezőgazdasági szakcsoportra, ipari és szolgáltató szövetkezeti szakcsoportra, kisiparosra, magánkereskedőre, valamint magánszemélyek társaságára (a továbbiakban együtt: minősíttetésre kötelezett), amely munkavédelmi minősítésre kötelezett termelőeszközt gyárt, forgalmaz, alkalmaz, illetőleg üzemeltet.
(2) Az 1. és 2. számú mellékletben felsorolt gépet, berendezést, járművet; kollektív védőeszközt (a továbbiakban: gép), továbbá valamennyi egyéni védőeszközt (a továbbiakban együtt: termelőeszköz) gyártani - saját használatra is - belföldön forgalomba hozni, külföldről behozni, használatba venni, üzemeltetni, alkalmazni, illetőleg kölcsönözni, reklámozni, kiállítani csak érvényes munkavédelmi minősítés alapján szabad.
(3) Nem terjed ki a rendelet hatálya a hatósági felügyelet alá vont gépre, amely munkavédelmi minőségének vizsgálatát a vonatkozó hatósági engedélyezési-eljárás keretében kell elvégezni.
(4) Nem kell minősíteni a technológiai eljárást, valamint a magánforgalomban személyes használatra külföldről behozott termelőeszközt.
Vizsgálati és minősítési jogosultság
2. §
(1) A termelőeszköz vizsgálata és minősítése az ágazati miniszterek által az Országos Munkavédelmi Főfelügyelőség (a továbbiakban: Főfelügyelőség) vezetőjével egyetértésben kijelölt intézmény, valamint az Országos Munkavédelmi Tudományos Kutató Intézet (a továbbiakban: minősítő intézmény) feladata.
(2) Valamennyi egyéni védőeszköz, továbbá a gyártásukhoz felhasznált alap- és kellékanyag minősítő vizsgálatát - az egészségügyi minősítő vizsgálat kivételével - az Országos Munkavédelmi Tudományos Kutató Intézet (a továbbiakban: OMTKI) jogosult végezni, szükség szerint szakintézmények bevonásával. Az egyéni védőeszköz esetében a Munkavédelmi Minősítő Bizonyítványt (a továbbiakban: Bizonyítvány) a Főfelügyelőség adja ki.
(3) A minősítő intézmény feladatkörében minősítő vizsgálatot, valamint ellenőrző vizsgálatot végez.
Minősítő vizsgálat
3. §
(1) A minősítő vizsgálat célja annak a megállapítása, hogy a minősítésre kötelezett termelőeszköz megfelel-e a munkavédelmi követelményeknek.
(2) A termelőeszköz vizsgálatát és minősítését a vonatkozó jogszabályok és állami szabványok alapján kell végezni.
(3) Ha a termelőeszközre előírás nincs, vagy az nem teljes körű, a vizsgálatot és a minősítést az élet-, egészség-, és testi épség védelmére vonatkozó általános szabályok (a továbbiakban: általános munkavédelmi szabályok) alapján kell végezni.
(4) Ha a minősítésre kötelezett gép technológiai gépsorban kerül alkalmazásra, úgy a vizsgálatnak az ebből adódó további munkavédelmi előírások megtartására is ki kell terjednie.
(5) A vizsgálatot a megkezdés feltételei biztosításának időpontjától számított 60 napon belül kell befejezni. A határidőt a minősítő intézmény vezetője - ha a vizsgálat jellege ezt szükségessé teszi - indokolási kötelezettség mellett egy esetben meghosszabbíthatja. Egyéni védőeszköz minősítése esetén a vizsgálat időtartama az egészségügyi vizsgálatok, valamint a próbahordás időtartamával megnövelhető.
(6) A minősítésre kötelezettnek térítésmentesen kell biztosítania a vizsgálat elvégzésének lehetőségét
4. §
(1) A minősítő intézmény a vizsgálat eredménye alapján a Bizonyítványt abban az esetben adja ki, ha a termelőeszköz a 3. §-ban foglalt követelményeknek megfelelt. Ebben az esetben a minősítés a következő lehet:
a) megfelelt, vagy
b) megfelelt, átalakítva, vagy
c) megfelelt, eltérési engedéllyel, vagy
d) megfelelt, átalakítva, eltérési engedéllyel.
(2) A Bizonyítvány tartalmi követelményeit a 3. számú melléklet állapítja meg.
(3) A Bizonyítványt, vagy annak hiteles másolatát a minősíttetésre kötelezett, illetőleg a forgalmazó köteles a minősített géppel együtt az üzemeltető (vevő) rendelkezésére bocsátani.
(4) Amennyiben
a) a Bizonyítványt visszavonják,
b) a jogszabálynak, vagy szabványnak a minősítés alapjául szolgáló előírása megváltozik,
c) a termelőeszközt az általános munkavédelmi szabályok alapján minősítették, és azt követően a termelőeszközre vonatkozó új jogszabályt, vagy szabványt bocsátottak ki,
d) a termelőeszközön a 12. § (1) bekezdésében foglaltak szerinti változtatásokat hajtottak végre az ezt követően gyártásra, illetőleg importra kerülő termelőeszköz vonatkozásában a Bizonyítvány érvényét veszti. Ez nem érinti az a)-b) pontokban foglaltakat megelőzően kiadott Bizonyítványok érvényét.
Belföldön gyártott termelőeszköz minősítése
5. §
(1) A gyártó a minősítő vizsgálatot a gyártás megindítása előtt köteles kezdeményezni a minősítő intézménynél.
(2) A gyártónak a termelőeszköz sorozatgyártásának megkezdése előtt a vizsgálathoz szükséges mintát (mintákat), az üzemeltetési, illetőleg a javítási dokumentációt, a vonatkozó szabványok szerinti műbizonylatokat, valamint a gyártási dokumentációnak a termelőeszköz azonosításához szükséges és a minősítő intézmény által meghatározott tartalmú kivonatát, továbbá a termelőeszköz minőségét a vonatkozó jogszabály* alapján tanúsító bizonylatot, a minősítő intézmény rendelkezésére kell bocsátania.
Külföldről behozott termelőeszköz minősítése
6. §
(1) Külföldről behozott termelőeszköz minősítését a megrendelő köteles elvégeztetni.
(2) Amennyiben a termelőeszköz megrendelője és importálója nem azonos
a) az importáló - megállapodás alapján - a megrendelőtől átvállalhatja a minősíttetési kötelezettséget, vagy
b) a megrendelő köteles közölni az importálóval, hogy
- a termelőeszköz minősítésre kötelezett,
- a vizsgálatokat - a gazdaságosság figyelembevételével - a gyártó telephelyén, illetőleg az általa megjelölt referenciahelyen, vagy a termelőeszköz behozott példányán kívánja elvégeztetni,
- a termelőeszközt melyik kijelölt minősítő intézménnyel kívánja minősíttetni.
Az importáló a nyilatkozat elmaradása esetén köteles a megrendelőt ennek pótlására felszólítani.
7. §
A minősítő vizsgálat befejezéséig a termelőeszközt az üzembehelyezési engedély megadására jogosult vezető engedélyével csak próba- vagy kísérleti jelleggel szabad üzemeltetni, amely a 180 naptári napot nem haladhatja meg.
Egyéni védőeszközt a vizsgálat befejezéséig csak próbahordásra szabad kiadni, az OMTKI által előírt feltételek mellett. Az egészségügyi minősítéshez szükséges próbahordás feltételeit az Országos Munka- és Üzemegészségügyi Intézet határozza meg.
Felmentés a minősíttetési kötelezettség alól
8. §
(1) A minősíttetésre kötelezett - belföldi gyártás és import esetén egyaránt - a Főfelügyelőségtől kérheti felmentését a gép minősíttetési kötelezettsége alól. A felmentést a Főfelügyelőség abban az esetben adja meg, ha a kötelezettnél a vizsgálatok elvégzésének személyi és tárgyi feltételei biztosítottak.
(2) Felmentés esetén a minősíttetésre kötelezettnek a gép vizsgálatát a minősítő intézmény helyett teljes egészében magának kell elvégezni, és a vonatkozó szabványban meghatározott vizsgálati jegyzőkönyvet elkészíteni. A jegyzőkönyvet, továbbá a 6. § (2) bekezdésében foglalt dokumentumokat a Főfelügyelőség részére a vizsgálat befejezését követően 30 napon belül kell megküldeni. A minősíttetésre kötelezettnek a felmentés tényét a gép minőségét a vonatkozó jogszabály alapján tanúsító bizonylatában fel kell tüntetnie.
(3) A Főfelügyelőség jogosult a felmentés alapján végzett vizsgálati tevékenységet ellenőrizni.
(4) Nem adható felmentés a minősítési kötelezettség alól belföldi gyártású egyéni védőeszközre, továbbá olyan gépre, amely csak az általános munkavédelmi szabályok alapján vizsgálható.
9. §
A külföldről behozott termelőeszköz minősítési kötelezettsége alól a Főfelügyelőség a 8. §-ban foglaltakon túlmenően is felmentést adhat. Ennek feltétele az adott termelőeszköz minősítésére jogosult hazai minősítő intézmény szakvéleménye arról, hogy
a) a külföldi gyártó vagy minősítő (vizsgáló) intézmény a termelőeszköz munkavédelmi minőségét a gyártó ország olyan előírásai, vagy olyan nemzetközi - KGST, ISO, IEC, CENELEC stb. -követelmények alapján tanúsította, amelyek munkavédelmi szempontból egyenértékűek a magyar előírásokkal, vagy azok alól az eltérést engedélyezték,
b) a külföldi minősítő (vizsgáló) intézmény vizsgálati eredményét kétoldalú megállapodás alapján elfogadja.
10. §
(1) Annak érdekében, hogy az elvégzett minősítés - felmentés esetén annak ténye - szemrevételezéssel megállapítható legyen, a minősíttetésre kötelezettnek a termelőeszközön maradandóan fel kell tüntetni a biztonsági vizsgálati jelet. Minősítésre kötelezett termelőeszköz biztonsági vizsgálati jel nélkül nem forgalmazható.
(2) A biztonsági vizsgálati jellel kapcsolatos követelményeket állami szabvány tartalmazza.
Ellenőrző vizsgálat
11. §
(1) Az ellenőrző vizsgálat célja annak megállapítása, hogy
a) a termelőeszköz munkavédelmi minősége azonos-e a Bizonyítványban meghatározottal,
b) felmentés esetén a termelőeszköz megfelel-e a vizsgálati dokumentumokban foglaltaknak.
(2) Az ellenőrző vizsgálatra a minősítő intézmény által összeállított és a Főfelügyelőség által jóváhagyott éves program, illetőleg a termelőeszközt gyártó, vagy felhasználó szerint illetékes minisztérium, országos hatáskörű szerv (a továbbiakban: minisztérium) kezdeményezésére kerülhet sor.
(3) A minősítő intézmény az ellenőrző vizsgálatról vizsgálati bizonylatot ad ki.
(4) Ha a minősítő intézmény az ellenőrző vizsgálat során azt állapítja meg, hogy a termelőeszköz
a) a jóváhagyott mintától - a biztonságot veszélyeztető mértékben - eltér, a Bizonyítványt azonnali hatállyal visszavonja és egyidejűleg a Főfelügyelőségnél kezdeményezi a termelőeszköz forgalmazásának és használatának megtiltását,
b) nem rendelkezik érvényes Bizonyítvánnyal, illetőleg a termelőeszközön a biztonsági vizsgálati jelet jogtalanul tüntették fel, kezdeményezi az illetékes hatóságnál a szabálysértési eljárás lefolytatását.
(5) A minősíttetésre kötelezett az ellenőrző vizsgálat elvégzésének lehetőségét köteles biztosítani.
Ismételt minősítő vizsgálat
12. §
(1) Ha a minősíttetésre kötelezett belföldi gyártó a termelőeszköz minősített mintájától szerkezeti kialakítás, az alkatrészek, a felhasznált anyagok vagy azok minősége tekintetében el kíván térni és ezek a változtatások módosítják a termelőeszköz munkavédelmi minőségét, a gyártó köteles ismételt vizsgálatot kezdeményezni. Az ismételt vizsgálat alapján új Bizonyítványt kell kiadni.
(2) A minősíttetésre kötelezett - az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően is - köteles a termelőeszköz ismételt minősítő vizsgálatát kezdeményezni, ha
a) a Bizonyítvány érvényét vesztette [4. § (4) bekezdés],
b) a termelőeszköz a rendeltetésszerű használat során a dolgozó életére, egészségére, vagy testi épségére veszélyesnek bizonyult és ezért a Főfelügyelőség, a termelőeszközt gyártó, vagy felhasználó szerint illetékes minisztérium, vagy a munkavédelmi előírások ellenőrzésére feljogosított más hatóság az ismételt minősítő vizsgálatot elrendelte.
(3) Ha a korábban minősített termelőeszközön az üzemeltető olyan átalakítást végez, amely megváltoztatja annak munkavédelmi tulajdonságait, akkor az átalakítást a minősítő intézménnyel köteles minősíttetni.
Vizsgálati dokumentáció és minta
13. §
(1) A Bizonyítvánnyal rendelkező belföldi gyártású termelőeszköz későbbi azonosíthatósága érdekében az 5. § (2) bekezdésben foglalt dokumentumokat a gyártó köteles megőrizni az alkatrészgyártási kötelezettség időpontjáig, de legalább 10 évig.
(2) Az egyéni védőeszközből a Bizonyítvány előírásainak megfelelően és az abban meghatározott időtartamig a minősítő intézmény által azonosításra megjelölt vizsgálati mintát (etalont) a hazai gyártó, vagy - megállapodás alapján - a minősítő intézmény köteles sértetlenül megőrizni.
(3) A vizsgálati jegyzőkönyvet, továbbá a Bizonyítványt a minősítő intézmény, valamint a minősíttetésre kötelezett az iratkezelés általános szabályai szerint legalább 10 évig köteles megőrizni és nyilvántartani. Az üzemeltető köteles a Bizonyítványt a gép kiselejtezéséig megőrizni.
(4) A minősítő intézmény köteles a korábban már elvégzett vizsgálat jegyzőkönyvét, illetőleg az ennek nyomán kiadott Bizonyítványt az ezt megrendelő rendelkezésére bocsátani az adminisztratív költségek megtérítése ellenében.
Költségviselés
14. §
A minősítő és ellenőrző vizsgálatok, a minősíttetési kötelezettség alóli felmentés elbírálásához szükséges szakvélemény, valamint a vizsgálatra megküldött termelőeszköz szállítási költsége, továbbá a vizsgálat során - annak jellege miatt -a termelőeszköz megrongálódásából, illetőleg megsemmisüléséből származó kár a minősíttetésre kötelezettet terheli.
Jogorvoslat
15. §
(1) A minősítő intézmény, egyéni védőeszköz minősítése esetén a Főfelügyelőség döntése ellen fellebbezésnek van helye, amelyet a minősítő intézményt kijelölő minisztérium, egyéni védőeszköz esetén a Főfelügyelőség vezetője bírál el.
(2) A minisztérium- a fellebbezést a Főfelügyelőséggel egyetértésben bírálja el.
Vegyes és záró rendelkezések
16. §
A minősítő és ellenőrző vizsgálatok alaki és tartalmi követelményeit állami szabvány* írja elő.
17. §
A minősítő intézmény köteles az általa végzett minősítő vizsgálatról annak befejezése után a Főfelügyelőség vezetője által elrendelt adatokat szolgáltatni.
18. §
Az 1. és 2. számú mellékletben meghatározott minősítésre kötelezett termelőeszközök körét a Főfelügyelőség vezetője az érdekelt miniszterekkel és az érdekképviseleti szervekkel egyetértésben közleménnyel módosíthatja.
19. §
(1) Ez a rendelet 1985. december 1-én lép hatályba. Ezzel egyidejűleg az egyéni védőfelszerelésről szóló 3/1979. (V. 29.) EüM rendelet 10. §-a hatályát veszti.
(2) A Munkaügyi Közlönyben kell közzétenni
a) a rendelet mellékleteit,
b) a minősítésre kijelölt intézmények jegyzékét,
c) a minősítési kötelezettség alól felmentést nyert termelőeszközök, illetőleg gazdálkodó szervezetek jegyzékét,
d) azoknak a termelőeszközöknek a jegyzékét, amelyek belföldi forgalmazását a Főfelügyelőség megtiltotta, illetőleg amelynek a Bizonyítványát visszavonták.
(3) E rendelet nem érinti a hatályba lépése előtt kiadott Bizonyítványok érvényességét.
Dr. Csehák Judit s. k.,
a Minisztertanács elnökhelyettese
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.