5/1985. (VII. 1.) IpM-BkM-MÉM együttes rendelet

a targoncavezetők képzéséről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel, a közlekedési miniszterrel, a művelődési miniszterrel, a többi érdekelt miniszterrel, az Állami Béres Munkaügyi Hivatal elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Kisiparosok Országos Szervezetével, az ágazati szakszervezetekkel egyetértésben a következőket rendeljük.
A rendelet hatálya kiterjed a vontató és szállító, az elektromos és belsőégés...

5/1985. (VII. 1.) IpM-BkM-MÉM együttes rendelet
a targoncavezetők képzéséről
Az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel, a közlekedési miniszterrel, a művelődési miniszterrel, a többi érdekelt miniszterrel, az Állami Béres Munkaügyi Hivatal elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Kisiparosok Országos Szervezetével, az ágazati szakszervezetekkel egyetértésben a következőket rendeljük.
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed a vontató és szállító, az elektromos és belsőégésű motor meghajtású homlokelővillás, továbbá a különleges targonca- (a továbbiakban együtt: targonca) vezető képzésére és továbbképzésére, valamint a targoncavezetői jogosítvány megszerzésére.
(2) Targoncát csak az vezethet, aki e rendelet szerinti targoncavezetői vagy a 6/1980. (I. 25.) ÉVM-KPM együttes rendelet szerinti jogosítvánnyal rendelkezik.
2. §
(1) Targoncavezetői jogosítványt az kaphat, aki a rendeletben meghatározott tanfolyamot elvégezte, és sikeres vizsgát tett.
(2) Az ágazati miniszter indokolt esetben engedélyezheti a tanfolyamok anyagának egyedi tanulással történő elsajátítását.
3. §
Targoncavezetői tanfolyamra (a továbbiakban: tanfolyam) az jelentkezhet, aki:
a) a 18. életévét betöltötte,
b) általános iskolai végzettséggel rendelkezik,
c) a targoncavezetéshez szükséges orvosi alkalmasságot igazolta.
4. §
(1) A tanfolyam elméleti és gyakorlati keretóraterveit és tartalmát a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.
(2) Az óraszámok az igényeknek megfelelően növelhetők.
(3) Egy meghatározott targoncatípusra érvényes targoncavezetői jogosítvánnyal rendelkezők csökkentett óraszámú tanfolyamon másik targoncatípusra érvényes jogosítványt szerezhetnek.
5. §
(1) Targoncavezetői vizsgát az Állami Targoncavezetői Képesítő Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) előtt lehet tenni. A vizsgát jegyzőkönyvvel dokumentálni kell.
(2) A Bizottság elnökből és két tagból áll. A Bizottság elnöke: az illetékes ágazati miniszter megbízottja; országos hatáskörű szerv, OKISZ, SZÖVOSZ, KIOSZ által szervezett tanfolyamok esetében az illetékes megyei (fővárosi) tanács szakigazgatási szervének megbízottja.
(3) A Bizottság tagjai:
a) az illetékes területi szakszervezeti, illetve termelőszövetkezetek esetében Termelőszövetkezetek Területi Szövetsége képviselője,
b) a tanfolyamot és a vizsgát szervező érdekképviseleti szerv, illetőleg gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont] képviselője.
6. §
(1) A targoncavezetői vizsga vezetési és rakodás si gyakorlati vizsgából, valamint elméleti vizsgából áll.
(2) A tanfolyam vizsgatárgyai a következők:
a) műszaki ismeretek,
b) szállítási, rakodási és munkavédelmi ismeretek,
c) közlekedési ismeretek,
d) vezetési és rakodási gyakorlati ismeretek.
7. §
(1) A sikeres targoncavezetői vizsga alapján a 2. számú melléklet szerinti jogosítványt kell kiállítani. A jogosítvány kiállítására az ágazati miniszter jogosult.
(2) A targoncavezetői jogosítvány a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel az abban meg-, határozott targoncatípus vezetésére jogosít.
(3) Emelővillás targoncavezetői jogosítvánnyal rendelkezők vontató és szállító targoncát külön vizsga nélkül vezethetnek,
8. §
(1) Tanfolyamot az érdekképviseleti szervek, valamint a gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pont] akkor szervezhetnek ha a képzés tárgyi és személyi feltételei biztosítottak.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szervek közösen oktatóbázist is létesíthetnek.
9. §
A tanfolyamon csak az oktathat, aki legalább szakirányú középfokú iskolai végzettséggel rendelkezik.
10. §
A targoncavezetőképzés és továbbképzés összehangolása az Ipari Szakmai Továbbképző Intézet feladata. Ennek körében biztosítja a tananyagot, a tantervet, a jegyzeteket és az egyéb oktatási segédanyagokat, megszervezi a tanfolyamok szakmai ellenőrzését.
11. §
(1) A vizsga és a tanfolyam csak önköltséges alapon szervezhető meg. A résztvevőt terhelő költségeket a munkáltató részben vagy egészben átvállalhatja.
(2) A tanfolyamokon a 32/1980. (XII. 29.) MüM rendelet alapján az alapfokú tanfolyam díjtételeit kell alkalmazni.
12. §
A rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; a hatályba lépését megelőzően kiadott targoncavezetői igazolványok az igazolványon feltüntetett helyen érvényben maradnak.
Dr. Juhár Zoltán s. k.,
belkereskedelmi miniszter
Kapolyi László s. k.,
ipari miniszter
Váncsa Jenő s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter
1/a. sz. melléklet A targoncavezető-képzés óratervei
1/b. sz. melléklet
1/c. sz. melléklet
2. sz. melléklet
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.