adozona.hu
23/1985. (IV. 20.) MT rendelet
23/1985. (IV. 20.) MT rendelet
a közületi szervek gépjárműveiről szóló 59/1982. (XI. 16.) MT rendelet módosításáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A közületi szervek gépjárműveiről szóló, a 17 1983. (VI. 1.) MT és az 52/1983. (XII. 30.) MT rendelettel, valamint a 67/1984. (XII. 30.) MT rendelettel módosított 59/1982. (XI. 16.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. § (1) Szolgáltató gépjármű a kizárólag termelési, szolgáltatási feladatokat ellátó gépjármű.
(2) Szolgáltató gépjármű üzemben tartásához és az ilyen gépjármű számának emeléséhez
a) költségvetési szerv, valamint államigazgatási felü...
A közületi szervek gépjárműveiről szóló, a 17 1983. (VI. 1.) MT és az 52/1983. (XII. 30.) MT rendelettel, valamint a 67/1984. (XII. 30.) MT rendelettel módosított 59/1982. (XI. 16.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. § (1) Szolgáltató gépjármű a kizárólag termelési, szolgáltatási feladatokat ellátó gépjármű.
(2) Szolgáltató gépjármű üzemben tartásához és az ilyen gépjármű számának emeléséhez
a) költségvetési szerv, valamint államigazgatási felügyelet alatt álló állami vállalat tekintetében az illetékes minisztérium engedélye,
b) szövetkezeti vállalat, társadalmi szervezet és | egyesület vállalata, valamint leányvállalat tekintetében a létesítő szerv előzetes hozzájárulása szükséges.
(3) Szolgáltató gépjármű üzemben tartásáról és az ilyen gépjármű számának emeléséről
a) vállalati tanács, illetőleg a dolgozók közgyűlése (küldöttgyűlése) általános vezetésével működő állami vállalat tekintetében a vállalat igazgatója,
b) szövetkezet és egyesület tekintetében az elnök,
c) gazdálkodó szervezetek jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulása tekintetében az igazgató
(a továbbiakban együtt: vezető) egyszemélyi felelősséggel dönt.
(4) A vezető döntéséről évente legalább egyszer köteles
a) a vállalati tanács, illetőleg a dolgozók közgyűlése (küldöttgyűlése) általános vezetésével működő állami vállalatnál a vállalati tanácsnak, illetőleg a közgyűlésnek (küldöttgyűlésnek),
b) szövetkezetnél és egyesületnél a vezetőségnek (igazgatóságnak),
c) gazdálkodó szervezetek jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásánál az igazgatótanácsnak beszámolni.
(5) Az illetékes minisztérium, a létesítő szerv, illetőleg a vezető az engedélyében, illetőleg a határozatában megjelöli azt a feladatot is, amelynek ellátására a szolgáltató gépjármű üzemben tartható. A szolgáltató gépjárművet magáncélra nem szabad igénybe venni. A limousin és combi kivitelű szolgáltató személygépkocsik száma csak kivételesen indokolt esetben emelhető.
(6) A Közlekedési Főfelügyelet a szolgáltató gépjárműre üzembentartási engedélyt ad ki, amelyben feltünteti az illetékes minisztérium, a létesítő szerv, illetőleg a vezető által meghatározott feladatokat. A szolgáltató gépjármű csak az üzembentartási engedély birtokában helyezhető üzembe, és csak az üzembentartási engedélyben meghatározott célra vehető igénybe.
(7) A szolgáltató gépjárművet megkülönböztető rendszámmal kell ellátni."
2. §
(1) A R. 5. § (3) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A közületi szerv az üzemi személygépkocsi állományát nem növelheti azon a címen, hogy az 1985. június 30. napján nem érte el a (2) bekezdésben foglaltak szerint meghatározott mennyiséget."
(2) A R. 5. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az illetékes minisztérium a felügyelete alá tartozó költségvetési szervek és állami vállalatok között, továbbá a létesítő szerv a szövetkezeti vállalatok, a társadalmi szervezet, az egyesület vállalatai, illetőleg a leányvállalatok között az üzemi személygépkocsik üzembentartási jogát átcsoportosíthatja, ez azonban a felügyelt (létesített) vállalatok (leányvállalatok) körében - az összállományhoz képest - növekedést nem eredményezhet."
(3) A R. 5. §-a (6) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Azoknak a gazdálkodó szervezeteknek, amelyek nem érik el a jogszabályban meghatározott értékszámokat, választási lehetőségük nincs, csak a keretüket növelhetik."
3. §
A R. 7. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az illetékes minisztérium, a létesítő szerv, illetőleg a vezető kivételesen engedélyezheti a közületi szerv dolgozója részére az üzemi személygépkocsi lakás- és munkahely közötti rendszeres használatát, ha a dolgozó munkába járása egészségi állapota miatt egyébként rendkívüli nehézséggel járna. A 4. § (3) bekezdésében felsorolt szervezetek vezetője részére az üzemi személygépkocsi lakás- és munkahely közötti rendszeres használatát a munkáltatói jogkör gyakorlója engedélyezheti. Szövetkezetek esetében a közgyűlés (küldöttgyűlés) ezt a jogkört a vezetőségre átruházhatja."
4. §
A R. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"12. § Közületi szerv díj ellenében trolibusszal vagy autóbusszal menetrend szerint végzett személyszállítást, továbbá darabáru-fuvarozást hatósági engedéllyel végezhet."
5. §
A R. 14. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (3) bekezdés számozása (5) bekezdésre változik.
"(3) Közületi szerveknél
a) négy üzemi személygépkocsiból egy személygépkocsit,
b) a gépjárművezető-képzésre és az egészségügyi készenlétre használt személygépkocsikat kivéve, a limousin és combi kivitelű szolgáltató személygépkocsik 30%-át,
c) az egyéb szolgáltató gépjárművek 40%-át,
d) a legfeljebb 12 fő befogadóképességű üzemi autóbuszok 20%-át,
e) a 3500 kg-nál nem nagyobb megengedett együttes tömegű üzemi tehergépkocsik 40%-át gépjárművezetői munkakört betöltő dolgozó nélkül kell üzemeltetni.
(4) A (3) bekezdés e) pontjában meghatározott rendelkezés alól az illetékes minisztérium, a létesítő szerv, illetőleg vezető - a lakossági ellátás javítása érdekében - részben vagy egészben felmentést adhat."
6. §
Ez a rendelet 1985. július hó 1. napján lép hatályba.