adozona.hu
2/1985. (IV. 13.) KM rendelet
2/1985. (IV. 13.) KM rendelet
a szállítási dolgozók képesítési feltételeiről és szakképzéséről
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben a következőket rendelem:
A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pont], az állami költségvetési szervek, az egyesületek, valamint a társadalmi szervezetek szállítási feladatot ellátó dolgozóira terjed ki.
Nem terjed ki a rendelet hatálya a Magyar Államvasutak, a Magyar Hajózási Rt, a Magyar Légiközlekedési Vállalat, a VOLÁN vállalatok, a Belkereskede...
(1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pont], az állami költségvetési szervek, az egyesületek, valamint a társadalmi szervezetek szállítási feladatot ellátó dolgozóira terjed ki.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a Magyar Államvasutak, a Magyar Hajózási Rt, a Magyar Légiközlekedési Vállalat, a VOLÁN vállalatok, a Belkereskedelmi Szállítási Vállalat, az Építőipari Szállítási Vállalat, a Fővárosi Szállítási Vállalat, a Szövetkezeti Szállítási és Szolgáltató Vállalat, a Fővárosi Autótaxi Vállalat, a Tejipari Szállítási Szolgáltató és Készletező Vállalat és a Konzervipari Szállítási és Szolgáltató Vállalat dolgozóira.
(3) A rendelet alkalmazásában szállítási feladat: a saját szállítóeszközökkel való gazdálkodás, az áruk fogadásának megszervezése, a fuvarozási szerződések szakmai előkészítése, a szállítási -fuvarozási költségek értékelése és szakmai közreműködés a szerződésekből eredő vitás ügyek rendezésében.
2. §
(1) Felsőfokú szállítási képesítés szükséges a szállítási feladatot végző dolgozókat irányító, vagy a szállítási feladatot önálló munkakörben ellátó dolgozó számára.
(2) Középfokú szállítási képesítés szükséges a szállítási feladatot szervezeti egység beosztott dolgozójaként, vagy egyéb munkakör mellett ellátó, az (1) bekezdésben nem említett dolgozó számára.
3. §
(1) A felső- és a középfokú szállítási képesítést szakvizsga letételével lehet megszerezni.
(2) A vizsgára való felkészüléshez szaktanfolyam szervezhető.
(3) Szaktanfolyamot és szakvizsgát a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola, a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola, a MÉM Mérnök-és Vezetőtovábbképző Intézet (a továbbiakban: képző szerv) szervezhet.
(4) A szaktanfolyamok és szakvizsgák tárgyainak felsorolását a rendelet melléklete tartalmazza.
4. §
(1) Felsőfokú szállítási szakvizsgára az bocsátható, akinek
- középfokú szállítási szakvizsgája és
- legalább három év szakmai gyakorlata van.
(2) Középfokú szállítási szakvizsgára az bocsátható, akinek
- középiskolai vagy azzal egyenértékű iskolai végzettsége, és
- legalább egy év szakmai gyakorlata van.
(3) Mentesül egyes tárgyakból a vizsga letétele alól, akinek
a) szakirányú egyetemen vagy főiskolán szerzett képesítése, vagy
b) a közúti közlekedési szakemberek képzéséről és vizsgáztatásáról szóló 1/1983. (VII. 6.) KM rendelet 19. §-a alapján szaktanfolyami végzettsége van.
(4) Mentesíthető egyes tárgyakból a vizsga, illetőleg az egész szakvizsga letétele alól, akinek
a) a korábbi rendelkezések alapján a szállítási szakképesítéssel azonos értékű képesítése, vagy
b) huzamos ideje folytatott átfogó szállítási gyakorlata
van.
5. §
(1) A szállítási dolgozók szaktanfolyami képzését és szakvizsgáztatását a Szállítási Képesítő és Vizsgabizottság (a továbbiakban: Bizottság) irányítja.
(2) A Bizottság 25 tagból áll. Elnöke a Központi Szállítási Tanács titkára. A tagokat - a Központi Szállítási Tanács javaslatára - a belkereskedelmi miniszter, az építésügyi és városfejlesztési miniszter, az ipari miniszter, a közlekedési miniszter, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsának elnöke, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsának elnöke és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsának elnöke bízza meg.
(3) A Bizottság működésének szabályait maga határozza meg, tevékenységéről évente egy alkalommal a Központi Szállítási Tanácsot tájékoztatnia kell.
(4) A Bizottság tagjai sorából vizsgabiztosokat választ.
6. §
(1) A Bizottság jóváhagyja a szaktanfolyamoknak a képző szervek által előkészített tananyagát, tantervét és tankönyveit, valamint megállapítja a szakvizsgáztatás rendjét és feltételeit.
(2) A Bizottság
a) a felső- illetőleg középfokú szállítási szakvizsgáról - a képesítés megszerzését igazoló - bizonyítványt,
b) a 4. § (3) bekezdése, valamint a (4) bekezdés a) pontjának esetében - igazolást ad ki.
(3) A Bizottság a 4. § (4) bekezdés b) pontjában foglaltaknak megfelelően elbírálja, hogy a dolgozó milyen mértékben mentesülhet a szakvizsga letétele alól.
7. §
(1) A szaktanfolyamok és a szakvizsgák díját - az önköltséges működés biztosításával - a képző szerv vezetője állapítja meg.
(2) A szaktanfolyam és szakvizsga költsége -a munkáltatóval kötött eltérő megállapodás hiányában - a dolgozót terheli.
8. §
A besorolásra és bérmegállapításra vonatkozó külön jogszabályok alkalmazása szempontjából a felsőfokú szállítási vizsga felsőfokú, a középfokú szállítási vizsga pedig középfokú szaktanfolyami képzettségnek felel meg.
9. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
b) közlekedési földrajz,
c) árufuvarozási jog,
d) árudíjszabás (vasúti, közúti, hajózási díjszabások, ármegállapítások),
e) fuvarozás-szervezés és koordináció (korszerű rendszerszervezés, üzemtan, közlekedéspolitika, programozás).
b) a közúti árutovábbítás szabályai és díjszabása; a gépjárművek teljesítményével, gazdálkodással és üzemanyag-felhasználással kapcsolatos szabályok,
c) a hajózási árufuvarozás szabályai és díjszabása, a Dunai Árufuvarozási Feltételek.