adozona.hu
12/1985. (III. 14.) MT rendelet
12/1985. (III. 14.) MT rendelet
a munkavédelemről szóló 47/1979. (XI. 30.) MT rendelet módosításáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A Munka Törvénykönyvéről szóló 1967. évi II. törvény 54. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:
A munkavédelemről szóló - a 64/1980. (XII. 29.) MT számú és a 18/1984. (III. 31.) MT rendelettel módosított - 47/1979. (XI. 30.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) E rendelet hatálya kiterjed a munkaviszony, a szövetkezeti tagsági viszony és a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony, a tanulói vi...
A munkavédelemről szóló - a 64/1980. (XII. 29.) MT számú és a 18/1984. (III. 31.) MT rendelettel módosított - 47/1979. (XI. 30.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) E rendelet hatálya kiterjed a munkaviszony, a szövetkezeti tagsági viszony és a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony, a tanulói viszony, valamint a kisipari, a magánkereskedői jogosítvány, továbbá a szervezett társadalmi munka, a javító-nevelő munka és a szigorított javítónevelő munka keretében végzett valamennyi munkával összefüggő tevékenységre."
2. §
Az R. 1/A. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A munkavédelem funkcionális irányítása és hatósági ellenőrzése, az állami irányító szervek munkavédelmi feladatai végrehajtásának összehangolása az Országos Munkavédelmi Főfelügyelőség (a továbbiakban: Főfelügyelőség) feladata."
3. §
Az R. 2-5. §-ai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"2. § A munkavédelem ágazati irányítása a tevékenység szerint illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője, a továbbiakban: miniszter) feladata. E jogkörében gondoskodik különösen
a) az egészséges és biztonságos munkavégzés, munkafeltételek, továbbá az ezt biztosító munkavédelmi tevékenység szakmai szabályainak jogszabályban, ágazati szabványban, illetőleg műszaki irányelvben történő meghatározásáról,
b) a tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szerve munkavédelemmel kapcsolatos feladatainak meghatározásáról,
c) az ágazati tevékenység műszaki fejlesztésére, beruházási tevékenységére vonatkozó tervek kidolgozása és azok végrehajtásának szervezése keretében a munkakörülmények, valamint a védőeszközök tervszerű fejlesztéséről,
d) az ágazati célok megvalósításához szükséges kutató-fejlesztő munka keretében az ágazat tevékenységéhez tartozó munkavédelmi kutatásról és fejlesztésről.
3. § (1) Felügyeleti irányítási és ellenőrzési jogköre alapján a miniszter, továbbá a tanács végrehajtó bizottsága illetékes szakigazgatási szervének vezetője az államigazgatási felügyelet alatt álló állami vállalat, a tröszt, továbbá a költségvetési üzem és intézmény tekintetében
a) a rendelkezésre álló eszközökkel segíti, rendszeresen figyelemmel kíséri és értékeli a munkakörülmények fejlesztésére tett intézkedéseket, az üzemi balesetek számának alakulását, és ezt is figyelembe veszi a hatáskörébe tartozó vezetők munkájának megítélésében,
b) a felügyeleti ellenőrzés keretében legalább öt évenként gondoskodik a helyszíni átfogó munkavédelmi ellenőrzés megtartásáról,
c) az államigazgatási felügyelet alatt álló állami vállalat, tröszt vezetőjét évente, a költségvetési üzem és intézmény vezetőjét szükség szerint, de legalább öt évente beszámoltatja a munkavédelmi helyzet alakulásáról.
(2) Az (1) bekezdés a) és c) pontjában meghatározott jogköröket
a) a dolgozók közgyűlése (küldöttgyűlése) vagy a vállalati tanács általános vezetése alatt működő állami vállalatnál az általános vezetést ellátó testületi szerv,
b) a szövetkezeti vállalatnál, a társadalmi szervezet és az egyesület vállalatánál, továbbá a leányvállalatnál a vállalatot létesítő szerv,
c) szövetkezetnél a közgyűlés vagy a küldöttgyűlés,
d) a jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásnál az igazgatótanács
gyakorolja.
4. § (1) A miniszter, továbbá a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága illetékes szakigazgatási szervének vezetője a munkavédelemmel kapcsolatos feladatainak az ellátásáról munkavédelmi szervezete, illetőleg a munkavédelmi vezető közreműködésével gondoskodik.
(2) A minisztériumi munkavédelmi vezetőnek felsőfokú, a munkavédelmi tevékenység koordinálásával megbízott tanácsi dolgozónak legalább középfokú munkavédelmi szakképzettséggel kell rendelkeznie.
5. § (1) Az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv ellenőrzi, hogy a munkavédelmi szabályzat és a munkavédelemmel kapcsolatos más belső szabályzatok megfelelnek-e a jogszabályoknak.
(2) A piacfelügyelet keretében kell gondoskodni a védőeszközökkel kapcsolatos forgalmi folyamatok zavartalanságáról."
4. §
(1) Az R. 15. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A munkavédelemmel kapcsolatos hatásköröket a szervezeti és működési szabályzatban kell meghatározni."
(2) Az R. 15. § (2) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"A munkavédelmi vezetőnek legalább középfokú munkavédelmi szakképzettséggel kell rendelkeznie. Ettől az ágazati miniszter eltérően rendelkezhet."
(3) Az R. 15. § (3) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A gazdálkodó szervezet tevékenységének jellegére figyelemmel az ágazati miniszter a közvetlen irányítás ellátására a gazdálkodó szervezet vezetője más feladatot ellátó helyettesének (pl.: gazdasági, forgalmi) kijelölését is engedélyezheti."
5. §
Az R. 22. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A termelőeszközöknek a külön jogszabályban meghatározott körét munkavédelmi szempontból minősíttetni kell. Az egyes kórház- és orvostechnikai termékek, valamint az egyéni védőfelszerelések egészségügyi minősítésének rendjét az egészségügyi miniszter állapítja meg. A munkavédelmi minősítésre jogosult szervezetet az ágazati miniszter a Főfelügyelőség vezetőjével egyetértésben jelöli ki."
6. §
Az R. 28. § (2) bekezdésé helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Emelőgépet, valamint hatósági felügyelet alá vont berendezést az tervezhet és gyárthat, aki a tervezés, illetőleg a gyártás során a vonatkozó jogszabályban és állami szabványban foglalt, a termék megfelelő munkavédelmi minőségét biztosító feltételeknek eleget tesz. E feltételek meglétét emelőgép esetén a Főfelügyelőség, egyéb hatósági felügyelet alá vont berendezés esetében az illetékes hatóság állapítja meg, amelynek alapján a tervezéshez, gyártáshoz az engedélyt megadja, vagy visszavonja."
7. §
Az R. 35. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"35. § (1) A képesítést nyújtó tanfolyamok (emelőgépkezelő, targoncavezető, stb.) munkavédelmi oktatási- és vizsgakövetelményeit az ágazati miniszter állapítja meg.
(2) A vezetőtovábbképzés keretében az ágazati miniszter gondoskodik a munkavédelmi továbbképzés biztosításáról."
8. §
Az R. 35. § után a következő címmel egészül ki:
"Előzetes és ismétlődő munkavédelmi oktatás"
9. §
Az R. a 36. § után a következő címmel egészül ki:
"Munkavédelmi vizsga"
10. §
(1) Az R. 37. § (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, egyidejűleg a (3)-(4) bekezdés számozása (4)-(5) bekezdésre változik.
"(1) Munkavédelmi vizsgát köteles tenni az
a) akinek munkaköréhez tartozik az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek megteremtése, biztosítása, illetőleg ellenőrzése,
b) aki a saját vagy mások egészségét és testi épségét veszélyeztető munkakörben dolgozik.
(2) A munkavédelmi vizsgát az arra kötelezettnek a munkakör betöltésétől számított három hónapon belül kell letenni, és azt legalább öt évenként meg kell újítani. Aki vizsgakötelezettségének nem tesz eleget, az az adott munkakörben nem foglalkoztatható.
(3) Aki a saját vagy mások egészségét és testi épségét veszélyeztető munkakörben dolgozik, az a munkakör betöltésétől a munkavédelmi vizsga letételéig csak felügyelet mellett foglalkoztatható."
(2) Az R. 37. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A munkavédelmi vizsga alól mentesül, aki legalább középfokú munkavédelmi szakképzettséggel rendelkezik."
11. §
Az R. a következő 37/A. §-sal egészül ki:
"37/A. § A gazdálkodó szervezeteknél folyó munkavédelmi oktatás és vizsgáztatás rendjét, nyilvántartását, a vizsgabizottság összetételét, valamint a munkavédelmi vizsgára kötelezettek körét külön jogszabály, a részletes szabályokat pedig annak keretei között az MvSZ állapítja meg."
12. §
Az R. 43. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A munkavédelmi szemle, az időszakos biztonsági felülvizsgálat és a munkavédelmi belső ellenőrzés rendjét külön jogszabály állapítja meg."
13. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg az R. 45. § (1) bekezdésének b) pontja kiegészül a leányvállalattal; hatályát veszti az R. 38. § (2)-(3) bekezdése, 40. §-a, 41. § (2) bekezdése, 45. § (2) bekezdése, 47. § (3) bekezdése.
(2) A gazdálkodó szervezetek 1986. április 30-ig vizsgálják felül és módosítsák munkavédelmi szabályzatukat.