10/1987. (VII. 24.) MÉM rendelet

a mezőgazdasági nagyüzemek dolgozói munkaidejének és munkadíjazásának szabályozásáról szóló 25/1983. (XII. 29.) MÉM rendelet módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A mezőgazdasági nagyüzemek dolgozói munkaidejének és munkadíjazásának szabályozásáról szóló, az 5/1985. (III. 14.) MÉM számú, az 5/1986. (IV. 1.) MÉM, a 14 1986. (VIII. 26.) MÉM és a 16/1986. (X. 30.) MÉM rendelettel módosított 25/1983. (XII. 29.) MÉM rendeletet (a továbbiakban: R.) az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezetével és a Termelőszövetkezet...

10/1987. (VII. 24.) MÉM rendelet
a mezőgazdasági nagyüzemek dolgozói munkaidejének és munkadíjazásának szabályozásáról szóló 25/1983. (XII. 29.) MÉM rendelet módosításáról
A mezőgazdasági nagyüzemek dolgozói munkaidejének és munkadíjazásának szabályozásáról szóló, az 5/1985. (III. 14.) MÉM számú, az 5/1986. (IV. 1.) MÉM, a 14 1986. (VIII. 26.) MÉM és a 16/1986. (X. 30.) MÉM rendelettel módosított 25/1983. (XII. 29.) MÉM rendeletet (a továbbiakban: R.) az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezetével és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következők szerint módosítom:
1. §
A R. 1. §-ának e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"c) a baromfi- és tojásfeldolgozó, a bor, a tartósító-, a cukoripari, a húsipari, valamint a mezőgazdasági kutatási-fejlesztési szakágazatba sorolt állami vállalatra, gazdasági társulásra és leányvállalatra, továbbá a Gabona Trösztre, a Tejipari Vállalatok Trösztjére és a Húsipari Központra (a továbbiakban: állami vállalat)".
2. §
A R. 20. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A mezőgazdasági nagyüzemek dolgozóit szerszámhasználati díj illeti meg, ha munkakörébe tartozó feladatainak elvégzéséhez saját tulajdonban levő kézi szerszámot, segédeszközt használ. A szerszámhasználati díj összege havonta nem haladhatja meg a térítésben részesülő dolgozó tárgyhavi munkabérének (díjának) két százalékát, átalány esetében pedig dolgozónként a 200 Ft-ot. A szerszámhasználati díj (átalány) mértékét a kollektív szerződésben (munkaügyi szabályzatban) a szerszám, segédeszköz elhasználódási idejével arányosan kell meghatározni."
3. §
A R. 4., 5. és 6. számú mellékleteinek helyébe e rendelet mellékletei lépnek.
4. §
(1) Ez a rendelet 1988. január 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a R. 5. §-ának (4) bekezdése hatályát veszti.
(2) A rendelet 4. és 6. számú melléklet "a" jelű sorában előírt alsó bérhatárok alkalmazása 1990. december 31-től, a mellékletek "b" jelű sorában előírt alsó bérhatárok alkalmazása termelőszövetkezeti tagok esetében 1988. december 31-től, a munkaviszonyban álló dolgozóknál pedig 1988. január 1-jétől kötelező, addig a kihirdetéskor érvényes általános bérpótlékkal növelt alsó bérhatárok az irányadók. A szakirányú egyetemi, főiskolai végzettséggel rendelkező ügyintézők személyi alapbérének megállapításánál 1989. szeptember 1. napjától a 6. számú mellékletben foglalt bértáblázatok "a" jelű sorában előírt alsó bérhatár alkalmazása kötelező.
Váncsa Jenő s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter
1. számú melléklet a 10/1987. (XII. 24.) MÉM rendelethez 4. számú melléklet a 25/1983. (XII. 29.) MÉM rendelethez
Fizikai foglalkozásúak (munkák) munkadíj táblázata (Ft/óra)
2. számú melléklet a 10/1987. (XII. 24.) MÉM rendelethez 5. számú melléklet a 25/1983. (XII. 29.) MÉM rendelethez
A) Vezetők
Termelési-gazdasági vezető I.
Ide kell besorolni a vezető (vezérigazgató, igazgató, elnök) vagy helyettese (azokban a termelőszövetkezetekben, ahol elnökhelyettes nincs, a termelés és a pénzgazdálkodás első számú vezetőjét) közvetlen irányítása alatt dolgozó, meghatározott körben önálló intézkedési joggal felruházott vagy jelentős szakfeladatot ellátó vezetőket és helyetteseit, ha a munkakörnek megfelelő felsőfokú iskolai végzettséggel vagy felsőfokú tanfolyami végzettséggel rendelkeznek.
Termelési-gazdasági vezető II.
Ide kell besorolni a termelési-gazdasági vezető I. kategóriába besorolt vezetők közvetlen irányítása alatt működő központi részleg vezetőit, illetőleg az önálló intézkedési joggal felruházott, jelentős szakfeladatot ellátó vezetőket.
B) Termelésirányítók
Termelésirányító I.
Ide kell besorolni a vezető közvetlen irányítása alatt működő nagyobb egységek, kerületek, telepek, részlegek stb. vezetőit és azok helyetteseit. A rendelet 3. § (3) bekezdése alapján kategóriába sorolt önálló egységek vezetői alapbérét az e bértáblázat alapján kell megállapítani.
Termelésirányító II.
Ide kell besorolni a vezető közvetlen irányítása alatt álló, a termelésirányító I. kategóriába nem sorolható kisebb egységek, kerületek, telepek, műhelyek stb. vezetőit és azok helyetteseit, valamint a termelésirányító I. munkadíjcsoportba besorolt nagyobb egységek vezetői közvetlen irányítása alatt dolgozó, egyetemi vagy főiskolai végzettséggel rendelkező munkaszervezeti egységvezetőket, művezetőket, műszakvezetőket, brigád- és munkacsapatvezetőket.
Termelésirányító III.
Ide kell besorolni a termelésirányító I. munkadíj csoportba tartozó vezetők közvetlen irányítása alatt működő, legalább középfokú, továbbá a termelésirányító II. munkadíj csoportba besorolt vezetők közvetlen irányítása alatt levő, egyetemi vagy felsőfokú végzettséggel rendelkező munkaszervezeti egységvezetőket.
Termelésirányító IV.
Ide kell besorolni a termelésirányító II. munkadíjcsoportba tartozó vezetők közvetlen irányítása alatt működő, legalább középfokú végzettséggel, továbbá a termelésirányító I. kategóriába besorolt vezető közvetlen irányítása alatt dolgozó, középfok alatti végzettséggel rendelkező munkaszervezeti egységvezetőket.
Termelésirányító V.
Ide kell besorolni a termelésirányító III-IV. munkaköri díjtételek alapján be nem sorolható összes többi munkaszervezeti egységvezetőt. A termelésirányító I-V. kategóriába kell besorolni a meghatározott besorolási feltételek figyelembevételével a mezőgazdasági szakcsoport elnökét, ha az a szakcsoporttal munkaviszonyban áll.
C) Ügyintézők
Ügyintézőnek kell besorolni azokat az érdemi munkát ellátó dolgozókat, akik feladatkörüket önállóan, felelősséggel látják el.
A csoportvezetők munkadíját az ügyintézői munkadíjtétel 10%-kal felemelt alsó és felső bérhatára között lehet megállapítani. Az ügyintézők munkadíját a képesítési fokozat és a szakmai gyakorlati idő függvényében előírt munkadíjtételek alapján kell megállapítani.
Képesítési fokozat
- Az I. fokozatba kell besorolni azokat az ügyintézőket, akik a II., III., IV. fokozatra előírt besorolási feltételekkel nem rendelkeznek, s 1984. január 1-jét megelőzően besorolásuk e képzettségi fokozat alapján történt. (1984. január 1-jét követően megfelelő iskolai végzettség és képesítés nélkül ügyintézői besorolás nem lehetséges.)
- A II. fokozatba kell besorolni azokat az ügyintézőket, akik a munkakör betöltéséhez szükséges technikusi oklevéllel vagy képesítést nyújtó szakközépiskolai végzettséggel (képesítő vizsgával) rendelkeznek. Ide kell besorolni továbbá azokat, akik szakmunkás bizonyítvánnyal vagy képesítést nem nyújtó középiskolai végzettséggel, illetőleg nem a munkakör betöltéséhez szükséges technikumi, szakközépiskolai végzettséggel és -az itt felsorolt összes esetben - a munkakör betöltéséhez szükséges jogszabályban vagy kollektív szerződésben előírt középfokú szakvizsgával rendelkeznek.
- A III. fokozatba kell besorolni azokat az ügyintézőket, akik felsőfokú technikumi vagy nem a munkakör betöltéséhez szükséges egyetemi, főiskolai oklevéllel rendelkeznek, továbbá a technikusi oklevéllel vagy középiskolai végzettséggel és - mindkét esetben - jogszabályban vagy kollektív szerződésben előírt, a munkakör betöltéséhez szükséges felsőfokú szakvizsgával rendelkeznek. Az oklevéllel nem, de nem a munkakör betöltéséhez szükséges felsőfokú oktatási intézményben lefolytatott tanulmányok elvégzését igazoló végbizonyítvánnyal (ún. absolutoriummal) rendelkező dolgozót egy fokozattal alacsonyabban kell besorolni.
- A IV. fokozatba kell besorolni a munkakör betöltéséhez szükséges egyetemi, főiskolai oklevéllel, illetve a munkakörre előírt képesítést nem nyújtó egyetemi, főiskolai oklevéllel és jogszabályban vagy a kollektív szerződésben előírt, a munkakör betöltéséhez szükséges felsőfokú szakvizsgával rendelkező ügyintézőket. Az oklevéllel nem, de a munkakör betöltéséhez szükséges felsőfokú oktatási intézményben folytatott tanulmányok elvégzését igazoló végbizonyítvánnyal (ún. absolutóriummal) rendelkező dolgozót egy fokozattal alacsonyabban kell besorolni.
- Főmunkatársként sorolhatók be a vállalat műszaki-gazdasági fejlődése szempontjából kiemelt tevékenységet végző, a természettudományi, műszaki tudományi, orvostudományi, agrártudományi vagy társadalomtudományi területeken jelentős eredményeket elért, ezeken a területeken egyetemi vagy főiskolai végzettséggel rendelkező kutató, fejlesztő szakemberek, akik a gazdaságos gyártmány- és gyártásfejlesztés területein kiemelkedő alkotó tevékenységet folytatnak.
Ide sorolhatók be továbbá a vállalat műszaki-gazdasági fejlődése szempontjából kiemelkedő eredményeket elért egyetemi, főiskolai végzettségű szakemberek (pl. a műszaki-technológiai fejlesztés területén kiemelkedő eredményt elért konstruktőr, technológus, tervező-fejlesztő, a vállalat gazdasági eredményeit, piacpolitikáját tevékenységével jelentősen javító marketing szakember, közgazda, jogtanácsos, s más hasonló dolgozó).
Ide sorolhatók be továbbá azok az egyetemi, főiskolai végzettségű számítástechnikai munkatársak is, akik a számítógépek, számítógépes feldolgozási rendszerek fejlesztésében, alkalmazásában magas színvonalon, nagy önállósággal látják el feladataikat.
Ide kell besorolni - iskolai végzettségtől függetlenül - az 1934. január 1. előtt műszaki-gazdasági tanácsadó kategóriába sorolt dolgozókat. A nem szakirányú egyetemi-főiskolai végzettséggel rendelkező, valamint egyetemi-főiskolai végzettséggel nem rendelkező dolgozók alapbérét azonban a 6. sz. melléklet "B" jelű táblázata (Ügyintézők) III/5. bércsoportjában szereplő bértételek figyelembevételével kell megállapítani.
Szakvizsgaként az olyan tanfolyam végbizonyítványát lehet elismerni, amelyet országos hatáskörű szerv állított ki. Ilyen jellegű középfokú tanfolyamok pl. alapfokú statisztikai, alapfokú tervgazdasági és beruházási, képesített könyvelői, középfokú munkaügyi, középfokú műszaki ellenőri, szabványügyintézői, szabványszerkesztői, középfokú iparjogvédelmi, számítógépkezelői, ügyvitelszervezői stb. tanfolyam.
Felsőfokú tanfolyamnak minősülnek a következők: felsőfokú államháztartási, felsőfokú mérlegképes könyvelői, okleveles árszakértői, raktározási szaktanfolyam, felsőfokú munkaügyi, szabványkiadvány szerkesztői, szabványmódosítási vezetői, rendszerszervezői, programszervezői, folyamatszervezői, számítógép-műszaki, közép- és felsőfokú tervgazdasági és beruházási, közép- és felsőfokú statisztikai, okleveles könyvvizsgálói, felsőfokú munkavédelmi, felsőfokú társadalombiztosítási, képesített fővállalkozó, felsőfokú iparjogvédelmi, számítógép-programozói, okleveles ügyvitelszervezői, ügyvitelgépesítés-szervezői tanfolyam.
A szakképesítési fokozat megállapításánál csak azokat a szakvizsgákat lehet figyelembe venni, amelyek esetében azok elvégzését külön jogszabály, munkaügyi szabályzat vagy kollektív szerződés a munkakör betöltésének feltételeként írja elő.
Szakmai gyakorlati idő
Szakmai gyakorlati időként lehet figyelembe venni az azonos, illetőleg hasonló jellegű munkakörben eltöltött munkaviszony, illetőleg termelőszövetkezeti tagsági viszony időtartamát.
D) Ügyviteli dolgozók
Ide kell besorolni az adminisztrátorokat, műhelyírnokokat, nyilvántartókat, irat- és rajztárosokat, gyors- és gépírókat, könyvelőket, gépkönyvelőket, bérelszámolókat, pénztárosokat és ezzel egyenértékű munkaköröket.
Képesítési fokozatok
- Az I. képesítési fokozatba kell besorolni az ügyviteli foglalkozásúakat, akiknek a II. fokozatba sorolás feltételei nem állnak fenn.
- A II. képesítési fokozatba kell besorolni azokat az ügyviteli foglalkozásúakat, akik tevékenységük során - munkaidejük legalább 50%-ában - ügyintézői vagy ahhoz közelálló feladatokat látnak el, és középiskolai végzettséggel rendelkeznek (pl. összetettebb feladatokat ellátó könyvelők, teljesítménybéres bérszámfejtők).
3. számú melléklet a 10/1987. (XII. 24.) MÉM rendelethez 6. számú melléklet a 25/1983. (XII. 29.) MÉM rendelethez
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.