adozona.hu
27/1989. (III. 25.) MT rendelet
27/1989. (III. 25.) MT rendelet
a Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet módosításáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A Minisztertanács a Munka Törvénykönyvéről szóló 1967. évi II. törvény 67. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: Mt. V.) a következő 1. §-sal egészül ki:
"1. § (1) A munkaügyi szabályzatot a dolgozókkal való megtárgyalás után a munkáltató a szakszervezet munkahelyi szervével egyetértésben állapítja meg, illetve módosítja-
(2) A munkaügyi szabályzatra az MT. 9/D...
A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: Mt. V.) a következő 1. §-sal egészül ki:
"1. § (1) A munkaügyi szabályzatot a dolgozókkal való megtárgyalás után a munkáltató a szakszervezet munkahelyi szervével egyetértésben állapítja meg, illetve módosítja-
(2) A munkaügyi szabályzatra az MT. 9/D §-a (2)-(5) bekezdését megfelelően alkalmazni kell."
2. §
Az Mt. V. 11. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"Mt. V. 11. § (1) Tanulmányi szerződés köthető iskolai vagy iskolarendszeren kívüli oktatásban (tanfolyami oktatásban, egyéni tanulásban, illetőleg betanításban), továbbá tanulmányúton résztvevő személlyel. A dolgozó köteles munkáltatójának bejelenteni, ha más munkáltatóval tanulmányi szerződést kötött.
(2) Nem köthető tanulmányi szerződés
a) a jogszabály alapján járó kedvezmények biztosítására,
b) ha a tanulmányok elvégzésére a munkáltató kötelezte a dolgozót.
(3) A tanulmányi szerződést írásba kell foglalni. A tanulmányi szerződésben meg kell határozni a munkáltatót terhelő támogatás formáit és mértékét, továbbá - a támogatás mértékével arányosan - a dolgozó által a munkáltatónál kötelezően munkaviszonyban töltendő idő tartamát is; ez öt évnél hosszabb nem lehet.
(4) A felek kiköthetik a tanulmányi szerződésben, hogy a képesítés megszerzése után - a szerződésben meghatározott időn belül - a munkáltató a dolgozót a végzettségének (képesítésének) megfelelő munkakörbe helyezi át. Megállapodhatnak továbbá abban is, hogy a munkaviszony szünetelésének ideje mennyiben számítható be a munkáltatónál munkaviszonyban töltendő idő tartamába. Ilyen megállapodás hiányában a munkaviszony szünetelésének az az időtartama vehető figyelembe, amelyre a dolgozót rendes szabadság is megilleti.
(5) Ha a munkáltató a támogatást nem biztosítja, vagy egyéb lényeges szerződésszegést követ el, a másik fél mentesül a szerződésből folyó kötelezettségei alól, és a szerződésszegésből eredő esetleges igényeit is érvényesítheti. Ha a támogatásban részesülő személy tanulmányait nem kielégítő eredménnyel folytatja, nem lép a szerződés szerinti időben a munkáltatónál munkába, illetőleg a meghatározott időtartamot nem tölti le, vagy egyéb lényeges szerződésszegést követ el, a munkáltató követelheti tőle az addig nyújtott támogatásnak megfelelő összeg megtérítését. Ha a támogatásban részesült személy a meghatározott időtartamnak egy részét nem tölti le, megtérítési kötelezettsége ezzel arányos.
(6) A tanulmányi szerződés kötésnél a sorkatonai szolgálatot teljesített személyeket - azonos feltételek esetén - a leszerelést követő három évig előnyben kell részesíteni.
(7) A nappali tagozaton folyó iskolai oktatásban résztvevőkkel köthető tanulmányi szerződésre vonatkozó sajátos szabályokat a művelődési miniszter - az Állami Béres Munkaügyi Hivatal elnökével egyetértésben - állapítja meg."
3. §
(1) Az Mt. V. 22. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"a) tartalékos katonai szolgálat;"
(2) Az Mt. V. 22. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, jelenlegi szövege (1) bekezdésre változik:
"(2) A munkáltató nem szüntetheti meg felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam és az azt követő három hónap alatt:
a) sorkatonai szolgálat;
b) a gyermekgondozási segély, valamint a gyermek gondozásának céljára kapott egyéb fizetés nélküli szabadság."
4. §
Az Mt. V. 40. § (1) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:
"Mt. V. 40. § (1) A munkáltatónál irányadó általános munkaidőt a kollektív szerződés, illetőleg a munkaviszonyra vonatkozó más szabály heti 40-42 óra között állapítja meg."
5. §
(1) Az Mt. V. 44. §-ának (3) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:
"E rendelkezéstől a kollektív szerződés eltérhet."
(2) Az Mt. V. 44. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A munkaközi szünetre vonatkozó részletes szabályokat a kollektív szerződés állapítja meg. Ennek keretében rendelkezik az Mt. 40. § (2) bekezdése szerinti munkaközi szünet díjazásáról."
6. §
Az Mt. V. 64. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"Mt. V. 64. § (1) A munkabért - ideértve a részfizetést is - a Magyar Nemzeti Bank elnöke által meghatározott bérfizetési napokon kell kifizetni."
7. §
(1) Az. Mt. V. 86. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Magasabb vezető állású a vállalat igazgatója, továbbá - ha a miniszter az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével egyetértésben vagy magasabb jogszabály eltérően nem rendelkezik - az egyéb szervezet vezetője, valamint a gazdasági társaság vezető tisztségviselője. A magasabb vezető állásúak körét az államigazgatási és igazságszolgáltatási szerveknél az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnöke - az illetékes miniszterrel egyetértésben - határozza meg."
(2) Az Mt. V. 89. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"Mt. V. 89. § A magasabb vezető állású dolgozó munkaügyi vitáját közvetlenül a munkaügyi bíróság bírálja el."
(3) Az Mt. V. 92. §-ának (5) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"A vállalat jogutódlással történő megszűnése esetén a határozott időre alkalmazott igazgató munkaviszonya - az Mt. 26. §-a szerint - megszüntethető."
8. §
Az Mt. V. 99. §-a (2) bekezdésének c) pontja" helyébe a következő rendelkezés lép:
[(2) Az Mt-ben és e rendeletben]
"c) munkáltatónak azt a jogi személyt, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságot, illetve magánszemélyt és annak jogi személyiséggel nem rendelkező társaságát, továbbá szakcsoportot, aki dolgozót munkaviszony keretében foglalkoztathat,"
(kell érteni.)
9. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti
- az Mt. V. 3. §-a, 22. §-ának i) pontja, 31-32. §-a, 4Ü. §-ának (2) bekezdése, 90. §-a,
- az államigazgatási és az igazságszolgáltatási dolgozók munkaviszonyának egyes kérdéseiről szóló 38/1973. (XII. 27.) MT rendelet 13. §-a,
- a központi államigazgatási szervek átszervezésével összefüggő egyes személyi kérdésekről szóló 26/1988. (IV. 8.) MT rendelet,
- a munkahelyi demokrácia egyes kérdéseiről szóló 1049/1982. (XII. 15.) MT-SZOT együttes határozat,
- a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetekről szóló 1971. évi 35. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 47/1971. (XII. 28.) Korm. rendeletei módosító 36/1988. (V. 6.) MT rendelet 3. §-a, továbbá
- a kulturális, valamint a nevelő-oktató munkát végző dolgozók másodállás, mellékfoglalkozás és munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében történő foglalkoztatásáról szóló 6/1982. (V. 28.) MM rendelet.
(2) A fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetekről szóló 1971. évi 35. törvényerejű rendelet végrehajtása ra kiadott 47/1971. (XII. 28.) Korm. rendelet 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"16. § A szövetkezettel munkaviszonyban is álló elnök, elnökhelyettes és ügyvezető igazgató magasabb vezető állású munkavállaló."
(3) E rendelet 2. §-ának rendelkezéseit a hatályba lépést követően kötött tanulmányi szerződésre kell alkalmazni.
(4) Azoknál a munkáltatóknál, amelyeknél munkaügyi szabályzat helyett kollektív szerződést kell alkotni, a hatályban lévő munkaügyi szabályzat 1989. december 31-ig alkalmazható.