adozona.hu
5/1987. (VII. 28.) ÉVM rendelet
5/1987. (VII. 28.) ÉVM rendelet
az állami személyzeti munkáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az állami személyzeti munkáról szóló 1001/ 1987. (I. 15.) Mt. h. számú minisztertanácsi határozat (a továbbiakban: Mt. h.) 28. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt ágazati szakszervezetekkel egyetértésben - az alábbi rendeletet adom ki:
A rendelet hatálya kiterjed az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztériumra, továbbá az építésügyi és városfejlesztési miniszter ágazati irányítása alá tartozó
állami költségvetési szervekre és költségvetési rend szerint gazdálkodó szervekr...
Az Mt. h. 1. pontjához
A rendelet hatálya kiterjed az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztériumra, továbbá az építésügyi és városfejlesztési miniszter ágazati irányítása alá tartozó
- állami költségvetési szervekre és költségvetési rend szerint gazdálkodó szervekre (továbbiakban: költségvetési szervek),
- állami vállalatokra, az egyéb állami gazdálkodó szervekre, a jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásokra, valamint a leányvállalatokra (a továbbiakban: gazdálkodó szervezetek).
2. §
Az Mt. h. 4. pontjához
E rendelet alkalmazása szempontjából vezetőnek minősül minden olyan, a szervezettel munkaviszonyban álló dolgozó, aki a szervezet működése egészére, vagy meghatározott részére kiterjedően irányítási feladatokat lát el.
3. §
Az Mt. h. 5/a) pontjához
(1) A munkáltatói jogkört gyakorló határozza meg a dolgozó részére a munkakörhöz kapcsolódó konkrét követelményeket, és ezeket a személyi anyagban el kell helyezni.
(2) A pályázati felhívásnak tartalmaznia kell: - a munkáltató szerv megnevezését és címét,
- a munkakör megjelölését és besorolását,
- azt, hogy határozott vagy határozatlan idejű munkaviszony létesül,
- a munkakörre megállapított bértételt, az alkalmazáshoz kapcsolódó egyéb juttatásokat,
- a munkakör betöltéséhez előírt képesítési követelményeket, a megkívánt szakmai és vezetői gyakorlatot,
- a legfontosabb munkaköri és gazdálkodási követelményeket,
- a munkakör betöltésének időpontját,
- a pályázat tartalmára és mellékleteire vonatkozó előírásokat,
- a pályázat benyújtásának határidejét, helyét, elbírálásának várható időpontját.
4. §
Az Mt. h. 5/b) pontjához
(1) A vállalati tanács, közgyűlés (küldöttgyűlés) általános vezetésével működő vállalatoknál az igazgatói munkakörre kiírt pályázaton való részvételre az említett testületek és az alapító szerv egyaránt felkérhet arra alkalmas személyeket.
(2) A vállalati tanács, közgyűlés (küldöttgyűlés) általános vezetésével működő vállalatok igazgatói munkakörére kiirt pályázat elbíráló bizottságában tanácskozási joggal részt vesz az alapító szerv képviselője.
5. §
Az Mt. h. 5/c) pontjához
A vállalati tanács, közgyűlés (küldöttgyűlés) általános vezetésével működő vállalatok igazgatói munkakörére kiírt pályázatok értékelése után a vállalati tanács elnöke, illetve a választott vezetőség megbízott tagja a kialakított javaslatot az alapító szerv vezetőjéhez előzetes egyetértésre előterjeszti.
Az alapító szerv véleményének kialakításához a kiírás feltételeinek megfelelő pályázatokat bekérheti.
6. §
Az Mt. h. 6. pontjához
A nyugdíjkorhatárt elérő dolgozó foglalkoztatásáról történő megbeszélésen vegyen részt a személyzeti szervezet képviselője.
7. §
Az Mt. h. 7. pontjához
(1) A kiemelkedő képességű egyetemet, főiskolát végzett fiatalok fejlődésének elősegítésére pályatervet kell készíteni.
(2) A felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatalokat indokolt a szakmai területükhöz tartozó szervezeti egységek tevékenységével megismertetni. A kivitelező építőipari és az építőanyagipari vállalatoknál célszerű legalább egy évig a termeléshez közvetlenül kapcsolódó feladatokkal megbízni őket.
8. §
Az Mt. h. 8. pontjához
(1) A személyzeti terv részeként készüljön a középtávú tervidőszakra személyzet-politikai és káderutánpótlási, -képzési, továbbképzési terv, továbbá éves vezetői csereterv.
(2) A személyi állomány összetételének meghatározásánál figyelemmel kell lenni a tevékenység- és a munkaerő szakmai struktúrájának összhangjára, a szervezeti felépítésre, a stratégiai feladatok megvalósítására: így a műszaki fejlesztési feladatokra, a technológiai váltásra, a munkaerőátcsoportosításra. Alapvető cél, hogy a dolgozókat képességük, felkészültségük és szakmai irányultságuknak megfelelő munkakörben foglalkoztassák.
(3) A képzés- és továbbképzés tervezésénél -annak hatékonysága elsődlegessége mellett - előtérbe kell helyezni a munkaidőkimélő képzési formákat, növelve a rövid időtartamú céltanfolyam, az irányított és ellenőrzött önképzés arányát.
9. §
Az Mt. h. 11. pontjához
A leányvállalatnál az alapító szerv ellenőrzi a személyzeti munkára vonatkozó jogszabályok végrehajtását.
10. §
Az Mt. h. 15. pontjához
(1) Nagyobb szervezeteknél, ahol a vállalat jellege és a feltételek indokolják, szélesíteni kell a személyzeti igazgatói rendszert, az Mt. h. 15/c) pontjában meghatározottak érvényesítése céljából.
(2) Kisebb szervezeteknél (pl. leányvállalat, jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulás) a személyzeti munkakörhöz - a személyzeti munka elsődlegességének hangsúlyozása mellett - más feladatkör is kapcsolható. Ez esetben is érvényesíteni kell a személyzeti munkakörre előírt képesítési és egyéb követelményeket.
11. §
Az Mt. h. 17. pontjához
A személyzeti munkakörbe utánpótlásként számításba vett dolgozó oktatásának tervezésekor elsősorban a személyzeti szakképzettséget adó képzést kell előirányozni.
12. §
Az Mt. h. 18. pontjához
Az egyes munkakörök betöltéséhez szükséges képesítési előírásokra külön jogszabályokban foglalt rendelkezések az irányadók.
13. §
Az Mt. h. 19. pontjához
(1) A rendelet hatálya alá tartozó költségvetési szervek és gazdálkodó szervezetek igazgatóinak továbbképzését az alapító koordinálja.
(2) Az államigazgatási felügyelet alatt álló gazdálkodó szervezet vezetője továbbképzését az alapító, a vállalati tanács, közgyűlés (küldöttgyűlés) általános vezetésével működő vállalatok vezetőinek továbbképzését a testület - az alapítóval egyeztetve - határozza meg.
14. §
Az Mt. h. 20-23. pontjaihoz
(1) A minisztériumban és a költségvetési szerveknél a vezetők közül a mellékletben megjelölt dolgozókat kell minősíteni.
(2) A határozott időre alkalmazott vezetőket a határozott idő lejárta előtt 6 hónappal minősíteni kell.
(3) A minősítések időbeni elkészítéséért a szerv vezetője, vállalati tanács, közgyűlés (küldöttgyűlés) általános vezetésével működő vállalatoknál az igazgató minősítéséért a testület elnöke (megbízott tagja) a felelős.
(4) A munkáltatói jogkört gyakorló vezető minősítési jogkörét más vezetőállású dolgozóra átruházhatja. A minősítéshez azonban a munkáltatói jogkört gyakorló vezető véleményét ebben az esetben is meg kell kérni.
(5) A vállalati tanács, közgyűlés (küldöttgyűlés) általános vezetésével működő vállalat igazgatója minősítésének tervezetét véleményezésre az alapítónak meg kell küldeni.
(6) A minősítés előtt legalább három nappal a dolgozóval a minősítést előzetesen ismertetni kell. A vállalati tanács, közgyűlés (küldöttgyűlés) általános vezetésével működő vállalat igazgatójának minősítésére az alapító szerv képviselőjét indokolt meghívni.
(7) A minősített a minősítésekor, vagy legfeljebb három napon belül a megállapításokkal kapcsolatosan írásos észrevételt tehet. Ezt és a minősítőnek ezzel kapcsolatos állásfoglalását a minősítéshez csatolni kell.
15. §
(1) A minősítésre kötelezett munkakörben, a káderutánpótlási tervben szereplő, továbbá a költségvetési szerv és a gazdálkodó szervezet vezetője által meghatározott egyéb munkakörben foglalkoztatott dolgozók munkáját évente értékelni kell.
(2) A nem vezetői munkakörben dolgozók munkája értékelésének alapja szakmai tevékenységük eredményessége és emberi magatartásuk, a káderutánpótlási tervben szereplőknél ezen túlmenően vezetői készségük megítélése legyen. Az értékelésnél lehetőséget kell adni a dolgozó véleményének kifejtésére.
(3) Vélemény-különbség esetén az értékelést írásban kell elkészíteni és az értékelttel láttamoztatva a következő értékelésig meg kell őrizni. A káderutánpótlási tervben szereplők éves értékelését írásban kell elkészíteni.
(4) A minősítésre kötelezett munkakörben foglalkoztatottak értékelésén azok vegyenek részt, akik a minősítésnél is jelen vannak. Egyéb munkakörben foglalkoztatottak értékelésén lehetőség szerint vegyen részt a személyzeti szervezet képviselője. Az értékelés az érintett dolgozó szűkebb munkahelyi kollektívája előtt is elvégezhető.
16. §
Az Mt. h. 24., 25. pontjaihoz
(1) A személyzeti nyilvántartás teljességéért és naprakész állapotáért, valamennyi személyi anyag célszerű és biztonságos tárolásáért a személyzeti vezető felelős.
(2) A személyzeti nyilvántartás anyagába az érintett dolgozón, a munkáltató szervezet vezetőjén, az alapító szerv képviselőjén kívül csak az tekinthet be, akinek azt a szerv vezetője, vagy a személyzeti vezető konkrét ügy kapcsán engedélyezi. A minősítő az általa minősített személyi anyagába betekinthet.
(3) A dolgozó személyi anyagát előző munkahelyéről a munkaviszony létesítésétől számított 30 napon belül meg kell kérni, illetve azt hivatalos megkeresésre az új munkáltatónak meg kell küldeni.
(4) A személyi anyagot átvételi elismervény ellenében lehet kiadni, azt 15 napon belül vissza kell juttatni. A személyi anyag hiánytalan meglétét ellenőrizni kell.
(5) Pályázati felhívásra történő jelentkezés esetén a pályázó személyi anyaga csak vele történt előzetes megállapodás után kérhető ki munkáltatójától.
17. §
Az Mt. h. 28., 30. pontjaihoz
(1) A gazdálkodó szervezetek vezetői a végrehajtáshoz szükséges rendelkezéseiket 1987. december 31-ig adják ki.
(2) Az igazgató közvetlen vezető munkatársai és a személyzeti apparátus részvételével legalább 5 évenként átfogóan értékelje a személyzeti munka tapasztalatait és határozza meg az időszerű tennivalókat.
(3) A rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az állami személyzeti munkáról szóló 18/1974. (Ép. Ért. 24.) ÉVM utasítás hatályát veszti.
önálló osztályvezető,
főosztályvezető-helyettes,
önálló osztályvezető-helyettes,
osztályvezető,
osztályvezető-helyettes.
A költségvetési szerveknél és a költségvetési rend szerint gazdálkodó szerveknél igazgató,
igazgatóhelyettes,
osztályvezető,
főépítésvezető,
építésvezető,
valamint az ezekkel azonos vagy magasabb munkakörben
dolgozó vezető.