adozona.hu
ÍH 2014.117
ÍH 2014.117
TÁRSASÁGI HATÁROZAT FELÜLVIZSGÁLATÁRA IRÁNYULÓ PERBEN FELPERESI LEGITIMÁCIÓ Ha a társasági határozat felülvizsgálata iránti per folyamatban léte alatt megszűnik a felperes tagsági viszonya, ezáltal megszűnik a tagsági jogviszonyán alapuló perbeli legitimációja is, ezért a kereset elutasításának van helye (Gt. 45. §).
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
L. Pálné dr. B. Éva felperes az alperesi "Gy. Gyógyszertár" Betéti Társaság kültagja.
A felperes kezdeményezésére az alperes üzletvezetésre jogosult beltagja írásbeli meghívóval 2012. január 19-én 17 órára összehívta a tagok gyűlését a következő napirendi pontokkal:
1. A 2010. évi mérleg elfogadása törvényességének helyreállítása; 2. 2003-2004-2005. évi osztalékkifizetések bizonylatainak bemutatása, és a bizonylatok alapján döntés a helyzet rendezésére; 3. A 2006-2007-2008-2009-2010. évi mé...
A felperes kezdeményezésére az alperes üzletvezetésre jogosult beltagja írásbeli meghívóval 2012. január 19-én 17 órára összehívta a tagok gyűlését a következő napirendi pontokkal:
1. A 2010. évi mérleg elfogadása törvényességének helyreállítása; 2. 2003-2004-2005. évi osztalékkifizetések bizonylatainak bemutatása, és a bizonylatok alapján döntés a helyzet rendezésére; 3. A 2006-2007-2008-2009-2010. évi mérlegbeszámolók taggyűlés nélküli aláírásának indokai és körülményei; 4. Indítvány könyvvizsgálói vizsgálatra, az 1-2-3. pontokban foglaltak vizsgálatára; 5. A társaság székhelyének módosítása, az ezzel kapcsolatban hozott döntésnek megfelelően a társasági szerződés módosítása.
A valamennyi tag részvételével 2012. január 19-én megtartott tagok gyűlésén az 1. napirendi pont keretében az üzletvezetésre jogosult beltag a már közzétett 2010. évi mérleget, eredménykimutatást a könyvvizsgálói záradékkal együtt azzal a tájékoztatással terjesztette elfogadásra a tagok elé, hogy a 2010. évi mérleg elfogadását levélben a felperes kezdeményezte, kifogásolva, hogy arról a tagok gyűlése nem döntött; a korábbi években a mérleg elfogadása úgy történt, hogy a könyvelő elkészítette a mérleget és eredménykimutatást az osztalékra vonatkozó javaslattal együtt, amit az üzletvezetésre jogosult beltag minden taggal egyeztetett, ennek megfelelően került elfogadásra a mérleg és kifizetésre az osztalék; az ezzel kapcsolatos dokumentáció a könyvelőhöz került, aki azonban ezeket az iratokat 2011 őszén a társaság egyéb irataival együtt nem adta át. A tájékoztatással összefüggésben a felperes kifogásolta, hogy a rendelkezésére bocsátott 2010. évi egyszerűsített mérlegbeszámoló az elfogadása tárgyában 2011. május 27-én 100%-os szavazati aránnyal meghozott taggyűlési határozatot is rögzít, e határozat tartalmáról azonban a beltag nem adott tájékoztatást. Ezt követően a tagok gyűlése a felperes ellenszavazata mellett meghozott 2/2012.01.19. számú határozatával úgy döntött, a már közzétett 2010. évi számviteli törvény szerinti beszámolót "megerősítőleg elfogadja", a társaság osztalékot nem fizet, a mérleg szerinti eredményt tartalékba helyezte.
A 2. napirendi ponttal összefüggésben az üzletvezetésre jogosult beltag egyebek mellett azt a tájékoztatást adta, hogy az osztalék minden alkalommal a könyvelő által elkészített kimutatások és számítások alapján a mérleg szerint kerül kifizetésre, a felperes bizonylatok bemutatására irányuló kérésére pedig úgy nyilatkozott, a bizonylatokat a könyvelő nem adta át teljeskörűen, a bemutatottakon kívül bizonylat nem áll rendelkezésre. A taggyűlés a felperes ellenszavazatával meghozott 3/2012.01.19. számú határozatával a 2. napirendi pont vonatkozásában elfogadta a vezető tisztségviselő tájékoztatását a 2003-2005. évi számviteli törvény szerinti beszámoló, valamint az osztalék kifizetés vonatkozásában.
A 3. napirendi pont keretében az üzletvezetésre jogosult beltag a korábbi évek mérlegeinek aláírásával összefüggésben megismételte az 1. napirendi pontnál adott tájékoztatásában foglaltakat, és azt azután is fenntartotta, hogy felperes a 2006-2010. évi mérlegbeszámolókra vonatkozó taggyűlési határozatok rendelkezésre bocsátását kérte. A 4/2012.01.19. számú, a felperes ellenszavazata mellett meghozott határozatával a tagok gyűlése a már közzétett 2006-2009. évi számviteli törvény szerinti beszámolót "megerősítőleg elfogadta", azt is rögzítve, a társaság osztalékot nem fizetett, a mérleg szerinti eredményt tartalékba helyezte.
A 4. napirendi pont tárgyát képező indítvánnyal összefüggésben az üzletvezetésre jogosult beltag arról tájékoztatta a tagok gyűlését, hogy miután a társaság könyvelése a 2006-2011. szeptember 30-ig terjedő időtartam vonatkozásában "belső ellenőrzés alatt van", annak eredménye alapján tartja indokoltnak szükség szerint független könyvvizsgáló megbízását; a felperesi kérdésre úgy nyilatkozott, "a könyvelés belső ellenőrzése" a teljes könyvelési iratanyag gazdasági jogi és adójogi megfelelőségének vizsgálatát jelenti, amely szakértői véleménnyel zárul. A tagok gyűlése az 5/2012.01.19. számú, a felperes ellenszavazata mellett meghozott határozatával úgy döntött, hogy a már lezárt számviteli beszámolók könyvvizsgálói felülvizsgálatáról a társaságnál lefolytatott belső ellenőrzés eredményét követően hoz döntést.
Az 5. napirendi pont keretében a taggyűlés a felperes ellenszavazata mellett meghozott 6/2012.01.19. számú határozatával döntött a székhely áthelyezéséről, és elfogadta a társasági szerződés ennek megfelelő módosítását.
A felperes a 2006. évi IV. törvény (Gt.) 45. §-a alapján 2012. február 17-én előterjesztett keresetében az alperes 2012. január 19-i tagok gyűlése 2., 3., 4., 5. és 6. számú határozatainak hatályon kívül helyezését kérte arra hivatkozással, hogy a határozatok a Gt. 20. § (4) bekezdésébe, 27. §-ába és 90. § (2) bekezdésébe ütköznek.
A többször kiegészített, pontosított kereseti előadás szerint a keresettel támadott valamennyi alperesi határozat meghozatalára a Gt. 20. § (4) bekezdésébe ütközően került sor, mert a tagok gyűlése egyik napirendi pont keretében sem azt tárgyalta, illetve nem arról hozott határozatot, ami a meghívóban napirendi pontként szerepelt. Így az 1. napirendi pont keretében nem került sor a 2010. évi beszámoló elfogadására, mert annak tartalmáról érdemi tájékoztatás nem történt, a mérleget nem ismertették, valójában egy nem létező beszámoló került jóváhagyásra. A határozat alapját továbbá egy hamisított okirat képezte, hiszen nem létezett a 2010. évi beszámoló jóváhagyása tárgyában a 2011. május 27-i taggyűlési határozat. A 2. napirendi pontnál semmilyen bizonylat nem állt rendelkezésre a határozathozatalhoz, bizonylat hiányában pedig a napirenden szereplő kérdésben sem születhetett döntés. A 3. napirendi pont keretében nem hangzott el érdemi információ arról, hogy a társaság képviselője a legfőbb szerv döntése nélkül miért írta alá a mérlegeket. Egyebekben pedig valótlan volt az az üzletvezetői tájékoztatás is, hogy a könyvelő nem adta át a bizonylatokat, amit bizonyít a tanúként meghallgatott könyvelők vallomása és a 2011. november 23-i taggyűlési jegyzőkönyv, amely azt rögzítette, hogy a társaság képviseletét ellátó ügyvéd a könyvelőtől átvette az iratokat. A 4. napirendi pont keretében meghozott határozat sem a meghívóban szereplő kérdésben született, hanem a döntés elhalasztásáról szól, egy fikciónak minősülő belső ellenőri vizsgálatra hivatkozással, hiszen az alperesi betéti társaságnak nincs a szervezetén belüli függetlenített belső ellenőrzése. Az 5. napirendi pont keretében a székhelyáthelyezés valós indokairól a tagok nem kaptak információt, így erről ténylegesen nem is dönthettek.
A felperes véleménye szerint a keresettel támadott valamennyi határozat a Gt. 27. § (2) bekezdésébe is ütközik, mert a társaság ügyvezetése egyik határozat vonatkozásában sem tett eleget azon jogszabályi kötelezettségének, hogy biztosítsa a tagok számára az iratok megismerését, illetve betekintést a cég könyveibe.
Mindezek mellett az 1. napirendi pont keretében meghozott 2. számú határozat a Gt. 90. § (2) bekezdésében foglaltakkal is ellentétes, mert a számviteli törvény szerinti beszámoló megtárgyalása nélkül született. A 3. napirendi ponttal összefüggésben meghozott 4. számú taggyűlési határozat pedig azért ütközik a Gt. 90. § (2) bekezdésébe, mert annak célja a korábbi évek jogszabálysértő gyakorlatának legalizálása.
Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.
Hangsúlyozta, a perbeli tagok gyűlése a meghívóban szereplő napirendi pontokat tárgyalta meg, és azokról döntött a keresettel támadott határozataiban, alaptalanul hivatkozik ezért felperes a Gt. 20. § (4) bekezdésének megsértésére. Önmagában az, hogy az adott napirendi pontokkal összefüggésben nem a felperes számára kedvező határozat született, az általa állított jogsértés megállapítására nem szolgálhat alapul, tekintettel arra is, hogy a felperes gyakorolhatta a Gt. 92. § (1) bekezdése szerinti szavazati jogát.
A Gt. 27. § (2) bekezdésének megsértését is alaptalanul állítja a felperes, különös tekintettel arra, hogy a 2., 3., 4. és 5. számú határozatok meghozatalakor a felperesnek is rendelkezésére álltak a közzétett mérlegek, amelyek utólagos elfogadásáról döntés született. Felperes a belső ellenőrzésről is megfelelő tájékoztatást kapott, amely a felperes állításával szemben nem fiktív, továbbá a székhelyáthelyezéssel kapcsolatosan is minden információ a felperes rendelkezésére állt. Egyebekben pedig a felperes nem jelölt meg olyan további okiratot, amibe be kívánt volna tekinteni.
A 2. és 4. számú határozatokat nem teszi jogszabálysértővé az, hogy a korábban a tagok gyűlésének jóváhagyása nélkül közzétett éves beszámolók Gt. 90. § (2) bekezdési jóváhagyására utólag került sor a jogszabálysértő helyzet megszüntetése, a törvényes működés helyreállítása érdekében, ami a kialakult helyzetben csak ilyen módon volt lehetséges.
Az elsőfokú bíróság ítéletével az alperesi tagok gyűlése 2/2012.01.19. számú határozatát hatályon kívül helyezte, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.
Az ítélet indokolása szerint az alperesi társaság üzletvezetésre jogosult beltagja a Gt. 90. § (2) bekezdésébe ütközően járt el, amikor az alperes számviteli törvény szerinti 2010. évi beszámolóját anélkül készítette el és nyújtotta be az adóhatósághoz, hogy azt az alperes legfőbb szerveként a tagok gyűlése a Gt. 90. § (2) bekezdése szerint jóváhagyta volna. Az alperes 2012. január 19-re összehívott tagok gyűlésének e jogsértés következményeinek kiküszöbölése volt a célja. Az alperes beltagja ugyanakkor az 1. számú napirendi pont keretében nem tett eleget a Gt. 90. § (2) bekezdéséből következően a tagokkal szemben fennálló tájékoztatási kötelezettségének, a határozathozatalhoz szükséges információkat a 2010. évi mérleg vonatkozásában nem bocsátotta rendelkezésükre, nem adott megfelelő választ a felmerült kérdésekre, így nem hozta olyan helyzetbe a tagokat, hogy utólag dönthessenek a beszámoló jóváhagyása tárgyában. Erre tekintettel a tagok gyűlésének 2. számú határozatát az elsőfokú bíróság a Gt. 90. § (2) bekezdésébe ütközőnek találta, és ezért a Gt. 46. § (2) bekezdése szerint hatályon kívül helyezte.
Ezt meghaladóan az elsőfokú bíróság a keresetet nem találta megalapozottnak. Álláspontja szerint a Gt. 27. § (2) bekezdésének megsértése a keresettel támadott határozatok egyike vonatkozásában sem volt megállapítható, továbbá véleménye szerint a Gt. 27. § (2) bekezdéséből következően tájékozódási, iratbetekintési jogának megsértése esetén a tag jogvédelme a társasággal szembeni törvényességi felügyeleti eljárásban biztosítható.
Az indokolás tartalmazza azt is, hogy a keresettel támadott többi határozat meghozatalát megelőzően a tagok megkapták a szükséges tájékoztatást az alperes üzletvezetésre jogosult beltagjától és ennek ismeretében hozták meg döntéseiket a napirenden szereplő kérdésekben, a határozatok tartalma a Gt. 45. § (1) bekezdése alapján indult, jelen perben nem volt vizsgálható. Az elsőfokú bíróság utalt arra is, hogy a lezárt számviteli beszámolók könyvvizsgáló általi megvizsgálásával kapcsolatos felperesi igény a Gt. 49. § (3) és (4) bekezdése szerint érvényesíthető a cégbíróság hatáskörébe tartozó eljárásban.
Az ítélet keresetet elutasító rendelkezésével szemben a felperes terjesztett elő fellebbezést, az ítélet megváltoztatását, a keresete szerinti ítélet meghozatalát kérve.
A perben tett korábbi nyilatkozataira utalva, azokat fenntartva a felperes hangsúlyozta, a perben rendelkezésre álló adatokból kétséget kizáróan megállapítható, hogy az alperes üzletvezetésre jogosult tagja a perbeli tagok gyűlésének összehívását megelőzően jogszabálysértően döntött a legfőbb szerv hatáskörébe tartozó ügyekben, a tagokat kizárta a számviteli törvény szerinti beszámoló elfogadásából, valótlan tartalmú, hamis okiratokat írt alá és nyújtott be a cégbírósághoz, valamint az adóhatósághoz. A rendelkezésre álló adatokból az is megállapítható, hogy az alperes üzletvezetésre jogosult beltagja többszöri kérés ellenére sem adta meg a szükséges tájékoztatást a felperesnek, a perbeli tagok gyűlésén pedig az üzletvezetésre jogosult beltag folytatta a korábbi jogszabálysértő gyakorlatot, elzárkózva a tagok részére a szükséges tájékoztatás megadásától.
A felperes kifogásolta, az elsőfokú bíróság nem vette figyelembe, hogy hamis tartalmú, valótlan üzletvezetői állítást elfogadó határozatok születtek, amelyek ezért a Gt. 20. § (4) bekezdésében és 27. § (2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel jogszabálysértőek, továbbá, hogy az elsőfokú bíróság teljes mértékben mellőzte a kereset Gt. 20. § (4) bekezdése szerinti vizsgálatát.
A felperes 2014. március 13-án előterjesztett beadványában korábbi nyilatkozatait fenntartva azt hangsúlyozta, az alperes üzletvezetésre jogosult beltagja 2000-től nem tett eleget a mérleg elfogadása tekintetében a Gt. 90. § (2) bekezdésében foglaltaknak, a perbeli tagok gyűlésén pedig a valótlan tartalmú, hamis üzletvezetői nyilatkozatok tárgyában születtek határozatok, így a meghívóban szereplő és elfogadott napirend helyett a hamis üzletvezetői tájékoztatás került megszavazásra.
A fellebbezési tárgyaláson felperes fellebbezését akként módosította, hogy a 6. sorszámú határozat hatályon kívül helyezése iránti kereseti kérelmet elutasító ítéleti rendelkezés vonatkozásában fellebbezését nem tartotta fenn. Egyebekben a fellebbezésében előadottakat kiegészítve azt hangsúlyozta, a keresettel támadott alperesi határozatok az üzletvezetésre jogosult beltag tagok gyűlésén közölt valótlan tartalmú tájékoztatásain alapulnak, ami a rendelkezésre álló bizonyítékok, így különösen a könyvelő tanúvallomása és az első fokú eljárásban csatolt 2011. évi mérlegelfogadó tagok gyűlésének jegyzőkönyvében foglaltak alapján aggálytalanul megállapítható. Felperes utalt arra is, a Ptk. társasági jogi jogviszonyokban irányadó rendelkezéseire figyelemmel sem hivatkozhat alperes saját felróható magatartására, illetve az üzletvezető beltag felróhatóan valótlan tájékoztatására.
A felperes továbbá kiemelte azt az ellentmondást, hogy míg a keresettel támadott 2. sorszámú határozatot az elsőfokú bíróság hatályon kívül helyezte, az azzal szó szerint egyező tartalmú 4. sorszámú határozat vonatkozásában a keresetet megalapozatlannak találta.
Az alperes fellebbezési ellenkérelmében az első fokú ítélet helybenhagyását kérte lényegében helyes indokai alapján. Továbbá bejelentette, a fellebbezési ellenkérelemhez csatolt, hozzá 2012. december 17-én érkezett faxában a felperes a Gt. 99. § c) pontja alapján azonnali hatállyal felmondta az alperesben fennálló tagsági viszonyát, majd 2013. január 11-én kelt levelében arról tájékoztatta az alperest, hogy az azonnali hatályú felmondást 2012. december 13. napján hatályosnak tekinti. Az alperes véleménye szerint a felperes tagsági viszonyának megszűnésével a Gt. 45. §-a szerinti kereshetőségi joga is megszűnt, ezért a Pp. 130. § (1) bekezdés e) pontjára figyelemmel a Pp. 157. § a) pontja alapján a per megszüntetésének van helye.
Az ügy érdemére nézve hangsúlyozta, a perbeli tagok gyűlése összehívásának, megtartásának, a határozathozatal módjának jogszerűségét az alperes nem vitatta, az általa megjelölt okok pedig nem szolgálhatnak alapul a támadott határozatok hatályon kívül helyezésére.
A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezés és a fellebbezési ellenkérelem korlátai között bírálta felül, az alperesi tagok gyűlése 2/2012. 01. 19. számú határozatát hatályon kívül helyező, valamint a 6/2012. 01. 19. számú határozat vonatkozásában a keretet elutasító, fellebbezés hiányában a Pp. 228. § (4) bekezdése szerint jogerőre emelkedett ítéleti rendelkezést nem vizsgálta.
A fellebbezés az alábbiak szerint megalapozatlan.
A Gt. 45. § (1) bekezdése szerint a gazdasági társaság bármely tagja (részvényese) kérheti a társaság szervei által hozott határozatok bírósági felülvizsgálatát arra hivatkozással, hogy a határozat e törvény, vagy más jogszabály rendelkezéseibe, illetve a társasági szerződésbe ütközik.
A Gt. 45. § (3) bekezdés a jogsértő társasági határozat bírósági felülvizsgálata iránti perindításra, a határozatról való tudomásszerzéstől számított 30 napon belül biztosít lehetőséget, azt is kimondva, a határozat meghozatalától számított 90 napos jogvesztő határidő elteltével a határozatot akkor sem lehet keresettel megtámadni, ha a perlésre jogosulttal azt nem közölték, illetve arról eddig nem szerzett tudomást.
A Gt. 46. § (2) bekezdése értelmében a jogsértő határozatot a bíróság hatályon kívül helyezi.
A Gt. 45. § (1) bekezdése a társasági határozat felülvizsgálata iránti igény érvényesítésére irányuló perindítási jogot a társaság tagját megillető, a tagsági viszony fennálltához kapcsolódó sajátos tagi jogosultságként szabályozza. Ebből a Fővárosi Ítélőtábla álláspontja szerint az következik, hogy a tagsági viszonynak mint a társasági határozat felülvizsgálata iránti igény perbeli érvényesítésére irányuló kereshetőségi jogot megalapozó jogi ténynek a perindításkor és azt követően, a per tartama alatt is mindvégig fenn kell állnia, a tagsági viszony per tartama alatti esetleges megszűnésével a kereshetőségi jog is megszűnik, elenyészik.
Arra figyelemmel továbbá, hogy a kereshetőségi jog hiánya - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - a kereset ítélettel történő elutasítását vonja maga után, a tagsági viszony és ennél fogva a kereshetőségi jog per tartama alatti megszűnése esetén is a kereset ítélettel történő elutasításának van helye.
A perbeli esetben a rendelkezésre álló adatokból megállapíthatóan - a felperes által sem vitatottan - a felperes alperesi társaságban fennálló tagsági viszonya azonnali hatályú felmondás folytán az első fokú ítélet meghozatalát követően, 2013. december 13-i hatállyal megszűnt. Ezzel - a már kifejtettek szerint - az alperesi társaság határozatai felülvizsgálata iránti igény perbeli érvényesítéséhez szükséges felperesi kereshetőségi jog is megszűnt. A kereshetőségi jog hiánya önmagában megalapozottá teszi a kereset elutasítását. A felperesi fellebbezés ezért nem vezethetett eredményre.
Mindezekre tekintettel a Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 253. § (2) bekezdése alapján helybenhagyta.
(Fővárosi Ítélőtábla 10.Gf.40.300/2013/8.)