adozona.hu
BH 1990.5.193
BH 1990.5.193
I. Meghatározott feltételek megléte esetén gazdálkodó szervezetet is megilleti az illetékfeljegyzési jog [1986. évi 1. tv. 46. § (1) bek., 47. § (2)-(4) bek., 48. § (1)-(2) bek., 49. §]. II. Ha a bíróság a gazdálkodó szerv részére az illetékfeljegyzési jogot nem engedélyezi, az erről szóló határozatát indokolni köteles. E határozat ellen külön fellebbezésnek van helye [Pp. 220. § (3) bek., 222. § (1) bek., 1986. évi I. tv. 49. §, 6/1986. (VI. 26.) IM r. 5. § (1) bek., 16. § a) pont].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes 7 000 000 Ft kártérítés és kamata megfizetésére irányuló keresetlevelét az elsőfokú bíróság idézés kibocsátása nélkül azzal utasította el, hogy az illetéket - elutasítás terhe mellett kétrendbeli hiánypótlásra szóló felhívás ellenére - nem rótta le [Pp. 130. § (1) bek. j) pont].
A fellebbező felperes a sérelmezett végzés megváltoztatásával illetékfeljegyzési jog engedélyezését kérte.
Az elsőfokú végzés hegybenhagyására irányuló ellenkérelemben az alperes arra hivatkozott, hogy ni...
A fellebbező felperes a sérelmezett végzés megváltoztatásával illetékfeljegyzési jog engedélyezését kérte.
Az elsőfokú végzés hegybenhagyására irányuló ellenkérelemben az alperes arra hivatkozott, hogy nincs helye jogi személy részére az illetékfeljegyzési jog engedélyezésének.
A fellebbezés annyiban alapos, hogy az illetékfeljegyzési jog engedélyezése iránti kérelem felől az elsőfokú bíróság nem határozott.
Az illeték levonása nélkül előterjesztett keresetlevelet hiánypótlás végett az elsőfokú bíróság a felperesnek indokoltan adta vissza. A felperes viszont a hiánypótlásra szabott határidőn belül, 1989. január 18-án illetékfeljegyzési jog engedélyezése iránti kérelmet terjesztett elő. Ennek tárgyában azonban az elsőfokú bíróság nem határozott, bár az 1986. évi I. tv. 46. §-ának (1) bekezdésében, a 47. §-ának (2)-(4) bekezdéseiben, a 48. § (1)-(2) bekezdéseiben foglaltak nem tartalmaznak olyan rendelkezést, amely tiltaná az illetékfeljegyzési jog engedélyezését gazdálkodó szervezetek részére. A tv. 49. §-ához képest pedig a 13/1986. (XII. 31.) IM rendelettel módosított 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 16. §-ának a) pontja alapján a jogorvoslat lehetőségéről nem tájékoztatta a bíróság a felet, hanem a 4. sorszámú végzésében - egyebek mellett - csupán arról "értesítette a felperest, hogy az illeték lerovásától nem tekinthet el". Az elsőfokú bíróság a P>p. 222. §-ának (1) bekezdése ellenére ezt a végzését nem indokolta meg. Eszerint a felperes szóban levő kérelmét az elsőfokú bíróság perrendszerűen még nem bírálta el, ezért a hiánypótlás elmulasztásának jogkövetkezményeit ténybeli és jogszabályi alap nélkül alkalmazta. A keresetlevél idézés kibocsátása nélküli elutasítását tehát a felperes indokoltan sérelmezte.
Mindezek alapján a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését a Pp. 258. §-ának (1) bekezdése értelmében hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új határozat hozatalára utasította. Ennek során a felperes illetékfeljegyzési jog engedélyezése iránti kérelme felől kell az elsőfokú bíróságnak - a törvényes előfeltételek felderítése után, a bizonyítékok mérlegelésével - határoznia. E végzés jogerőre emelkedése után, annak rendelkezésétől függően dönthető el, hogy a keresetlevél alkalmas-e a tárgyalásra, vagy hiánypótlásra szorul, illetve ennek elmulasztása esetén a törvényes jogkövetkezmények alkalmazandók.
(Legf. Bír. Gf. I. 30 944/1989. sz.)