adozona.hu
ÍH 2013.40
ÍH 2013.40
FELSZÁMOLÁS KEZDŐ IDŐPONTJA - FELSZÁMOLÁS KÖZZÉTÉTELE A felszámolás kezdőidőpontja szempontjából releváns közzététel a cégközlönyben [Cstv. 28. § (2) bek. f) pont, Ctv. 20. § (4) bek. a)-b) pont, (5) bek. h) pont, 26. § (1) bek. a) és b) pont, (2) bek.]
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott Fpkh. végzésével a hitelező kifogását elutasította. Határozatának indokolása szerint az elsőfokú bíróság az adós felszámolását 2011. október 25-i kezdő időponttal rendelte el. A fellebbező hitelező 2011. december 19-én 16 788 200 Ft, 2012. január 4-én további 3 076 800 Ft (összesen: 19 865 000 Ft) hitelezői igényt jelentett be, amit a felszámoló 40 napon túl bejelentett követelésként igazolt vissza. A hitelező 2011. február 13-án kifogásolta követ...
A felszámoló a kifogás elutasítását kérte, álláspontja szerint a közzététel, így a felszámolás kezdő időpontja 2011. október 25. napja volt, ehhez képest a hitelező 40 napon túl jelentette be a követelését. Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a hitelező kifogása a Cstv. 28. § (1) bekezdése, a Cstv. 28. § (2) bekezdés f) pontja, a Ctv. 20. § (1) bekezdése, és a Cstv. 20. § (5) bekezdés h) pontja alapján alaptalan. Határozata indokolásában kifejtette, hogy a Ctv. 20. § (1) bekezdése szerint a Cégközlöny elektronikus formában történő közzétételére az erre a célra fenntartott honlapon kerül sor, és az (5) bekezdés h) pontja pedig előírja a felszámolás kezdő időpontjának közzétételét. E rendelkezések egybevetése alapján a közzététel hivatalos időpontjának a Cégközlöny elektronikus honlapján megjelölt kezdőidőpont tekintendő, melyen nem változtatnak a kifogásoló által hivatkozott tájékoztató jellegű adatok, különös tekintettel arra, hogy mind a céginformációs szolgálat, mind a Cégközlöny becsatolt példányi is egyértelműen tartalmazzák a felszámolás kezdetének 2011. október 25-i időpontját. Ehhez képest a 2011. december 19-i hitelezői igénybejelentés 40 napon túl történt, a felszámoló nyilvántartásba vételi intézkedése jogszerű volt a Cstv. 46. § (5) bekezdés c) pontja alapján.
A végzéssel szemben a hitelező terjesztett elő fellebbezést, amelyben annak megváltoztatásával a kifogásának megfelelően arra kérte kötelezni a felszámolót, hogy a hitelezői igényét a 40 napos határidőn belül bejelentett követelésként vegye nyilvántartásba. Arra hivatkozott, hogy semmivel nem került igazolásra az, hogy az adós felszámolásának közzétételére 2011. október 25-én ténylegesen sor került, csak az állapítható meg, hogy az elsőfokú bíróság e napon rendelte el az adós felszámolásának a közzétételét. Az elsőfokú bíróság a rendelkezésére nem álló cégközlönyi lappéldányok hiányában állapította meg az adós elleni felszámolás kezdő időpontját, és figyelmen kívül hagyta a hitelező által csatolt okiratokat. Ismételten hivatkozott a céginformációs szolgálattól lekért adatokra. Álláspontja szerint ezekből az állapítható meg, hogy az adós felszámolását elrendelő jogerős végzés közzétételére valójában nem 2011. október 25-én, hanem későbbi időpontban, ténylegesen vagy 2011. november 10-én, vagy 2011. december 1-jén történt meg. Így a hitelezői igénybejelentése a törvényben meghatározott 40 napos határidőn belül történt.
A felszámoló a fellebbezésre tett észrevételében - tartalmilag - az elsőfokú végzés helybenhagyását kérte.
A fellebbezés nem alapos.
Az elsőfokú bíróság a kifogást törvényesen utasította el.
Az elsőfokú bíróság által helyesen felhívott Cstv. 28. § (2) bekezdésének f) pontjának és a Cstv. 46. § (5) bekezdésének együttes értelmezéséből megállapíthatóan a felszámolást elrendelő jogerős végzés Cégközlönyben történő közzétételétől számított 40 napon belül, és az azon túl bejelentett igényeket külön kell nyilvántartásba vennie a felszámolónak.
A jelen kifogásolási eljárásban kizárólag az adós felszámolását elrendelő jogerős végzésnek a Cégközlönyben történő közzétételének az időpontja volt vitatott.
A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról 2006. évi V. törvény (Ctv.) 20. § (1) bekezdése szerint: a Cégközlöny az igazságügyért felelős miniszter által vezetett minisztérium hivatalos lapja, amelynek elektronikus formában történő közzétételére az erre a célra fenntartott honlapon kerül sor, biztosítva a Cégközlöny egyes lapszámaiba való ingyenes betekintés és a lapszámok ingyenes letöltésének lehetőségét. A Ctv. 20. § (4) bekezdése szerint: Törvényben meghatározott esetben a Cégközlönyben közleményként kell továbbá közzétenni:
a) a cégbíróság cégre vonatkozó egyéb végzéseinek a rendelkező részét;
b) más bíróság cégre vonatkozó határozatának a rendelkező részét;
A Ctv. 20. § (5) bekezdésének h) pontja szerint pedig: A (4) bekezdés a)-b) pontja értelmében a Cégközlönyben közzétételre kerül a felszámolás kezdő időpontja és befejezése.
Az elsőfokú bíróság által helyesen felhívott Cstv. 28. § (1) bekezdése szerint: ha az adós felszámolását elrendelő végzés jogerőre emelkedett, a bíróság a jogerőre emelkedést követően haladéktalanul, külön jogszabályban meghatározott módon elrendeli e végzés kivonatának a Cégközlönyben való közzétételét. A Cégközlönyben történő közzétételre a Cégközlöny honlapján napi feltöltéssel kerül sor.
E bekezdés második mondatát a 2007. évi LXI. törvény iktatta be, és 2008. január 1-jétől a közzétételre a Cégközlöny az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium erre a célra fenntartott honlapján kerül sor, úgy hogy a felszámolást elrendelő végzések kivonatának a közzétételére a fentiek szerint napi feltöltéssel kerül sor. A Cstv. 28. § (1) bekezdésének első mondatában említett külön jogszabály pedig a Ctv., amelynek említett rendelkezései szerint a Cégközlönyben napi feltöltéssel közleményként közzétételre kerül a felszámolást elrendelő jogerős végzés kivonata.
A konkrét esetben a fenti jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően az adós felszámolását elrendelő jogerős végzés kivonata közleményként - az e Cégközlöny honlapján elektronikus módon - 2011. október 25. napján került közzétételre a gazdasági ügyszak hirdetményei között, amely ott változatlanul megtalálható. Ettől az időponttól kell tehát számítani a hitelezői igénybejelentésre nyitvaálló 40 napos határidőt. A fellebbezési hivatkozással ellentétben az elsőfokú bíróság a Cégközlöny megjelentett hirdetményei közül a fenti közzétételre vonatkozó végzést letöltötte, és azt az iratok között elhelyezve helytállóan állapította meg a közzététel tényét, és a felszámolás kezdő időpontját.
Más kérdés, hogy a Ctv. 26. § (1) bekezdése szerint a) pontja szerint a cégjegyzékben valamennyi cég esetében fel kell tüntetni a csődeljárás kezdő időpontját és befejezését, mint a közhiteles nyilvántartás, illetve a hitelezők védelme szempontjából jelentős adatot is. A Ctv. 26. § (2) bekezdése szerint pedig az (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott adatokat, valamint a cég neve (rövidített neve) mellett a "felszámolás alatt" ("f. a.") toldat bejegyzését, a képviselet módja változásának bejegyzését, a korábbi képviseletre jogosultak törlését, a felszámolóra, illetve a felszámolóbiztosra vonatkozó adatokat (név, székhely, lakóhely) - külföldi székhelyű vállalkozás fizetőképtelenségére, illetve felszámolására vonatkozó eljárás bejegyzésének kivételével - a csődeljárást, illetve a felszámolási eljárást lefolytató bíróság végzése alapján elektronikus úton kell rögzíteni a cégjegyzékben, a csődeljárást, illetve a felszámolást elrendelő jogerős végzés Cégközlönyben történő közzétételével egyidejűleg.
A törvény tehát tételesen meghatározza, hogy - külön-külön cégjegyzékrovatban - milyen, a cég működése szempontjából fontos jogokat, illetve tényeket kell feltüntetni, azt is szabályozva, hogy hivatalból vagy kérelemre (bejelentésre) történik-e a bejegyzés és azt a cégbíróság vagy más bíróság foganatosítja-e. Az adatokat főszabályként a cégbíróság jegyzi be a cégjegyzékbe hivatalból. A csődeljárás és a felszámolási eljárás megindulására, illetve befejezésére vonatkozó adatok ugyanakkor a csődeljárást, illetve felszámolási eljárást lefolytató bíróság végzése alapján kerülnek rögzítésre a cégjegyzékben, figyelemmel arra, hogy a bíróságok számítógépes rendszere összekapcsolódik és a hitelezői érdek azt kívánja, hogy ezek az adatok azonnal megjelenjenek a cégjegyzékben, azt követően, hogy a megyei bíróság a csődeljárásra, illetve a felszámolás elrendelésére vonatkozóan jogerős végzést hozott. Nemcsak a felszámolás kezdetét és befejezését kell rögzíteni a cégjegyzékben, hanem a felszámolóra, illetve felszámoló biztosra vonatkozó adatokat is, valamint a törvény szerint e bíróság intézkedik végzésében a cég neve mellett a "felszámolás alatt" toldat bejegyzéséről és a korábbi képviseletre jogosult törlésének elrendeléséről is. Ezzel valamennyi, a felszámolással összefüggő releváns adat - a felszámolást elrendelő jogerős végzés Cégközlönyben történő közzétételével egyidejűleg - a cégjegyzék részévé válik.
A konkrét esetben a felszámolási eljárást lefolytató bíróságnak az adós felszámolását elrendelő végzése a Cégközlönyben 2011. október 25. napján közzétételre került. A cégbíróság hivatalból bejegyezte az adós cégjegyzékébe a Ctv. 26. § (2) bekezdésében foglalt adatokat, és ez a Ctv. 20. § (2) bekezdésének megfelelően szintén közzétételre került a Cégközlöny 2011. november 10-i számában. Ezt igazolja az adós cégmásolata, és a fellebbező hitelező által a céginformációs szolgálattól lekért adatok. Ez azonban nem változtat azon a tényen, hogy az adós az adós felszámolását elrendelő jogerős végzés kivonata közleményként - az e Cégközlöny honlapján elektronikus módon - 2011. október 25. napján már közzétételre került.
Ezen túlmenően pedig az elektronikus formában megjelenő Cégközlönynek vannak külön - egymást követően, időszakonként megjelenő - "szerkesztett" lapszámai, melyekben szerkesztett formában ismételten megjelenik a korábban már közzétett legfrissebb közlemények teljes listája, név szerint rendezve, 50-es oldalankénti bontásban. Ez azt jelenti, hogy a szerkesztett lapszámokban a korábbi elektronikus lapszám óta külön - napi feltöltéssel - már közzétett legfrissebb közlemények kerülnek név szerint is szerkesztett formában újból megjelentetésre. Minden esetben feltüntetésre kerül azonban, hogy a szerkesztett lapszámban újból megjelentetett közlemény ténylegesen mikor került közzétételre a Cégközlönyben, erre utal a felszámolás kezdetének időpontja rovat. [Cstv. 28. § (1) bekezdés e) pont.]
Az a tény, hogy a Cégközlöny "szerkesztett" lapszámban ismételten megjelenik a korábban a fentieknek megfelelően napi feltöltéssel már közzétett közlemény, nem változtatja meg és nem módosíthatja az eredeti közzététel időpontját.
A konkrét esetben a hitelező a Cégközlöny elektronikus formában megjelenő 2011. december 1-jei szerkesztett lapszámában megjelent, az adós felszámolásának elrendelésével kapcsolatos cégbírósági adatváltozás bejegyzésével kapcsolatos határozatot csatolta, amely a Cégközlöny internetes oldaláról, a Cégközlöny 2011/48. számának a 1 028 897 számú oldalaként jelenleg is változatlan formában letölthető. Ugyanakkor - a fent kifejtettek megfelelően - ebben is feltüntetésre került, a szerkesztett lapszámban megjelentetett - az adós felszámolását elrendelő jogerős határozat - közleményként 2011. október 25-én került közzétételre a Cégközlönyben, ez a felszámolás kezdetének időpontja. Ebből következően alaptalanul állította a hitelező, hogy az adós felszámolását elrendelő jogerős végzés a Cégközlöny 2011. november 10-i, vagy a 2011. december 1-jei 48. számában jelent volna meg első alkalommal
Mindezekre tekintettel az ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését a Cstv. 6. § (3) bekezdése szerint alkalmazott Pp. 259. §-ára utalással, a Pp. 253. § (2) bekezdése alapján - a fenti kiegészítéssel - helybenhagyta.
(Győri Ítélőtábla Fpkhf. II. 25.528/2012/2.)