adozona.hu
BH 2013.3.70
BH 2013.3.70
I. A bíróság szerződéskötési akaratot nem pótolhat, kizárólag teljesítés elmaradását orvosolhatja (Ptk. 295. §). II. A fél jognyilatkozatának ítélettel való pótlására jogszabály által megkívánt nyilatkozat megtagadása esetén kerülhet sor. A felek között a házastársi vagyonközösség megosztása tárgyában létrejött megállapodásban vállalt, gazdasági társaságból történő kilépésre és részesedés átruházására vonatkozó szerződéses nyilatkozat megtagadása ítélettel nem pótolható [Ptk. 5. § (1), (3) bek., 2006. évi I
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A peres felek házasságát a bíróság jogerős ítéletével felbontotta. Az ítélet meghozatalát megelőzően a bíróság jogerőre emelkedett végzésével jóváhagyta a peres feleknek a házastársi vagyonközösség megszüntetése körében kötött egyezségét. Az egyezség - többek között - azt tartalmazta: "A felek közös tulajdonát képezi a K.-i H. Kft., ebből a felperes kilép és az alperes tulajdonába kerül minden ahhoz tartozó dologgal és joggal. Ugyancsak a felek tulajdonát képezi az M. Bt., ebből az alperes lé...
Az egyezség megkötését követően a felperes sikertelenül szólította fel az alperest a perbeli cégekkel kapcsolatos változtatások végrehajtására, azok tulajdonosi viszonyainak rendezésétől az alperes elzárkózott. Az egyezségben említett korlátolt felelősségű társaság jegyzett tőkéje 3 000 000 Ft. Annak a felperes és az alperes a tagja, 50-50%-os üzletrésszel. A cég önálló cégjegyzésre jogosult ügyvezetője az alperes. Az egyezségben jelölt betéti társaság jegyzett tőkéje 5000 Ft. 2500 Ft-os vagyoni betéttel beltagja és önálló képviseletre jogosult vezető tisztségviselője az alperes, 2500 Ft-os vagyoni betéttel kültagja a felperes.
A felperes keresetében a Ptk. 5. § (3) bekezdése alapján kérte az alperes jognyilatkozatának ítélettel való pótlását az M. Bt. (továbbiakban: Bt.) esetében a társasági részesedés átruházásához, a társasági szerződés módosításához és a társasági szerződés egységes szerkezetbe foglalásához, míg a K.-i H. Kft. (továbbiakban: Kft.) esetében az alapító, illetve a társasági szerződést alapító okiratra módosító okirathoz, a tagjegyzékhez, az üzletrész átruházásához. Kérte továbbá a vezető tisztségviselői elfogadó és az összeférhetetlenségről szóló nyilatkozat pótlását is.
Arra hivatkozott, hogy a jogerős végzéssel jóváhagyott egyezség alapján az ő tulajdonába került a Bt., minden ahhoz tartozó dologgal és joggal együtt, míg az alperes tulajdonába került a Kft., ugyancsak minden ahhoz tartozó dologgal és joggal együtt. Az ezt tükröző okiratok aláírására mindketten kötelezettséget vállaltak, ennek teljesítésétől azonban az alperes - a felperes többszöri felszólítása ellenére - elzárkózott.
Az alperes a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a felek megállapodása egy Volkswagen Transporter típusú gépjárműnek az alperes részére történő átadására is kiterjedt, amelyet a felperes nem teljesített.
Az elsőfokú bíróság ítéletével pótolta az alperes nyilatkozatát valamennyi okirathoz, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a Bt. kizárólagos tulajdonosa a felperes, míg a Kft. kizárólagos tulajdonosa az alperes legyen. A felek házastársi vagyonközösség megszüntetése érdekében kötött egyezségét akként értelmezte, hogy abban úgy állapodtak meg, egy-egy gazdasági társaságból a másik javára kölcsönösen kilépnek, az ehhez szükséges okiratokat aláírják. Az elsőfokú bíróság véleménye az volt, az alperes ezt a vállalt kötelezettségét tagadta meg, mely magatartása a Ptk. 5. § (1) bekezdése szerinti joggal való visszaélésnek minősül. Figyelemmel arra, hogy a Ptk. 5. § (3) bekezdésében szabályozott olyan joggal való visszaélést állapított meg, amely jogszabály által megkívánt jognyilatkozat megtagadásában áll, és ez a felperes lényeges, méltánylandó érdekét sérti, ítéletével pótolta az alperesi nyilatkozatokat.
Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a keresetet elutasította. Az ítéletének indokolásában mindenekelőtt rögzítette, az alperes a keresetet nem ismerte el. Az elsőfokú bíróságnak azt kellett vizsgálnia, hogy a Ptk. 5. § (1) és (3) bekezdése szerint joggal való visszaélés miatt, jogszabály által megkívánt jognyilatkozat, avagy a Ptk. 295. §-a értelmében, jognyilatkozat adására vonatkozó szerződéses kötelezettség teljesítése ítélettel való pótlásának van-e helye a felperesi kérelem alapján. Ennek eldöntéséhez nem mellőzhető annak vizsgálata, hogy a társasági vagyoni betétek átruházása milyen törvényi feltételek mellett valósulhat meg, az mennyiben kapcsolódik az érintett tulajdonos szabad rendelkezési jogához, avagy a tulajdonváltozás létrejöttéhez milyen egyéb eljárásokra, egy, vagy kétoldalú jognyilatkozatok megtételére van szükség.
A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (Gt.) általános szabályai [Gt. 12. § (1) bekezdés b) és d) pontja, 18. § (1) bekezdése, 19. § (1) bekezdése], valamint a betéti társaságra vonatkozó speciális rendelkezései [Gt. 108. § (3) bekezdése, 92. § (1) bekezdése, 93. § (5) bekezdése, 99. § f) pontja, 101. § (1) bekezdése], illetve a korlátolt felelősségű társaságra irányadó különös előírásai [Gt. 113. § (1) bekezdés a) pontja, 114. § (1), (2), (5) bekezdése, 121. §, 123. §, 127. § (2) és (3) bekezdése] alapján utalt arra, hogy a Bt.-ben, illetve a Kft.-ben fennálló vagyoni részesedések átruházása szerződéses nyilatkozatok meglétét, a Bt. esetében ezen felül, a legfőbb szerv társasági szerződés módosítására vonatkozó döntését kívánja meg, s azok pótlására nincs jogi lehetőség.
A felperes olyan jognyilatkozatok megtételére hívta fel a pert megelőzően az alperest, amelyek a házastársi vagyonközösséget megszüntető egyezség tartalmától nagymértékben eltérnek, és amelyek a szerződéses magánautonómia körébe tartozó szerződéses nyilatkozatoknak minősülnek. A bíróság a szerződéskötési szabadság körében a felek jogviszonyába csak jogszabályban szigorúan meghatározott feltételek esetén avatkozhat be. Nincsen arra jogszabályi lehetősége, hogy a szerződéses akaratukat helyettesítse, pótolja, helyettük a szerződéses nyilatkozatot megtegye akár a Ptk. 5. § (1) és (3) bekezdése, akár a Ptk. 295. §-a alapján. Hangsúlyozta: a szerződéskötés megtagadása nem minősülhet joggal való visszaélésnek, amint azt a Legfelsőbb Bíróság a BH 1976.203, a BH 1997.522 és a BH 2000.535 számon közzétett eseti döntéseiben kifejtette.
A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.
A Kúria a felperes által hivatkozott anyagi jogi jogszabálysértéseket nem tudta megállapítani az alábbi indokok miatt.
A perbeli egyezségnek a jelen jogvitával érintett része helyesen csakis arra vonatkozó szándéknyilatkozatként értelmezhető, hogy a peres felek a tagsági viszonyuk mellett működő gazdasági társaságokban megtestesülő közös vagyonukat is meg kívánják osztani, vállalják az ehhez szükséges társasági jogi megállapodások elkészítését, a jogi hatály beálltához szükséges cselekmények megtételét.
Az egyezség nem tartalmazza, hogy az alperesnek a Bt.-ben fennálló tagsági jogviszonya miként szűnik meg. A Gt. 108. § (3) bekezdése folytán alkalmazandó Gt. 99. §-a a kilépést, mint a tagsági jogviszony megszűnésének módját nem ismeri. A tag akaratából a társasággal kötött közös megegyezéssel, rendes felmondással, azonnali hatályú felmondással, a részesedés átruházásával szűnhet meg a tagsági jogviszony, a Gt. 99. § b), d)</a>, e)</a> és f) pontja értelmében. Az egyezség nem ad eligazítást a Kft. üzletrészének átruházása tekintetében sem. Nem tűnik ki belőle, hogy azt a felperestől névértéken, vagy forgalmi értéken szerzi-e meg és mikori hatállyal az alperes. Nincs tehát olyan a felek által kölcsönösen kifejezésre juttatott szerződéses akarat, amelyhez az alperesi jognyilatkozat adására vonatkozó kötelezettség teljesítése, a Ptk. 295. §-a alapján, ítélettel pótolható lenne. Amint arra a jogerős ítéleti indokolás is helytállóan utal, a bíróság szerződéses akaratot nem pótolhat, kizárólag a teljesítés elmaradását orvosolhatja.
A felperes álláspontjával ellentétben, az egyezségben foglaltakra hivatkozással, fel sem merülhet a jognyilatkozat ítélettel való pótlása a Ptk. 5. § (1) és (3) bekezdése alapján, sem a betéti társasági szerződés módosítása, sem a részesedés átruházása, sem a módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt társasági szerződés, sem a Kft. üzletrészének átruházása, sem a társasági szerződésnek alapító okirattá módosítása, sem az alapító okirat tekintetében. A Ptk. 5. § (3) bekezdésének alkalmazására ugyanis jogszabály által megkívánt nyilatkozat megtagadása esetén kerülhet csak sor. Márpedig a felperes éppen egy megállapodás - a peres felek között létrejött egyezség - alapján és nem egy konkrét jogszabályban előírt kötelezettségre hivatkozással kérte az alperesi jognyilatkozatnak ítélettel való pótlását.
Mindezekre tekintettel a Kúria az eljárási szabály megsértése nélkül hozott, az anyagi jogi jogszabályoknak megfelelő jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdés alapján hatályában fenntartotta.
(Kúria Pfv. VII. 22.141/2011.)
A Kúria mint felülvizsgálati bíróság a Kiskőrösi Városi Bíróságon 5.P.20.599/2009. számon folyamatban volt és a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 3.Pf.20.398/2011/8. számú ítéletével befejezett perben a jogerős ítélet ellen a felperes részéről 21. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő
Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 20.000 (Húszezer) Ft felülvizsgálati perköltséget.
Ezen ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
Az ítélet meghozatalát megelőzően az eljárt bíróság 2008. július 8. napján kelt és ezen a napon jogerőre emelkedett 5.Pf.20.131/2008/4. számú végzésével jóváhagyta a peres feleknek a házastársi vagyonközösség megszüntetése körében kötött egyezségét. Az egyezség - többek között azt tartalmazta: "A felek közös tulajdonát képezi a K-i H. Kft., ebből a felperes kilép és az alperes tulajdonába kerül minden ahhoz tartozó dologgal és joggal. Ugyancsak a felek tulajdonát képezi az M. Bt., ebből az alperes lép ki és a felperes tulajdonába kerül minden ahhoz tartozó dologgal és joggal, egyben abban is megállapodnak a felek, hogy a cégbírósági változásbejegyzéséhez stb. szükséges okiratokat egymásnak kölcsönösen aláírják."
Az egyezség megkötését követően a felperes sikertelenül szólította fel az alperest a perbeli cégekkel kapcsolatos változtatások végrehajtására, azok tulajdonosi viszonyainak rendezésétől az alperes elzárkózott.
Az egyezségben említett korlátolt felelősségű társaságnak a jegyzett tőkéje 3.000.000 Ft. Annak a felperes és az alperes a tagja, 50 %-os-50 %-os üzletrésszel. A cég önálló cégjegyzésre jogosult ügyvezetője az alperes.
Az egyezségben jelölt betéti társaság jegyzett tőkéje 5000 Ft. 2500 Ft-os vagyoni betéttel beltagja és önálló képviseletre jogosult vezető tisztségviselője az alperes, 2500 Ft-os vagyoni betéttel kültagja a felperes.
A felperes keresetében a Ptk. 5. § (3) bekezdése alapján kérte az alperes jognyilatkozatának ítélettel való pótlását az M. Bt. (a továbbiakban: Bt.) esetében a társasági részesedés átruházásához, a társasági szerződés módosításához és a társasági szerződés egységes szerkezetbe foglalásához, míg a K-i H. Kft. (a továbbiakban: Kft.) esetében az alapító, illetve a társasági szerződést alapító okiratra módosító okirathoz, a tagjegyzékhez, az üzletrész átruházásához. Kérte továbbá a vezető tisztségviselői elfogadó és az összeférhetetlenségről szóló nyilatkozat pótlását is.
Arra hivatkozott, hogy a jogerős végzéssel jóváhagyott egyezség alapján az ő tulajdonába került a Bt., minden ahhoz tartozó dologgal és joggal együtt, míg az alperes tulajdonába került a Kft., ugyancsak minden ahhoz tartozó dologgal és joggal együtt. Az ezt tükröző okiratok aláírására mindketten kötelezettséget vállaltak, ennek teljesítésétől azonban - a felperes többszöri felszólítása ellenére - elzárkózott az alperes.
Az alperes a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a felek megállapodása egy Volkswagen Transporter típusú gépjárműnek az alperes részére történő átadására is kiterjedt, amelyet a felperes nem teljesített.
Az elsőfokú bíróság ítéletével pótolta az alperes nyilatkozatát valamennyi okirathoz, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a Bt. kizárólagos tulajdonosa a felperes, míg a Kft. kizárólagos tulajdonosa az alperes legyen.
A felek házastársi vagyonközösség megszüntetése érdekében kötött egyezségét akként értelmezte, hogy abban úgy állapodtak meg, egy-egy gazdasági társaságból a másik javára kölcsönösen kilépnek, az ehhez szükséges okiratokat aláírják. Az elsőfokú bíróság véleménye az volt, az alperes ezt a vállalt kötelezettségét tagadta meg, mely magatartása a Ptk. 5. § (1) bekezdése szerinti joggal való visszaélésnek minősül. Figyelemmel arra, hogy a Ptk. 5. § (3) bekezdésében szabályozott olyan joggal való visszaélést állapított meg, amely jogszabály által megkívánt jognyilatkozat megtagadásában áll, és ez a felperes lényeges, méltánylandó érdekét sérti, ítéletével pótolta az alperesi nyilatkozatokat.
Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a keresetet elutasította.
Az ítéletének indokolásában mindenekelőtt rögzítette: az alperes a keresetet nem ismerte el. Az elsőfokú bíróságnak azt kellett vizsgálnia, hogy a Ptk. 5.§ (1) és (3) bekezdése szerint joggal való visszaélés miatt, jogszabály által megkívánt jognyilatkozat, avagy a Ptk. 295. §-a értelmében, jognyilatkozat adására vonatkozó szerződéses kötelezettség teljesítése ítélettel való pótlásának van-e helye a felperesi kérelem alapján.
A másodfokú bíróság rámutatott, az alperesi fellebbezés kiegészítésében előadott, keresettel szembeni, a Ptk. 5. § (3) bekezdésében foglalt feltételek hiányára vonatkozó jogi érvelés elbírálásának nem volt jogi akadálya. Az nem minősül olyan új tényre, illetve bizonyítékra való hivatkozásnak, amelyet a Pp. 235. § (1) bekezdése kizár.
A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bíróság által megállapított tényállással, tévesnek tartotta azonban az abból levont jogkövetkeztetéseket.
Azt hangsúlyozta, a peres felek a házastársi vagyonközösséget megszüntető egyezségükben részben a vagyonátruházást eredményező egyoldalú jognyilatkozatukhoz, részben pedig szerződéskötéshez, illetve a szerződéses szabadság autonómiája körébe tartozó társasági szerződés módosításához kívánták meg egymás kölcsönös közreműködését és jóváhagyását. A másodfokú bíróság úgy ítélte, annak megállapítása, hogy a peres felek között a joggal való visszaélésre hivatkozással, jogszabály által megkívánt jognyilatkozat, avagy valamely jognyilatkozat adására irányuló szerződéses kötelezettség teljesítésének ítélettel való pótlásának van-e helye, nem mellőzhető annak vizsgálata, hogy a társasági vagyoni betétek átruházása milyen törvényi feltételek mellett valósulhat meg, az mennyiben kapcsolódik az érintett tulajdonos szabad rendelkezési jogához, avagy a tulajdonváltozás létrejöttéhez milyen egyéb eljárásokra, egy, vagy kétoldalú jognyilatkozatok megtételére van szükség.
A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (Gt.) általános szabályai [Gt. 12. § (1) bekezdés b) és d) pontja, 18. § (1) bekezdése, 19. § (1) bekezdése], valamint a betéti társaságra vonatkozó speciális rendelkezései [Gt. 108. § (3) bekezdése, 92. § (1) bekezdése, 93. § (5) bekezdése, 99. § f) pontja, 101. § (1) bekezdése], illetve a korlátolt felelősségű társaságra irányadó különös előírásai [Gt. 113. § (1) bekezdés a) pontja, 114. (1), (2), (5) bekezdése, 121. §, 123. §, 127. § (2) és (3) bekezdése] alapján utalt arra, hogy a Bt.-ben, illetve a Kft.-ben fennálló vagyoni részesedések átruházása szerződéses nyilatkozatok meglétét, a Bt. esetében ezen felül, a legfőbb szerv társasági szerződés módosítására vonatkozó döntését kívánja meg, s azok pótlására nincs jogi lehetőség.
A felperes ugyanis olyan jognyilatkozatok megtételére hívta fel a pert megelőzően az alperest, amelyek a házastársi vagyonközösséget megszüntető egyezség tartalmától nagymértékben eltérnek, és amelyek a szerződéses magánautonómia körébe tartozó szerződéses nyilatkozatoknak minősülnek. A másodfokú bíróság idézett a peres iratokhoz becsatolt Kft. üzletrész átruházási szerződésből, amely alapján az alperes, mint vevő az üzletrészt 1.500.000 Ft-os vételáron szerzi meg, azzal, hogy a pénzt már korábban kifizette az eladó felperesnek. A másodfokú bíróság szerint a peres felek egyezsége ilyen tartalmú megállapodást nem foglal magába. A Bt-ben fennálló alperesi részesedés átruházásáról szóló okirat tekintetében azt hangsúlyozta, hogy a perbeli egyezség a másik félre történő átruházásról szól, míg az iratokhoz mellékelt okirat szerint az alperes részesedését a felperes helyett, egy kívülálló harmadik személy szerezné meg. A bíróságnak az volt a jogi álláspontja, hogy a szerződéskötési szabadság körében a felek jogviszonyába csak jogszabályban szigorúan meghatározott feltételek esetén avatkozhat be. Nincsen arra jogszabályi lehetősége, hogy a szerződéses akaratukat helyettesítse, pótolja, helyettük a szerződéses nyilatkozatot megtegye akár a Ptk. 5. § (1) és (3) bekezdése, akár a Ptk. 295. §-a alapján. Hangsúlyozta: a szerződéskötés megtagadása nem minősülhet joggal való visszaélésnek, amint azt a Legfelsőbb Bíróság a BH 1976.203, a BH 1997.522 és a BH 2000.535 számon közzétett eseti döntéseiben kifejtette.
A másodfokú bíróság kitért arra is, hogy a Kft. ügyvezetőjének a módosítások cégbírósághoz történő bejelentésére nem vitásan, törvény által előírt kötelezettsége áll fenn. E kötelezettség teljesítése azonban cégtörvényességi felügyeleti eljárás keretében kényszeríthető ki abban az esetben, ha a felek szabad akaratán nyugvó és a vagyonátszállást célzó szerződések az érintettek között érvényesen létrejöttek.
A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte. Előadta, hogy az alperes érdemi ellenkérelmében a kereseti kérelem jogalapját nem vitatta, csak arra hivatkozott, hogy a peres felek egyezsége alapján egy Volkswagen Transporter gépjármű tulajdonjoga őt illeti meg. Amennyiben a gépkocsit megkapja, hajlandó a felperes által megjelölt okiratokat aláírni. A másodfokú bíróság ezért a Pp. 139. §-ába ütköző módon, iratellenesen állapította meg, hogy az alperes szabályszerű ellenkérelmet terjesztett elő.
A felperes állította azt is, hogy az alperes az elsőfokú ítélet elleni fellebbezésében is csak a Volkswagen Transporter típusú gépjárművel kapcsolatos, el nem ismert tulajdonjogi igényére hivatkozott. A Pp. 235. § (1) bekezdésében foglaltakkal ellentétben, nem jelölte meg, hogy milyen okból és mennyiben kívánja a támadott határozat megváltoztatását. Ehhez képest, 2011. áprilisában új jogi képviselője, új jogi álláspontra helyezkedve, lényegében egy teljesen új, a Ptk. 5. § (1) és (3) bekezdésében írt jogszabályi feltételek fennállásának hiányára vonatkozó fellebbezési indokolást nyújtott be. A felperes szerint ennek az érvelésnek a másodfokú bíróság általi elfogadására már nem volt eljárásjogi lehetőség.
A felperes kifejtette azt is: a peres felek házastársi vagyonközösségének megszüntetésével az alperes kilépett a Bt-ből. A Gt. 108. §-a alapján a betéti társaság legalább két tagból áll. Ezért nélkülözhetetlen új beltag belépése. Az alperes számára nem bír jelentőséggel, hogy ki lép a helyére, vagy ki lesz az új vezető tisztségviselő. A jogerős ítélet ezért a Gt. 108. §-ába is ütközik.
A felperes szerint az egyezségükbe foglalt megállapodásuk miatt, illetve arra tekintettel, hogy a Bt. társasági szerződése érelmében a tagok nem tartanak formális taggyűlést, a másodfokú bíróság a Gt. 18. § (1) bekezdését megsértve állapította meg, hogy a társasági szerződés módosításához a legfőbb szerv döntésére lett volna szükség.
A felperes állította, az alperes az egyezségnek megfelelő jognyilatkozatok megtételét alapos ok nélkül tagadta meg, szerződéses autonómiájában korlátozva nem volt. Mint az érintett társaságok vezető tisztségviselője, a Gt. 26. § (1) bekezdése, 18. § (4) bekezdése alapján az adatváltozásokat köteles lett volna bejelenteni a cégbíróságnak. A módosítások átvezetése a felperes különös méltánylást érdemlő magánérdeke, de a cégnyilvántartás közhitelességéhez nyomós közérdek is fűződik. Az alperesi magatartás joggal való visszaélést valósít meg, az érdeksérelem más módon nem elhárítható, ezért a jogerős ítélet a Gt. 26. § (1) bekezdésébe, 18. § (4) bekezdésébe, a Ptk. 5. § (1) és (3) bekezdésébe ütköző módon jogszabálysértő.
Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte.
A Kúria a jogerős ítéletet a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta a Pp. 275. § (2) bekezdése alapján, és azt a felhozott indokok alapján nem találta jogszabálysértőnek.
A Pp. 3. § (2) bekezdése és a 215. §-a alapján a bíróságnak a kereseti kérelem alapján, annak keretei között kell a jogvitát érdemben eldöntenie. A felperes által a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott Pp. 139. § az érdemi ellenkérelem előterjesztésének módját és határidejét szabályozza. Az alperes a felperes által sem vitatott módon érdemi ellenkérelmében úgy nyilatkozott, hogy a kereset elutasítását kéri. Az alperes nem vitatta azt a tényt sem, hogy a felperes kereseti kérelmében megjelölt nyilatkozatokat nem tette meg. Ez azonban a Pp. 163. § (2) bekezdése szerinti ténybeli beismerésnek minősül - amelyet a bíróságnak egyéb bizonyítékokkal egybevetve kell mérlegelnie - és nem tekinthető a kereseti követelés elismerésének. Az alperes az érdemi ellenkérelmében bármilyen védekezést előterjeszthet. A bíróság feladata annak eldöntése, hogy az mennyiben alkalmas a felperes által előadott ténybeli és jogi érvek megkérdőjelezésére. A jogerős ítélet ezért nem sérti a Pp. 139. §-át.
Egyetértett a Kúria másodfokú bíróság által kifejtettekkel abban is, hogy a Pf.4. sorszám alatt benyújtott alperesi beadvány a joghatályosan már előterjesztett fellebbezés indokolásának jogi érveléssel történt kiegészítése volt. Nem tartalmazott a Pp. 235. § (1) bekezdése szerint tiltott új tényállítást, bizonyíték megjelölését, ezért azt a másodfokú bíróságnak a fellebbezés elbírálása során figyelembe kellett vennie, eljárása az említett jogszabályt nem sértette.
A Kúria a felperes által hivatkozott anyagi jogi jogszabálysértéseket sem tudta az alábbiak miatt megállapítani.
A perbeli egyezségnek a jelen jogvitával érintett része helyesen csakis arra vonatkozó szándéknyilatkozatként értelmezhető, hogy a peres felek a tagsági viszonyuk mellett működő gazdasági társaságokban megtestesülő közös vagyonukat is meg kívánják osztani, vállalják az ehhez szükséges társasági jogi megállapodások elkészítését, a jogi hatály beálltához szükséges cselekmények megtételét.
Az egyezség nem tartalmazza, hogy az alperesnek a Bt-ben fennálló tagsági jogviszonya miként szűnik meg. A Gt. 108. § (3) bekezdése folytán alkalmazandó Gt. 99. §-a a kilépést, mint a tagsági jogviszony megszűnésének módját nem ismeri. A tag akaratából a társasággal kötött közös megegyezéssel, rendes felmondással, azonnali hatályú felmondással, a részesedés átruházásával szűnhet meg a tagsági jogviszony, a Gt. 99. § b), d)</a>, e)</a> és f) pontja értelmében. Az egyezség nem ad eligazítást a Kft. üzletrészének átruházása tekintetében sem. Nem tűnik ki belőle, hogy azt a felperestől névértéken, vagy forgalmi értéken szerzi-e meg és mikori hatállyal az alperes. Nincs tehát olyan a felek által kölcsönösen kifejezésre juttatott szerződéses akarat, amelyhez az alperesi jognyilatkozat adására vonatkozó kötelezettség teljesítése a Ptk. 295. §-a alapján ítélettel pótolható lenne. Amint arra a jogerős ítéleti indokolás is helytállóan utal, a bíróság szerződéses akaratot nem pótolhat, kizárólag a teljesítés elmaradását orvosolhatja.
A felperes álláspontjával ellentétben, az egyezségben foglaltakra hivatkozással, fel sem merülhet a jognyilatkozat ítélettel való pótlása a Ptk. 5. § (1) és (3) bekezdése alapján, sem a betéti társasági szerződés módosítása, sem a részesedés átruházása, sem a módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt társasági szerződés, sem a Kft. üzletrészének átruházása, sem a társasági szerződésnek alapító okirattá módosítása, sem az alapító okirat tekintetében. A Ptk. 5. § (3) bekezdésének alkalmazására ugyanis jogszabály által megkívánt nyilatkozat megtagadása esetén kerülhet csak sor. Márpedig a felperes éppen egy megállapodás - a peres felek között létrejött egyezség - alapján és nem egy konkrét jogszabályban előírt kötelezettségre hivatkozással kérte az alperesi jognyilatkozatnak ítélettel való pótlását.
A vezető tisztségviselőt a Gt. 26. § (1) bekezdése, illetve a 18. § (4) bekezdése alapján - nem vitásan - az adatváltozások, a társasági szerződés módosítás cégbírósághoz való bejelentésére nézve kötelezettség terheli. A másodfokú bíróság az említett szabályok megsértése nélkül állapította meg, hogy a peres felek között a Bt-ben, illetve a Kft-ben tagváltozás bekövetkezéséhez szükséges megállapodások hiányában ilyen bejelentési, az ahhoz kapcsolódó jognyilatkozatok megtételével kapcsolatos kötelezettség az alperest nem terheli, továbbá egy ilyen mulasztás esetén a cégnyilvánosságról, a cégeljárásáról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 74. § (1) bekezdése alapján törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatásának van helye.
Mindezekre tekintettel a Kúria az eljárási szabály megsértése nélkül hozott, az anyagi jogi jogszabályoknak megfelelő jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdés alapján hatályában fenntartotta.
A felülvizsgálati eljárásban való pervesztessége miatt a felperest kötelezte a Pp. 275. § (1) bekezdés alapján - figyelemmel a 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3. § (2), (5) és (6) bekezdéseire - az alperes felülvizsgálati eljárásban felmerült költségei megfizetésére.