adozona.hu
ÍH 2008.36
ÍH 2008.36
2006. JÚLIUS 1-JE ELŐTT INDULT VÉGELSZÁMOLÁSRA IRÁNYADÓ SZABÁLYOK - SZÉKHELYVÁLTOZÁS BEJEGYZÉSE IRÁNTI KÉRELEM BENYÚJTÁSÁT MEGELŐZŐ KÉRELMEK ELBÍRÁLÁSÁRA ILLETÉKES BÍRÓSÁG I. A 2006. július 1-jét megelőzően indult végelszámolási eljárásra a Cstv. rendelkezései az irányadók [2006. évi V. tv. (Ctv.) 134. § a) pont, 125. § (1) bek.]. II. A cég székhelyének más bíróság illetékességi területére történő áthelyezésére alapított változásbejegyzési kérelem benyújtását megelőzően előterjesztett változásbejegyzési, tö
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A K. Vagyonvédelmi Korlátolt Felelősségű Társaságot a Cégbíróság (a továbbiakban elsőfokú bíróság) 2005. április 4-én jegyezte be a cégjegyzékbe.
A cégnyilvántartás adatai szerint a 2006. február 14-ei taggyűlés határozata alapján a társaság 2006. február 15-étől végelszámolás alatt áll, végelszámolója F. P., a cég székhelye Budapest, É. u. 8-12. szám alatt van.
Az S. 1992. Zrt. (a továbbiakban: kérelmező) 2006. szeptember 20-án jogi képviselő útján törvényességi felügyeleti eljárást kezdem...
A K. Vagyonvédelmi Korlátolt Felelősségű Társaságot a Cégbíróság (a továbbiakban elsőfokú bíróság) 2005. április 4-én jegyezte be a cégjegyzékbe.
A cégnyilvántartás adatai szerint a 2006. február 14-ei taggyűlés határozata alapján a társaság 2006. február 15-étől végelszámolás alatt áll, végelszámolója F. P., a cég székhelye Budapest, É. u. 8-12. szám alatt van.
Az S. 1992. Zrt. (a továbbiakban: kérelmező) 2006. szeptember 20-án jogi képviselő útján törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a társasággal szemben. Előadta, a végelszámolóhoz címzett, a végelszámoló által 2006. május 15-én átvett levelében 3 244 878 forint hitelezői követelést jelentett be, kérve nyilvántartásba vételét. Hitelezői igénybejelentésére a végelszámoló a részére 2006. augusztus 24-én kézbesített újabb írásbeli felszólítás ellenére sem nyilatkozott. Ezzel a magatartásával a végelszámoló megsértette a 2006. évi V. törvény (Ctv.) 106. § (2) bekezdésében foglalt kötelezettségét, az elismert és a vitatott hitelezői igényekről "nyilvánvalóan" nem készített jegyzéket és az abban foglaltakról a kérelmezőt nem tájékoztatta, ezért vele szemben a Ctv. 106. § (3) bekezdése szerinti intézkedések alkalmazásának van helye.
Kérelme alátámasztására a végelszámoló részére küldött levelek és a kézbesítést igazoló tértivevények másolatát csatolta.
Az elsőfokú bíróság a kérelmet 2006. szeptember 25-én a Ctv. 80. § (1) bekezdésében foglaltak szerint észrevételezésre megküldte a társaságnak.
A társaság a kérelemre nem tett észrevételt.
A társaság 2007. január 5-én jogi képviselő útján a székhelyében, tevékenységi körében, a végelszámoló valamint a tagok személyében 2006. július 21-én bekövetkezett adatváltozások bejegyzése iránti kérelmet nyújtott be az elsőfokú bírósághoz egyebek mellett a 2006. július 21-én kelt üzletrész-átruházási szerződésre valamint a társaság új egyedüli tagja által meghozott alapítói határozatokra alapítva. Az okiratok szerint a társaság új székhelye az S. megyei B., Vásár tér 4. szám alatt van, végelszámolója K. I.
Az elsőfokú bíróság 2007. január 9-én kelt, fellebbezés hiányában jogerőre emelkedett végzésével a változásbejegyzési eljárást a kérelmező által kezdeményezett törvényességi felügyeleti eljárás jogerős befejezéséig a Ctv. 78. § (3) bekezdése alapján felfüggesztette.
Ugyancsak 2007. január 9-én meghozott Cgt. 01-06/008413/4. számú végzésével az elsőfokú bíróság annak megállapítása mellett, hogy a kérelem tartalmában végelszámolási kifogás, a törvényességi felügyeleti eljárást megszüntette. A határozat indokolása szerint az elsőfokú bíróság hivatalból észlelte, hogy kérelmező törvényességi felügyeleti kérelemként lajstromozott beadványa végelszámolási kifogás, ezért a törvényességi felügyeleti eljárást megszüntette. Egyebekben arra is utalt, a végelszámolási kifogás elbírálására nem illetékes, tekintettel arra, hogy a társaság 2007. január 5-én benyújtott változásbejegyzési kérelme szerint székhelyét más cégbíróság illetékességi területére helyezte át.
A végzéssel szemben a kérelmező fellebbezett jogi képviselő útján. Annak tartalma szerint a végzés megváltoztatását, kérelme érdemi elbírálását kérte. Előadta, a végelszámolási kifogás elbírálására az elsőfokú bíróság az illetékes, különös tekintettel arra, a társaság székhelyét is érintő adatváltozások bejegyzése iránti eljárás felfüggesztésre került, az iratok az új székhely szerint illetékes cégbírósághoz nem kerültek megküldésre.
A fellebbezésre a társaság nem tett észrevételt.
A fellebbezés az alábbiak szerint megalapozott.
A 2006. július 1-jén hatályba lépett, a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 134. § a) pontja hatályon kívül helyezte a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) végelszámolásra vonatkozó rendelkezéseit, a végelszámolás szabályai a törvény VIII. fejezetében kerültek elhelyezésre.
Ugyanakkor a Ctv. 125. § (1) bekezdése értelmében a törvény rendelkezéseit a hatálybalépését követően indult ügyekben (eljárásokban) kell alkalmazni.
A 2006. július 1-jét megelőzően indult végelszámolási eljárásban tehát továbbra is az 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) rendelkezései az irányadók.
A Cstv. 6. § (1) bekezdése szerint a végelszámolás az adós székhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) bíróság, mint cégbíróság hatáskörébe tartozó nemperes eljárás, amelynek során a (2) bekezdés értelmében a Cstv.-ben külön nem szabályozott eljárási kérdésekre a polgári nemperes eljárás sajátosságából eredő eltérésekkel megfelelően irányadóak a Polgári perrendtartás (Pp.</a>) rendelkezései.
A Cstv. 73. § (5) bekezdése és 51. §-a értelmében a végelszámoló jogszabálysértő intézkedésével vagy mulasztásával szemben kifogásnak van helye, a kifogás elbírálása a cégbíróság hatáskörébe tartozik. A kifogás előterjesztésére a sérelmet szenvedett fél a tudomásszerzéstől számított 8 napon belül jogosult. A kifogás tárgyában a cégbíróság soron kívül határoz. Megalapozott kifogás esetén a bíróság a végelszámoló intézkedését megsemmisíti és az eredeti állapotot helyreállítja, vagy a végelszámoló részére új intézkedés megtételét írja elő, ellenkező esetben a kifogást elutasítja.
A Cstv. már hivatkozott 6. § (2) bekezdése szerint a végelszámolási eljárásban is megfelelően alkalmazandó Pp. 3. § (2) bekezdése akként rendelkezik, a bíróság a felek által előadott kérelmekhez és jognyilatkozatokhoz eltérő rendelkezés hiányában kötve van, a fél által előterjesztett kérelmeket, jognyilatkozatokat nem alakszerű megjelölésük, hanem tartalmuk szerint veszi figyelembe.
Ugyancsak irányadók az eljárásban a Pp.</a> eljárás megszüntetésére vonatkozó rendelkezései.
Az eljárás megszüntetésének eseteit a Pp. 157. §-a sorolja fel.
Az itt megjelölt eseteken kívül az eljárás megszüntetésének nincs helye. Így nem szolgálhat alapul az eljárás megszüntetésére az a körülmény, ha a tartalma szerint végelszámolási kifogásnak minősülő és a jogszabályi rendelkezések szerint végelszámolási kifogásként elbírálandó kérelmet a cégbíróság tévesen törvényességi felügyeleti intézkedés iránti kérelemként lajstromozza.
A Pp. 42. §-a szerint a bíróság illetékességének megállapításánál a keresetlevél beadásának időpontja irányadó.
A 2006. július 1-jét követően benyújtott változásbejegyzési kérelmekre irányadó Ctv. 54. § (1) bekezdése szerint a cég székhelyének más cégbíróság illetékességi területére történő áthelyezése esetén a cégbíróság a székhelyváltozást megelőző változásbejegyzési kérelmek elbírálása után intézkedik az áttételről. E rendelkezést értelemszerűen a bejegyzett székhely szerint illetékes cégbíróság előtt folyamatban lévő egyéb eljárásokra is irányadónak kell tekinteni.
A fenti jogszabályi rendelkezésekből leszűrhető, a cég székhelyének más cégbíróság illetékességi területére történő áthelyezésére alapított változásbejegyzési kérelem benyújtását megelőzően előterjesztett változásbejegyzési, törvényességi felügyeleti intézkedés iránti, végelszámolási kifogás elbírálása iránti kérelmek alapján indult eljárás lefolytatására a bejegyzett székhely szerinti cégbíróság az illetékes, a székhelyváltozás bejegyzése iránti kérelemnek az új székhely szerint illetékes cégbírósághoz történő áttételére csak ezen kérelmek elbírálását követően kerülhet sor.
A K. Kft. végelszámolási eljárása 2006. február 15-én, azaz még a Ctv. 2006. július 1-jei hatálybalépését megelőzően kezdődött. Erre az eljárásra tehát a kifejtettek szerint nem a Ctv., hanem a Cstv. végelszámolásra vonatkozó rendelkezései irányadók. A kérelmező 2006. szeptember 20-án benyújtott törvényességi felügyeleti intézkedés iránti kérelemként jelölt beadványa tartalma szerint végelszámolási kifogásnak minősül, amely a kifejtettek szerint a Cstv.-ben megállapított rendelkezések szerint bírálandó el.
Kétségtelen, az elsőfokú bíróság a kérelmező végelszámolási kifogását tévesen törvényességi felügyeleti intézkedés iránti kérelemként lajstromozta, ez a körülmény azonban a kifejtettek szerint nem szolgálhat alapul az eljárás megszüntetésére. Téves ezért az elsőfokú bíróság eljárást megszüntető határozata.
Akkor járt volna el helyesen az elsőfokú bíróság, ha a végelszámolási kifogást érdemben elbírálja és a jogszabályi feltételek fennállta esetén ezt követően intézkedik a székhely más cégbíróság illetékességi területére történt áthelyezésére alapított változásbejegyzési kérelemnek az új székhely szerint illetékes cégbírósághoz történő áttételéről.
A kifejtettekre figyelemmel a Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését a Cstv. 6. § (2) bekezdése és a Pp. 257. §-a szerint alkalmazandó Pp. 252. § (2) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasította.
(Fővárosi Ítélőtábla 16. Cgtf. 44.025/2007/2.)