adozona.hu
AVI 2003.12.133
AVI 2003.12.133
A törvény egyértelmű rendelkezést tartalmaz arra vonatkozóan, hogy a tényleges áruszállítást mely okiratokkal kell igazolni (1993. évi LVIII. tv. 43. §)
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A vámhatóság 1997. május 15-én jövedéki ellenőrzést tartott a felperes által T. községben az M. Művek ingatlanán üzemeltetett üzemanyag kúton.
A felperes jövedéki nyilvántartása szerint 1997. március 7. és május 15. között 101 372 liter gázolajat szerzett be különféle cégektől, amelynek igazolására számlákat mutatott be. Az ellenőrzést végző hatóság a számlák közül az L. S. Bt. által kiállított sorszámú számlákat, és a szállítóleveleket megvizsgálta. Vizsgálta továbbá az ezzel kapcsolatos ba...
A felperes jövedéki nyilvántartása szerint 1997. március 7. és május 15. között 101 372 liter gázolajat szerzett be különféle cégektől, amelynek igazolására számlákat mutatott be. Az ellenőrzést végző hatóság a számlák közül az L. S. Bt. által kiállított sorszámú számlákat, és a szállítóleveleket megvizsgálta. Vizsgálta továbbá az ezzel kapcsolatos bankszámla kivonatokat, továbbá ellenőrzést tartott a számlakibocsátó L. S. Bt.-nél is és tanúkat is meghallgatott. Ennek alapján megállapította hogy a kérdéses adásvételek nem valósultak meg. A 29 000 liter gázolaj ellenértékének átutalása ugyan megtörtént, de ugyanezt az összeget a későbbiekben a felperes képviselőjének visszautalták. Ebből következően a hatóság megállapította, hogy a gázolaj ismeretlen eredetű, a származásának igazolása nem történt meg ezért az jövedéki ellenőrzés alól elvontnak minősül. Az elsőfokú hatóság határozatával a jövedéki törvénysértés megállapítása folytán a felperes 4 176 000 jövedéki bírság megfizetésére kötelezte.
A fellebbezés folytán eljáró alperes határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.
A felperes keresetében határozat hatályon kívül helyezését és a jövedéki hatóság új eljárásra kötelezését kérte.
Felperes kereseti álláspontja az volt, hogy közte és a L. S. Bt. között a kereskedelmi ügylet létrejött, ténylegesen vásárolt a társaságtól üzemanyagot, amely áru ellenértékét a szállítónak a bankon keresztül átutalta. B. Gábor a felperes ügyvezetője állította, ellentétben más tanú vallomásával, hogy semmiféle pénzt utóbb nem vett át. Önmagában az a tény, hogy a szállítólevelek átadás-átvételi rovata nem került kitöltésre, nem bizonyítja azt hogy valós gazdasági esemény nem történt. Becsatolták a készletnyilvántartást is, amelyből megállapítható volt, hogy a kérdéses üzemanyag a felpereshez megérkezett.
Az alperes kérte a kereset elutasítását és fenntartotta a határozatában foglaltakat.
A megyei bíróság 5. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította.
Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a felperes a perbeli 29 000 liter gázolaj származását nem tudta igazolni, ezért megsértette a jövedéki szabályozásról és ellenőrzésről, valamint a bérfőzési szeszadóról szóló 1993. évi LVIII. törvényt (a továbbiakban: Jszt.) 17. § (6) bekezdésében foglaltakat, így az általa forgalomba hozott jövedéki termék a 67. § (1) bekezdés c) pontjában foglaltak szerint jövedéki ellenőrzés alól elvontnak minősül, amely után bírságot kell kiszabni.
Az elsőfokú bíróság ítéletében utalt arra, hogy a felperes ügyvezetője által becsatolt készletnyilvántartás valódiságát a felperes eredeti okiratokkal nem tudta igazolni. Az alperes az ügyben a tényállást teljes körűen tisztázta. Eredeti okiratok hiányát ügyvezetői nyilatkozattal pótolni nem lehet.
Az elsőfokú ítélet ellen a felperes jelentett be fellebbezést, kérte az ítélet megváltoztatását és a keresetének megfelelő ítélet meghozatalát. A felperes fellebbezését azzal indokolta, hogy ellentmondásos volt az eljárás során meghallgatott tanúk vallomása. Az államigazgatási eljárás során meghallgatott J. Csaba ugyanis azt állította, hogy a felperesi cég ügyvezetőjétől B. Gábortól a le nem szállított üzemanyag árát visszakapta, míg B. Gábor ezt tagadta. Tagadta azt is, hogy ezzel kapcsolatos nyilatkozatot írt volna alá. Készletnyilvántartásból megállapítható volt, hogy a kérdéses üzemanyag mennyiség a felpereshez megérkezett, az üzemanyag árát pedig a szállító cég banki átutalással megkapta. Felperes büntetőeljárás keretében kérte annak tisztázását, hogy hogyan került a B. Gábornak tulajdonított aláírás a J. Csaba által említett nyilatkozatra. A büntetőeljárás azonban elmaradt, így a tényállás nem kellően tisztázott.
A felperes fellebbezésében másodlagosan azt kérte, hogy az időközben bekövetkezett jogszabályi változásra tekintettel a kedvezőbb elbírálást eredményező jövedéki törvény megfelelő rendelkezésének figyelembevételével a felperesre kirótt bírság mértékét az 50 000-500 000 Ft mértékű kategória szerint állapítsák meg.
A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.
Az elsőfokú bíróság helytállóan állapította meg ítéletében, hogy a vámhivatal határozata szerint a felperes a L. S. Bt. részéről beszerzett jövedéki termék származását, eredetét és jogszerű birtokban tartását hitelt érdemlően nem tudta bizonyítani. Ezért a lefoglalt 29 000 liter gázolaj mint ismeretlen eredetű származású termék jövedéki ellenőrzés alól elvontnak minősül. A felperes e megállapítással szemben arra hivatkozott, hogy a 29 000 liter gázolaj ellenértékének 3 393 000 Ft-nak az átutalása a bankszámlán keresztül megtörtént. Ugyancsak megtörtént a tényleges áruszállítás. A készletnyilvántartásból megállapítható volt, hogy az adott üzemanyag mennyiség a felpereshez megérkezett. A felperes az elsőfokú ítélet elleni fellebbezésében azt sérelmezte, hogy a tényállás tisztázása nem történt meg megfelelően. Büntetőeljárás keretében látta tisztázandónak azt a körülményt, hogy hogyan került kiállításra az ügyvezetőjük B. Gábornak tulajdonított nyilatkozat illetőleg nyilatkozat aláírása, mely szerint az átutalt összeget az ügylet meghiúsulása miatt visszakapták.
A Legfelsőbb Bíróság a rendelkezésre álló iratok alapján megállapította, hogy az adott ügyben a tényállás megfelelően tisztázásra került. Az eljáró hatóság a közigazgatási eljárás során valamennyi érintettet meghallgatta, beszerezte a rendelkezésre álló iratokat, amelyből egyértelműen megállapítható volt, hogy bár a felperes által hivatkozott számlák ellenértékének banki átutalására valóban sor került, utóbb azonban a számlakibocsátó képviselőjének nyilatkozata szerint az ügylet meghiúsult, ezért az átutalt összeget visszaadták a felperesnek. Ezen megállapítással szemben a felperesnek kellett volna azt bizonyítnia, hogy az üzemanyag szállítás a számlakibocsátó L. S. Bt.-től történt meg, és a becsatolt nyilatkozatban foglaltak nem valósak. Ennek bizonyítására büntetőeljárás lefolytatására nincs szükség. A felperesnek módjában lett volna akár a közigazgatási eljárás során, akár a peres eljárás során a bizonyítékai becsatolására. Az alperes és az elsőfokú bíróság is helytállóan utalt döntésében arra, hogy a felperes nem csatolt olyan szállítólevelet, átadás-átvételről szóló okiratot, nem nevezte meg azt a szállítóeszközt, illetőleg a szállítóeszköz vezetőjének nevét, a szállítás időpontját amely egyértelműen igazolni tudta volna azt, hogy a felpereshez a számlában szereplő mennyiségű üzemanyag a számlakiállítótól megérkezett volna. Ehhez képest a felperes által kért tanúbizonyítás ezeket a hiányzó okiratokat nem pótolhatta volna. A Jszt. 43. § (6) bekezdés h) pontja egyértelmű kötelező rendelkezést tartalmaz arra vonatkozóan, hogy a tényleges áruszállítást mely okiratokkal kell igazolni. Így ennek tanúbizonyítással való pótlására nincsen lehetőség. A felperes a fellebbezésében sem hivatkozott olyan bizonyítékra, amely a perbeli jövedéki termék származásának igazolására alkalmas lett volna.
A Legfelsőbb Bíróság egyetértett az alperes azon álláspontjával is, hogy a perbeli esetben nem volt alkalmazható a felperes által kért 1997. évi CIII. törvény 78. § (1) bekezdése éppen amiatt, mivel az előzőekben kifejtett okoknál fogva a jövedéki termék adózott voltát kétséget kizáróan nem bizonyították. Ebből következik, hogy a hivatkozott kedvezőbb bírság rendelkezés már ez okból sem volt alkalmazható.
Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 253. § (2) bekezdése szerint helyes indokaira tekintettel helybenhagyta. (Legfelsőbb Bíróság Kf. I. 35.239/2000.)