adozona.hu
AVI 2003.10.104
AVI 2003.10.104
Az olyan számla, amelyen az időpont nem valós, nem hiteles dokumentum, arra adólevonási jog sem alapítható (1992. évi LXXIV. tv. 35. §)
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint az adóhatóság a felperesnél 1999. III. negyedévre vonatkozóan általános forgalmi adó (továbbiakban: áfa) adónemben kiutalás előtti ellenőrzést végzett. Ennek eredményeként hozott elsőfokú határozatban a felperes terhére bevalláshoz viszonyítva 3 056 000 Ft adókülönbözetet írt elő, amiből 500 000 Ft-ot adóhiánynak, 2 556 000 Ft-ot jogosulatlan visszaigénylésnek minősített. Kötelezte a felperest 1 528 000 Ft adóbírságnak, 31 000 Ft késedelmi p...
A felperes keresetében elsődlegesen a határozatok megváltoztatását, fizetési kötelezettségének törlését kérte, másodlagosan a határozatok hatályon kívül helyezését és az adóhatóság új eljárásra kötelezését. Eljárási jogszabálysértésként arra hivatkozott, hogy a vizsgálat elrendeléséről szóló megbízólevelet képviseletében olyan személy (N. Éva) vette át, akinek erre nem volt meghatalmazása. Nem vitatta, hogy az egyéni cég részére a számlákat utólag a gazdasági esemény megtörténtét követően a teljesítési időpont visszamenőleges megjelölésével állította ki. Az volt azonban a jogi álláspontja, hogy jogszerűen járt el, mivel 1999. III. negyedévében már a számla birtokában volt és a gazdasági esemény is megtörtént.
Az alperes ellenkérelmében a felperes keresetének elutasítását kérte.
Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletében a felperes keresetét elutasította. Azt állapította meg, hogy az alperes az ügy érdemi eldöntésére is kiható lényeges, súlyos eljárási jogszabálysértést nem követett el. A perben vitatott számlák tartalmilag nem voltak hitelesek, hiszen a felperes sem vitatta, hogy azokat nem ügyletkötéskor, hanem későbbi időpontban állították ki. A gazdasági eseménytől függetlenül kiállított számla nem hiteles, így arra adólevonási jogot alapítani nem lehet. Az alperes határozata megfelelt az abban rögzített jogszabályi rendelkezéseknek és az adóbírság tekintetében sem volt jogszabálysértő.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérte annak hatályon kívül helyezését, kereseti kérelme szerinti döntés meghozatalát. Azzal érvelt, hogy a jogerős ítélet jogszabálysértő, mivel nem értékelte ügy érdemi eldöntésére is kiható lényeges eljárási jogszabálysértésként azt, hogy az alperes a megbízólevelet nem a felperesnek, hanem meghatalmazással nem rendelkező személynek adta át. A számlák tekintetében pedig az Sztv. 84. § (3) bekezdésében foglaltak megsértésére hivatkozott azzal, hogy visszadátumozáshoz a törvény jogkövetkezményt nem fűz, a számlák tényleges gazdasági eseményen alapultak.
Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte.
A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 14. sorszámú ítéletét hatályában fenntartotta.
Az elsőfokú bíróság helyesen és jogszerűen állapította meg, hogy a megbízólevél átvétele kapcsán nem történt olyan súlyos, ügy érdemi eldöntésére is kiható lényeges eljárási jogszabálysértés, amely a felperes keresetét alapossá tehetné. Az 1999. november 25-én kelt megbízólevelet a felperes nevében valóban N. Éva vette át. N. Éva része azonban a felperes még 1999. november 24-én meghatalmazást adott arra vonatkozóan, hogy nevében és helyette az adóhatóságnál eljárjon. Iratszerű és tényszerű a jogerős ítélet az a megállapítása is, mely szerint N. Éva a felperest az adóhatóság előtti eljárásban több esetben képviselte, nevében iratokat adott át, illetve vett át.
Az Áfa. tv. 35. §-ának (1) bekezdése értelmében az adólevonási jog csak az előzetesen felszámított adó összegét hitelesen igazoló dokumentum birtokában gyakorolható. Az Áfa. tv. 43. § (4) bekezdése értelmében a számlára az Sztv.-nek a számviteli bizonylatra vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni. Az Sztv. 84. § (2) bekezdése értelmében a számviteli bizonylat adatainak alakilag és tartalmilag hitelesnek, megbízhatónak és helytállónak kell lenniük. Az Sztv. 84. §-ának (3) bekezdése pedig kimondja, hogy a számviteli bizonylatot a gazdasági esemény megtörténtének időpontjában kell kiállítani. Az olyan számla, amelyen az időpont nem valós, nem hiteles dokumentum, arra adólevonási jog sem alapítható. Azt a tényt pedig a felperes sem vitatta, hogy a számlák nem a gazdasági esemény megtörténtének időpontjában kerültek kiállításra. Ezért az előzőekben megjelölt törvényhelyekre és a jogerős ítéletben helyesen megállapított tényállásra figyelemmel a felperes az adólevonási jogát a perben érintett időszakban nem jogszerűen gyakorolta. Ezért a perrel érintett adókülönbözet, pertárgy érték, azaz a 3 056 000 Ft tekintetében a jogerős ítélet jogszerűen állapította meg az adóhatósági határozatok törvényességét.
Mindezek alapján a Legfelsőbb Bíróság azt állapította meg, hogy a felülvizsgálni kért határozat a jogszabályoknak megfelel, eljárási jogszabálysértés nem történt, ezért a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján a megtámadott határozatot hatályában fenntartotta. A pervesztes felperest a Pp. 78. § (1) bekezdése alapján kötelezte felülvizsgálati perköltség megfizetésére. A Legfelsőbb Bíróság ítéletének felülvizsgálati eljárási illetékre vonatkozó rendelkezése az 1990. évi XCIII. törvény 50. § (1) bekezdésében és a 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 13. § (2) bekezdésében foglaltakon alapul. (Legfelsőbb Bíróság Kfv. IV. 35.960/2001.)