AVI 2003.6.72

Jövedéki ügyben nincs jelentősége annak, hogy a jövedéki terméket megszerző jó- vagy rosszhiszemű-e (1997. évi CII. tv. 76. §)

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A vámhatóság 1999. május 13-án jövedéki ellenőrzést tartott a felperes tulajdonában lévő ingatlanon. Az ellenőrzés során bornak látszó terméket foglaltak le, amelyekre vonatkozóan a felperes úgy nyilatkozott, hogy a K. és Társa kft.-től, valamint K. Ádám egyéni vállalkozótól vásárolta, a termékre vonatkozóan számlával és az Országos Borminősítő Intézet (továbbiakban: OBI) engedélyével rendelkezik. A folyadékból a vámhatóság mintát vett, az OBI a véleményét elkészítette. E szerint az 1600 lite...

AVI 2003.6.72 Jövedéki ügyben nincs jelentősége annak, hogy a jövedéki terméket megszerző jó- vagy rosszhiszemű-e (1997. évi CII. tv. 76. §)
A vámhatóság 1999. május 13-án jövedéki ellenőrzést tartott a felperes tulajdonában lévő ingatlanon. Az ellenőrzés során bornak látszó terméket foglaltak le, amelyekre vonatkozóan a felperes úgy nyilatkozott, hogy a K. és Társa kft.-től, valamint K. Ádám egyéni vállalkozótól vásárolta, a termékre vonatkozóan számlával és az Országos Borminősítő Intézet (továbbiakban: OBI) engedélyével rendelkezik. A folyadékból a vámhatóság mintát vett, az OBI a véleményét elkészítette. E szerint az 1600 liter bornak látszó folyadék kémiai összetétele, valamint érzékszervi bírálata alapján víz hozzáadásával készült hibás, hamísított bor, nem habzó, köztes alkoholtermék.
Az alperes az ellenőrzés eredményeként hozott elsőfokú 13-2000., 14-2000. számú határozatokat megváltoztatva a 2000. június 28-án kelt határozatában a felperest kötelezte 710 400 Ft jövedéki bírságnak, 142 080 Ft jövedéki adónak a megfizetésére. Döntését az 1997. évi CIII. törvény (továbbiakban: Jöt.) 58. § (3) bekezdésében, 56. § (1) bekezdés b) pontjában, (2) bekezdés b) és c) pontjában, (3) bekezdésében, 55. § (2) bekezdésében, 17. § (3) bekezdésében, 59. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakra alapította. Határozatát azzal indokolta, hogy a felperes olyan jövedéki terméket birtokolt, ami adózás alól elvontnak minősül. Az általa birtokolt jövedéki termék eredetét, származását, birtoklásának jogszerűségét, adózott voltát a Jöt. által előírt módon nem igazolta.
A felperes keresetében a határozatok hatályon kívül helyezését kérte. Azzal érvelt, hogy az alperes eljárása nem felelt meg az 1957. évi IV. törvény (továbbiakban: Áe.) 26. § (1) bekezdésében foglaltaknak. A Jöt. 8. §-ának (1) és (2) bekezdése értelmében nem tekinthető jövedéki adó alanyának. Hivatkozott arra is, hogy a köztes alkoholterméket borként szerezte be, ennek alátámasztására csatolta K. Ádám vállalkozó bélyegzőjével ellátott számlát, mellékelte a vele szemben adócsalás vétsége miatt hozott nyomozást megszüntető ügyészségi határozatot.
Az alperes ellenkérelmében a felperes keresetének elutasítását kérte.
A megyei bíróság jogerős ítéletében a felperes keresetét elutasította. Azt állapította meg, hogy az alperes a feltárt bizonyítékok egybevetésével és okszerű mérlegelésével helyesen állapította meg a határozatok szerinti tényállást, az abban foglaltakat nem teszi megalapozatlanná a felperes által perben csatolt iratok. E körben utalt arra, hogy a felperes a közigazgatási eljárásban számlára nem hivatkozott, számlát nem csatolt, ellentmondásos nyilatkozatokat tett. A felperesre a Jöt. személyi, illetve tárgyi hatálya kiterjed, az OBI és Vegyvizsgáló Intézet véleménye alapján ugyanis a lefoglalt folyadék köztes alkoholterméknek és nem bornak minősül. Annak származását a felperes a számviteli törvény előírásainak megfelelő bizonylattal nem igazolta. A felperes által becsatolt számla borról szól, és nem köztes alkoholtermékről. Ezért az alperes a jövedéki bírság és a jövedéki adó megfizetésére a felperest jogszerűen kötelezte.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérte annak hatályon kívül helyezését, kereseti kérelme szerinti döntés meghozatalát. Azzal érvelt, hogy az ítéletben megállapított tényállás iratellenes, téves megállapításokat tartalmaz, nem a bizonyítékok okszerű mérlegelésén alapul, ezért jogszabálysértő. Nem felel meg a Jöt. 15. § (2) bekezdésében, 17. § (3) bekezdésében, 76. § (1) bekezdésében foglaltaknak, tévesen rögzíti azt is, hogy a felelősség objektív alapú. Vitatta a folyadék nem habzó, köztes alkoholtermékkénti minősítését, bizonyítási indítványában a büntetőügy iratainak beszerzését kérte.
Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte.
A Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság 5. sorszámú ítéletét hatályában fenntartotta.
Mindenekelőtt rámutat a Legfelsőbb Bíróság arra, hogy a felül vizsgálati eljárásban bizonyítás fel vételének nincs helye, olyan tények, illetve olyan jogcím, amelyeket a jogerős ítélet meghozatalát megelőzően a perben nem vetettek fel, felülvizsgálati eljárásban jogszabálysértés alapjaként nem használhatóak fel. [Pp. 235. § (1) bekezdése, 270. § (1) bekezdése, 275. § (1) bekezdése] Ezért a Legfelsőbb Bíróság a felperes bizonyítási indítványának nem adott helyt. E körben mutat rá arra is, hogy a felülvizsgálati eljárásban a jogvita tárgyát az már nem képezhette, hogy a folyadék habzó köztes alkoholterméknek minősül-e vagy sem a Jöt. 58. §-ának (3) bekezdése alapján, mivel ezt a felperes a keresetében nem vitatta. Erre vonatkozóan egyébként nemcsak az OBI véleménye áll rendelkezésre, hanem a Vám- és Pénzügyőrség Vegyvizsgáló Intézetének szakvéleménye is.
Az alperest, továbbá a bíróságot is tényállás tisztázási kőtelezettség kizárólag a jogvita eldöntése szempontjából releváns tények tekintetében terheli. [Pp. 163. § (1) bekezdése] Azt pedig a bírósági eljárásban, továbbá a felülvizsgálati eljárásban is nem vitatott tényként kellett kezelni, hogy a perrel érintett termék a Jöt. hatálya alá tartozó nem habzó köztes alkoholtermék. [Jöt. 3. § (2) bekezdésének e) pontja, 58. § (3) bekezdése] A Jöt. 17. §-ának (3) bekezdése értelmében pedig adófizetésre kötelezett az is, aki adózatlan jövedéki terméket a törvény rendelkezéseitől eltérő módon jogellenesen megszerez, birtokol, forgalomba hoz. A Jöt. 76. § (1) bekezdésének b) pontja, továbbá a (2) bekezdés b) és c) pontja értelmében pedig jövedéki bírságot kell fizetnie annak is, aki olyan jövedéki terméket birtokol, amely tekintetében a származást, továbbá az adó megfizetését számlával, számlát helyettesítő okmánnyal, termékkísérő okmánnyal, egyszerű kísérő okmánnyal vagy vámokmánnyal igazolni nem tudja. Az ismertetett törvényi szabályozásból következően nincs jelentősége annak, hogy a jövedéki terméket, a nem habzó köztes alkoholterméket a felperes milyen módon, milyen körülmények között szerezte meg. Tudott-e azok jogellenes voltáról, jó, avagy rosszhiszemű magatartást tanúsított-e vagy sem. A felperes által csatolt, illetve hivatkozott számla 1600 liter bor megvásárlását tanúsítja és nem 1600 liter nem habzó köztes alkoholtermék, azaz jövedéki termék eredetét és adózott voltát igazolja.
A kifejtettekből következően mind az alperes, mind pedig a jogerős ítéletet hozó bíróság az ügy eldöntése szempontjából releváns tényeket tisztázta, a jogerős ítélet megfelel a Pp. 206. § (1) bekezdésében, 221. § (1) bekezdésében foglaltaknak. A jogerős ítéletben megállapított tényállás nem jogszabálysértő, az abból levont ténybeli és jogkövetkeztetés pedig helyes, megfelel a jogvita eldöntésére irányadó jogszabályi rendelkezéseknek.
A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság, mint felülvizsgálati bíróság azt állapította meg, hogy a felülvizsgálni kért határozat a jogszabályoknak megfelel, eljárási szabálysértés nem történt, ezért a megtámadott határozatot a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legfelsőbb Bíróság Kfv. IV. 35.160/2001.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.