adozona.hu
AVI 2003.5.48
AVI 2003.5.48
A törvény kizárja adólevonási jog alapítását azon esetekre, amelyekben az adólevonási jog keletkezésének időpontja megelőzi az adóalanyként történő változásbejelentés időpontját (1990. évi XCI. tv. 36. §)
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes egyéni vállalkozó, akinek az adóhatóságnál, továbbá az önkormányzatnál bejelentett tevékenységi köre kereskedelmi, ügynöki tevékenység, pénzügyi tanácsadás volt D., Sz. u. 42. székhellyel. Bejelentett telephelye nem volt. A felperes 1996. augusztus hónapra beszerzést terhelő általános forgalmi adóként (továbbiakban: áfa) levonásba helyezte a számlák áfa-tartalmát összesen 3 035 000 Ft-ot. E számlák az M., J. u. 35. szám alatti ingatlan felújítási, sütöde kialakítási munkálatairól, ...
Az adóhatóság a felperesnél áfa adónemben 1996. augusztus hónapra vonatkozóan kiutalás előtti ellenőrzést tartott. Az ennek realizálása tárgyában hozott elsőfokú határozatban a felperes terhére 3 035 000 Ft adókülönbözetet, 143 000 Ft adóhiányt állapított meg. Az adókülönbözet összegéből 2 892 000 Ft-ot jogosulatlan visszaigénylésnek minősített, annak kiutalását elutasította. Kötelezte a felperest adóbírságnak és késedelmi pótléknak a megfizetésére. Az alperes határozatában az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Döntését az 1992. évi LXXIV. törvény (továbbiakban: Áfa tv.) 5. § (1) bekezdésében, 32. § (1) bekezdésének a) pontjában, 34. § (1) bekezdésében, 35. § (1) bekezdésének a) pontjában, az 1990. évi XCI. törvény (továbbiakban: Art.) 11. § (1) bekezdésében, (6) bekezdés g) pontjában, 15. § (1) bekezdésében, 16. § (1) bekezdésében foglaltakra alapította. Határozatát azzal indokolta, hogy ha az adózó tevékenységi körébe nem tartozó tevékenységet folytat, e tevékenységhez szerez be terméket, akkor e termékbeszerzése gazdasági tevékenység körébe nem tartozó termékbeszerzésnek minősül, ami után áfa-levonási jog nem illeti meg.
A felperes keresetében a határozatok hatályon kívül helyezését kérte. Azzal érvelt, hogy az adóhatóság jogértelmezése téves, kiterjesztő, ennél fogva jogszabálysértő. Az adóalanyiság szempontjából csupán tájékoztató jellegű az adóalany tevékenységi köre. Gazdasági tevékenységnek nem kritériuma az, hogy az az alperesnél be legyen jelentve. Kifejtette továbbá, hogy bejelentett tevékenységi köre nem zárja ki, hogy saját tulajdonú ingatlanát sütőipari tevékenység céljára felújítsa, átalakítsa, sütőipari beruházást létesítsen.
Az alperes ellenkérelmében a felperes keresetének elutasítását kérte a határozatába foglalt indokolásra figyelemmel.
A megyei bíróság a felperes keresetét elutasította. Azt állapította meg, hogy a perben felülvizsgálni kért határozatok a hatályos jogszabályoknak megfeleltek, az alperes határozatában is nevesített jogszabályhelyekre figyelemmel a felperesnek a levonási jogosultsága a számlák alapján nem volt megállapítható. A felperes által bejelentett tevékenységi körbe nem tartozik bele az ingatlanértékesítés, saját vagy bérelt ingatlan hasznosítása sem. Az Áfa tv. rendelkezései nem tesznek különbséget adóalanyok között, így az áfa-körbe tartozó egyéni vállalkozókra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a gazdasági társaságokra. A felperes által utólag tett bejelentés a tevékenységi kör módosítását jelentette, de visszamenőleg nem tette megalapozottá a perben vitatott visszaigénylés jogosultságát.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérte annak hatályon kívül helyezését, kereseti kérelme szerinti döntés meghozatalát. Azzal érvelt, hogy a jogerős ítélet nem felel meg az Áfa tv. 5. § (1) bekezdésében, 32. § (1) bekezdésének a) pontjában, az Art. 11. § (1) bekezdésében, 11. § (6) bekezdésének g) pontjában foglaltaknak, az ítélet 3. oldal 2. bekezdés 1,. 2. mondata pedig a Pp. 206. § (1) bekezdésének.
Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte.
A Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság 10. sorszámú ítéletét hatályában fenntartotta.
Az Áfa tv. 5. § (1) bekezdése határozza meg a gazdasági tevékenység fogalmát. A gazdasági tevékenység a bevétel elérése érdekében rendszeresen, vagy üzletszerűen végzett tevékenység. Az Art. 11. § (1) bekezdése értelmében az adózó köteles az adóhatósághoz bejelentkezni. Bejelentkezésekor az Art. 11. § (6) bekezdés g) pontja alapján többek között a tevékenység felsorolását is bejelenti. A bejelentéssel az adózó a tekintetben szolgáltat adatot, hogy mely tevékenységi kör, vagy körök tekintetében kívánja vállalkozási tevékenységét, így adókötelezettség alá eső tevékenységét végezni. Az adózó a bejelentett tevékenységi körében végzett vállalkozási gazdasági tevékenységek tekintetében gyakorolja az adótörvényekben foglalt jogait és kötelezettségeit. Az Áfa tv. 32. § (1) bekezdésének a) pontjában foglalt levonási jog az adózót az előzőekben részletettekre figyelemmel tehát csak azon tevékenységi körökre illeti meg, amelyek tekintetében a bejelentési kötelezettségének, illetve az Art. 15. § (1) és (2) bekezdésében foglalt változásbejelentési kötelezettségének eleget tett. A felperesnek a per tárgyává tett időszakot érintően bejelentett tevékenységi körébe nem tartozott a sütőipari termékek gyártása, az M., J. u. 35. szám alatti ingatlan nem volt bejelentett telephelye. Ennél fogva abban a körben, amelyben a valóságnak megfelelően nem végzett gazdasági tevékenységet, a levonási jog nem illeti meg [Áfa tv. 5. § (1) bekezdése]. Az Art. 36. §-ának (2) bekezdése eleve kizárja adólevonási jog alapítását azon esetekre, amelyekben az adólevonási jog keletkezésének időpontja megelőzi az adóalanyként történő változás-bejelentés időpontját. A jogerős ítéletben kifejtett jogi álláspont a jogvita eldöntésére irányadó jogszabályi rendelkezések helyes jogértelmezésén alapul. Utal egyben a Legfelsőbb Bíróság arra, hogy korábban már a perbelivel azonos tényállású és jogi megítélésű ügyben ugyanilyen tartalmú határozatot hozott. (Kfv. II. 28.035/1997/6., Kfv. V. 28.911/1997/6.)
Az előzőekben részletezettekből következik, hogy a felperes adóhatósághoz bejelentett kereskedelmi ügynöki, pénzügyi tanácsadói tevékenysége a perbeli számlák tekintetében az áfa-levonási jogot nem alapozza meg. A jogerős ítélet 3. oldal 2. bekezdésének első két mondata a kereset második részében kifejtett érvelésre vonatkozóan rögzít megállapítást. A keresetlevél II. pontjában a felperes azon érvelését részletezte, mely szerint a kereskedelmi ügynöki, pénzügyi tevékenysége önmagában megalapozta az áfavisszaigénylési pozícióját. Ez az érvelés azonban az előzőekben részletezettekre figyelemmel nem helytálló. A megyei bíróság ítéletének indokolása is helytállóan rögzíti a jogvita eldöntésére irányadó jogszabályi rendelkezéseket, ennél fogva annak indokolása nem szenved olyan eljárási hibában, amely a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésére alapot adhatna.
A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a megtámadott határozatot a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legfelsőbb Bíróság Kfv. IV. 35.090/2001.)