adozona.hu
AVI 2005.6.72
AVI 2005.6.72
Az adóperben az adózó oldalán áll a bizonyítási teher, ha az adóhatározat jogszerűségét vitatja (Pp. 164. §).
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az elsőfokú adóhatóság 1991-95. évekre megtartott átfogó ellenőrzés alapján határozatában a felperes terhére összesen 65 000 852 Ft adókülönbözetet állapított meg, 32 926 000 Ft adóbírság és 89 491 000 Ft késedelmi pótlék megfizetésére kötelezte a felperest. Az alperes határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta, és az adókülönbözet, adóhiány összegét 39 000 659 Ft-ra, az adóbírság összegét 19 829 000 Ft-ra, a késedelmi pótlék összegét 56 000 869 Ft-ra csökkentette. Az alperes a pere...
A felperes keresetében az alperesi határozat 5., 6., 7., 8., 13., 15., 17., 21., 26., 27., 28., 36. pontjainak, valamint ehhez kapcsolódóan áfa tekintetében a 44., 45., 47., 48., 50., 53., 56., 60., 70., 72. pontjainak, továbbá a mulasztási bírság alapját képező 79., 80., 81. pontok felülvizsgálatát kérte.
Az elsőfokú bíróság valamennyi pont vonatkozásában igen részletesen feltárta és rögzítette a tényállást. Az alperesi határozat jogszerűségének megítélésével kapcsolatban hivatkozott az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (továbbiakban: Áfa. tv.) 4. § (1) bekezdésére, az adóalany fogalmára, a 32. § (1) bekezdés a) pontjára, az áfa-levonás jogi lehetőségére. Kifejtette, hogy az Áfa. tv. és az Sztv. előírásai alapján a formai és tartalmi feltételek együttes megléte esetén kerülhet csak sor a levonás gyakorlására. Nem lehet áfát visszaigényelni, ha a számlát nem létező gazdasági társaság bocsátotta ki, ha a számlával ellentétben a vételár nem teljes egészében került kifizetésre, illetve nem hiteles az a számla, amely meg nem történt gazdasági eseményt tanúsít.
Az eredmény-kimutatás, a mérleg szerinti eredmény és költségek vonatkozásában hivatkozott a 1991. évi XVIII. törvény (Sztv.) 43. §-ára, 47. §-ára és 49. §-ára. A számviteli bizonylat alaki és tartalmi hitelességével kapcsolatban hivatkozott az Sztv. 83. §-ára.
Hivatkozott az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény (továbbiakban: Art.) 1. § (1) és (7) bekezdéseire, a jogszabályban előírt bizonylatok, könyvek, nyilvántartások vonatkozásában a 33. §-ra, a bizonylat kiállításával kapcsolatban a 34. §-ra. Az Art. 51. § (7) bekezdése értelmében az ellenőrzés során a tényállást az adóhatóság köteles tisztázni és bizonyítani. Bizonyítási eszközök és bizonyítékok különösen: az irat, a szakértői vélemény, nyilatkozat, a tanúvallomás, helyszíni szemle, próbavásárlás, próbagyártás, helyszíni leltározás, más adózók adatai. Az adóhatóság a tényállás tisztázása során az adózó javára szolgáló tényeket is köteles feltárni.
Az adóbírság mértékével kapcsolatban hivatkozott az Art. 71. § (1)-(3) bekezdéseire.
A Pp. 164. § (1) bekezdése értelmében a per eldöntéséhez szükséges tényeket általában annak a félnek kell bizonyítani, akinek érdekében áll, hogy azokat a bíróság valónak fogadja el. Ezen általános jogelveket és jogszabályhelyeket felsorolva a felperesi keresettel támadott határozati pontokat túlnyomó részben alaptalannak találta.
Az 5. pont vonatkozásában megállapította, hogy a W. Kft. számlakibocsátása időpontjában sem jogalanyisággal, sem adóalanyisággal nem rendelkezett, így jogszerűen számlát sem bocsáthatott ki, a nem létező társaság nevében kibocsátott számla adóösszeget hitelesen tanúsító bizonylatnak nem tekinthető.
A 6. és 43. pont vonatkozásában az A. Bt.-vel kapcsolatban megállapította, hogy a felperes a számla nettó összegét jogszerűen a költségek között nem szerepeltetheti, és jogszerűtlen az áfa-visszaigénylése is. A felek között a gazdasági esemény létrejötte nem bizonyított, a perbeli számlakibocsátó könyvelésében nem szerepelt.
A 7. és 44. ponttal kapcsolatban az alperes a per folyamata alatt módosító határozatában P. István tanúvallomását törölte. A felperes a teljesítést igazoló dokumentumok szerint piackutatási tevékenységet végzett, ezzel szemben a számlán közvetítő külkereskedelem és közvetítő nagykereskedelem szolgáltatás szerepel. A felperes nem tudta bizonyítani a szerződés teljesítését, illetve ennek hiányának gazdasági kihatását sem. A felperes által a szerződés teljesítését igazolni kívánó dokumentumokat nem tudta elfogadni, mert azok a szerződéses számla szerinti teljesítés utáni időszakra vonatkoztak. A V. Kft. áfa-bevallási és fizetési kötelezettségének nem tett eleget, a társaság nem volt fellelhető, székhelye fiktív. A képviseletre jogosultnak a szerződésről tudomása nem volt.
A 8. és 45. ponttal kapcsolatban a bíróság megállapította, hogy a számla hiteles bizonylatnak nem tekinthető. Részben formai hibában szenved, részben a gazdasági esemény létrejötte sem volt bizonyított. A cégbíróság a H. Kft. bejegyzés iránti kérelmét elutasította, a társaság nem jött létre, nem jogalany és nem adóalany.
A 15. és 48. pontokkal kapcsolatban az alperes a következő értékesítési láncot tárta fel: felperes (mint eladó) - M. Péter R. Kft. - felperes (mint vevő). A láncolatban M. Péter az áfát bevallotta, míg az eredete és az értékesítés megtörténte nem bizonyította, mert az R. Kft. sem bevallási, sem befizetési kötelezettségét nem teljesítette.
A 17. és 50. pont vonatkozásában az elsőfokú bíróság utalt az Art. 51. § (4) bekezdésére. Az alperes erre figyelemmel jogszerűen fel a VPOP Megyei Nyomozóhivatalánál eljárása során felvetett gyanúsítottkénti vallomást, M. László elismerte a számla hamis voltát. Így az alperes alapos okkal jutott arra a következtésre, hogy a gazdasági esemény nem történt meg. A felperes egyebekben e kereseti pontokhoz tartozóan semmilyen bizonyítékot nem terjesztett elő.
A 21. és 56. pontok vonatkozásában megállapította az elsőfokú bíróság, hogy a 4 R. Bt. számítógép-alkatrészeket nem szerzett be, azokat nem is értékesíthette, így a számla szerinti gazdasági esemény megtörténtét nem bizonyította. Az alperes pedig jogszerűen használta fel T. Béla nyilatkozatát.
Az elsőfokú bíróság alaposnak találta a felperesi kereseti kérelmet az alperesi határozat 26., 27. és 60. pontjához kapcsolódóan.
A 31. ponthoz kapcsolódóan a felperes nem vitatta a D. Kft. számláihoz kapcsolódó megállapítást, azonban az adóbírságot 20%-ra kért mérsékelni, mivel önellenőrzési szándékát az adóhatóságnak értékelni kellett volna. Az elsőfokú bíróság azonban ezen érvelést, mint adóbírság-csökkentő tényt nem tudta értékelni.
A 36. és 70. határozati pontokhoz kapcsolódóan az elsőfokú bíróság megismételte, hogy adóalanyiság hiánya miatt a költségelszámolás nem jogszerű. A számlához kapcsolódó áfa sem helyezhető levonásba.
A 72. határozati pont vonatkozásában megállapította, hogy a gazdasági esemény a felperes és a számlakibocsátó A. Balázs egyéni vállalkozó között nem jött létre. A. Balázs könyvelésében a számlák nem szerepelnek, a számla sorszám szerinti számlatömb a szigorú számadású nyomtatványok között szintén nem szerepel. Bizonyítékként értékelte V. István ezzel kapcsolatos tanúnyilatkozatát is.
A 79., 80., 81, határozati pontokkal kapcsolatban megállapította, hogy a felperesi számlák adótartalma hiányos volt, sérült a számviteli törvény szerinti valódiság elve, és a garanciális javítások keretében már nem javítható készülékekről nem állított ki számlát.
Összegezve utalt arra a bíróság, hogy a felperes könyvszakértő kirendelésére indítványt nem tett, mely véleményképes lett volna a könyvelési anyagnak a számviteli és könyvviteli rendet érintő "felülellenőrzésével" az alperesi állítást megdönteni.
Az elsőfokú bíróság utalt a határozat 82. pontjára, melyet a felperes nem vitatott, és az adóhiány összege az elsőfokú határozatban megállapítotthoz képest 19 000 829 Ft-ra csökkent.
Mindezek alapján a keresetet a mulasztási bírságot kifogásoló részében is alaptalannak ítélte a bíróság.
Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes nyújtott be fellebbezést a felperesi keresetet elutasító részben. Általánosságban kifejtette, hogy a bíróság nyilvánvalóan szándékoltan alperes pernyerése érdekében használta az Art. 51. § és a Pp. 164. § bizonyítási teherre vonatkozó előírásait. Véleménye szerint a bíróság "elfáradt" a hosszú perben és figyelmen kívül hagyta a nagy mennyiségű bizonyítékot és szakmai gondossággal elkészített nyilatkozat tömeget, amelyet a felperes benyújtott. Megfelelően idézte a vonatkozó jogszabályokat, csak az a kérdés, hogy azokat tartalmának, szellemének megfelelően alkalmazta-e. Részleteiben, az 5. ponttal kapcsolatban kifejtette, hogy költségként kérte elszámolni a felmerült áruvásárlást.
A 6. és 43. ponttal kapcsolatban utalt arra, hogy táblázatba foglalta az alperesi és felperesi bizonyítékokat. A 7. és 44. pont körében kifejtette, hogy a meglévő szerződés, kijavított számla elégséges bizonyíték a gazdasági esemény megtörténtére. P. István a tanúvallomását visszavonta. Nem a felperesnek kell bizonyítania a teljesítést, hanem az APEH-nek a nem teljesítést. A 8. és 45. ponttal kapcsolatban is letagadta a szállító a teljesítést. A 13-47. pont vonatkozásában a bíróság nem reagált a felperes részletesen kifejtett érveléseire. A 17. és 50. pont vonatozásában nem igaz, hogy nem utalt a felperes mellett szóló bizonyítékra. A 21. és 56. pont vonatkozásában a bírósági eljárás során ismételt célvizsgálat keretében az alperes ugyanazt állapította meg, mint korábban. Ez az új vizsgálat sem alkalmas azonban a valódi tartalom bizonyítására. Utalt arra, nem igaz, hogy nem kérte a bírságot előíró pont felülvizsgálatát.
Az alperes ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását indítványozta.
A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezéssel nem támadott részét nem érintette, a fellebbezéssel támadott részét helybenhagyta.
A felperes fellebbezésének általános részével kapcsolatban a Legfelsőbb Bíróság nem tudja értelmezni felperes azon állítását, hogy az elsőfokú bíróság nyilvánvalóan szándékoltan az alperes pernyertessége érdekében használta fel az Art. 51. §-át és a Pp. 164. §-át. Ezek a törvényhelyek nem valamely fél pernyertessége érdekében születtek, hanem a jogszabályalkotó a közigazgatási eljárásban, illetve a bírósági eljárásban meghatározta a tényállás megállapítás kereteit, illetve a bizonyítási teher kérdéskörét. Az Art. 51. § (7) bekezdése értelmében az ellenőrzés során a tényállást az adóhatóság köteles tisztázni és bizonyítani. Ezt követően felsorolja a bizonyítási eszközöket és bizonyítékokat. A közigazgatási eljárásban tehát az adóhatóságot terheli a tényállás tisztázás és bizonyítási kötelezettség, melynek jelen peres ügyben az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az eljárt alperes eleget is tett. Egy szerződés teljesítésével kapcsolatban az alperes a bizonyítékok mérlegelésével jutott arra a következtetésre, hogy az nem való gazdasági eseményt takar, illetve a teljesítés annak alapján nem történt meg. Amennyiben az alperesi határozat ezen állításainak jogszerűségét vitatja a felperes, a peres eljárásban már a Pp. 164. §-a alapján a bizonyítási teher az ő oldalán áll, vagyis neki kell bizonyítani, hogy az alperesi állítással szemben a szerződés valóban létrejött és olyan tartalommal, illetve a teljesítés is annak megfelelően megtörtént, amely alapot adhat pl. az áfa-levonás jogosságára.
A másodfokú eljárásban a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét vizsgálja felül és e körben teljesen irreleváns körülmény, hogy az elsőfokú eljárás során egy vagy több bíró vett részt, illetve, hogy a felperes az esetleges bíróváltozás körében milyen koncepcionális irányt vélt felfedezni az egyes eljárt bírók tekintetében.
Az elsőfokú bíróság ítéletének érdemi részével kapcsolatban a Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a felperes által vitatott alperesi határozati pontok vonatkozásában az elsőfokú bíróság részletes, mindenre kiterjedő tényállást állapított meg, részletezte a perben alkalmazandó jogszabályhelyeket, és azok alapján meghozott jogszerű ítéletével a Legfelsőbb Bíróság is mindenben egyetértett. Erre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 254. § (3) bekezdésének helyes indokai alapján hagyta helyben.
A felperes által a fellebbezésben felhozott egyes pontok vonatkozásában az alábbiakra kíván még rámutatni. Az 5. pont vonatkozásában az elsőfokú bíróság részletesen kifejtette, hogy adóalanyiság hiányában az áru megvásárlása sem alapozza meg az áfa-visszaigénylést.
A 6. és 43. ponttal kapcsolatban kifejtette, hogy bizonyítható módon a számlák sorszámát az A. Bt. másképp képzi, más bélyegzőlenyomatot használ.
A 7. és 44. ponttal kapcsolatban a meglévő szerződés és a kiállított számla egyáltalán nem elégséges bizonyíték a gazdasági esemény megtörténtére. Az áfa-visszaigényléssel kapcsolatban a Legfelsőbb Bíróság töretlen ítélkezési gyakorlatot folytat, melyre az elsőfokú bíróság is utalt akként, hogy az Áfa. tv. és az Sztv. előírása alapján csak a formai és tartalmi feltételek együttes megléte esetén kerülhet sor a levonási jog gyakorlására. Önmagában a formai feltétel (számla) megléte még nem bizonyítja, hogy valóságosan végbe ment-e az a gazdasági esemény, amelyre az adózó visszatérítését alapítja. E körben tehát a perben a Pp. 164. § (1) bekezdése alapján a felperesnek kellett volna bizonyítania a valós gazdasági esemény megtörténtét. A 8. és 45. pontok esetében a számlakibocsátónak nevezett T. Sándor aláírás nem volt azonos T. Sándor aláírásával, aki egyébként a RAM modulok értékesítését sem ismerte el. Árukészletében ilyen termék nem szerepelt, bélyegzője is eltérő volt.
A 13-47. pontok esetében lopott személyi igazolvánnyal alapított cég, a H. Kft. fiktív cég, így sem költség, sem áfa ezen számlák alapján nem számolható el, nem igényelhető vissza.
A 17. és 50. pontok vonatkozásában a számlakibocsátó M. László a büntetőeljárásban elismerte, hogy csak kiállította a számlát, számlatömbje valamennyi számlája fiktívnek tekinthető.
A 21. és 56. ponttal kapcsolatban kifej tette, hogy ilyen számítógép-alkatrészeket a bt. nem is szerzett be, és nem is értékesített. Így a gazdasági esemény megtörténte sem bizonyított.
Az elsőfokú bíróság az Art. 73. § (1) bekezdése alapján kivételes méltánylást érdemlő körülményt az adóbírság mérséklése körében nem tárt fel felperes javára.
A Legfelsőbb Bíróság a perköltségre vonatkozó felperesi fellebbezést sem tartotta megalapozottnak. Álláspontja szerint képtelenül nagy összeg ahhoz képest, hogy az alperes képviseletét saját alkalmazotti jogkörben ellátott dolgozója látta el. A munkadíj nagyságának megállapításával kapcsolatban a bírói gyakorlat már hosszú ideje nem tesz különbséget az ügyvédi és jogtanácsosi munkadíj nagysága között. Önmagában tehát az a körülmény, hogy az alperest képviselő jogtanácsos az alperesnél alkalmazotti minőségben áll, még nem ad alapot a perköltség csökkentésére. A perköltség összegénél a pertárgyértékre, az ügy bonyolultságára és a jogi képviselők által kifejtett munka mennyiségére figyelemmel kell megállapítani a perköltséget.
A pervesztes felperest a Pp. 237. §-a szerint alkalmazandó Pp. 78. § (1) bekezdése alapján kötelezte a pernyertes alperes másodfokú eljárási perköltségének megfizetésére. (Legf. Bír. Kf. I. 35.938/2002.)