adozona.hu
ÍH 2007.36
ÍH 2007.36
HATÁSKÖR KONSZERNJOGI FELELŐSSÉG ELBÍRÁLÁSÁRA
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes az alperes által alapított "D. Hírlap" időszaki lap főszerkesztője és a D. Hírlap Kft. ügyvezetője volt annak felszámolásáig.
A felszámoló a felperes munkabér- és költségtérítés iránti követelését 7 475 430 Ft összegben elismerte, egyidejűleg igazolta, hogy a társasággal szembeni követelés behajthatatlan.
A felperes keresetében a 2002. május - 2003. június közötti időszakra 7 475 430 Ft és annak 2002. november 30. napjától járó kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest ar...
A felperes az alperes által alapított "D. Hírlap" időszaki lap főszerkesztője és a D. Hírlap Kft. ügyvezetője volt annak felszámolásáig.
A felszámoló a felperes munkabér- és költségtérítés iránti követelését 7 475 430 Ft összegben elismerte, egyidejűleg igazolta, hogy a társasággal szembeni követelés behajthatatlan.
A felperes keresetében a 2002. május - 2003. június közötti időszakra 7 475 430 Ft és annak 2002. november 30. napjától járó kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest arra hivatkozással, hogy a D. Hírlap Kft. közvetlen irányítást biztosító - 96,7% - üzletrészének tulajdonosa az alperes volt, azonban a közvetlen irányítást biztosító befolyást elmulasztotta bejelenteni, ezért a kft. tartozásaiért korlátlan felelősség terheli a Gt. 292. §-ának (3) bekezdése szerint.
Az elsőfokú bíróság 3. sorszám alatti végzésével a pert megszüntette és elrendelte a keresetlevél áttételét a M.-i Munkaügyi Bírósághoz. Határozatának indokolása szerint a Pp. 22. § (2) bekezdése folytán a munkaügyi bíróság hatáskörébe tartoznak a 349. §-ban meghatározott munkaügyi perek. A Pp. 349. §-a (1) bekezdése szerint a munkaviszonyból származó követelések, figyelemmel a (6) bekezdésben foglaltakra is munkaügyi bírósági hatáskörbe tartozó perek.
A végzés ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést, melyben annak hatályon kívül helyezésével az elsőfokú bíróságot a per további tárgyalására és újabb határozat hozatalára kérte kötelezni. Álláspontja az volt, hogy bár a felperes követelése munkaviszonyon alapul, azonban a Gt. szabályai szerint a mögöttes felelősség alapján terjesztette elő kereseti kérelmét, ennek elbírálása rendes bíróság hatáskörébe tartozik.
Az alperes észrevételében az elsőfokú bíróság végzésének indokai alapján történő helybenhagyását kérte. Arra hivatkozott, hogy a Gt. mögöttes felelősségre vonatkozó szabályai a hatásköri kérdésen nem változtatnak.
A felperes fellebbezése az alábbiak szerint alapos.
Az elsőfokú bíróság végzésében nyilvánvaló elírás történt, ugyanis a Pp. 349. §-ának nincs (6) bekezdése.
A Pp. 349. §-ának (1) bekezdése felsorolja azokat a jogviszonyokat, amelyekből eredő perek munkaügyi pernek minősülnek, a (2) bekezdés pedig külön nevesíti azokat a jogvitákat, amelyek munkajogi anyagi jogszabályi rendelkezésből fakadnak és ezért jellegük miatt indokolt munkaügyi perben történő elbírálásuk.
A fentiekből következik, hogy nem munkaügyi vita és nem tartozik munkaügyi bíróság elé a munkaviszony alanyainak nem minősülő személyek közötti jogvita.
A felperes a konszernjogi felelősség fennállására hivatkozva a Gt. (1997. évi CXLIV. tv.) 292. § (3) bekezdésére hivatkozással terjesztette elő kereseti kérelmét. Ennek elbírálása pedig az általános hatáskörű bíróság, a per tárgyának értékére figyelemmel pedig a megyei bíróság hatáskörébe tartozik.
A fentebb kifejtettek alapján az ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését a pert megszüntető részében a Pp. 258. § (2) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot a per további tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította, mellőzve a keresetlevél áttételére vonatkozó rendelkezést.