adozona.hu
ÍH 2006.33
ÍH 2006.33
KÖZOKTATÁSI TEVÉKENYSÉG VÉGZÉSÉNEK TILALMA JOGI SZEMÉLYISÉG NÉLKÜLI TÁRSASÁG ESETÉBEN
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A Cs. Megyei Bíróság mint Cégbíróság a 2004. április 21. napján kelt végzésével rendelkezett az alperesi társaság kérelme alapján a cég egyes adataiban bekövetkezett változások cégjegyzékbe történő bejegyzéséről. A változások bejegyzésének közzétételére a Cégközlöny 2004. évi 21. számában, 2004. május 20. napján került sor.
A társasági szerződésmódosítás alapján a cégbíróság a cég tevékenységi körét tartalmazó 9/6-9/8. rovatokba bejegyezte a TEÁOR 8010'03 számú alapfokú oktatást, a TEÁOR 802...
A Cs. Megyei Bíróság mint Cégbíróság a 2004. április 21. napján kelt végzésével rendelkezett az alperesi társaság kérelme alapján a cég egyes adataiban bekövetkezett változások cégjegyzékbe történő bejegyzéséről. A változások bejegyzésének közzétételére a Cégközlöny 2004. évi 21. számában, 2004. május 20. napján került sor.
A társasági szerződésmódosítás alapján a cégbíróság a cég tevékenységi körét tartalmazó 9/6-9/8. rovatokba bejegyezte a TEÁOR 8010'03 számú alapfokú oktatást, a TEÁOR 8021'03 számú általános középfokú oktatást és a TEÁOR 8022'03 számú szakmai középfokú oktatást.
Az ügyész előterjesztett keresetében annak megállapítását kérte, hogy a Cs. Megyei Bíróság mint Cégbíróság végzésének a TEÁOR 8010'03 számú alapfokú oktatás, a 8021'03 számú általános középfokú oktatás és a 8022'03 számú szakmai középfokú oktatás tevékenységi körökre vonatkozó része jogszabálysértő.
Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Hivatkozott a közoktatási törvény egyes rendelkezéseinek - véleménye szerint - alkotmánysértő voltára, előadva, a betéti társaságok ilyen módon történő megkülönböztetése sérti a diszkrimináció tilalmáról szóló alkotmányi rendelkezéseket.
Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (Kt.) 20-22. §-a taxatíve felsorolja, hogy az alapfokú, valamint a középfokú oktatás milyen intézményi formában végezhető. Ez a felsorolás valóban nem tartalmazza a betéti társaságok megjelölését, azonban a Kt. 23. § (1) bekezdése lehetőséget ad az oktatási miniszternek arra, hogy külön engedéllyel a Kt. 20-22. §-aiban felsorolt intézményeken kívüli más szervezetek részére is engedélyezze az alap- és középfokú oktatást. Ennek folytán az alapfokú oktatási tevékenység engedélyköteles tevékenységnek minősül, a tevékenység folytatásához az engedélyt az oktatási miniszter adhatja meg. A Ctv. 23. § (3) bekezdése szerint a tevékenység gyakorlásához szükséges hatósági engedélyt az engedélyköteles tevékenység megkezdésekor kell benyújtani a cégbírósághoz. Ebből következően a társaság jogszabálysértés nélkül felveheti az engedélyköteles tevékenységeket a tevékenységi körei közé, az engedély megadásáig csak azok gyakorlására nem jogosult. Mindebből következően sem a társasági szerződésmódosítás, sem pedig e tevékenységi körök cégjegyzékbe történő bejegyzése nem volt jogszabálysértő.
Az ítélet ellen a felperes élt fellebbezéssel, amelyben annak megváltoztatását és az eredeti keresetének megfelelő döntés meghozatalát kérte. Előadta, hogy az elsőfokú bíróság tévesen értelmezte a Kt. 23. § (1) bekezdésében foglaltakat, e jogszabályhely ugyanis csupán a Kt. 20-22. §-ában meghatározott intézményi formától való eltérést engedélyezi, azonban a közoktatási törvény hatálya alá tartozó közoktatást végző intézmények alapításának feltételeire és az alapítók személyére nézve eltérést nem enged. Tévedett az elsőfokú bíróság akkor is, amikor azt állapította meg, hogy a működési engedélyt az oktatási miniszter adja ki.
A Kt. 79. § (3) bekezdése értelmében szakmai középfokú oktatás esetében a működési engedély kiadására az intézmény székhelye szerint illetékes főjegyző jogosult. A perbeli esetben nem annak van jelentősége, hogy az alperesi társaság a változásbejegyzési eljárásban csatolta-e a tevékenység folytatásához szükséges engedélyt, hanem annak, hogy az alperes, mint jogi személyiséggel nem rendelkező társaság, a Kt. 3. § (2) bekezdése értelmében közoktatási intézményt nem alapíthat és nem tarthat fenn, ezért az intézményi keretek között folytatható alapfokú oktatási, általános középfokú oktatási és szakmai középfokú oktatási tevékenységet a társasági szerződésében nem jelölhet meg.
A fellebbezés alapos.
A Ctv. 12. § (1) bekezdés f) pontja értelmében a cégjegyzék tartalmazza a cég által a létesítő okiratában megjelölt tevékenységi köröket a KSH által kiadott besorolásnak megfelelően. A tevékenységi kör alapvető jelentősége abban áll, hogy ebből állapítható meg, milyen területeken kíván a cég ténylegesen üzletszerű gazdasági tevékenységet folytatni. A Ctv. 23. § (3) bekezdés 2. fordulata értelmében a tevékenység gyakorlásához szükséges hatósági engedélyt az engedélyköteles tevékenység megkezdésekor kell benyújtania a cégnek a cégbírósághoz. Ezen engedélyek megléte tehát nem előfeltétele a cégbejegyzésnek, ugyanakkor a tevékenységet a cég csak az engedély birtokában kezdheti meg. Éppen ezért, amennyiben a társaság engedélyhez kötött tevékenységet kíván végezni, akkor a társasági szerződésben utalnia kell külön arra is, hogy ezt a tevékenységet majd csak a később beszerzett engedély birtokában folytatja.
Különbséget kell tenni azonban az alapítási és a működési engedély között. A perbeli esetben annak van jelentősége, hogy nem minden cég láthat el bármilyen tevékenységet. A Gt. 6. § (1) bekezdése szerint törvény előírhatja, hogy egyes gazdasági tevékenységek csak meghatározott gazdasági társasági formában végezhetők. A jogi személyiséggel nem rendelkező cégek esetében a cégbíróságnak különösen vizsgálnia kell azt, hogy az adott tevékenységet illetően jogszabály nem tartalmaz-e korlátozó rendelkezést. A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: Kt.) 3. § (2) bekezdése értelmében közoktatási intézményt jogi személyiség nélküli gazdálkodó szervezet nem alapíthat, és nem tarthat fenn. A Gt. 2. § (2) bekezdése szerint az alperesi betéti társaság jogi személyiséggel nem rendelkezik, éppen ezért az oktatási törvényben megjelölt intézményi oktatást jogszabály korlátozó rendelkezése miatt nem folytathat.
A 8010'03, a 8021'03 és a 8022'03 TEÁOR-számú tevékenységek az intézményi keretek között folyó oktatási tevékenység megjelölésére szolgálnak, az itt körülírt alapfokú, általános középfokú és szakmai középfokú oktatási intézmény alapítására az alperes nem kaphat engedélyt, emiatt a bejegyző végzés ebben a részében valóban jogszabálysértő.
Az elsőfokú bíróság tévesen értelmezte a Kt. 23. § (1) bekezdésében írtakat. E jogszabályhely szerint "az oktatási miniszter a 20-22. §-ban meghatározottakon kívül más közoktatási intézményt alapíthat, illetve alapítását engedélyezheti, ha az megfelel e törvény, valamint a szakképzési törvény előírásainak, továbbá engedélyezheti olyan sajátos pedagógiai program alapján történő nevelő és oktató általános iskola, középiskola alapítását, amelynek nem célja, hogy a tanulót felkészítse az alapműveltségi vizsgára, illetve az érettségi vizsgára …" E rendelkezésből egyértelműen megállapítható, hogy az oktatási miniszter alapítási és nem működési engedélyt adhat ki. Ebből következően a perben nem annak van jelentősége, hogy az alperesi társaság csatolta-e a tevékenység folytatásához szükséges engedélyt, hanem annak, hogy jogi személyiséggel nem rendelkező társaságként közoktatási intézményt nem alapíthat és nem tarthat fenn, és ezért az intézményi keretek között folytatható TEÁOR 8010'03 számú alapfokú, a TEÁOR 8021'03 számú általános középfokú és a TEÁOR 8022'03 számú szakmai középfokú oktatási tevékenységeket a társasági szerződésében tevékenységi körei közé nem veheti fel, a cégbíróság pedig alapítási engedély hiányában nem jegyezheti be azokat a cégjegyzékbe.
Az ítélőtábla mindezekre figyelemmel a Pp. 253. § (2) bekezdése alapján az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és megállapította, hogy a Cs. Megyei Bíróság mint Cégbíróság végzésének a TEÁOR 8010'03 számú alapfokú oktatás, a 8021'03 számú általános középfokú oktatás és a 8022'03 számú szakmai középfokú oktatás tevékenységi köröket bejegyző rendelkezése jogszabálysértő. A cégbíróság tévedésére figyelemmel az alperest kötelezte a jogszabálysértő állapot megszüntetéséhez szükséges intézkedések megtételére, vagyis a társasági szerződésmódosítást és a változásbejegyzés iránti kérelmet, amelyben a kifogásolt tevékenységi körök törlését kell kérnie be kell nyújtani a cégbírósághoz.