adozona.hu
MBH 2005.02.85
MBH 2005.02.85
A változásbejegyzési kérelem előterjesztési kötelezettség a végelszámolás kezdő időpontjához - és nem annak elhatározásához - kapcsolódik, ha harminc napot meghaladó a két dátum közötti eltérés. [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 66. § (1) bek.; 1997. évi CXLV. tv. (Ctv.) 12. § (3) bek., 29. § (1) bek., 31. §]
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A Cg. 07-09-008099 cégjegyzékszámú G. Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság 2004. május 26-án megtartott taggyűlésén hozott határozatával elhatározta végelszámolással történő megszűnését és az egyik ügyvezetőt kijelölte végelszámolónak. A taggyűlés a végelszámolás kezdő időpontját 2005. január 1. napjában állapította meg (3/2004. számú taggyűlési határozat).
A cég a változás bejegyzése iránti kérelmét 2004. június 14-én benyújtotta a Fejér Megyei Bírósághoz mint Cégbír...
A cég a változás bejegyzése iránti kérelmét 2004. június 14-én benyújtotta a Fejér Megyei Bírósághoz mint Cégbírósághoz. Az elsőfokú bíróság 2004. június 15-én kelt 26. sorszám alatt meghozott végzésében a céget 30 napos határidő biztosításával hiánypótlásra hívta fel, amelyben elrendelte, hogy a cég a végelszámolás kezdő időpontját változtassa meg, vagy vonja vissza a bejegyzési kérelmet, és azt akkor terjessze elő, amikor ténylegesen meg kívánják szüntetni a társaság működését. A végelszámolás kezdő időpontját hét hónapra előre nem lehet meghatározni.
A cég a hiánypótlási kötelezettségét nem teljesítette, hanem a 2004. július 9-én érkezett beadványában arra hivatkozott, hogy a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény (Cstv.) 66. § (1) bekezdésének első mondata szerint a végelszámolási eljárás kezdő időpontja a jogutód nélküli megszűnésről rendelkező határozatban megállapított időpont, mely nem lehet korábbi, mint e határozat kelte. Erre tekintettel a cég a végelszámolás elhatározásának napjához képest bármilyen tetszőleges későbbi időpontot megjelölhet a végelszámolás kezdő időpontjaként. Kérte a változásbejegyzési kérelemben foglaltak bejegyzését.
Az elsőfokú bíróság 2004. augusztus 12. napján meghozott Cg.07-09-008099/30. sorszám alatti végzésében a változásbejegyzési kérelmet a hiánypótlási kötelezettség teljesítésének elmulasztása miatt elutasította. A végzés indokolásában kifejtette, hogy a cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló 1997. évi CXLV. törvény (Ctv.) 28. §-a szerint a bejegyezni kért adat a cégjegyzékbe történő bejegyzéssel, a bejegyzés napjával válik hatályossá. A Cstv. 66. § (2) bekezdésének c) pontja szerint a közzétételnek tartalmaznia kell a hitelezőknek szóló felhívást, hogy ismert követeléseiket a közzétételtől számított 40 napon belül a végelszámolónak jelentsék be. A végelszámolás bejegyzésekor a bíróság rögzíti a cég nevének módosulását is. Ez az adott ügyben azt jelentené, hogy a cég cégjegyzékben szereplő neve nem a valóságot tükrözné, mivel a cég csak 2005. január 1. napjától fog végelszámolás alatt állni. Ugyanígy a képviselet módja, a képviselő személye is változna a változásbejegyzési kérelemben foglaltak teljesítése esetén, ugyanakkor ezek is csak 2005. január 1. napja után lennének valóságos adatok. "A végelszámolási eljárás megindítását nem lehet előre bejegyezni, még akkor sem, ha a jogszabály ezt kifejezetten nem tiltja." A bejegyzésnek akkor kell megtörténnie, amikor a változás bekövetkezik.
A végzés ellen a cég jogi képviselője 31. sorszám alatt fellebbezést nyújtott be. Kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság álláspontját elfogadva a végelszámolás kezdő időpontjaként csak a megszűnés elhatározásának napját lehetne megjelölni, ami ellentétes a Cstv. 66. § (1) bekezdésének már idézett rendelkezésével, amely csak a kezdő időpont "visszamenőlegesen" történő megállapítását zárja ki. Utalt arra is, hogy a cégbejegyzési eljárás és a cégnyilvántartás egyes kérdéseiről szóló 8/1998. (V.23.) IM rendelet mellékletét képező, így a jogszabály részét alkotó változásbejegyzési nyomtatványon is külön kell megjelölni a jogutód nélküli megszűnés elhatározásának és a végelszámolás kezdetének időpontját.
A másodfokú bíróság megállapította, hogy a fellebbezés részben alapos, azonban ez nem ad jogi lehetőséget az elsőfokú bíróság végzésének a megváltoztatására.
A cég jogosan hivatkozik a Cstv. 66. § (1) bekezdésében foglaltakra, ami valóban lehetővé teszi a cég számára, hogy végelszámolásának kezdő időpontját az elhatározást követő bármilyen későbbi időpontban határozza meg. Ugyanakkor az elsőfokú bíróság változásbejegyzési kérelmet elutasító végzésében kifejtett jogi álláspontja helytálló. Helyesen utal arra, hogy a bejegyzésnek akkor kell megtörténnie, amikor a változás bekövetkezik. Ha ez nem így történne, akkor ellentmondásos jogi helyzet állna elő. A bejegyzési eljárás során tehát arról kell dönteni, hogy a cég életében mikor következik be az a változás, amelynek bejelentésére a Ctv. rendelkezései alapján a cég köteles.
A Ctv. 12. § (3) bekezdésének c) pontjának előírása szerint a cégjegyzékben fel kell tüntetni a következő, a közhiteles nyilvántartás, illetve a hitelezők védelme szempontjából jelentős adatokat is: a végelszámolás megindítását és befejezését (külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepe, illetve külföldiek magyarországi közvetlen kereskedelmi képviselete esetén a külföldi vállalkozás végelszámolásának megindítását és befejezését, valamint a külföldi vállalkozás végelszámolójának nevét, lakóhelyét illetve székhelyét.) A Ctv. 29. § (1) bekezdése szerint a cég bejegyzett adataiban bekövetkezett változás bejegyzése iránti kérelmet - törvény eltérő rendelkezésének hiányában - a változástól számított 30 napon belül kell előterjeszteni a cégbíróságnál. A Ctv. 31. § értelmében a cégnek változásként be kell jelentenie a cégbíróságnak a végelszámolás megindítását, a végelszámoló nevét (cégét) és lakóhelyét (székhelyét), illetve a végelszámolás befejezését, és egyben kérnie kell a cégjegyzékből való törlését is.
A Ctv. idézett rendelkezései értelmében tehát egyértelmű, hogy a cégnek nem a végelszámolás elhatározását kell változásként bejelentenie, hanem a végelszámolási eljárás megindítását. A végelszámolás elhatározásának időpontját be kell jegyezni a cégjegyzékbe, de a változás bejegyzési kérelemre vonatkozó előterjesztési kötelezettség nem ehhez az időponthoz, hanem a végelszámolás kezdő időpontjához, vagyis a változás tényleges bekövetkeztéhez kapcsolódik, ahogy más változásbejegyzési kérelmek esetében is. Kétségtelen, hogy a bírói gyakorlat általában elfogadja azokat a változásbejegyzési kérelmeket is, amelyeknél a benyújtáskor a végelszámolás kezdő időpontja még nem következett be, ez azonban csak akkor engedhető meg, ha a változásbejegyzési kérelemről hozandó döntésre nyitva álló törvényes határidőn belül a végelszámolás meg is kezdődik. Ennek hiányában a bíróságnak a változásbejegyzési kérelmet, mint idő előttit, el kell utasítania.
A fentiekre tekintettel a Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését a Ctv. 20. § (1) bekezdése, a Pp. 259. § és a Pp. 253. § (2) bekezdése alapján helybenhagyta.
(Fejér Megyei Bíróság Cg.07-09-008099/30.
Fővárosi Ítélőtábla Cgf.45.035/2004/2.)