adozona.hu
BH 2004.10.423
BH 2004.10.423
Nem állapítható meg a hitelező fizetésképtelensége, ha az elismert tartozásának a megfizetését megfelelőségi nyilatkozat tételéhez kötötte [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 27. § (2) bek. a) pont].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az elsőfokú bíróság végzésével az adós gazdálkodó szervezet fizetésképtelenségét megállapította, elrendelte a felszámolását, kijelölte a felszámolót, valamint kötelezte az adóst, hogy az illetékhivatalnak fizessen meg 40 000 Ft eljárási illetéket, míg a hitelezőnek 15 napon belül 18 000 Ft eljárási költséget. Végzésének indokolásában utalt arra, hogy a G. I. Korlátolt Felelősségű Társaság hitelező terjesztett elő az adóssal szemben felszámolási eljárás megindítása iránti kérelmet. A hitelező ...
Az elsőfokú bíróság végzése ellen az adós nyújtott be fellebbezést. Kérte a végzés "hatályon kívül helyezését". Hivatkozott arra, hogy 1998. december 27-én a hitelező által benyújtott számlát megkifogásolta. A számlán szereplő összeg ugyanis nem volt helytálló. Többszöri kérés ellenére nem küldte vissza a hitelező a szállítói megfelelőségi nyilatkozatot, amely azonosítja a szállított árukat és az előírt szállítási kötelezettségnek megfelelően garantálja a 15 év szavatossági idő alatti felelősségvállalást. Hangsúlyozta, hogy a korlátolt felelősségű társaság nem fizetésképtelen. Kérte, hogy a hitelező felé elküldött levelezést, amelyet korábban már csatolt, vegye figyelembe a bíróság.
A fellebbezésre a hitelező észrevételt tett. Hivatkozott arra, hogy a követelést az adós soha nem vitatta. Megállapodás alapján kérte, hogy fizesse meg azt az összeget az adós, amelyet az állami költségvetésből a teljesítés miatt felvett, és amely összeg a hitelezőt illette volna meg. Többszöri felszólításra a megrendelő még csak nem is reagált sem telefonon, sem levélben, így - véleménye szerint - az elsőfokú döntés megalapozott.
Az adós fellebbezése alapos.
A Legfelsőbb Bíróság az iratok tartalma alapján azzal egészíti ki az elsőfokú bíróság által egyébként helyesen megállapított tényállást, hogy az adós csatolta az elsőfokú eljárás során az 1999. június 21-én keltezett és a hitelező részére postára adott levelét, amelynek mellékletét képezte a szállítói felelősségi nyilatkozat megnevezésű nyomtatvány. A levélben írtak szerint "a Műemlékek Állami Gondnoksága kérésére kiegészítőleg egy szállítói megfelelőségi nyilatkozattal is, és a szállítólevelek másolatainak mellékelésével is szükséges ellátniuk a pénzügyi teljesítéshez". Az adós a levélben jelezte, hogy mellékletként megküldi a nyilatkozat tervezetét is, és gyors intézkedést kért.
A kiegészített tényállás alapján téves az elsőfokú bíróság jogi döntése.
Helyesen, a Legfelsőbb Bíróság döntését is idézve hivatkozott arra az elsőfokú bíróság a határozatában, hogy amennyiben korábban az adós közokiratba foglalt tartozáselismerő nyilatkozatot tett, a felszámolás iránti kérelemnek a bírósághoz való benyújtása előtt azonban mégis vitatta a hitelező követelését, a fizetésképtelensége nem állapítható meg. A jelen ügyben a hitelező a felszámolási eljárás megindítása iránti kérelmét 2001. október 27-én nyújtotta be az elsőfokú bírósághoz. Az adós postakönyv kivonattal igazolta, hogy ezt megelőzően, 1999. június 22én levelet küldött a hitelező részére, amelynek tárgyaként megfelelőségi nyilatkozat kérését jelölte meg. A levélmásolatból, amelyet becsatolt az elsőfokú eljárás során, megállapítható, hogy a korábban tett elismerő nyilatkozata ellenére a teljesítését megfelelőségi nyilatkozat adásához kötötte. Ezzel szemben a hitelező nem csatolta be az adós levelét, amelyet kapott, és amely alkalmas lett volna az azonosításra, így a Legfelsőbb Bíróság az adósi bizonyítékot fogadta el a döntés alapjául.
A Legfelsőbb Bíróság több eseti döntésében rámutatott arra, hogy a fizetésképtelenség vizsgálata csupán a jogszabályban előírt feltételek tisztázására szorítkozhat. Az adós levele és a nyilatkozat kérése azt tanúsítja, hogy elismerő nyilatkozata ellenére, azt megváltoztatva, nem kívánta kiegyenlíteni a tartozását, csupán abban az esetben, ha megfelelőségi nyilatkozatot küld részére a hitelező. Ez a tény pedig a többször mód. Cstv. 27. §-a (2) bekezdésének a) pontja szerint tartozás vitatását jelenti.
A fentiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését a többször mód. Cstv. 6. §-ának (2) bekezdése szerint megfelelően alkalmazandó Pp. 259. §-ára figyelemmel, a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján megváltoztatta, és az eljárást a többször mód. Cstv. 27. §ának (4) bekezdése alapján megszüntette. (Legf. Bír. Fpk. VIII. 30.651/2002. sz.).