adozona.hu
EH 2002.714
EH 2002.714
A gazdasági társaságba bevitt vagyoni betét, apport értéke fejében a társaság által csere jogcímén átengedett ingatlan megszerzése illetékköteles [1990. évi XCIII. tv. 18. § (1) bek., 26. § (1) bek.]
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes, aki a H. P. Bt. kültagja, a Bt.-vel 1997. május 20-án kötött, majd 1997. november 6-án kiegészített szerződés alapján ingatlanapport megszerzésével tulajdonjogot szerzett az E., Sz.-hegyi 8163 hrsz. alatti 1331 m2 alapterületű ingatlanra csere jogcímén. Az elsőfokú illetékhivatal a felperest 2 714 000 Ft forgalmi érték figyelembevételével kötelezte 271 400 Ft visszterhes vagyonátruházási, 2000 Ft ingatlan-nyilvántartási eljárási ...
A felperes keresetében a határozatok visszterhes vagyonátruházási illeték fizetési kötelezettségre vonatkozó részének hatályon kívül helyezését kérte. Azzal érvelt, hogy az ingatlanhoz társasági tőke csökkentése alapján jutott, a tulajdonszerzését az alperes határozattal engedélyezte. Ez az ingatlanszerzés speciális esete, amelyre vonatkozóan az Itv. nem írja elő az illetékkötelezettséget, az alapul szolgáló megállapodások nem minősülnek visszterhes vagyonszerzésnek és cserének sem. Hivatkozott arra is, hogy az ingatlan-nyilvántartásban a csere formájában történő átvezetést arra figyelemmel eszközölték, hogy az ingatlan-nyilvántartásra vonatkozó jogszabály sem ismeri a bejegyzésnek általa eszközölt speciális jogcímét.
Az alperes ellenkérelmében - a határozatában foglalt indokolásra figyelemmel - a felperes keresetének elutasítását kérte.
A megyei bíróság azt állapította meg, hogy a felperes a Bt.-be mint kültag készpénzvagyont vitt be, ingatlanapportot nem. A tőkecsökkentés a jogszabályi előírásoknak megfelelően történt, ennek keretén belül került sor arra, mivel a Bt. készpénzvagyona szűkös volt, hogy a felperes nem készpénzt, hanem ingatlanvagyont kapott a csökkentett apportja értékén. A felperes az ingatlan-nyilvántartásból megállapíthatóan csere jogcímén szerezte meg az ingatlan tulajdonjogát. Ez helytálló volt, mivel a felperes az általa befektetett készpénzvagyon ellenében és annak értékéig szerezte meg az ingatlant. Ez visszterhes vagyonátruházásnak minősül. Osztotta az alperes álláspontját a tekintetben, hogy az Itv. 26. §-ának (1) bekezdése, amely taxációt tartalmaz, nem rögzít olyan mentességi kört, amelybe a perben vitatott eset besorolható lenne. Erre figyelemmel azt állapította meg, hogy az alperes az Itv. rendelkezéseit jogszerűen alkalmazva minősítette a felperesi jogügyletet, és írta elő a felperes visszterhes vagyonátruházási illeték fizetési kötelezettségét. Az alperes határozata nem volt jogszabálysértő, ezért a felperes keresetét elutasította.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérte annak hatályon kívül helyezését, kereseti kérelme szerinti döntés meghozatalát. Azzal érvelt, hogy az Itv. nem tartalmaz olyan rendelkezést, amely szerint a perbeli rendhagyó ügylet vagyonszerzési illetékkiszabás alá esne. A közigazgatási határozatok, valamint a jogerős ítélet téves jogalkalmazáson alapul.
Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A jogerős ítéletben megállapított, felek által nem vitatott tényállás szerint az illetékkiszabás alapjául szolgáló szerződésben tulajdonjog átengedése történt a Bt. részéről a felperes javára. A megállapodást kiegészítve arról rendelkeztek, hogy a felperes által bevitt apport, amely vagyoni betét volt, értéke fejében a társaság az ingatlant csere jogcímén engedi át. Ebből következően ingatlanszerzés történt, amely nem vitásan nem párosult vagyongyarapodással. Az Itv. 18. §-ának (1) bekezdése értelmében azonban az ingatlanok visszteher mellett, továbbá öröklési vagy ajándékozási illeték alá nem eső, más módon történő megszerzése visszterhes vagyonátruházási illeték alá esik. E törvényi rendelkezésből következően tehát nem a vagyongyarapodás illetékköteles, hanem maga a vagyonszerzés, azaz az ingatlanszerzés, amelyre az Itv. kedvezményt vagy mentességet állapíthat meg. A felperes tehát tévesen hivatkozik arra, hogy ingatlanszerzése az Itv. értelmében nem illetékköteles, mivel az ismertetett rendelkezésekből következően az ingatlanszerzés illetékköteles. A jogerős ítélet helytállóan mutatott rá arra, hogy az Itv. 26. §-ának (1) bekezdése tételesen felsorolja azokat a visszterhes vagyonszerzéseket, amelyek mentesek az illeték alól. A felsorolás alá nem tartozó vagyonszerzések tekintetében a kógens jogszabályi rendelkezésekre figyelemmel illetékmentesség nem adható. A felperes ingatlanszerzése pedig nem tartozik a törvény szerinti mentességi körbe, mert nem a közős gazdálkodás céljára a tag által szolgáltatott ingatlanapport megszerzése történt és azért sem, mert nem a társaság vagy a közös gazdálkodás egyéb formájának megszűnésekor a tagok között felosztott vagyonból az induló vagyon értékét meghaladó rész (felhalmozott vagyon) megszerzése következett be. [Itv. 26. § (1) bekezdés g) és i) pontja]
Mindezek alapján a Legfelsőbb Bíróság a jogerős határozatot a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legfelsőbb Bíróság Kfv. IV. 35.828/2000.)