adozona.hu
EH 2000.308
EH 2000.308
Az adóhatóság nem jogosult arra, hogy az adófizetés mértékét érintő vételár megállapítása végett az adóalany és a harmadik személy között megkötött adásvételi szerződést feltűnő értékaránytalanság címén megtámadja [Ptk. 235. §, 201. § (2) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az I. r. alperes vevő és a II. r. alperes eladó adásvételi szerződést kötött. A vételárat 9 862 000 Ft-ban határozták meg, amely 1 972 400 Ft általános forgalmi adót tartalmazott. Ezt az utóbbi összeget az I. r. alperes mint előzetesen felszámított adót levonható adóként elszámolta. 1996. III. negyedéves időszakára a felperes az 1990. évi XCI. törvény (Art.) alapján általános forgalmiadó-ellenőrzést folytatott az I. r. alperesnél. Az eljárásban kirendelt igazságügyi szakértő véleményének alap...
Fentiek alapján a felperes keresetében az I. r. és a II. r. alperes között megkötött adásvételi szerződés semmisségének megállapítását kérte a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdésére hivatkozva, másodlagosan pedig a szolgáltatás-ellenszolgáltatás között fennálló feltűnően nagy értékkülönbség kiküszöbölését annak megállapítása mellett, hogy a szerződő felek között mekkora reális vételár volt alkalmazható.
Az I. r. alperes ellenkérelmében a per megszűntetését kérte arra hivatkozással, hogy a felperesnek nincs kereshetőségi joga, mert az alperesekkel nem áll polgári jogviszonyban, ezért csupán az I. r. alperessel létesített közigazgatási jogviszony keretében tehet megállapításokat.
Az elsőfokú bíróság végzésével a pert megszűntette, a felperest az I. r. alperes részére perköltség megfizetésében marasztalta.
Az első fokú végzés ellen a felperes fellebbezett, amelyben a végzés hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróságnak a per érdemi tárgyalásra utasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy az adóhatóság az alperesek által megkötött szerződés kapcsán a feltűnő értékkülönbséget megállapíthatónak találta, a II. r. alperes az adóhatóság számára nem érhető el, így az ellenőrzés alapján a feltűnő értékaránytalanságot mutató szerződés érvénytelenségének kimondására csak a bíróság jogosult.
Az I. r. alperes ellenkérelmében az elsőfokú bíróság végzésének helybenhagyását kérte.
A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta, és kötelezte a felperest az I. r. alperes másodfokú perköltségének megfizetésére.
Végzésében leszögezte, hogy a szerződés semmisségére és megtámadhatóságára való hivatkozási lehetőség nem jelent egyben keresetindítási jogosultságot, mert a szerződés semmiségével és megtámadhatóságával kapcsolatos perbeli legitimációt csak jogi érdekeltség vagy perlési jogosultságot biztosító jogszabályi felhatalmazás alapozhat meg. A felperes által elérni kívánt joghatás az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. tv. 1. § (7) bekezdésében írtak alkalmazásával a közigazgatási eljárás során és e jogviszony keretében valósítható meg.
A jogerős végzés ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben a jogerős végzésnek az elsőfokú bíróság végzésére is kiterjedő hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak az eljárás lefolytatására kötelezését kérte. Érvelése szerint az Art. 1. § (7) bekezdése nem biztosít jogosultságot arra, hogy az alperesek közti szerződés feltűnő értékaránytalanságának adójogi következményeit levonhassa, mert erre csak a szerződés bíróság előtti megtámadása következtében jogosult. A megtámadásra való jogosultságot biztosító törvényes érdekét az Art. 6. § (3) bekezdése tartalmazza, amely szerint kötelezettsége az adóbevétel jogellenes megrövidítésének megakadályozása. Utalt arra is, hogy a Ptk. 236. § (3) bekezdésében foglalt jogszabályi rendelkezés perindítási jogosultságát ugyancsak alátámasztja.
A Legfelsőbb Bíróság a jogerős végzést a Pp. 275. § (2) bekezdésében foglalt keretek között vizsgálva megállapította, hogy az nem jogsértő.
A felülvizsgálati eljárásban a Legfelsőbb Bíróságnak abban a jogkérdésben kellett állást foglalni, hogy az I. r., valamint a II. r. alperes között 1996. szeptember 2-án megkötött szerződés megtámadására a szolgáltatás-ellenszolgáltatás feltűnően nagy értékkülönbségének, továbbá a "reális vételár" bíróság részéről való megállapítása iránti kereset előterjesztésére a felperes az Art. 6. § (3) bekezdésében meghatározott kötelezettsége teljesítése érdekében a Ptk 235. § (2) bekezdése alapján a Pp. 2. § (1) bekezdése figyelembevételével jogosult-e.
Nem volt vitás a felek között az a kérdés, hogy az Art. 1. §-ának (7) bekezdésében foglalt adóügyi rendelkezés nem biztosít az adóhatóságnak jogosultságot arra, hogy a szerződő felek szerződési szabadságába beavatkozzon. Ezért az ebben való állásfoglalás nem képezte a felülvizsgálati eljárás tárgyát.
A semmis szerződésekkel kapcsolatos perindítás kérdésében kialakult joggyakorlat nem teszi kérdésessé, hogy a perindítást jogviszony vagy jogszabályi felhatalmazás alapozza meg. A Ptk. 234. § (1) bekezdésében foglalt az a szabály, hogy a semmis szerződés érvénytelenségére - ha a törvény kivételt nem tesz - bárki határidő nélkül hivatkozhat, jóval tágabb lehetőséget biztosít, mint a Ptk. 235. § (2) bekezdésének az a rendelkezése, hogy a megtámadásra a sérelmet szenvedett fél és az jogosult, akinek a megtámadáshoz érdeke fűződik. A "bárki" szélesebb személyi kört ölel fel, mint a megtámadásban "érdekeltek" köre. Az érdekeltséget pedig az anyagi jog határozza meg, azaz az érdekeltség megállapításához azt kell vizsgálni, hogy van-e a felperesnek olyan polgári jogi jogviszonya az alperesekkel szemben, amelynek érvényesítéséből ugyancsak polgári jogi következmény vonható le. A felek a szerződés tartalmát a Ptk. 200. § (1) bekezdése alapján szabadon állapítják meg. Ennek a polgári jogi alapelvnek a sérelmét eredményezné az, ha szerződés megtámadására a szerződő feleken kívül más, velük nem polgári jogviszonyban álló is jogosult lenne. A felperes ügybeni legitimációját tehát a közte és az alperesek között fennálló polgári jogi jogviszony alapozná meg, teremtene olyan anyagi jogosultságot, amely a Pp. 2. § (1) bekezdése értelmében a vitában érdekelt félnek perindítási lehetőséget biztosít. Nem kétséges, hogy a felperes és az alperesek között polgári jogi jogviszony nincs, az adóügyi és a polgári jogi jogviszony ugyanis egymástól élesen különválik. Az adózás rendjéről szóló törvény 1. §-ának (1) bekezdésében meghatározott célja, és a további bekezdéseiben rögzített elvei nem hagynak kétséget afelől, hogy a törvény alapvetően eljárási szabályokat tartalmaz az adóhatóság és az adózó jogviszonyában. Az Art. 6. § (3) bekezdésében írt rendelkezés ugyancsak e jogviszonyra vonatkozik, amelynek keretében az adóügyi eljárásban az adóhatóság részére biztosít jogosultságokat. Ez azonban a fentebb kifejtett álláspont értelmében nem azonosítható az alperesek polgári jogi szerződésének az adóhatóság részéről való megtámadási kereset előterjesztésének jogosultságával.
A felek - alperesek - szerződéskötési szabadságához fűződő alapvető érdekét az adóhatóság egyéb jogi eszközzel érvényesíthető érdekével összevetve, a megyei bíróság a felülvizsgálati kérelemben megjelölt jogszabályok megsértése nélkül állapította meg a felperes jogi érdekeltségének hiányát.
Ennélfogva a felperesnek a szerződés megtámadásához való polgári jogi érdeke nem állapítható meg, ezért kereshetőségi joga hiányában az alperesek szerződésének megtámadhatósági okából való érvénytelenségének megállapítása iránt sem terjeszthet elő keresetet.
A felperes a szerződésből eredő követeléssel szemben kifogás (Ptk. 236. § (3) bekezdés) útján sem érvényesítheti a megtámadás jogát. A felperes a kifogást tévesen értelmezi, mert a kifogás az alperes megtámadási okra hivatkozása, mely mindig a kereseti követeléshez igazodik, s ez felperesi pozícióban értelemszerűen nem jöhet szóba.
A Legfelsőbb Bíróság a fentiekben kifejtett indokok alapján a jogerős végzést a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése értelmében hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Pfv. IX. 21.294/2000. sz.)