MBH 2003.3.1

A cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárását az arra okot adó körülményekről való tudomásszerzéstől számított 30 napon belül lehet kezdeményezni. E körülmény bekövetkezésétől számított egy év eltelte után azonban törvényességi felügyeleti eljárás kérelemre és hivatalból sem indítható. Az 1 éves határidő jogvesztő jellegű. A hivatalbóli törvényességi felügyeleti eljárásban a bíróság csak azokat a jogszabálysértéseket vizsgálhatja, melyeket a bejegyzési (változásbejegyzési) eljárásban hivatalból kell észl

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

[1997. évi CXLV. tv. (Ctv.) 51. § (2)-(4) bek.)



Az A-P Sportrendezvényeket Szervező Kft. 1990. évben alakult meg A.J. és A.J.-né tagokkal. A társaságot 1990. februárjában jegyezte be a bíróság a cégjegyzékbe. P.J. 2002. januárjában törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a cég ellen arra hivatkozással, hogy a társaság törvénytelenül működik, a cég törvénysértően járt el a cég alapításkor, megsértette a szerzői jogait és a személyhez fűződő jogait, nem engedélyezte a személyne...

MBH 2003.3.1 A cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárását az arra okot adó körülményekről való tudomásszerzéstől számított 30 napon belül lehet kezdeményezni. E körülmény bekövetkezésétől számított egy év eltelte után azonban törvényességi felügyeleti eljárás kérelemre és hivatalból sem indítható. Az 1 éves határidő jogvesztő jellegű.
A hivatalbóli törvényességi felügyeleti eljárásban a bíróság csak azokat a jogszabálysértéseket vizsgálhatja, melyeket a bejegyzési (változásbejegyzési) eljárásban hivatalból kell észlelnie.
A változásbejegyzési eljárásokban a bíróság hatásköre a korábban jogerős határozattal elbírált társasági szerződési rendelkezések felülvizsgálatára nem terjed ki, arra hiánypótlás sem rendelhető el.
[1997. évi CXLV. tv. (Ctv.) 51. § (2)-(4) bek.)



Az A-P Sportrendezvényeket Szervező Kft. 1990. évben alakult meg A.J. és A.J.-né tagokkal. A társaságot 1990. februárjában jegyezte be a bíróság a cégjegyzékbe. P.J. 2002. januárjában törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a cég ellen arra hivatkozással, hogy a társaság törvénytelenül működik, a cég törvénysértően járt el a cég alapításkor, megsértette a szerzői jogait és a személyhez fűződő jogait, nem engedélyezte a személyneve cégnévben való feltüntetését. A társasági szerződés 8.) pontja a kérelmező beleegyezése nélkül tartalmazza apportként a 272.205 lajstromszámú A.J.-vel közös találmányát, ezért az apportálás érvénytelen. Mivel a cég jogsértően alakult és működik, ezért meg kell szüntetni tekintve, hogy az apport nem felel meg a Gt. előírásának.

Sérelmezte azt is, hogy az alapbejegyzés hibáját a későbbi változásbejegyzési eljárásokban sem korrigáltatta a bíróság.

A kérelmező kérte, hogy a cégbíróság a céget tiltsa el a további működéstől, és nyilvánítsa megszűntnek.


A felügyeleti eljárást a kérelmező azért indította meg csak most, mert nemrég szerzett arról tudomást, hogy A. J. milyen törvénytelen módon alapította meg a társaságot, s abban a hiszemben volt, hogy ő is tagja a cégnek.

Kérte a cégbíróságot, ha az 1 éves határidő lejárta miatt nem kíván a kérelemmel foglalkozni, akkor hivatalból folytassa le az eljárást.

A cégbíróság álláspontja szerint a törvényességi felügyeleti kérelem elkésett. A forgalom biztonsága ugyanis az eljárás határidőhöz kötöttségét megköveteli. Emiatt alkalmaz a jogalkotó szigorú időbeli korlátokat.

Az 1997. évi CXLV. tv. (Ctv.) 51. §-ának (2) bekezdése szerint a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárását az arra okot adó körülményről való tudomásszerzéstől számított 30 napon belül lehet kezdeményezni. Az eljárásra okot adó körülmény bekövetkezésétől számított 1 év eltelte után törvényességi felügyeleti eljárásnak nincs helye. E határidő elmulasztása miatt igazolással nem lehet élni. A (2) bekezdésben foglalt 1 éves határidő irányadó a hivatalbóli törvényességi felügyeleti eljárásra is.

A hivatalbóli eljárás során pedig a Ctv. 51. § (4) bek. szerint a cégbíróság csak azokat a jogszabálysértéseket vizsgálhatja, amelyeket a cégbejegyzési eljárásban a Ctv. 40. §-ban, illetve a 44. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően hivatalból kell észlelnie. Az ezen túlmenő vizsgálódás már meghaladja a törvényességi felügyeleti (és a bejegyzési) eljárás lehetőségeit, és peres útra tartozik.
A cégbíróság hatásköre pedig a korábban jogerős határozattal elbírált társasági szerződésbe foglalt rendelkezésekre nem terjed ki, amint azt a Legfelsőbb Bíróság Cgf. VII. 30240/1999. számú döntése is megállapította egy változásbejegyzési ügy kapcsán.

A fentiek miatt a cégbíróság az 1990. február 15.-én kelt jogerős határozattal elbírált társasági szerződés rendelkezéseit, a cégnév, és az apport esetleges jogellenességét 2002.-ben nem vizsgálhatta.

Minderre tekintettel a cégbíróság a törvényességi felügyeleti eljárás iránti kérelmet elutasította.

(Nógrád Megyei Cégbíróság Cgt. 12-02/00011/6.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.