MBH 2002.3.10

Ha a változásbejegyzési eljárásban a társaság valamely tagjának személye az üzletrésszel kapcsolatos jogügyletre vonatkozó jogvita miatt kérdésessé válik, adott tényállás mellett sor kerülhet a változásbejegyzési eljárás felfüggesztésére. Kérelemre nincs helye törvényességi felügyeleti eljárásnak, ha az arra vonatkozó igény az 1997. évi CXLV. tv. 46-48. § szerint perben érvényesíthető. Ha a bíróság vagy más hatóság a cégbíróságot olyan ítéletéről, vagy határozatáról tájékoztatja, amely a cégjegyzékben szere

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A B. Megyei Cégbíróság az É. Invest Kft.-nek Rt-vé történő átalakulása iránti eljárást felfüggesztette, tekintettel arra, hogy I.R. kérelmező a K. Városi Bíróság előtt keresetet indított, melyben többek között annak megállapítását kérte, hogy az É. Invest Kft.-ben adásvétel útján üzletrész tulajdonosává, és ezzel a kft. tagjává vált. Ugyanezen perben a Városi Bíróság biztosítási intézkedésként zárlatot rendelt el az E. - Invest Kft.-ben H. Á. tagnak, (akitől I.R. kérelmező az üzletrészt állít...

MBH 2002.3.10 Ha a változásbejegyzési eljárásban a társaság valamely tagjának személye az üzletrésszel kapcsolatos jogügyletre vonatkozó jogvita miatt kérdésessé válik, adott tényállás mellett sor kerülhet a változásbejegyzési eljárás felfüggesztésére.
Kérelemre nincs helye törvényességi felügyeleti eljárásnak, ha az arra vonatkozó igény az 1997. évi CXLV. tv. 46-48. § szerint perben érvényesíthető.
Ha a bíróság vagy más hatóság a cégbíróságot olyan ítéletéről, vagy határozatáról tájékoztatja, amely a cégjegyzékben szereplő adatról megállapítja, vagy valószínűsíti, hogy az törvénysértő, a cégbíróságnak a törvényességi felügyeleti eljárást le kell folytatnia. Peres útra tartozó jogvitában tehát utóbb törvényességi felügyeleti eljárásnak csakis jogerős bírósági határozat alapján lehet helye.
A B. Megyei Cégbíróság az É. Invest Kft.-nek Rt-vé történő átalakulása iránti eljárást felfüggesztette, tekintettel arra, hogy I.R. kérelmező a K. Városi Bíróság előtt keresetet indított, melyben többek között annak megállapítását kérte, hogy az É. Invest Kft.-ben adásvétel útján üzletrész tulajdonosává, és ezzel a kft. tagjává vált. Ugyanezen perben a Városi Bíróság biztosítási intézkedésként zárlatot rendelt el az E. - Invest Kft.-ben H. Á. tagnak, (akitől I.R. kérelmező az üzletrészt állítása szerint megszerezte) üzletrészére.

A megyei cégbíróság úgy találta, hogy az átalakulási döntés meghozatalára jogosult tagok kiléte olyan előkérdés, mely nélkül az átalakulási döntés cégbírósági vizsgálata nem lehetséges, ezért az átalakulás bejegyzési eljárást felfüggesztette.

A Cégbíróság felfüggesztő végzését a kérelmezett társaság fellebbezése folytán a Legfelsőbb Bíróság Cgf. VII. 32.948/1997/5. sorszámú végzésével megváltoztatta, és az elsőfokú bíróságot a cégbejegyzési eljárás folytatására utasította. Határozata indokolásában hivatkozott arra, hogy a Városi Bíróság az előtte folyó pert megszüntette, mivel a felperes a keresetétől elállt, ezért a tagsági viszony kérdése a cégeljárás lefolytatása vonatkozásában már nem előkérdés, így a felfüggesztés oka megszűnt.

A Cégbíróság a Legfelsőbb Bíróság határozatában foglaltakra figyelemmel a cégbejegyzési eljárást lefolytatta és az átalakulást, valamint a jogutód É.-Invest Rt.-t 1998. július 29.-ei dátummal 1997. január 1.-jére visszaható hatállyal bejegyezte, figyelemmel arra, hogy az eljárásra még az új Gt.-t megelőző ex tunc hatályú bejegyzési szabály vonatkozott.
I.R. kérelmező ezt követően (1998. december 1.-én) törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelmet terjesztett elő.

A beadványában kérte, hogy a bíróság az 1997. évi CXLV. tv. (Ctv.) 50. § (1) bekezdésének a.) pontja szerint a kérelmezett társaság átalakulás folytán történő cégbejegyzését semmisítse meg és az eredeti állapotot állítsa helyre.

Indokolásában előadta, hogy a Legfelsőbb Bíróság végzésének alapját képező városi bíróság permegszüntető végzését a megyei bíróság hatályon kívül helyezte és a városi bíróságot új eljárás lefolytatására kötelezte, mivel a per megszüntetésének feltételei nem álltak fenn, így tagsági viszonya az É.-Invest Kft.-ben továbbra is kérdéses, valamint azt is, hogy az elrendelt zárlat továbbra is fennáll.

A megyei cégbíróság álláspontja szerint a törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelem alaptalan volt az alábbi okokból:

A Ctv. 50. § (1) bek. a.) pontja szerint törvényességi felügyeleti eljárásnak van helye, ha a cégjegyzékbe bejegyzett adat törvénysértő jellegét a bejegyzési eljárásban a cégbíróság még nem ismerte, mivel az adat törvénysértő jellegéről csak később szerzett tudomást.

A Cégbíróság részéről az átalakulás és az Rt. bejegyzési eljárására a Legfelsőbb Bíróságnak a felfüggesztett eljárás folytatására utasító végzése folytán került sor. A cégbíróság a Legfelsőbb Bíróság határozatának indoklásában foglaltakon túlmenően nem vizsgálta - értelemszerűen nem is vizsgálhatta - a fellebbviteli döntés indokait, az azonban nem kérdéses, hogy a fellebbviteli határozat meghagyását köteles volt teljesíteni.

A Cégbíróság az átalakulás kapcsán benyújtott, illetve a hiánypótlási eljárás során beszerzett iratok alapján megállapította, hogy az átalakulni kívánó társaság az akkor hatályos 1988. évi VI. tv. vonatkozó előírásainak megfelelően járt el, különös tekintettel a 336. és 367. §-okra.

Az átalakulás elhatározása, az átalakulási terv és a vagyonmérleg - tervezet elfogadása a Kft. 1997. január 1-jei taggyűlésén, (a cégnyilvántartás szerinti!) valamennyi tag jelenlétében, azok egyhangú határozatával történt.

Ennek alapján az 1997. január 1.-jei fordulónappal, a jogelőd Kft. megszűnése mellett, a jogutód Rt. alapító okiratának aláírásával az átalakulás lezajlott.

Az 1988. évi VI. tv. 24. §-ában foglaltaknak megfelelően a gazdasági társaság a cégjegyzékbe való bejegyzéssel jön létre. A bejegyzés azonban konstitutív hatályú: a társaság a bejegyzéssel, de a társasági szerződés megkötésének időpontjára nézve, visszamenő, (ex tunc) hatállyal jön létre.

A fentiek alapján tehát, bár az Rt. bejegyzésére ténylegesen csak 1998. július 29.-én került sor, az Rt. valójában már attól az időponttól létezett (1997. január 1.-jétől), amikor az alapító okiratát elfogadták, ebből következően a jogelőd Kft. ugyanettől az időponttól, azaz 1997. január 1.-től kezdve megszűnt.

Az utóbbi tényből pedig az következik, hogy amikor a kérelmező a K. Városi Bíróságnál 7.P.20.375/97. sorszámon kezdeményezte biztosítási intézkedésként az É. Invest Kft.-ben lévő törzsbetét zárlatát, a nevezett Kft. az átalakulás miatt már megszűnt.

Minderre tekintettel a megyei cégbíróság megállapította, hogy az É.-Invest Kft. Rt. formába való átalakulása és annak bejegyzése a bíróság rendelkezésére álló iratok alapján jogszerűen történt.

Mindezekre tekintettel a bíróság a kérelmező törvényességi felügyeleti eljárás megindítása iránti kérelmét, mint alaptalant, elutasította.

A végzéssel szemben I.R. kérelmező fellebbezett. Az elsőfokú bíróság végzésének kérelme szerinti megváltoztatását kérte. Hangsúlyozta, hogy az elsőfokú bíróságnak törvényességi felügyeleti eljárás keretében meg kellett volna semmisíteni a részvénytársaság cégbejegyzését a Ctv. 50. § (1) bekezdése alapján.
Előadása szerint a korlátolt felelősségű társaság egyik tagjával, H. Á.-val 1995. április 13.-án üzletrész adásvételi szerződést kötött, 100.000. forint üzletrésszel tehát a korlátolt felelősségű társaság tagjává vált. Az átalakulásról azonban nem volt tudomása, azt a mellőzésével törvénysértően folytatták le. Ezért a K. Városi Bíróság előtt pert indított tagsági viszonya megállapítása iránt, mely per a fellebbviteli döntés meghozatalakor (2000. szeptemberében is) folyamatban volt még.
Kérte az átalakulással létrehozott részvénytársság cégbejegyzésének megsemmisítését és az eredeti állapot helyreállítását.
A Legfelsőbb Bíróság a fellebbezést alaptalannak találta.
Döntését arra alapította, hogy az 1997. évi CXLV. tv. (Ctv.) 51. § (1) bekezdése szerint a törvényességi felügyeleti eljárás kérelemre, vagy hivatalból indulhat. Az (5) bekezdés ugyanakkor azt is kimondja, kérelemre nincs helye törvényességi felügyeleti eljárásnak, ha az arra vonatkozó igény a 46-48. § szerinti perben érvényesíthető. Az 52. § (2) bekezdése továbbá azt deklarálja, hogy ha a bíróság vagy más hatóság a cégbíróságot olyan ítéletéről, vagy határozatáról tájékoztatja, amely a cégjegyzékben szereplő adatról megállapítja, vagy valószínűsíti, hogy az törvénysértő, a cégbíróságnak a törvényességi felügyeleti eljárást le kell folytatnia. Peres útra tartozó jogvitában tehát utóbb törvényességi felügyeleti eljárásnak csakis jogerős bírósági határozat alapján lehet helye.

Minderre figyelemmel tévesen bocsátkozott az elsőfokú bíróság a kérelem érdemi vizsgálatába, ugyanakkor helytálló az elutasító határozata.

Erre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését a Ctv. 49. §-ának (1) bekezdése és a Pp. 259. §-a szerint alkalmazandó Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján a fenti eltérő indokolással helybenhagyta.

(Bács-Kiskun Megyei Bíróság Cgt. 03-97/000021/13. és
Legfelsőbb Bíróság Cgf. VII. 30707/1999/3.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.