adozona.hu
MBH 2002.3.2
MBH 2002.3.2
Az új Gt. szabályai szerint működő kéttagú gazdasági társaság esetében tagkizárásra jogszerűen nincs lehetőség. Az olyan gazdasági társaság, amely társasági szerződését az új Gt. szabályai szerint még nem módosította, a régi Gt. alapján jogosult a kizárásra, s ilyenkor kéttagú társaság valamelyik tagjának kizárása is végrehajtható. Ezen a körülményen az sem változtat, ha a társaság szerződésmódosításának valamely okból már meg kellett volna történnie, mivel törvényi felhatalmazás hiányában az új Gt.-nek sem
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az elsőfokú bíróság részítéletében T. Kft. felperes kereseti kérelme alapján megállapította az alperes (T.Trade Kft.) által 2000. VI. 6.-án tartott taggyűlésen hozott, a felperest kizáró határozat jogellenességét, továbbá azt, hogy az alperes a kizárás módjával jogot sértett.
Az alperesi társaság kéttagú társaságként működik, amely társaságnak a cégjegyzékbe történő bejegyzéséhez még az új Gt. hatálybalépését megelőzően került sor.
A kéttagú társaság az 1999. áprilisi tagváltozása alkal...
Az elsőfokú bíróság részítéletében T. Kft. felperes kereseti kérelme alapján megállapította az alperes (T.Trade Kft.) által 2000. VI. 6.-án tartott taggyűlésen hozott, a felperest kizáró határozat jogellenességét, továbbá azt, hogy az alperes a kizárás módjával jogot sértett.
Az alperesi társaság kéttagú társaságként működik, amely társaságnak a cégjegyzékbe történő bejegyzéséhez még az új Gt. hatálybalépését megelőzően került sor.
A kéttagú társaság az 1999. áprilisi tagváltozása alkalmazásával - amely változás átvezetését a cégjegyzékben a cégbíróság elrendelte - nem módosította a társasági szerződését az új Gt. szabályai szerint, noha ennek helye lett volna.
Így a 2000. VI. 6.-i taggyűlésen a régi Gt. szabályai alapján történt meg felperes kizárása az alperesi kft.-ből.
Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a tagváltozás bejelentésével egyidejűleg alperesnek módosítani kellett volna a társasági szerződése valamennyi szabályát az új Gt. rendelkezéseinek megfelelően.
Figyelemmel arra, hogy a kizárásra vonatkozó szabályok az új Gt.-ben lényegesen megváltoztak, a kéttagú társaság esetében a felperes kizárására nem kerülhetett volna sor.
Erre tekintettel az elsőfokú bíróság úgy látta, hogy a perbeli kizárásra nem a régi Gt., hanem az új Gt. kizárási tilalma alkalmazandó, s ezért a felperes kereseti kérelmének helytadva állapította meg részítéletében a felperest kizáró határozat jogellenességét és az alperesnek a kizárás módjával elkövetett jogsértését.
A részítélet ellen az alperes fellebbezett.
Fellebbezésében kérte a részítélet megváltoztatását és annak megállapítását, hogy az alperes a kizárás módjával nem sértett jogot. Fellebbezésében kifejtette, hogy az alperes jogszerűen alkalmazta az 1988. évi VI. tv. kizárásra vonatkozó szabályait, figyelemmel arra, hogy az alperesi társaság még az 1997. évi CXLIV. tv. hatálybalépése előtt jött létre, a társasági szerződését még nem módosította az új Gt. szabályai szerint, így az új törvény alkalmazására nem is kerülhetett sor. Alperesi álláspont szerint továbbá a tagok adataiban bekövetkezett változás, üzletrészátruházás cégjegyzéken történő átvezetése pedig nem kívánja meg a társasági szerződés alakszerű módosítását, sem a régi, sem pedig az új Gt. alapján.
Felperes előkészítő iratában az elsőfokú bíróság részítéletének helybenhagyását és az alperesek költségekben történő marasztalását kérte.
Részletesen kifejtette, hogy az alperesi társaságnak kötelezettsége lett volna a tagjegyzék adataiban bekövetkezett változással egyidejűleg összhangba hoznia a társasági szerződés rendelkezéseit az új Gt. szabályaival. Ebben az esetben pedig - lévén a társaság kéttagú - nem is kerülhetett volna sor a felperes kizárására.
A másodfokú bíróság álláspontja szerint az alperesi fellebbezés megalapozott volt.
Az elsőfokú bíróság téves alapból indult ki akkor, amikor részítéletét az új Gt., az 1997. évi CXLIV. tv. szabályaira alapozta, egy olyan társaság esetében, amelynek bejegyzése még az új Gt. hatálybalépése előtt megtörtént és amely társasági szerződését még nem módosította az új törvény szabályai szerint.
Mindaddig, amíg e módosítás be nem következik, a cég működésére a régi Gt.-n alapuló létesítő okirata az irányadó, és ez akkor is így van, ha időközben cégjegyzéki adatváltozás folytán már módosítani kellett volna a létesítő okiratot. Az új Gt.-nek a régi Gt.-nél szigorúbb rendelkezéseit visszaható hatállyal egy jóval korábbi jogszabályi környezetre és gazdasági - személyi körülményekre figyelemmel megkötött, a felek akkori konszenzusán alapuló szerződése helyett csak akkor lehetne alkalmazni, ha az új Gt. kifejezetten így rendelkezne. Tekintve, hogy e rendelkezés elmaradt, a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvényben foglaltak és az alkotmányos alapelvek folytán sincs helye visszamenőleges hatályú jogalkalmazásnak.
Az új Gt. hatálybalépése (1998. június 16.) óta számos bírói döntés helyezkedett erre az álláspontra, és a Legfelsőbb bíróság több határozatában is hangsúlyozta ezt. (Például a Legfelsőbb Bíróság Gf. VII. 33440/1998. sz. döntése)
A másodfokú bíróság tényként fogadta el, hogy a perbeli kizárásra jelenleg is az 1988. évi VI. tv. szabályai az irányadók. Jelen esetben a jogvita elbírálásának alapja csak az 1988. évi VI. tv. lehet, mégpedig ennek 182. §-a, amely a kizárásra vonatkozik, és nem tiltja a kéttagú kft. tagjának kizárását.
Az 1997. évi CXLIV. tv. 299. § (2) bekezdéséből következően a törvény hatálybalépését megelőzően a cégjegyzékbe bejegyzett társaságok a cégjegyzékben vezetett adataik első változásáig az 1988. évi VI. tv. rendelkezéseinek megfelelő társasági szerződésük alapján folytatják működésüket. A tagok kizárása a társaság működésének része, amelynek során a kft. a működésre egyébként irányadó rendelkezésektől nem térhet el.
Fentiekre tekintettel a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság részítéletét a Pp. 252. § (3) bekezdése alkalmazásával - a fellebbezési kérelem és a fellebbezési ellenkérelem korlátai között - hatályon kívül helyezte és az első fokú bíróságot a per további tárgyalására, új eljárásra és újabb határozat meghozatalára utasította.
Meghagyta egyúttal az elsőfokú bíróságnak, hogy az új eljárás során az 1988. évi VI. törvény kizárásra vonatkozó szabályait - köztük annak 182. §-ában írtakat - vegye figyelembe a jogvita elbírálásánál. A bizonyítási eljárást erre tekintettel kell lefolytatnia és annak alapján kell állást foglalnia a perbeli kizárás jogszerűségéről.
(Budaörsi Városi Bíróság 7.G.21497/2000/7. és
Pest Megyei Bíróság 3.Gf.40153/2001/6.)