adozona.hu
AVI 2001.3.34
AVI 2001.3.34
A vámárut jogellenesen belföldi forgalomba hozónak kell tekinteni azt, aki a vámárut a belföldi forgalom számára való vámkezelés nélkül, vagy a vámhatóság megtévesztésével történt vámkezelés után belföldi forgalomba hozza (1995. évi C. tv. 126. §)
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az alperes két határozatával 19 db elsőfokú határozatot hagyott helyben, amely vám, vámpótlék, környezetvédelmi termékdíj, általános forgalmi adó és vámigazgatási bírság megfizetésére kötelezte a felperest. Határozataiban megállapította, hogy az egyszerűsített vámérték megállapítása, illetve vámkezelése nem volt elvégezhető, a felperes az átmeneti megőrzésben lévő vámárut vámkezelés nélkül forgalomba hozta, értékesítette, amely következtében vámhiány keletkezett és ezért kellett kiszabni a vá...
A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság keresetet elutasító ítéletét helybenhagyta. Indokolásában megállapította, hogy a vámhatóság az egyszerűsített vámkezelés visszautasítása miatt a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény (Vtv.) 55. § (7) bekezdése alapján elrendelte a vámáruk átmeneti megőrzését meghatározott határidővel. A perben nem volt vitás, hogy a felperes a lejárat tényét nem jelentette a vámhatóságnál, a vámáruk belföldi forgalom számára való vámkezelését nem kérte és egyéb módon sem rendezte a vámáruk vámjogi sorsát.
Ehhez képest a vámhatóság a Vtv. 126. § (1) bekezdés a) pontja alapján helytállóan állapította meg a jogellenes forgalomba hozatal megvalósulásának törvényi feltételeit.
Ezen túlmenően a felperes az átmeneti őrzés szabályait is megszegte, amely alapján a vámhatóság a Vtv. 141. § (1) bekezdés b) pontja szerint vámigazgatási bírságot szab ki.
A vámhatóság a módosító határozatával csak a Vtv. 141.§ (2) bekezdése helyett a (3) bekezdés alkalmazását látta helyénvalónak, így a 141. § (1) bekezdésében írtakra utalás nem változott. A Vtv. 141. § (3) bekezdése alapján pedig amennyiben kötelezettségszegés következményeként vámhiány nem keletkezik, a vámigazgatási bírság szervezet esetében
150 000 Ft-ig terjedhet. Az alperes pedig a maximum kiszabható összeg helyett vámkezelésenkénti 100 000 Ft-ot állapított meg, így a másodfokú bíróság az összegszerűséget sem találta jogellenesnek.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve annak hatályon kívül helyezését, az alperesi határozat hatályon kívül helyezését és új eljárás lefolytatására utasítását. Kifejezetten arra hivatkozott, hogy a vámáru jogellenes forgalomba hozatala nem történt meg. Az eljáró bíróságok a közigazgatási hatóság által megállapított tényállástól eltérő tényállást állapítottak meg és eltérő jogi minősítés alapján szabták ki a vámigazgatási bírságot.
Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban való fenntartását indítványozta.
A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 2. számú ítéletét hatályában fenntartotta.
A másodfokú bíróság a tényállást minden lényeges körülmény tekintetében feltárta, és az így feltárt tényállásból helyes jogi következtetéseket vont le, amelyeket a Legfelsőbb Bíróság is az ítélkezés jogalapjául elfogadott.
A felperes felülvizsgálati kérelmével kapcsolatban a Legfelsőbb Bíróság is rámutat arra, hogy a felperes az átmeneti megőrzés lejáratának tényét nem jelentette a vámhatóságnál, a vámáruk belföldi forgalom számára való vámkezelését nem kérte és egyéb módon rendezte a vámáruk vámjogi sorsát. Ezért a felperest a Vtv. 126. § a) pontja szerint vámfizetési kötelezettség szempontjából vámárut jogellenesen belföldi forgalomba hozónak kell tekinteni, mivel a vámárut a belföldi forgalom számára való vámkezelés nélkül, vagy a vámhatóság megtévesztésével történt vámkezelés után belföldi forgalomba hozta.
A másodfokú bíróság arra is helyesen mutatott rá, hogy a felperes megszegte az átmeneti őrzés szabályait, amely a Vtv. 141. § (1) bekezdés b) pontja alapján megalapozza a vámigazgatási bírság kiszabását. Mivel azonban vámhiány nem keletkezett, az alperes jogszerűen módosított határozatait és a Vtv. 141. § (2) bekezdése helyett a (3) bekezdésben meghatározott összegű bírságot szabott ki.
A fentiek alapján a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú bíróság ítéletét a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.
(Legfelsőbb Bíróság Kfv. IV. 29. 848/1999. sz.)