AVI 2001.1.3

Nem alapítható adólevonási jog azokra az esetekre, amikor az adólevonási jog keletkezésének időpontja megelőzte az adóalanyként történő bejelentkezési időpontot (1992. évi LXXIV. tv. 36. §)

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az adóhatóság a felperesnél 1996. első negyedévére vonatkozóan vizsgálta az általános forgalmi adó visszaigénylés jogosságát. A vizsgálat eredményeképpen meghozott elsőfokú határozat a felperes terhére 1996. első negyedévére vonatkozóan 822 000 forint adókülönbözetet állapított meg, és kiszabott 411 000 forint adóbírságot.
Az adókülönbözet abból adódott, hogy a felperes 1996. első negyedévére vonatkozó bevallásában 886 000 forint általános forgalmi adót igényelt vissza. Az 1995. december 31-...

AVI 2001.1.3 Nem alapítható adólevonási jog azokra az esetekre, amikor az adólevonási jog keletkezésének időpontja megelőzte az adóalanyként történő bejelentkezési időpontot (1992. évi LXXIV. tv. 36. §)
Az adóhatóság a felperesnél 1996. első negyedévére vonatkozóan vizsgálta az általános forgalmi adó visszaigénylés jogosságát. A vizsgálat eredményeképpen meghozott elsőfokú határozat a felperes terhére 1996. első negyedévére vonatkozóan 822 000 forint adókülönbözetet állapított meg, és kiszabott 411 000 forint adóbírságot.
Az adókülönbözet abból adódott, hogy a felperes 1996. első negyedévére vonatkozó bevallásában 886 000 forint általános forgalmi adót igényelt vissza. Az 1995. december 31-én vásárolt ingatlan és áru adásvételi szerződéséből eredően. Az adóhatóság megállapította, hogy a felperesi társaság 1996. január 2-án kelt bejelentkezési lappal kért adószámot az APEH Megyei Igazgatóságától és a bejelentkezési lapon az adóköteles tevékenység kezdő időpontjául 1996. január 1-jét jelölte meg. A felperes ezért az általános forgalmi adó visszaigénylésével - melyet az 1995. december 31-i számlákra alapított - megsértette a módosított 1992. évi LXXIV. törvény 36. § (2) bekezdésében foglaltakat.
A felperes fellebbezése folytán eljáró alperes mint másodfokú hatóság az elsőfokú határozatot helybenhagyta.
A felperes keresetében az alperesi határozat megváltoztatását kérte. A felperes álláspontja az volt, hogy nem sértett jogszabályt az általános forgalmi adó visszaigénylési kérelmével, tekintettel arra, hogy a felperesi Bt. alapítója F.-né S. Erzsébet gyógyszerész egyéni vállalkozóként kezdte működtetni az önkormányzattól vásárolt 1995. augusztus 1-jétől L., Á. tér 2. szám alatti gyógyszertárat. Később 1995. december 31-én társasági formában kívánta folytatni a gyógyszertár üzemeltetését, ezért betéti társaságot alapított. Az egyéni vállalkozói engedélyét 1995. december 31-én adta vissza, ezért a betéti társaság 1996. január 1-jétől alakult meg. A felperes álláspontja szerint az Áfa. tv. 36. § (3) bekezdése mentesítést ad a (2) bekezdésében írt szabály előírásából. Az alapításkor nem pénzbeli betét-hozzájárulás formájában szerzett vagyon tekintetében a gazdasági társaságként működő adóalany jogosult lett volna az általános forgalmi adó visszaigénylésére.
Az alperes a kereset elutasítását kérte.
Az elsőfokú bíróság a városi bíróság 1997. február27-én kelt 3. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította. A fellebbezés folytán eljáró megyei bíróság 1997. szeptember 17-én kelt 3. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.
A bíróságok ítéletükben megállapították, hogy az alkalmazandó általános forgalmi adóról szóló módosított 1992. évi LXXIV. törvény (Áfa. tv.) 36. § (2) bekezdése szerint nem alapítható adólevonási jog azokban az esetekben, amelyekben az adólevonási jog keletkezésének (1) bekezdés szerinti időpontja megelőzi az adóalanyként történő bejelentkezés időpontját. Az Áfa tv. 36. § (3) bekezdése - amelyre a felperes hivatkozott - a bíróságok szerint nem volt jelen esetben alkalmazható. Ugyanis a (3) bekezdés szerint mentesül a (2) bekezdésben foglalt rendelkezés alkalmazása alól az alapításkor nem pénzbeli betét hozzájárulás formájában szerzett vagyon tekintetében a gazdasági társaságként működő adóalany.
A perbeli esetben a felperesi társaság társasági szerződése amely az alapításról szól, nem rögzített hozzájárulás formájában szerzett vagyont, a Bt. csupán 100 000 forint pénzbeli hozzájárulást állapított meg a kül- és beltag részéről. Ezért a felperesi mentesülésre a hivatkozott 36. § (3) bekezdésében írt feltételek nem valósultak meg. A jogerős ítélet megállapította, hogy a felperes esetében tehát nem apportálás történt, hanem a felperes későbbi beltagja, akkor még természetes személyként termékértékesítést végzett a felperesi társaság javára. Termékértékesítés esetén pedig, minthogy a számlán megjelölt teljesítési időpont megelőzte a felperesi társaság adóalanyként történő bejelentkezés időpontját a 36. § (2) bekezdése értelmében a számlákra a felperes adólevonási jogot nem alapíthatott.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérte az ítéletek megváltoztatását a keresetének megfelelően.
A felperes felülvizsgálati kérelmében előadta, hogy a társasági szerződést tulajdonképpen 1995. december 28-án kötötték, amelyet az is igazol, hogy a megyei cégbírósághoz az utolsó munkanapon, december 29-én be is nyújtották bejegyzésre. Gyakorlatilag a felperesi társaság 1995. december utolsó hetében megkezdte a tevékenységét, számítógépes rendszert állított ki, megrendelte a különböző működéséhez szükséges eszközöket. Így nem az adóhatósági bejelentéssel kezdődött adóalanyisága álláspontja szerint, hanem a tényleges vállalkozói tevékenység megkezdésével.
A Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság 3. számú ítéletét hatályában fenntartotta.
A Pp. 270. § (1) bekezdése alapján a jogerős ítélet felülvizsgálatát a Legfelsőbb Bíróságtól jogszabálysértésre hivatkozással lehet kérni. A jogerős ítélet által helyesen idézett Áfa tv. 32. § (1) bekezdése alapján a 34. szerinti adóalanyt megilleti a) az a jog, hogy az általa fizetendő adó összegéből levonja azt az összeget, amelyet a részére teljesített termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás során egy másik adóalany reá áthárított.
A 34. § alapján az adólevonási jogot kizárólag az az adó fizetésére kötelezett adóalany gyakorolhatja, aki nyilvántartását az egyszeres, vagy a kettős könyvvitel szabályai szerint vezeti.
A 36. § (1) bekezdése szerint az adólevonási jog keletkezésének időpontja a) pont esetén a termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás teljesítéséről kibocsátott számlában, egyszerűsített számlában és számlát helyettesítő okmányban a 37. §-ban meghatározott eltérések - a teljesítés időpontjaként feltüntetett nap.
A 36. § (2) bekezdése kimondja, hogy nem alapítható adólevonási jog azokban az esetekben, amelyekben az adólevonási jog keletkezésének (1) bekezdés szerinti időpontja megelőzi az adóalanyként történő bejelentkezés időpontját.
A perbeli esetben nem volt vitás, hogy a felperes az 1995. december 31-i teljesítési időponttal kibocsátott 171054 és 171055 sorszámú számlákon feltüntetett, összesen 822 164 forint általános forgalmi adó összegét kívánta visszaigényelni. Nem volt vitás az sem, hogy a felperesi társaság az adóköteles tevékenység megkezdésének időpontjául a bejelentkezési lapon 1996. január 1-jét jelölt meg. A felperes által bemutatott két számlán vevőként a felperesi társaság az F.-S. Bt. szerepel. A felperes adóköteles tevékenységet 1995-ben nem végzett, adóbevallást sem készített, az Áfa. tv. alanya tehát csak 1996. január 1-jétől lett. Az idézett Áfa. tv. 36. § (2) bekezdése kifejezetten megállapította, hogy nem alapítható adólevonási jog azokra az esetekre, amikor az adólevonási jog keletkezésének időpontja megelőzte az adóalanyaként történő bejelentkezési időpontot. Ez alól a törvényi előírás alól a (3) bekezdésben foglaltak kivételt biztosítanak. A 36. § (3) bekezdése szerint mentesül a (2) bekezdésben foglalt rendelkezés alkalmazása alól a) az alapításkor nem pénzbeli betét hozzájárulás formájában szerzett vagyon tekintetében a gazdasági társaságként működő adóalany, a b) pont esetében pedig a természetes személy adóalany bizonyos feltételekkel.
A felperesre mint gazdasági társaságra értelemszerűen csak a 36. § (3) bekezdés a) pontja lehet irányadó.
A perbeli esetben azonban ezek a mentesülési feltételek nem álltak fenn, nem vitás tényállás szerint ugyanis a társasági szerződés az alapításkor kizárólag 100 000 forint alapítói befizetést jelölt és alapításkori nem pénzbeli betétet, amely a számlában feltüntetett ingatlan, illetőleg áru lehetett volna, nem tartalmazott. Ebből következik tehát, hogy a jogerős ítélet a jogszabályoknak megfelelően állapította meg, hogy az alperes helytállóan döntött határozatában, amikor a felperes általános forgalmi adó visszaigénylési kérelmét jogosulatlannak minősítette.
A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a felperes a felülvizsgálati kérelmében állított ítéleti jogszabálysértést bizonyítani nem tudta, ezért a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú ítéletet a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.
(Legfelsőbb Bíróság Kfv. I. 27. 103/1998. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.