AVI 2000.8.100

Termékértékesítésnek csak akkor minősül a birtokba vehető dolog ellenérték fejében történő átengedése, ha az az átvevőt tulajdonosként való rendelkezésre jogosítja (1992. évi LXXIV. tv. 6. § (1) bek.]

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes terhére az alperes elsőfokú szerve 722 000 Ft áfa adóhiányt állapított meg 1995. április hónapra, mert a felperes egy teherautóvá alakított Ford Mondeo Combi gépkocsit vásárolt, erről előszámlát kapott és a kifizetett vételár áfáját úgy igényelte vissza, hogy az autó nem került a birtokába. Visszaigényelt továbbá olyan autótartozékok után is áfát, melyeket vállalkozásánál nem használ. Végül az ellenőrzés megállapította, hogy marketing tevékenysége után is tévesen számolta az áfa ku...

AVI 2000.8.100 Termékértékesítésnek csak akkor minősül a birtokba vehető dolog ellenérték fejében történő átengedése, ha az az átvevőt tulajdonosként való rendelkezésre jogosítja (1992. évi LXXIV. tv. 6. § (1) bek.]
A felperes terhére az alperes elsőfokú szerve 722 000 Ft áfa adóhiányt állapított meg 1995. április hónapra, mert a felperes egy teherautóvá alakított Ford Mondeo Combi gépkocsit vásárolt, erről előszámlát kapott és a kifizetett vételár áfáját úgy igényelte vissza, hogy az autó nem került a birtokába. Visszaigényelt továbbá olyan autótartozékok után is áfát, melyeket vállalkozásánál nem használ. Végül az ellenőrzés megállapította, hogy marketing tevékenysége után is tévesen számolta az áfa kulcsot. Az alperes jogerős határozatával elsőfokú szervének döntését helybenhagyta. Rámutatott arra, hogy a kifizetett vételár csak előlegnek tekinthető, mely csak 1 millió forint fölött volna levonható, ezt az összeget azonban az áfa nem érte el. A gépjármű egyébként sem tehergépkocsinak, hanem nagy rakodóterű személygépkocsinak minősül. Végül a visszaigénylés akadályaként említette a határozat, hogy az előszámlát stornírozták és a gépkocsit személygépkocsivá visszaalakították és azt a felperes ténylegesen ebben a formájában vette át.
A felperes keresetében a közigazgatási határozat felülvizsgálatát és a döntés hatályon kívül helyezését kérte. Álláspontja szerint az előszámla ugyan stornírozva lett, de a ténylegesen megvalósult vételénél az áfát befizetendőként szerepeltette, ami által mintegy beszámította, ezért a költségvetést kár nem érte. Jogszabálysértésként jelölte meg a gépjármű nagy rakodóterű személygépkocsikénti minősítését.
Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Ítélete indokolásában rámutatott arra, hogy a számlán szereplő időben a felperes részére a tehergépkocsi átadása nem történt meg, ezért nem volt termékértékesítés, így levonható áfa sem keletkezett. A felperes által benyújtott előszámla sem volt olyan megfelelő dokumentum, mely alapján a levonási jog gyakorolható volna.
A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Rámutatott arra, hogy egy ingóság tulajdonjogának megszerzéséhez ugyan valóban nem szükséges a birtokba adás, azonban áfa csak tartalmilag hiteles, megbízható és helytálló számla alapján igényelhető vissza, a felperes által benyújtott számla azonban nem volt ilyennek tekinthető.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben az ítélet megváltoztatásával a közigazgatási határozat megváltoztatását és az adókülönbözet és adóbírság eltörlését kérte. Arra hivatkozott, hogy jogszerűen igényelhetett vissza áfát, mert az eladó azt neki felszámította és befizette. Megismételte a beszámítással kapcsolatos érvelését is. Végül arra hivatkozott, hogy a visszaigényléskor a perbeli gépkocsi tehergépkocsi volt.
Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte.
A Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság ítéletét hatályában fenntartotta.
Helytállóan mutatott rá a jogerős ítéletet hozó bíróság arra, hogy az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (Áfa tv.) 6. §-ának (1) bekezdése termékértékesítésnek csak akkor minősíti a birtokba vehető dolog ellenérték fejében történő átengedését, ha az az átvevőt tulajdonosként való rendelkezésre jogosítja. A perbeli esetben azonban az áfa visszaigényléshez felhasznált előszámla a gépkocsi gyártási éveként 1995-öt, a tehergépkocsira kiadott forgalmi engedély pedig 1996-ot tünteti fel gyártási évként. Az erre feljogosított hatóság által kiállított forgalmi engedélyben feltüntetett adatot elfogadva, a bizonyítékok helyes mérlegelésével jutott a jogerős ítéletet hozó bíróság arra a következtetésre, hogy 1995. december 31-én a felperes egy 1996-ban gyártott gépkocsi tulajdonjogát nem szerezhette meg, ennek hiányában pedig nem kerülhetett sor olyan gazdasági eseményre, amely alapul szolgálhatna az áfa visszaigénylésére az Áfa tv. 33. § (2) bekezdés b) pontja alapján.
A Ford Mondeo gépkocsi gyárilag személygépkocsiként került összeszerelésre. Annak átalakítását a felperes rendelte meg, tehát rendelkezési jogát a gépkocsival kapcsolatban még akkor gyakorolta, amikor a gépkocsi személygépkocsinak volt tekinthető, abban az időpontban, ami a visszaigénylése alapjául szolgált. Személygépkocsi után azonban az áfa nem igényelhető vissza.
Elfogadható végül a felülvizsgálati ellenkérelemben foglalt az az alperesi érvelés, amely szerint a felperes tényleges szándéka személygépkocsi vásárlás volt, valamint az, hogy az átalakítással lehetővé váljon számára az áfa visszaigénylése. E megállapítást alátámasztja az a tény, hogy a felperes az általa kért tehergépkocsivá történt átalakítást, illetőleg a forgalmi engedély tehergépkocsiként történő kiállítását követő napon már kérte a gépkocsi személygépkocsivá való visszaalakítását.
A felperesnek ez a magatartása rendeltetésszerű joggyakorlásnak nem tekinthető, márpedig a Legfelsőbb Bíróság 1/1998. számú jogegységi határozatában foglaltak szerint az adójogviszonyban is érvényesülő általános jogelv a rendeltetésszerű joggyakorlás, melyet az adózónak adófizetési kötelezettsége során érvényesítenie kell.
(Legfelsőbb Bíróság Kfv. II. 28.614/1997. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.