adozona.hu
AVI 2000.1.8
AVI 2000.1.8
Az adóügyben hozott jogerős bírósági ítélet ellen kedvezményezett felülvizsgálati eljárásban sor kerülhet a mérlegelés felülvizsgálatára, ha a döntés iratellenes megállapításokon alapul, logikai ellentmondásokat tartalmaz vagy életszerűtlen (Pp. 270. §)
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperesnél az első fokú adóügyi hatóság 1996. április 25. napján célvizsgálatot végzett, amelynek eredményeként határozatával a felperes terhére 100 000 Ft összegű mulasztási bírságot állapított meg, azzal az indokolással, hogy nyugtaadási kötelezettségét elmulasztotta.
A felperes fellebbezést nyújtott be az első fokú adóhatóság határozata ellen. Az alperes határozatával az első fokú adóhatóság határozatát helybenhagyta.
A felperes keresetet nyújtott be a közigazgatási határozat bírósági...
A felperes fellebbezést nyújtott be az első fokú adóhatóság határozata ellen. Az alperes határozatával az első fokú adóhatóság határozatát helybenhagyta.
A felperes keresetet nyújtott be a közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt a városi bírósághoz. A Városi Bíróság a felperes keresetét részben alaposnak találta, és az alperes határozatát megváltoztatta oly módon, hogy a felperes terhére megállapított mulasztási bírság összegét 80 000 Ft-ra csökkentette, ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította. Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a felperes kétségtelenül elmulasztotta nyugtaadási kötelezettségének teljesítését, ezért a mulasztási bírság megállapítása számára jogszerű volt az 1990. évi XCI. törvény 74. § (12) bekezdése szerint. A jogkövetkezmények megállapításánál azonban figyelembe kell venni, hogy a felperest már két ízben mulasztási bírsággal sújtotta az alperes. A mulasztási bírság alkalmazása során az adóhatóságot mérlegelési jogkör illeti meg. A bíróság az adóhatóság mérlegelését csak részben találta megalapozottnak, és így az alkalmazott mulasztási bírság összegét túlzottnak ítélte. A fennálló összes körülményt mérlegelve a bíróság arra a meggyőződésre jutott, hogy a 80 000 Ft bírság megfelelő a felperes jogsértő magatartásának szankcionálására.
A felperes fellebbezést nyújtott be az elsőfokú bíróság ítélete ellen, fellebbezését a megyei bíróság nem találta alaposnak, ezért az elsőfokú bíróság ítéletének a fellebbezett részét helybenhagyta, egyéb rendelkezéseit pedig nem érintette.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben a Pp. 206. § (1) bekezdésében foglalt eljárási szabályok megsértése miatt a mérlegelési jogkör gyakorlásának felülvizsgálatát kérte.
Az alperesnek a felülvizsgálati kérelemre tett nyilatkozata szerint a perben eljáró bíróságok a tényállást helytállóan állapították meg, megalapozott döntést hoztak.
Az első fokú adóhatóság 1996. április 25-én megtartott próbavásárlással egybekötött helyszíni ellenőrzésén a felperes az általános forgalmi adóról szóló módosított 1992. évi LXXIV. törvény, (a továbbiakban: áfa-tv.) 70. §-ának (1) bekezdésében foglalt előírásaival szemben számlát, nyugtát nem bocsátott ki, a helyszíni jegyzőkönyv megállapításait nem vitatta, a jegyzőkönyvet aláírta. A helyszíni ellenőrzést végző ellenőrök figyelmeztették a felperes megbízottját a távozásukra, ennek ellenére a nyugtaadás, illetőleg a számlaadás elmaradt. A megállapított tényállást a felperes sem az adóigazgatási eljárás során, sem a közigazgatási perben nem tette vitássá. A felperes megbízottja nem adta annak magyarázatát, miért tett más nyilatkozatot a közigazgatási eljárásban és más tartalmú nyilatkozatot a bíróság előtt.
A Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság ítéletét hatályában fenntartotta.
A felülvizsgálati eljárás során előterjesztett kérelem a Pp. 270. § (1) bekezdése szerint a jogerős ítélet ellen irányul és amelynek indoka jogszabálysértés lehet. A felülvizsgálati eljárásban rendkívüli perorvoslatként azt kell megállapítani, hogy a jogerős bírósági ítélet az ügyre vonatkozó anyagi és eljárási szabályoknak megfelel-e. A felülvizsgálati eljárásban bizonyítás felvételének nincs helye, a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem elbírálása során a rendelkezése álló iratok alapján dönt [Pp. 275. § (1) bekezdése].
A felperes a felülvizsgálati kérelmében a Pp. 206. §-át jelölte meg, mint olyan jogszabályt, amelyet az eljáró első- és másodfokú bíróság megsértett.
A Pp. 206. §-a szerint a bíróság a tényállást a felek előadása, a bizonyítási eljárás során felmerült bizonyítékok egybevetése alapján állapítja meg, a bizonyítékokat a maguk összességében értékeli és meggyőződése szerint bírálja el.
Sor kerülhet a felülvizsgálati eljárásban a bíróság mérlegelésének felülvizsgálatára is, abban az esetben, ha a bíróság döntése iratellenes megállapításokon alapszik, logikai ellentmondásokat tartalmat, vagy életszerűtlen.
A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárás során megállapította, hogy jelen ügyben a bíróság megfelelően mérlegelte a bizonyítékokat, döntése életszerű, az első- és másodfokú bíróság ítélete logikai ellentmondásokat nem tartalmaz, így a bíróság mérlegelésének felülmérlegelésére nem kerülhet sor.
Fent kifejtettek szerint a Legfelsőbb Bíróság a jogerős másodfokú ítéletet a Pp. 275/A. § (1) bekezdése szerint hatályában fenntartotta.
(Legfelsőbb Bíróság Kfv. III. 27.009/1998. sz.)