adozona.hu
AVI 1999.11.135
AVI 1999.11.135
Az adólevonási jog keletkezésének időpontját meg kell különböztetni az adó visszaigénylésének időpontjától (1992. évi LXXIV. tv. 36. §)
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes az 1995. szeptember 29-én megkötött adásvételi szerződéssel beszerzett tárgyi eszközök vételárát az ugyanaznap megkötött kölcsönszerződés alapján folyósított hitelből 1995. október 4-én egyenlítette ki. Az adóhatóság a felperesnél 1995. július-szeptember havi (III. negyedévi) általános forgalmi adóbevallást vizsgált, melynek eredményeképp az alperes az első fokú hatóságot megváltoztatva a felperes terhére 52 329 000 Ft adóbírságot állapított meg. Határozatát azzal indokolta, hogy a...
Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Indokolása szerint az általános forgalmi adóról szóló 1995. évben hatályos 1992. évi LXXIV. törvény (továbbiakban: áfa-tv.) 48. § (4) bekezdés b) pontja alapján a tárgyi eszköz beszerzésére jutó előzetesen felszámított forgalmi adó arról az adó-megállapítási időszakról benyújtott általános forgalmi adóbevallással érvényesíthető (igényelhető), amelyik adóbevallási időszakban az adóalany az adót megfizette. A felperes az adót csak a IV. negyedév során fizette meg, ezért a III. negyedévben a visszaigénylése jogosulatlan volt.
A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helyben hagyta. Rámutatott arra, hogy a megfizetés napja a szavak általános jelentése szerint azonos a számla ellenértékének kiegyenlítésének napjával. Az áfa törvény ettől eltérően nem tartalmaz rendelkezést. Másrészt az áfa törvény 48. szakasz (1) bekezdése szerint a fizetendő adót adó-megállapítási időszakonként kell elszámolni. Ha az időszaktól eltérő időpontban történik a kifizetés, ennek a kifizetésnek az adó-megállapítási időszakban való elszámolásához törvényi felhatalmazás kell. Ilyen törvényi felhatalmazás 1995. évben nem volt.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben indítványozta annak - az első fokú ítéletre is kiterjedő hatályú - hatályon kívül helyezését és az alperes határozatának hatályon kívül helyezését. Jogi álláspontja szerint az áfa törvény 36. § (1) bekezdés a) pontja, a 47. § (1) bekezdés és 48. § (1) bekezdése alapján a felperes jogosult volt az 1995. évi III. negyedévben az adólevonásra, mivel az adó-megállapítási időszakon belüli elszámolás feltétele a termékértékesítésről kiállított számlával feltüntetett teljesítési időpont, nem pedig az ellenérték megfizetése. Hivatkozott arra is, hogy csak az 1996. január 1-jétől hatályos áfa törvény 48. szakasz (4) bekezdés b) pontja követelte meg a visszatérítés feltételeként az ellenérték megfizetését az adóbevallás benyújtása esedékességének időpontjáig.
Az alperes a jogerős ítélet hatályában való fenntartását indítványozta.
A Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság ítéletét hatályában fenntartotta.
Az áfa-tv. 36. § (1) bekezdés a) pontja alapján az adólevonási jog keletkezésének időpontja a termékértékesítés és szolgáltatás teljesítéséről kibocsátott számlában, egyszerűsített számlában és számlát helyettesítő okiratban - a 37. §-ban meghatározott eltéréssel - a teljesítés időpontjaként feltüntetett nap [32. § (1) bekezdésének a) pontja esetében]. A felperes adólevonási jog keletkezésének időpontja a számlában a teljesítés időpontjaként feltűntetett nap, vagyis 1995. szeptember 29-e.
Az adólevonási jog keletkezésének időpontját el kell határolni és meg kell különböztetni az adó visszaigénylésének időpontjától. A két időpont nem feltétlenül azonos. A jogszabály ugyanis az általános forgalmi adó visszaigénylésének lehetőségének megnyílásához további jogszabályi feltételeket ír elő. A tárgyi eszköz beszerzése esetén az adóhatóság az adó-visszaigénylési kérelmet az áfa-tv. 48. § (4) bekezdés b) pontja alapján akkor teljesíti, ha a levonható előzetesen felszámított adó göngyölített összege legalább 100 000 Ft-tal meghaladja az ugyanezen időszakban fizetendő adó göngyölített összegét, feltéve, hogy az adóalany a tárgyi eszköz beszerzésére jutó előzetesen felszámított adót - a 32. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti esetben - megfizette.
Az áfa-tv. 47. § (1) bekezdése alapján az adót a havi adóbevallásra kötelezett adóalany a tárgyhónap első napjától a tárgyhónap utolsó napjáig, a negyedéves adóbevallásra kötelezett adóalany pedig a tárgyév első napjától a tárgynegyedév utolsó napjáig terjedő időszakra állapíthatja meg. Ennek alapján az adóalany a tárgyi eszköz beszerzésére jutó előzetesen felszámított adót abban az adó-megállapítási időszakban - a perbeli esetben abban a tárgynegyedévben - igényelheti vissza, amely adó-megállapítási időszakban megfizette.
A perben nem vitásan a III. negyedévi volt a számla teljesítési időpontja, de a felperes a tárgyi eszköz beszerzésre jutó előzetesen felszámított adót csak a IV. negyedévben fizette meg, ezért ebben az adó-megállapítási időszakban jogosult az adót visszaigényelni, a korábbi III. negyedévi időszakban nem.
Csak az 1996. január 1-jétől hatályos áfa-tv. 48. § (4) bekezdés b) pontja tette lehetővé, hogy az adó-megállapítási időszak után, de az adóbevallás benyújtásának esedékességéig megfizetett általános forgalmi adó visszaigénylése is jogszerű visszaigénylésnek minősüljön.
A felperes által hivatkozott áfa-tv. 16. § (1) bekezdése szerint adófizetési kötelezettség keletkezése pedig nem rá, hanem az eladóra vonatkozott.
Mivel a felperes a jogszabálysértés tényét bizonyítani nem tudta, a Legfelsőbb Bíróság a jogerős másodfokú ítéletet a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.
(Legfelsőbb Bíróság Kfv. IV. 28.082/1997. sz.)