adozona.hu
AVI 1998.10.103
AVI 1998.10.103
Jogszerűtlen az áfa-visszaigénylés, ha az áfa befizetése nem történt meg [1992. évi LXXIV. tv 32. § a) pont].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az elsőfokú adóhatóság a felperesnél 1994. május hónapjára vonatkozóan adóellenőrzést végzett általános forgalmi adó adónemben. Az ellenőrzés eredményeként meghozott kijavított határozatával a felperest l 625 000 Ft adókülönbözet után 812 000 Ft adóbírság megfizetésére kötelezte. Az adóhiány megállapítására azért került sor, mert a felperes 1994. április 30-án üzemeltetési szerződést kötött 1994. április 30-tól 2004. december 31-ig terjedő időtartamra. Az üzembeadó a felperes részére kiszámlá...
A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes az 1995. február 1. napján kel határozatával az elsőfokú közigazgatási határozatot helybenhagyta.
Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes által az alperesi határozat felülvizsgálata iránt benyújtott keresetet elutasította, megállapítva, hogy a tevékenység gyakorlásához szükséges engedély nem volt a felperes birtokában, ugyanakkor részéről pénzügyi teljesítés nem történt, az ehhez szükséges anyagi fedezettel sem rendelkezett. Mivel a felperes tényleges gazdasági tevékenységet bizonyítani nem tudott, így a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a perbeli kastélyhoz kapcsolódó szerződés alapján a felperes az általános forgalmiadó-fizetési kötelezettséget megelőzően kívánt adólevonási jogot gyakorolni, holott közte és a bérbeadó között létrejött szerződés színlelt volt. A szerződéskötő felek valódi akarata az adólevonási jog gyakorlására irányult, tényleges adófizetés nélkül. Az elsőfokú bíróság szerint a felperes az adólevonási jog gyakorlására - figyelemmel az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: áfa-törvény) 32. §-a (1) bekezdésének a) pontjában, valamint a Ptk. 207. §-ának (4) bekezdésében írtakra - nem volt jogosult, az alperes jogszerűen eljárva hagyta helyben a felperest marasztaló elsőfokú közigazgatási határozatot.
A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét - annak helyes indokaira utalással - hagyta helyben, a fellebbezésben foglaltakra figyelemmel kiemelve, hogy az általános forgalmi adó visszaigénylésének csak tartalmilag hiteles számla alapján van helye. A perbeli szerződésnek azonban gazdasági eredménye nem volt, ennek hiányában a felperes adó-visszaigénylése - a visszaigénylés alapjául szolgáló számla hiányosságából fakadó indokok alapján is - jogszerűtlen volt.
A jogerős másodfokú ítélet felülvizsgálata iránt a felperes nyújtott be kérelmet, annak hatályon kívül helyezése, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatása és a kereseti kérelmének helyt adó határozat hozatala iránt. Ismételten kifejtett álláspontja szerint a jogosulatlanságnak a visszaigénylési kérelem, illetve bevallás benyújtásakor kell fennállnia, így az üzemeltetési díj befizetésének elmaradása nem biztosít lehetőséget arra, hogy a szerződést a bíróság, illetve az adóhatóság színleltnek minősítse. Nyomatékosan hivatkozott arra, hogy a társaság tagjaival szemben indult büntetőeljárás miatt maradt el a szerződésben foglalt gazdasági tevékenység megkezdése. Az alperesi határozatok megalapozatlanok, idő előttiek és törvénysértőek voltak, mert - álláspontja szerint - a felperes adólevonási jogát gyakorolhatta, mivel annak törvényi feltételei a visszaigénylés benyújtásakor fennálltak, így a bírság kiszabásának az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény (a továbbiakban: Art.) 72. §-a alapján nem volt helye.
A Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság ítéletét hatályában fenntartotta.
Az áfa-törvény 32. §-ának a) pontja alapján a 34. § szerinti adóalanyt megilleti az a jog, hogy az általa fizetendő adó összegéből levonja azt az adóösszeget, amelyet a részére teljesített termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás során egy másik adóalany rá áthárított. Az adólevonási jog tárgyi feltétele az áfa-törvény 35. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerint az előzetesen felszámított adó összegét hitelesen igazoló dokumentum. A számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 84. §-ának (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a bizonylatoknak alakilag és tartalmilag is hiteleseknek, megbízhatóknak kell lenniük.
Az adóhatóság az Art. 58. §-ának (1) bekezdése szerint az ellenőrzést az adó és támogatás alapjának megállapításához szükséges iratok, bizonylatok megvizsgálásával folytatja le, és az Art. 1. §-ának (7) bekezdése szerint jogosult arra, hogy az ügyleteket valódi tartalmuk szerint minősítse.
Az áfa-törvény és a számviteli törvény ezen rendelkezései szerint tehát az áfa visszaigénylésére formai és tartalmi feltételek együttes fennforgása esetén kerülhet sor. A formai feltételek a felszámított adó összegét igazoló dokumentumra (számlára) vonatkoznak, emellett azonban vizsgálni kell a tartalmi feltételek fennálltát is, így azt, hogy valóságosan végbement-e a gazdasági esemény, amelyre az adó visszatérítését alapítják, a szolgáltatás ellenértékét (beleértve az adót is) megfizették-e, illetve a másik adóalany részéről sor kerülhetett-e az adó áthárítására.
Egymagában egy formailag szabályos számla még nem ad alapot az adólevonásra, ha a tartalmi feltételek közül bármelyik hiányzik.
A perbeli esetben az eljárt bíróságok a tényállást helyesen állapították meg és az abból levont jogi következtetések is mindenben helytállóak. A bizonyítási eljárás során értékelt bizonyítékok adataiból egyértelműen megállapítható volt, hogy a felperes az üzemeltetési szerződésben foglalt gazdasági tevékenységet ténylegesen nem folytatta, a szerződés ellenértékét, az üzemeltetési díjat a használatba adónak nem fizette meg, a szerződésnek gazdasági eredménye nem volt. A számlán feltüntetett áfa befizetése sem történt meg, így a másik adóalany a visszaigényelt adóösszeget nem hárította át a felperesre, ekként az áfa-tv. 32. §-ának a) pontjában foglalt jogot nem érvényesíthette. Mivel a számla tartalmi feltételei adott esetben nem valósultak meg, így az adó-visszaigénylési jog jogszerű gyakorlásához alapul nem szolgálhat, a felperes adólevonási jogát nem gyakorolhatta, az adóbírság kiszabásának törvényi feltétele ugyanakkor fennállt.
Mindezek alapján a Legfelsőbb Bíróság nem észlelt olyan törvénysértést, amely a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését indokolná, ezért a másodfokú bíróság jogerős ítéletét a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.
(Legfelsőbb Bíróság Kfv.II.27.270/1997. sz.)