adozona.hu
AVI 1995.11.158
AVI 1995.11.158
A perköltség összegének meghatározásakor figyelembe kell venni, hogy az adózó az adómegállapítás jogalapját vagy az összegszerűséget vitatta-e [Pp. 78. § (1) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az elsőfokú adóhatóság a felperest l 774 200 Ft adó megfizetésére kötelezte. A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú adóhatóság az elsőfokú határozatot részben megváltoztatta és a felperes által fizetendő adó összegét módosította. A jogerős döntés a bírósági jogorvoslat lehetőségéről nem tájékoztatott. A határozat ellen a felperes keresetet nyújtott be, azonban az elsőfokú bíróság a felperes keresetlevelét idézés kibocsátása nélkül elutasította. A felperes a végzés ellen fellebbezett...
Az elsőfokú bíróság az alperes határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezte, és kötelezte az alperest, hogy a felperesnek 7000 Ft perköltséget fizessen meg. A döntés ellen a felperes a perköltség vonatkozásában fellebbezett, azonban a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, míg a fellebbezett részét helybenhagyta. A megyei bíróság álláspontja szerint a felperes elsősorban nem az adó megállapításának összegszerűségét, hanem annak jogalapját, így a becslés alkalmazhatóságát vitatta és csak közvetve érintette a jogalap mellett az összegszerűségét is. Erre figyelemmel a megyei bíróság álláspontja szerint a maximálisan megállapítható ügyvédi munkadíj 7500 Ft lenne, amely keretek között az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a perköltség összegét.
A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, mivel álláspontja szerint a másodfokú bíróság jogszabályt sértett, amikor ítéleti indokolásában azt állapította meg, hogy az ügyben a pertárgy értéke a Pp. 24-26. §-a segítségével nem állapítható meg. Felperesi álláspont szerint a per tárgyát képező közigazgatási határozat összegszerűen határozza meg a követelés mértékét, így a pertárgy értéke meghatározható. Az a körülmény, hogy elsősorban nem az összegszerűségét, hanem a jogalapot vitatta a felperes a felülvizsgálati kérelem szerint, nem változtat a keresettel érvényesített követelés értékének egyértelműen meghatározott voltán. A felperes kérte annak figyelembevételét is, hogy mind a közigazgatási, mind a bírói eljárásban ügyvédi képviseletet vett igénybe, és a Legfelsőbb Bíróság a jogi képviselet által kezdeményezett törvényességi eljárás során állapította meg az eljárt bíróságok határozatainak törvénysértő voltát. A több mint l 700 000 Ft követelés tárgyában hozott döntés, amely teljes egészében helyt adott a felperesi kérelemnek, eltúlzottan alacsony összegben határozta meg az ügyvédi költséget 7000 Ft-ban a felperes álláspontja szerint.
Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását indítványozta, arra hivatkozva, hogy a felperes a bírósági eljárás során az adómegállapítás jogalapját vitatta, melynek perértéke nem jelölhető meg. Az alperes arra is rámutatott, hogy a perköltség összegének megállapítása során nem vehető figyelembe a közigazgatási eljárásban igénybe vett jogi képviselet, és a korábbi bírósági eljárás jogi képviseletének költsége sem.
A Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, a városi bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperesnek járó perköltség összegét felemelte. Az indokolás rámutat, hogy a Pp. 78. §-ának (1) bekezdése értelmében a pernyertes fél költségeinek megfizetésére a pervesztes felet kell kötelezni.
A rendelkezésre álló adatok alapján megállapítható, hogy a felperes a bírósági eljárás során az adómegállapítás jogalapját vitatta, ezért a perköltség megállapításánál ebből kell kiindulni. A perköltség összegének meghatározása során nem vehető figyelembe a közigazgatási eljárásban igénybe vett jogi képviselet költsége, de az ítélkezési gyakorlat szerint törvényességi óvás esetén a korábbi bírósági eljárás során felmerült költségeket tekintetbe kell venni.
A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a perköltség összegét helytelenül állapította meg, mivel az előzményeket nem vette figyelembe. Az 1988. évben indult eljárás részben azért húzódott el, mert az első- és másodfokú bíróság téves döntést hozott és ennek konzekvenciáit a Legfelsőbb Bíróság törvényességi határozata vonta le.
A perköltség összegének megállapításánál a 12/1991. IM számú rendelet 1. §-ának (3) bekezdéséből kell kiindulni, de figyelembe kell venni a törvényességi óvással érintett bírósági eljárás költségeit is, és csak így határozható meg a felperest megillető perköltség tényleges összege. A Legfelsőbb Bíróság figyelembe véve az alap- és a megismételt eljárásban felmerült felperesi költségeket, az együttes első- és másodfokú eljárás perköltségét 20 000 Ft-ban határozta meg, és ennek megfizetésére a pervesztes alperest kötelezte. Mivel az első- és másodfokú bíróság döntése jogszabályt sértett, a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (2) bekezdése alapján a megyei bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és a városi bíróság ítéletét megváltoztatta.
(Legfelsőbb Bíróság Kfv.I.25.015/1994.)