BH 2003.7.290

A korlátolt felelősségű társaság üzletrészének "névértéke" alatt a törzsbetét nagyságát kell érteni [Ptk. 227. § (2) bek., 1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 124. §, 133. §].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az Ö. 97 Kft. 1999. december 21. óta felszámolás alatt áll. Cégjegyzékbe bejegyzett törzstőkéje 1997. december 30-tól a mai napig 5 160 000 Ft. Az I. r. alperes törzsbetétének nagysága 2 100 000 Ft, a II. r. alperesé 470 000 Ft, a III. r. alperesé 710 000 Ft, a IV. r. alperesé 270 000 Ft, míg az V. r. alperesé 220 000 Ft nagyságú.
A felperes az alperesekkel pontos keltezéssel el nem látott adásvételi szerződést írt alá. Az eljárás során bizonyítást nyert, hogy a szerződések aláírására 1999. ...

BH 2003.7.290 A korlátolt felelősségű társaság üzletrészének "névértéke" alatt a törzsbetét nagyságát kell érteni [Ptk. 227. § (2) bek., 1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 124. §, 133. §].
Az Ö. 97 Kft. 1999. december 21. óta felszámolás alatt áll. Cégjegyzékbe bejegyzett törzstőkéje 1997. december 30-tól a mai napig 5 160 000 Ft. Az I. r. alperes törzsbetétének nagysága 2 100 000 Ft, a II. r. alperesé 470 000 Ft, a III. r. alperesé 710 000 Ft, a IV. r. alperesé 270 000 Ft, míg az V. r. alperesé 220 000 Ft nagyságú.
A felperes az alperesekkel pontos keltezéssel el nem látott adásvételi szerződést írt alá. Az eljárás során bizonyítást nyert, hogy a szerződések aláírására 1999. január 15-én került sor. E szerződések szerint az I. r. alperes az Ö. 97 Kft.-ben levő 12 400 000 Ft névértékű, a II. r. alperes 2 500 000 Ft névértékű, a III. r. alperes 5 000 000 Ft névértékű, a IV. és V. r. alperes 1 250 000 Ft névértékű üzletrészt ad el a felperesnek névértéken. Egyező mind az öt szerződésben, hogy a felperes három részletben vállalta a vételár megfizetését. A szerződések azt is egyezően tartalmazták, hogy a második vételárrészlet megfizetését követően lép a vevő az üzletrész birtokába. A felperes 1999. február 4-én kifizetéseket teljesített az alperesek részére, e kifizetések összege azonban nem érte el a második vételárrészlet összegét, így a felperes nem lépett az üzletrészek birtokába. 1999. február 4-én az Ö. 97 Kft. elhatározta törzstőkéje felemelését 19 840 000 Ft-tal, a társaság tagjai, az alperesek különböző mértékű készpénz megfizetését vállalták. Az Ö. 97 Kft. 1999. március 18-án taggyűlést tartott, ahol a társaság addigi ügyvezetőjét visszahívta, új ügyvezetőt választott a felperes személyében. A felperes a kft. vagyonát képező egyes ingatlanok birtokába jutott, az ügyvezető személyében bekövetkezett változás azonban nem került a cégjegyzéken átvezetésre. Az Ö. 97 Kft. taggyűlése a tőkeemelésről döntő határozatát 1999. október 11-én visszavonta, a tőkeemelés a cégjegyzékbe bejegyzésre nem került.
A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperesekkel kötött adásvételi szerződések a Ptk. 227. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra tekintettel semmisek.
Az alperesek a felperes keresetének elutasítását kérték. Álláspontjuk szerint a szerződéskötéskori üzletrész forgalmi értékének van az adott jogvitában jelentősége, e vonatkozásban bizonyítási indítványt is előterjesztettek. A felperessel szemben kártérítés címén beszámítási kifogással is éltek. Álláspontjuk szerint az Ö. 97 Kft. felszámolás alá kerülésére a felperes magatartása miatt került sor, a felperes a kft.-nek kárt okozott.
A felperes a beszámítási kifogás elutasítását kérte. Vitatta a károkozás tényét, hangsúlyozta továbbá, hogy a kártérítés iránti igényt a kft., illetve nevében a felszámoló terjeszthetné elő.
A városi bíróság 2000. szeptember 21-én kelt ítéletében megállapította, hogy az 1999. január 15-én kelt, az Ö. 97 Kft. üzletrészei adásvétele tárgyában létrejött szerződések érvénytelenek. Az elsőfokú bíróság kötelezte az I. r. alperest 4 000 000, a II. r. alperest 800 000, a III. r. alperest 1 600 000, a IV. r. alperest 400 000, az V. r. alperest 400 000 Ft, továbbá a fenti összegeknek 1999. február 4. napjától a kifizetésig járó évi 20%-os kamatának felperes részére történő megfizetésére. A bíróság kötelezte továbbá az alpereseket a felperes részére perköltség megfizetésére, illetve a felperes illetékfeljegyzési joga folytán le nem rótt elsőfokú eljárási illeték megfizetésére. Az ítélet indokolásában foglaltak szerint az alperesek az adásvételi szerződések megkötésének időpontjában a szerződésben megjelölt névértékű üzletrészek tulajdonával nem rendelkeztek, ezért a szerződések lehetetlen szolgáltatásra irányultak, így a Ptk. 227. §-ának (2) bekezdése alapján semmisek. Az alperesek beszámítási kifogásával kapcsolatban rámutatott: ha a felperes az Ö. 97 Kft.-nek kárt okozott volna, akkor annak érvényesítésére nem az alperesek, hanem a kft., illetve annak felszámolója lenne jogosult. Mivel az adásvételi szerződések semmisek, a bíróságnak rendelkeznie kellett az eredeti állapot helyreállításáról.
Az alperesek fellebbezése folytán a megyei bíróság 2001. január 26-án kelt ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a felperes keresetét elutasította, az alperesek perköltségben való marasztalását mellőzte. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az államnak külön felhívásra 864 000 Ft le nem rótt kereseti és fellebbezési eljárási illetéket, valamint az alpereseknek mint egyetemleges jogosultaknak 150 000 Ft perköltséget. A másodfokú bíróság ítélete indokolásában kifejtette: az 1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) értelmében különbséget kell tenni a törzsbetét fogalma, mely a törzstőke megfelelő hányadát jelenti, és az üzletrész fogalma között, mely a tagok jogainak, kötelezettségeinek, valamint a társaság feletti tulajdonosi jogosultságoknak, illetve a társaság vagyonából őket megillető eszmei hányadnak az elnevezése. A másodfokú bíróság rámutatott: az üzletrész névértékkel nem rendelkezik, az üzletrésznek legfeljebb mértéke, vagy értéke lehet. Amennyiben a szerződésben foglalt értéket az üzletrész tényleges forgalmi értéke nem érte el, úgy e tény legfeljebb a szerződések megtámadására adna lehetőséget. Az alperesek az Ö. 97 Kft.-ben üzletrésszel rendelkeznek, így az üzletrész adásvételi szerződések nem lehetetlen szolgáltatásra irányultak.
A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet megváltoztatását, az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte. Kifejtette, az üzletrész mindig egy konkrét törzsbetéthez igazodik, a tag az üzletrész átruházásakor nemcsak egy forgalmi értékkel rendelkező üzletrészt ruház át, hanem egy a társasági szerződésben megjelölt névértékű üzletrészt.
Az alperesek a felülvizsgálati kérelemmel összefüggésben álláspontjukat nem fejtették ki.
A jogerős ítélet jogszabálysértő.
A másodfokú bíróság helyesen mutatott rá, hogy a Gt. az üzletrész névértékének fogalmát nem használja, nem ismeri, különbséget tesz ugyanakkor a törzsbetét és az üzletrész fogalma között. Az adott ügyben a tényleges jogkérdés az, hogy az 1999. január 15-én kelt üzletrész-adásvételi szerződésekben szereplő üzletrésznévérték alatt mi értendő, az üzletrész mögött álló törzsbetét nagysága, avagy az üzletrész forgalmi értéke. A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a névérték alatt az üzletrész forgalmi értéke nem érthető, hiszen a névérték kifejezés a részvényjogból szűrődött át a kft.-kre vonatkozó fogalomtárba, akár megalapozottan, akár nem. A részvények névértékének fogalma pedig nem azonos a részvények forgalmi értékével, az alaptőke a részvények névértékének összege. (A névérték ettől függetlenül azonos lehet az aktuális forgalmi értékkel.) Ebből következően kft. esetén az üzletrész névértéke alatt a törzstőkét kitevő törzsbetétek nagysága értendő. A bírói gyakorlat, maga a Legfelsőbb Bíróság gyakorlata is gyakran használja a törzsbetét nagyságával azonos fogalomként az üzletrész névértékét. Az üzletrész-adásvételi szerződések megkötésekor, vagyis 1999. január 15-én az alperesek üzletrészei a szerződésekben megjelölt "névértékkel" nem rendelkeztek, így az adásvételi szerződések, ahogy azt az elsőfokú bíróság is helyesen megállapította, a Ptk. 227. §-ának (2) bekezdésében foglaltakba ütköztek, ebből következően helyesen rendelkezett az elsőfokú bíróság az eredeti állapot helyreállításáról.
A fent kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (2) bekezdése alkalmazásával a másodfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróság ítéletét a felülvizsgálati kérelemmel érintett részében helybenhagyta. A Pp. 275/B. §-a alapján megfelelően irányadó Pp. 78. §-ának (1) bekezdése alapján pedig kötelezte az alpereseket a felperes perköltségeinek megfizetésére. (Legf. Bír. Gfv.II.31.252/2001. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.