BH 2001.10.488

A felszámoló téves jogértelmezésen alapuló besorolása kifogással támadható. A kifogás tárgyában hozott bírósági határozat köti a felszámolót akkor is, ha az téves jogértelmezésen alapul. A felszámoló jogszabálysértő, de a bíróság végzésével megerősített intézkedése kártérítés alapjául nem szolgálhat [Ptk. 232. § (2) bek., 301. § (1) és (2) bek., 339. § (1) bek., 1979. évi 18. tvr. 106. § (2) bek., 1994. évi LIII. tv. (a továbbiakban: Vht.) 166. §, 1991. évi IL. tv (a továbbiakban: Cstv.) 35. § (1) és (2) be

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes 1988. október 21-től határozatlan idejű munkaviszonyban állt az R. I. és K. Kft.-nél üzletvezető munkakörben. A munkáltató az 1991. november 5-én kelt intézkedésével a felperessel szemben elbocsátás fegyelmi büntetést szabott ki. A Munkaügyi Bíróság az 1992. június 23-án meghozott ítéletével a munkáltató által a felperessel szemben kiszabott elbocsátás fegyelmi büntetést hatályon kívül helyezte, és a munkáltatót 118 188 Ft munkabér és 6000 Ft eljárási illeték megfizetésére kötelezt...

BH 2001.10.488 A felszámoló téves jogértelmezésen alapuló besorolása kifogással támadható. A kifogás tárgyában hozott bírósági határozat köti a felszámolót akkor is, ha az téves jogértelmezésen alapul. A felszámoló jogszabálysértő, de a bíróság végzésével megerősített intézkedése kártérítés alapjául nem szolgálhat [Ptk. 232. § (2) bek., 301. § (1) és (2) bek., 339. § (1) bek., 1979. évi 18. tvr. 106. § (2) bek., 1994. évi LIII. tv. (a továbbiakban: Vht.) 166. §, 1991. évi IL. tv (a továbbiakban: Cstv.) 35. § (1) és (2) bek., 51. §, 57. § (1) bek. a) és g) pont].
A felperes 1988. október 21-től határozatlan idejű munkaviszonyban állt az R. I. és K. Kft.-nél üzletvezető munkakörben. A munkáltató az 1991. november 5-én kelt intézkedésével a felperessel szemben elbocsátás fegyelmi büntetést szabott ki. A Munkaügyi Bíróság az 1992. június 23-án meghozott ítéletével a munkáltató által a felperessel szemben kiszabott elbocsátás fegyelmi büntetést hatályon kívül helyezte, és a munkáltatót 118 188 Ft munkabér és 6000 Ft eljárási illeték megfizetésére kötelezte. Az ítélet ellen benyújtott alperesi fellebbezés folytán a kijelölés alapján eljárt megyei bíróság az 1993. március 4-én meghozott ítéletével az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta: a fegyelmi határozatot rendkívüli felmondásnak tekintette, azt hatályon kívül helyezte, és megállapította, hogy a felperes munkaviszonya a munkáltatónál 1993. március 4-én megszűnt. A munkáltatót az elsőfokú ítéletben megállapított összeg helyett 544 316 Ft és kamata, 18 000 Ft többlet elsőfokú eljárási illeték és 9000 Ft fellebbezési illeték megfizetésére kötelezte.
A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság ítéletében a jogerős ítéletnek a felperest megillető 544 316 Ft és kamatai, valamint az első- másodfokú eljárási illetékre vonatkozó rendelkezéseit hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú ítéletben megállapított összeg helyett a munkáltatót 569 316 Ft és ennek 1992. április 1-jétől a kifizetés napjáig járó évi 20%-os kamata megfizetésére kötelezte.
Az R. I. és K. Kft. munkáltató ellen 1992. november 26-án benyújtott hitelezői kérelemre felszámolási eljárás indult, melynek a Cégközlönyben való közzétételére 1993. május 13-án került sor.
1996. július 9-én a felperes és az adós munkáltató felszámolója (a jelen per alperese) megállapodást kötöttek, melyben az alperes arra kötelezte magát, hogy a felperesnek 559 316 Ft bruttó munkabért és 10 000 Ft költségtérítést kifizet azzal, hogy pénzügyi fedezet hiányában nincs lehetősége a késedelmi kamatok megfizetésére. A felperes ezt az összeget jogfenntartással fogadta el. Az alperes 1996. július 9-én a felperes részére a munkabér tőke részét, nettó 343 394 Ft-ot és 10 000 Ft költségtérítést fizetett ki.
A felperes 1996. szeptember 13-án a felszámolási eljárásban a felszámoló intézkedése miatt kifogást terjesztett elő, melyben kérte annak felülvizsgálatát, hogy a felszámolónak lett volna-e lehetősége a követelés teljes mértékű kifizetésére. Vitatta a felszámolónak a késedelmi kamatnak az 1991. évi IL. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 57. §-a (1) bekezdésének g) pontjába sorolására vonatkozó intézkedését.
A felszámolási ügyben eljárt megyei bíróság végzésével a kifogást elutasította. Megállapította, hogy a közbenső mérleg adatai alapján az adós vagyona még az összes felszámolási költségre sem nyújt teljes fedezetet, ezáltal a g) kategóriába tartozó késedelmi kamatok sem fizethetőek ki. Részletesen kifejtette, hogy a Cstv. 35. §-a (1) és (2) bekezdése értelmében a kielégítési elsőbbséget élvező felszámolási költség kategóriába csak a munkabér tőke összege tartozik, míg az eredeti lejárati időtől a felszámítható késedelmi kamat a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének g) pontjába tartozik.
Ilyen előzmények után a felperes pontosított keresetében a felszámolót 493 100 Ft tőkésített kamat, további 10 000 Ft tőke és ez után 1999. október 1. napjától a kifizetés napjáig járó évi 20%-os kamata megfizetésére kérte kötelezni. A kereset jogcímeként a Ptk. 232. §-ának (2) bekezdését és 301. §-ának (1) bekezdését, majd a későbbiekben a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdését jelölte meg. Az alperes ellenkérelmében azt elismerte, hogy számítási hiba miatt a megállapodástól eltérően 10 000 Ft-tal kevesebbet fizetett, egyebekben a kereset elutasítását kérte. Hivatkozott a kifogást elutasító végzésben kifejtett jogi álláspontra.
A városi bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 10 000 Ft tőkét, és az ez összeg után 1999. október 1-jétől a kifizetés napjáig járó évi 20%-os kamatot. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította, és a felperest kötelezte az alperes részére 15 napos határidővel 20 000 Ft perköltség megfizetésére. Döntése jogi indokaként megismételte a kifogás tárgyában hozott elutasító végzés jogi indokait. Az alperes elismerése alapján megállapította, hogy az alperes a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság ítéletében megállapított bruttó munkabér helyett csak bruttó 559 316 Ft-ot fizetett ki, ezért a fennmaradó 10 000 Ft a) kategóriás különbözetet köteles megfizetni. A Ptk. 232. §-ának (1) bekezdése alapján kötelezte az alperest a keresetben megjelölt időponttól késedelmi kamat megfizetésére, valamint a pervesztességére tekintettel a felperes képviseletével felmerült költségek megfizetésére is.
Az elsőfokú ítélet ellen a felperes nyújtott be fellebbezést, melyben tartalmilag az ítéletnek a keresetet elutasító rendelkezése megváltoztatását kérte. Fellebbezésének indoka szerint a munkabér és egyéb jellegű juttatások felszámolási költségnek minősülnek. A munkabér és annak kamata egymással szorosan összefüggenek, ezért azok szétválasztása jogszerűtlen. A Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének g) pontjából következik, hogy a munkabér utáni késedelmi kamat is az a) kategóriába tartozik, ahogyan azt annak idején maga a felszámoló is ide sorolta, és így igazolta vissza.
A megyei bíróság mint másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletnek fellebbezéssel nem támadott rendelkezéseit nem érintette, fellebbezett részében pedig helybenhagyta. Megállapította, hogy a 29 500 Ft másodfokú illetéket a felperes teljes személyes költségmentessége folytán az állam viseli, míg az egyéb költségeket a felek maguk viselik.
Az elsőfokú bíróság ítéletének indokait kiegészítette azzal, hogy a Cstv. 54. §-a értelmében a felszámoló a felszámolás során az adott helyzetben általában elvárható gondossággal köteles eljárni. A kötelezettségeinek megszegésével okozott kárért a polgári jogi felelősség általános szabályai szerint felel. A Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése értelmében aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni. Megállapította, hogy a Pp. 164. §-ának (1) bekezdése értelmében a felperest terhelte annak bizonyítása, hogy a felszámoló jogellenes magatartásával - mulasztásával - kárt okozott, és a felperes kára, valamint a jogellenes magatartás között az okozati összefüggés fennáll. Megállapítása szerint helyesen vizsgálta az elsőfokú bíróság azt, hogy a felszámoló a csődtörvény rendelkezéseinek megtartása mellett sorolta-e be a felperes javára megítélt kamatkövetelést a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének g) pontjába tartozó követelésként. E körben mindenben egyetértett az elsőfokú bíróság által kifejtett jogi érvekkel, és utalt arra, hogy a felszámolási eljárás során a felperesnek az ezzel kapcsolatos kifogását a megyei bíróság elutasította. Mindezekből pedig az következik, hogy a felszámoló a Cstv. rendelkezésének megfelelően járt el, magatartása nem minősül jogellenesnek, ezért kártérítési felelőssége sem áll fenn. Ezért ezekkel az indokbeli kiegészítésekkel az elsőfokú bíróság érdemben helyes ítéletét a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján helybenhagyta.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben az eljárt bíróságok jogszabálysértését a jogszabály téves értelmezésében jelölte meg. Kérte mindkét fokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezésével az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasítani. A felülvizsgálati kérelme indokaként arra hivatkozott, hogy a munkabér és egyéb bérjellegű juttatások felszámolási költségnek minősülnek, melyeket egy időben kell kielégíteni. A munkabér és annak kamata egymással szorosan összefüggnek, ezért egymástól való szétválasztásuk annál is inkább jogszerűtlen, mert a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének g) pontja azt mondja ki, hogy az ebben a pontban megjelölt igények a Cstv. 57. §-a (2) bekezdésének b) pontjában [helyesen: Cstv. 35. §-a (2) bekezdésének b) pontjában] felsorolt késedelmi kamat és pótlék, továbbá az adóhatósághoz fizetendő pótlék és bírság.
Kérte a felülvizsgálati kérelmet tárgyaláson elbírálni.
Az alperes a felülvizsgálati kérelemre ellenkérelmet nem terjesztett elő, a felülvizsgálati tárgyaláson szabályszerű idézés ellenére nem jelent meg.
A felülvizsgálati kérelem a döntés érdemét illetően nem alapos, a jogerős ítélet indokai azonban részben tévesek.
A jogerős ítélet helyesen indult ki abból, hogy a felperes keresete részben a hitelezői igénye nem teljes körű kielégítése, részben a tőkekövetelés utáni járulékok téves besorolása és kifizetésének elmulasztása miatti kártérítési igény, ezért arra a Ptk.-nak a szerződésen kívüli károkozásra vonatkozó 339. §-a rendelkezéseit kell alkalmazni. Helyesen hívta fel a Pp.-nek a bizonyítási teherre vonatkozó szabályait, és érdemben helytálló az a jogi következtetése is, hogy az alperes kártérítési felelőssége az adott törvényhely alapján nem állapítható meg.
Az iratokból megállapítható, hogy a felszámoló a felperest jogerős ítélet alapján megillető követelést első alkalommal mind a tőke, mind az azután járó késedelmi kamatok tekintetében a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének a) pontjába soroltan igazolta vissza. Ezt az intézkedését utóbb megváltoztatta, és a kamatok tekintetében annak g) pontba sorolásáról rendelkezett. A korábbi besorolás megváltoztatása a felszámoló részéről a jogszabály téves értelmezésén alapult, mert a Legfelsőbb Bíróság több eseti határozatában, így a BH 1999. évi 11. számában 523. sorszámon közzétett eseti határozatában is kifejtette, hogy miután az adósnak a hitelezővel szemben fennálló tartozását nem a felszámolási eljárás megindítása tette lejárttá, e tartozásra a Cstv. 35. §-a (2) bekezdésének b) pontja nem alkalmazható, ennek folytán e késedelmi kamatkövetelés nem sorolható a módosított Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének g) pontjába. A felszámolás közzétételét megelőzően lejárt pénztartozások után felszámított kamatkövetelésekre - a Cstv. eltérő rendelkezése hiányában - a polgári anyagi jogi szabályok az irányadóak. A Ptk. 301. §-ának (1) és (2) bekezdése szerint a késedelembe esés időpontjától kezdve a kötelezett akkor is köteles kamatot fizetni, ha a tartozás egyébként kamatmentes. Ha a feleknek a kamat jogszabály vagy szerződés alapján jár, a késedelembe eséstől a kötelezett a késedelmi kamat mértékével növelt összeget köteles megfizetni. A Bírósági Végrehajtásról szóló - a felszámolás kezdő időpontjában hatályos - 1979. évi 18. tvr. 106. §-ának (2) bekezdése szerint a követelés érvényesítésével és behajtásával felmerült, a bíróság (hatóság) által megállapított költséget és a követelés egyéb járulékait a követeléssel azonos sorrendben kell kielégíteni [ezzel azonos rendelkezést tartalmaz a jelenleg hatályos 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 166. §-a is]. Mindezekből az a jogi következtetés vonható le, hogy a felszámolás kezdő időpontját megelőzően lejárt tartozás után a késedelmi kamat osztja a tőke jogi sorsát a kielégítési sorrendbe való besorolás tekintetében. Ehhez képest a felszámolónak az a magatartása, hogy a korábban helyesen ennek megfelelően besorolt munkabér után járó késedelmi kamatot utóbb a g) pontja sorolta be, jogellenes.
A Cstv. 51. §-a a sérelmet szenvedett félnek lehetőséget biztosít a téves jogértelmezésen alapuló besorolás kifogással való megtámadására. A felperes e jogával élt is, a kifogás tárgyában pedig a felszámolást lefolytató bíróság határozatot hozott, és a felszámoló módosított besorolását helyesnek minősítette. Ez a határozat a felszámoló megváltozott besorolásra vonatkozó intézkedése körében ítélt dolgot eredményezett, amelyet a Pp. 229. §-ának (1) bekezdése szerint a felek nem tehetnek vitássá, és attól a felszámoló nem térhetett el.
A kifogás elutasítása folytán a felszámolónak a kamatok g) pontba sorolására vonatkozó intézkedése bár jogszabálysértő, de mivel a bíróság végzésével ellentétes intézkedést a felszámoló nem is tehet, így magatartásának felróhatósága hiányzik.
Rámutat a Legfelsőbb Bíróság arra, hogy a felszámoló téves jogértelmezése önmagában - felróhatóság hiányában - kártérítő felelősségét nem alapozza meg. A kifogás tárgyában hozott jogerős végzés pedig abban erősítette meg a felszámolót, hogy a besorolásra vonatkozó intézkedése helyes.
A fent kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a jogerős ítéletet - a fenti indokolásbeli módosítással és kiegészítéssel - hatályában fenntartotta.
(Legf. Bír. Gfv.VI.32.558/2000. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.